|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 11:57:24   
posh
Smešno. Ko sem jaz napisala, da se s svojim otrokom pogovarjam v lepi, pravilni slovenščini, je bilo to označeno za "preseravanje".

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 12:12:12   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: petea

IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

... Verjetno je res to, kar ste napisale zgoraj. Ljudje več ne berejo, ne pišejo. Potem pa ne more biti drugače.



Samo - kaj pa potem delajo ti veleučeni ljudje? Samo gledajo svoje diplome na zidu?


A ce ne pises pravilno samo gledas diplomo na zidu?

Kolikor mi je znano, naj bi ljudje z znanstveno izobrazbo poglabljali in širili svoje znanje. Torej tudi v obliki raznih člankov, učnih gradiv, knjig ipd.


Tocno tako, v svoji smeri. Zato pa imamo studij slovenistike, ki poda bolj poglobljena znanja iz slovenstike, kar je predpogoj za lektorja.

Le kako so spisali (svoje?) disertacije?


Vecina so avtorsko delo, za katero velja pravilo, da morajo biti lektorirane in to naj bi potrdil lektor, ki ima opravljeno izpit za lektorja in ne kar vsak pismeni slovenist.

Če potem takšni učijo, je logično, da nivo znanja povsod pada ...


Moj oce je prezivel ker je imel zdravnika, ki je sicer govoril kot zadnji kmetavzer, je pa svoje delo odlicno opravljal... In ce on uci naslednje generacije kako se zdravi in ce bodo naslednje generacije tako sposobne kot on... svaka mu cast!

BTW: Nekoc sem dala besedilo v lekturo absolventki slovenistike.... Cista katastrofa. Punca ni poznala niti pravilno rabo velike crke, da ne govorim, da sploh niti ni uspela razumeti o cem govori besedilo in je spreminjala besedilo, kot se je njej dozdevalo...
IMO - prevec teorije in dalec premalo prakse...

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 12:47:05   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: petea

liliana,
eno je lektoriranje, ko popravljaš le posamezne napake v besedilu oz. opaziš nedoslednosti v tekstu (kar je lažje, če bereš besedilo drugega), drugo pa je spreminjanje praktično celotnega besedila oz. skrpucala, dolgega več deset strani


Vcasih se je taksnih lektorjev za ustrasiti, posebej takrat, ko v svoji samozaljubljenosti ne ugotovijo, da ni problem v besedilu samem, temvec v njihovem pomanjkljivem razumevanju besedila.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 12:50:48   
posh
IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

ne ugotovijo, da ni problem v besedilu samem, temvec v njihovem pomanjkljivem razumevanju besedila.




Frodica, tvoja "bolna točka"user posted image

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 13:08:44   
chezAnA
IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

Le kako so spisali (svoje?) disertacije?


Vecina so avtorsko delo, za katero velja pravilo, da morajo biti lektorirane in to naj bi potrdil lektor, ki ima opravljeno izpit za lektorja in ne kar vsak pismeni slovenist.



Zagotovo so jih napisali sami. V to sem prepričana. Se mi pa malo smilijo njihovi lektorjiuser posted image

Tisto o premalo prakse in preveč teorije pa na žalost velja za kar nekaj fakultet. Tudi za mojo. Ampak kaj bistvenega spremeniti ne morem. Za svojo prakso poskrbim sama, do sem seže območje mojega vpliva. KAj več pa (zaenkratuser posted image ) še ne. Pa svojim otrokom berem, berem, berem, oni pa tudi mene vidijo velikokrat, ko berem in mi je fajn:)
/Tastarejši je zadnjič želel knjigo za na stranišče, da bo lahko bral. Sem rekla možu, da sva ga že uspela pravilno vzgojitiuser posted image /

Tokrat nisem delala vsebinskih popravkov, čeprav bi jih na nekaterih mestih tudi morala. (Npr. ko tajnica zapiše: " Na sestanku so bili poleg mene prisotni še predsednik tega in tega, generalni tajnik tega in tega in direktor tega in tega." Slovnično je poved čisto dobra, vsebinsko pa ojojoj.)
Zato sem zahtevala, da se me nikjer ne omeni. Da si ne bom delala sramoteuser posted image


(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 13:28:12   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: petea

IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA
... Verjetno je res to, kar ste napisale zgoraj. Ljudje več ne berejo, ne pišejo. Potem pa ne more biti drugače.


