Erin
|
Da bo vaš najmlajši čimprej okreval... Kadar ima otrok povišano telesno temperaturo, drisko, ga boli trebuh ali celo bruha, bi mu zagotovo radi pomagali. Sledi nekaj praktičnih nasvetov, ki vam pri tem lahko koristijo. Povišana telesna temperatura - Otrok naj veliko pije, ker izgublja tekočino. Sobo večkrat prezračite, na radiator razprostrite mokro brisačo.
- Natrite gobico z mlačno vodo in otirajte otroka po obrazu, vratu, rokah in nogah.
- Ovijanje meč: dve brisači natrite z vodo (do 30 stopinj), ju ožemite in ovijte eno okoli otrokove leve, drugo okoli otrokove desne noge (od gležnja do kolena, stopala ostanejo zunaj). Čez njiju ga ovijte s suhima. Ko postaneta zavitka topla, ju zamenjajte. Čez nekaj časa, če bo temperatura še vedno visoka, ponovite postopek.
- Lipov čaj spodbuja potenje in znižuje temperaturo.
- Če ima otrok, mlajši od enega leta, temperaturo nad 38,3 stopinje oziroma ima vročino že 24 ur, pokličite zdravnika.
- Nikoli ne puščajte otroka zaprtega v avtomobilu, ko greste npr. po nakupih (tudi ko spi), ker se lahko temperatura v avtomobilu precej dvigne in lahko povzroči vnetje možganskih open oz. tudi hude poškodbe možganov. Otrok pa se prav tako lahko med tem, ko vas ni, zbudi in se prestraši, ker je ostal sam.
Vročinske krče ima tri do pet odstotkov otrok v starosti od šest mesecev do šest let. Pri nekaterih izmed njih lahko pride do dolgotrajnejših krčev, ki trajajo tudi več kot 30 minut in lahko poškodujejo možgane ter so življenjsko nevarni. Otroka z vročinskimi krči obvezno peljite k zdravniku. Pred poškodbami ga zavarujte z blazinami ter ga položite na bok, da se v primeru bruhanja ne zaduši. Zamašen nosek - Vlaženje zraka: na radiator položite mokre krpe, v loncu pustite vodo, da vre, ali kupite električni vlažilec zraka.
- Izsesavanje nosne sluzi: stisnite sesalko za sluz, jo prislonite na nosnico in jo spuščajte, da vleče sluz. Če je sluz že zasušena, najprej izperite nosnice.
- Izpiranje nosnic s slano vodo ali fiziološko raztopino: nakapajte jo v nosnico otroku v ležečem položaju.
Driska Nadomestite izgubljeno tekočino in sol z dojenjem, rehidracijsko raztopino (ustrezna raztopina soli in sladkorja, ki se v praških lahko kupi v lekarni). Posebne diete pri akutnih driskah niso potrebne. Če ima otrok do prvega leta drisko več kot šest ur, je mlahav in zaspan, ga takoj odpeljite k zdravniku. Trebušni krči, napihnjen trebuh Spremenite lastno prehrano in se odpovejte hrani, ki napenja. Če mislite, da je otrok alergičen na kravje mleko, ga ne pijte. Otrok naj pije čaj iz koromača, kumine, janeža in kamilic. Ko uvajate gosto hrano, uvajajte po eno živilo hkrati. Nežno ga masirajte s toplimi rokami. Dolgotrajno bruhanje - Dajte otroku po žličkah piti, da ne pride do izsušitve in elektrolitskega neravnovesja v krvi. - Ponudite mu v prekuhani ohlajeni vodi raztopljene praške z minerali in solmi, ki jih kupite v lekarni. Čaji iz domače lekarne Otroku do prvega leta starosti ne sladkajte čaja z medom. Lipov čaj pospešuje potenje in blaži dražeči kašelj. Bezgov čaj pospešuje potenje. Suh kašelj ublaži čajna mešanica iz slezovih koreninic, koromača in timijana. Mešanica iz janeža, koromača, kumine, kamilice in poprove mete pomaga pri odpravljanju želodčnih in črevesnih težav. Čaj iz robidovih listov in čaj iz suhih borovnic odpravljata drisko.
< Sporočilo je popravil Erin -- 25.1.2009 23:36:03 >
|