Samo - kaj pa potem delajo ti veleučeni ljudje? Samo gledajo svoje diplome na zidu?


A ce ne pises pravilno samo gledas diplomo na zidu?


Bolj sem razmišljala o tem, kako so uspeli priti do nazivov in s čim se sploh sedaj ukvarjajo v službi, da ne morejo spisati približno berljivih besedil. Ali samo sedijo na lovorikah?

Če so ti ljudje končali študij brez konkretnega branja in pisanja (študijske) literature, ni čudno, da tudi po pridobitvi nazivov niso sposobni sestaviti približno spodobnih besedil.

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: petea

Kolikor mi je znano, naj bi ljudje z znanstveno izobrazbo poglabljali in širili svoje znanje. Torej tudi v obliki raznih člankov, učnih gradiv, knjig ipd.

Če potem takšni učijo, je logično, da nivo znanja povsod pada ...


Vecina so avtorsko delo, za katero velja pravilo, da morajo biti lektorirane in to naj bi potrdil lektor, ki ima opravljeno izpit za lektorja in ne kar vsak pismeni slovenist.

marsikatero učno gradivo in članki pa ne

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Moj oce je prezivel ker je imel zdravnika, ki je sicer govoril kot zadnji kmetavzer, je pa svoje delo odlicno opravljal... In ce on uci naslednje generacije kako se zdravi in ce bodo naslednje generacije tako sposobne kot on... svaka mu cast!


najboljši učitelji so tisti, ki znajo najbolj zapletene stvari razložiti najširši množici laikov; drugače pa tu navajaš primer govorca, ne pisca


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Nekoc sem dala besedilo v lekturo absolventki slovenistike.... Cista katastrofa. Punca ni poznala niti pravilno rabo velike crke, da ne govorim, da sploh niti ni uspela razumeti o cem govori besedilo in je spreminjala besedilo, kot se je njej dozdevalo...


že nekajkrat potrjeno, da stopnja izobrazbe ni merilo za znanje

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 13:52:36   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: posh

Smešno. Ko sem jaz napisala, da se s svojim otrokom pogovarjam v lepi, pravilni slovenščini, je bilo to označeno za "preseravanje".


No vidiš, si pa zdaj lahko srečna, ker bo otrok prišparal denar za lektorja.....ker so lektorske storitve precej drage......user posted image

(odgovor članu posh)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 13:55:12   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: petea

liliana,
eno je lektoriranje, ko popravljaš le posamezne napake v besedilu oz. opaziš nedoslednosti v tekstu (kar je lažje, če bereš besedilo drugega), drugo pa je spreminjanje praktično celotnega besedila oz. skrpucala, dolgega več deset strani




Vedno sem bila mnenja, da lektorsko delo zajema tudi slogovno oblikovanje besedila......in ne zgolj popravljanje nedoslednosti v tekstu......

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 14:19:15   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: posh

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

ne ugotovijo, da ni problem v besedilu samem, temvec v njihovem pomanjkljivem razumevanju besedila.




Frodica, tvoja "bolna točka"user posted image


Kar "razjeda" user posted image user posted image

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu posh)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 14:24:37   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

Zato sem zahtevala, da se me nikjer ne omeni. Da si ne bom delala sramoteuser posted image


IMO pri taksnih zadevah, pametna izbira.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 14:43:14   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: petea

Bolj sem razmišljala o tem, kako so uspeli priti do nazivov in s čim se sploh sedaj ukvarjajo v službi, da ne morejo spisati približno berljivih besedil. Ali samo sedijo na lovorikah?

Če so ti ljudje končali študij brez konkretnega branja in pisanja (študijske) literature, ni čudno, da tudi po pridobitvi nazivov niso sposobni sestaviti približno spodobnih besedil.


Verjela ali ne, na dodiplomskem studiju sem imela bore izjemno skopo studijsko in strokovno literaturo v slovenscini. Na podpilomskih pa se manj - niti ene edine knjige. Se tisto kar so napisali moji profesorji so pisali v tujem jeziku, ker je Slovenija premajhna in se financno ne izide tiskanje strokovnih knjig v slovenskem jeziku.
Osebno pa pricakujem od cloveka, ki se izobrazuje, da ima znanje predvsem na svopjem strokovnem ali znanstvenem podrocju, ceravno mu jezikovno znanje ni odvec. Glede na sistem pa ne gre zameriti ozko specializiranost in zanemarjanje splosnih znanj.


IZVIRNO SPOROČILO: petea
marsikatero učno gradivo in članki pa ne


Clanki morajo biti lektorirani. Ne vem od kod ti informacija, da temu ni tako.


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Moj oce je prezivel ker je imel zdravnika, ki je sicer govoril kot zadnji kmetavzer, je pa svoje delo odlicno opravljal... In ce on uci naslednje generacije kako se zdravi in ce bodo naslednje generacije tako sposobne kot on... svaka mu cast!


najboljši učitelji so tisti, ki znajo najbolj zapletene stvari razložiti najširši množici laikov; drugače pa tu navajaš primer govorca, ne pisca


Ne gre verjeti, da clovek pise kaj dosti boljse kot govori. Tudi sama si navedla pri ucenju. ucenje ni samo pisanje clankov in studijskih gradiv so predavanja oz. razlage, pojasnila, obrazlozitve ... :)
Sicer pa ni potrebe da mora razlagati siroki mnozici, saj nimamo samo osnovnih in srednjih sol, ki so mnozicno obiskovane. Srcni kururg ne more strokovno in znanstveno utemeljeno razlagati sirsi mnozici laikov, ker le-ti nimajo izpolnjenih predpogojev ( predznanja) da bi sploh razumeli o cem govori. Tudi razloziti mnozici je sicer stvar govorca ne pisca. Zato siroka mnozica ne more biti uprabljena kot dokaz o pismenosti in strokovni sposobnosti neke osebe.

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Nekoc sem dala besedilo v lekturo absolventki slovenistike.... Cista katastrofa. Punca ni poznala niti pravilno rabo velike crke, da ne govorim, da sploh niti ni uspela razumeti o cem govori besedilo in je spreminjala besedilo, kot se je njej dozdevalo...


že nekajkrat potrjeno, da stopnja izobrazbe ni merilo za znanje


Sploh ni vprasanje stopnje, temvec vrste izobrazbe. Nisem besedilo dala absolventu matematike, temvec slovenistike. In obstaja vzrok zakaj matematik nima strokovne usposobljenosti za opravljanje lektorskih nalog in zakaj naj bi jo slovenist imel. 


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 14:46:40   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: petea

liliana,
eno je lektoriranje, ko popravljaš le posamezne napake v besedilu oz. opaziš nedoslednosti v tekstu (kar je lažje, če bereš besedilo drugega), drugo pa je spreminjanje praktično celotnega besedila oz. skrpucala, dolgega več deset strani




Vedno sem bila mnenja, da lektorsko delo zajema tudi slogovno oblikovanje besedila......in ne zgolj popravljanje nedoslednosti v tekstu......


To je razlika med korekturo, lekturo in redakturo.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 15:19:50   
chezAnA
Poglej, Frodo. Če se želi nekdo vpisati na gimnazijo, mora imeti dobre ocene v OŠ in če se želi vpisati na fakulteto, mora spet dosegati določeno število točk. (Sploh, če se želi vpisati na medicino.) Zato človek nekako pričakuje, da bodo diplomirani (in naprej po lestvici) obvladali nekatere zakonitosti, ki jih je treba upoštevati pri pisanju uradnih (!) zapisov.
Mislim, da ti to, da je roža ženskega spola, da se napiše dve mizi, da se v eni povedi piše vedno v isti osebi, ne pa da se jo vmes spreminja, ostane. Ni to nekaj, kar se napiflaš in nato pozabiš. Spada pod eno splošno razgledanost. Tega nisem uspela zaznati. Pa ni bilo prvo besedilo takšne vrste, ki sem ga opazila. Mislim, da je petea mislilla s svojimi odgovori povedati nekaj od  tega.

Ob zdravnikih, ki komaj znajo dobro govoriti, pa vedno pomislim, da verjetno niso rojeni govorci našega jezika. Ker jih je kar nekaj "uvoženih." Za drugi jezik pa jim gre kar dobro. V vsakem primeru pa je najbolj pomembno to, kako zdravi in ne, kako govori. Zdravnikise med sabo lahko tisto, kar je pomembno za zdravljenje, pogovorijo tudi s svojimi "dohtarskimi" izrazi. Med opis znanj, ki jih morajo imeti npr. tajnice, pa bi jaz vsekakor postavila tudi malo boljše znanje slovenskega jezika.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 15:46:05   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

Poglej, Frodo. Če se želi nekdo vpisati na gimnazijo, mora imeti dobre ocene v OŠ in če se želi vpisati na fakulteto, mora spet dosegati določeno število točk. (Sploh, če se želi vpisati na medicino.) Zato človek nekako pričakuje, da bodo diplomirani (in naprej po lestvici) obvladali nekatere zakonitosti, ki jih je treba upoštevati pri pisanju uradnih (!) zapisov.
Mislim, da ti to, da je roža ženskega spola, da se napiše dve mizi, da se v eni povedi piše vedno v isti osebi, ne pa da se jo vmes spreminja, ostane. Ni to nekaj, kar se napiflaš in nato pozabiš. Spada pod eno splošno razgledanost. Tega nisem uspela zaznati. Pa ni bilo prvo besedilo takšne vrste, ki sem ga opazila. Mislim, da je petea mislilla s svojimi odgovori povedati nekaj od  tega.

Ob zdravnikih, ki komaj znajo dobro govoriti, pa vedno pomislim, da verjetno niso rojeni govorci našega jezika. Ker jih je kar nekaj "uvoženih." Za drugi jezik pa jim gre kar dobro. V vsakem primeru pa je najbolj pomembno to, kako zdravi in ne, kako govori. Zdravnikise med sabo lahko tisto, kar je pomembno za zdravljenje, pogovorijo tudi s svojimi "dohtarskimi" izrazi. Med opis znanj, ki jih morajo imeti npr. tajnice, pa bi jaz vsekakor postavila tudi malo boljše znanje slovenskega jezika.



Vsi diplomiranci niso obiskovali gimnazij, tudi tajnice jih običajno niso......tudi dr. jedrske fizike ni bil ne v osnovni in ne v srednji šoli ljubitelj Primoža Trubarja in ni prebral vsak teden vsaj enega romana.....tako kot običajno profesor slovenskega jezika ni ravno ljubitelj matematike in je hitro pozabil zaporedja, seštevanje ulomkov......

In če se ima izobražen človek za široko splošno razgledanega, je sposoben tudi upoštevati, da vsi mag. dr. univ.dipl. nimajo enako osvojenega znanja s tistega specifičnega področja, kot ga ima on sam.....in če ti opravljaš lektorska dela se torej čutiš dovolj sposobna zato, imaš določeno predznanje.....jaz se recimo ne spravljam lektorirat.....popravim komu za džabe kakšen tekst, vendar se ne zgražam nad njim, ker je polpismen, čeprav ima diplomo....on pa blesti pač na drugih poročjih, kjer jaz ne.....nimamo vsi enakih interesov za vse.....

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 16:25:45   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

Poglej, Frodo. Če se želi nekdo vpisati na gimnazijo, mora imeti dobre ocene v OŠ in če se želi vpisati na fakulteto, mora spet dosegati določeno število točk. (Sploh, če se želi vpisati na medicino.) Zato človek nekako pričakuje, da bodo diplomirani (in naprej po lestvici) obvladali nekatere zakonitosti, ki jih je treba upoštevati pri pisanju uradnih (!) zapisov.
Mislim, da ti to, da je roža ženskega spola, da se napiše dve mizi, da se v eni povedi piše vedno v isti osebi, ne pa da se jo vmes spreminja, ostane. Ni to nekaj, kar se napiflaš in nato pozabiš. Spada pod eno splošno razgledanost. Tega nisem uspela zaznati. Pa ni bilo prvo besedilo takšne vrste, ki sem ga opazila. Mislim, da je petea mislilla s svojimi odgovori povedati nekaj od  tega.


Saj ne oporekam potrebi po poznavanju jezika in jezikovnih pravil. Enostavno se mi ne zdi primerno dolocati vrednost necigar diplome iz nevem si ze katere stroke zaradi znanja ali neznanja slovnicnih pravil slovenscine.
IMO je za zdravnika primarno, da je na svojem podrocju dober, za matematika na svojem, za kemika na svojem... za psihologa na svojem... lektorji pa na svojem.
In ja banalne napake se dogajajo, tudi napake v spolu, saj verjetno ves, da je dokazano, da je najtezje opaziti lastne napake pri pisanju saj boljs ledimo notranjemu toku misli in razumevanja in se tezje postavimo v vlogo zunanjenga bralca oz. opazovalca. in ja pri pisanju marsicesa je tok misli taksen, da stavek dozivlja spremembe ze pri samem nastajanju in zato vcasih ne gre skupaj. Zato se predvideva , da se pred uradno objavo zadeve tudi lektorirajo. zato imas za diplomo, magisterij, doktorsko nalogo, clanek.... zahtevo, da je zadeva uradno lektorirana.

Ob zdravnikih, ki komaj znajo dobro govoriti, pa vedno pomislim, da verjetno niso rojeni govorci našega jezika. Ker jih je kar nekaj "uvoženih." Za drugi jezik pa jim gre kar dobro. V vsakem primeru pa je najbolj pomembno to, kako zdravi in ne, kako govori. Zdravnikise med sabo lahko tisto, kar je pomembno za zdravljenje, pogovorijo tudi s svojimi "dohtarskimi" izrazi. Med opis znanj, ki jih morajo imeti npr. tajnice, pa bi jaz vsekakor postavila tudi malo boljše znanje slovenskega jezika.


Enako za matematika, ki pise clanek iz teorije kohomoloških kolobarjev. Pomembno je matematicno znanje in sporazumevanje z drugimi strokovnjaki s področja in ne raven znanja slovenske slovnice. Torej, ce ne zna vsa pravila slovenske slovnice lahko vseeno svojo diplomo krepko uporabi in jo nima samo za gledanje na steni.

Ce lahko strnemo - so poklici, ki naj bi zahtevali poglobljeno znanje jezikovnih in slovnicnih pravil  ter poklici ker je to znanje drugotnega (dalec bolj marginalnega) pomena. Vseeno je samo slovenist lahko lektor za slovenski jezik... ker naj bi le slovenisti imeli poglobljeno znanje iz jezikovnih in slovnicnih pravil slovenskega jezika.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 16:27:13   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

In če se ima izobražen človek za široko splošno razgledanega, je sposoben tudi upoštevati, da vsi mag. dr. univ.dipl. nimajo enako osvojenega znanja s tistega specifičnega področja, kot ga ima on sam.....in če ti opravljaš lektorska dela se torej čutiš dovolj sposobna zato, imaš določeno predznanje.....jaz se recimo ne spravljam lektorirat.....popravim komu za džabe kakšen tekst, vendar se ne zgražam nad njim, ker je polpismen, čeprav ima diplomo....on pa blesti pač na drugih poročjih, kjer jaz ne.....nimamo vsi enakih interesov za vse.....


Ce bi to prej prebrala, bi si prisparala pisanje user posted image  


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 23:09:27   
chezAnA
Se strinjam z vama v tem, da je vsak strokovnjak na svojem področju. Da je za opravljanje poklica pomembno predvsem znanje, ki ga ta zahteva. Vendar pa: če se nekdo omeji samo na eno ozko področje, ki ga njegova služba/študij pokriva, vse ostalo pa pusti na stopnji otroka na razredni stopnji OŠ, potem je to za mene "fahidiot." Teh je v Sloveniji preveč. In tu vidim problem, ki izhaja tudi iz našega šolstva.
Saj ne zahtevam, da imajo vsi ljudje besedila brez napak, da znajo postavljati vejice in imajo blesteč slog pisanja. Ne. Imam pa ene meje, ko vidim besedilo in si rečem: Ne morem verjeti. Pa mislim, da se nisem nikjer delala norca iz teh ljudi. Upam. Bila pa sem zelo šokirana in začudena. To pa res.
Aja, pa za lekturo nisem nikoli zahtevala (ali dobila) niti centa. Delam za hvala.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Naj malo pojamram
14.2.2012 23:13:32   
chezAnA
Pa še to. Mislim, da je znanje slovenščine tisto, ki povezuje nas, Slovence, ne znanje npr. matematike. Zato se mi zdi to, da kar nekaj Slovencev ne zna napisati petih smiselnih povedi, (malo) bolj zaskrbljujoče kot to, da ne znajo računati z ulomki. 

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 7:47:07   
Nika v službi
chezAna, podpis pod tvoja oba zadnja posta. Se ne bi mogla bolj strinjati.

_____________________________

..... Poljubi me nežno, ko drugi hitijo, povabi me v mesto, ko drugi že spijo.... Napravi to zmeraj, ne bodi kot drugi, ljubezen ni reka, ki teče po strugi.....
F. Lainšček

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 8:22:42   
Hope2
IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

Pa še to. Mislim, da je znanje slovenščine tisto, ki povezuje nas, Slovence, ne znanje npr. matematike. Zato se mi zdi to, da kar nekaj Slovencev ne zna napisati petih smiselnih povedi, (malo) bolj zaskrbljujoče kot to, da ne znajo računati z ulomki. 


To je res, ampak s samim povezovanjem Slovencev, si ne moreš kaj velik pomagat. Kruha ne dobiš s pravilno slovnico in boljšo povezanostjo. In večina nas je takih, da raje zataušamo slovnico in se osredotočimo na tisto kar znamo, kar nam je pomembno, kar nam da sredstva za preživetje in srečno življneje. Meni osebno slovnica ne daje sreče. Povezovat bi nas pa moralo vse prej kaj drugega, kot pa sama slovnica

< Sporočilo je popravil Hope2 -- 15.2.2012 8:23:24 >

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 8:37:23   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: chezAnA

Pa še to. Mislim, da je znanje slovenščine tisto, ki povezuje nas, Slovence, ne znanje npr. matematike. Zato se mi zdi to, da kar nekaj Slovencev ne zna napisati petih smiselnih povedi, (malo) bolj zaskrbljujoče kot to, da ne znajo računati z ulomki. 


To gledaš ti s svojega vidika, ker slovenščino obvladaš skoraj v nulo, matematika ti pa šepa......in zato si mnenja, da je slovenščina bolj pomembna....

Prav tako kot slovenščino, tudi matematiko rabiš na vsakem koraku.....že npr. pri peki peciva, ko imaš napisano 0,125 l olja ali pa 1/4 l olja.....in potem je buuu, koliko je pa to?.....ogromno ljudi ne zna enostavnega procentnega računa, pa ga rabimo v vsakdanjem življenju, že ko gremo v trgovino in je tam napisano -15%.......pa smo se vse to učili v šoli....in ni problem zgrešenega šolskega sistema to, ampak to, da se nam ne da....namesto glave pri matematiki imamo kalkulatorje, namesto tega, da bi pa prebrali knjigo pa imamo računalnike in televizijo in si raje pogledamo film kot pa preberemo knjigo......

V bistvu sta si matematika in slovenščina praktično enakovredni.....vsaka na svojem področju......in ne gre ne brez enega in ne brez drugega......so pa redki tisti, ki oboje obvladajo v nulo....večina eno in drugo  obvlada čisto povprečno......

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 8:44:47   
chezAnA
Hope2, seveda ni samo jezik pomemben. Je pa sestani del naše indentitete.
Tudi nisem mislila toliko na bleščeče obvladanje pravil. Mislila sem bolj na odnos do jezika, ki je včasih že prav katastrofalen.
Ne vem, jezik je nekaj, kar vsi uporabljamo vsak dan. Vsak dan. Ni torej to skupek nekih neoprijemljivih in neživljenjskih pravil. Je nekaj živega, nekaj, kar bi moralo biti del vseh nas. Tudi kruh si služimo s pomočjo jezika, če že hočeš. In to, da ne zna nekdo od sebe dati pol strani besedila, ki bi se ga dalo razumeti (še vedno mislim tako), ni prav. Pa kakorkoli obrneš.
Imaš pa prav, povezovati bi nas moralo še kaj več, ne samo jezik. (in ne slovnica) Kaj narediti za to?

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 8:54:03   
chezAnA
IZVIRNO SPOROČILO: liliana


To gledaš ti s svojega vidika, ker slovenščino obvladaš skoraj v nulo, matematika ti pa šepa......in zato si mnenja, da je slovenščina bolj pomembna....

Prav tako kot slovenščino, tudi matematiko rabiš na vsakem koraku.....že npr. pri peki peciva, ko imaš napisano 0,125 l olja ali pa 1/4 l olja.....in potem je buuu, koliko je pa to?.....ogromno ljudi ne zna enostavnega procentnega računa, pa ga rabimo v vsakdanjem življenju, že ko gremo v trgovino in je tam napisano -15%.......pa smo se vse to učili v šoli....in ni problem zgrešenega šolskega sistema to, ampak to, da se nam ne da....namesto glave pri matematiki imamo kalkulatorje, namesto tega, da bi pa prebrali knjigo pa imamo računalnike in televizijo in si raje pogledamo film kot pa preberemo knjigo......

V bistvu sta si matematika in slovenščina praktično enakovredni.....vsaka na svojem področju......in ne gre ne brez enega in ne brez drugega......so pa redki tisti, ki oboje obvladajo v nulo....večina eno in drugo  obvlada čisto povprečno......



Ok, liliana, zdaj ga pa malo biksašuser posted image

Kar se pa tiče primerjave, sem morda prej premalo poudarila. Ne želim primerjati šolskih predmetov med samo ali enega povzdigovati nad drugega.  Vsi so enako pomembni, drugače jih ne bi imeli v šolah. Znanja iz enega in drugega predmeta se med seboj tudi morajo povezovati, tako je vsaj mišljeno. Vsa znanja naj bi se prenašala tudi v življenje, drugače je vse skupaj bolj telovadba možgan.
Govorim o jeziku kot sredstvu komuniciranja, načinu našega mišljenja. Ne vem, meni se zdi jezik osnova vsega. Kako pa se boš učil ulomke ali pa bral kuharsko knjigo, če pa ne znaš jezika, kako boš vedel, da želi otrok peči ravno piškote (če zadevo zdaj zbanaliziram)? Me zdaj razumeš?
Jezik in njegova uporaba je nekaj, kar nas povezuje, nam je skupno.  Zato smo Slovenci in ne Matematiki.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 9:11:35   
Hope2
Jaz mislim, da ste preveč nagnjeni k prefektnosti. Doma se pogovarjat v knjižni slovenščiniuser posted image , bog ne daj narečja, čim prej ga dati v angleški tečaj, da ja ne bo imel naglasa in bla, bla, bla. Tudi v tujini se ne pogovarjajo doma v pravilni slovnični obliki, tudi njim šepa slovnica na delovnem mestu. Ne, ampak mi slovenci moramo biti oh in sploh v vsem dobri, ker če nisi, si za odpad. Pred meseci ste na RR popljuvali melanijo knavs, ker govori z naglasom- kak za vraga se ni mogla v teh letih naučit pravilen naglasuser posted image ojoj, čista katastrofa in zato ji gre tako slabouser posted image . Mi živimo v tujini, moja angleščina ni briljantna, se pa vse zmenim, drugi tudi nimajo problemov in me zato nimajo manj radi. Moj mož govori z naglasom, ampak je v svojem področju perfekten- koga briga kak naglas imaš ali če ga mal slovnično kiksneš- glavni so rezultati. Imamo tako mešano kulturo v mestu in 10000000 različnih naglasov, jezikov, lomljenje jezika, neznanje jezika.... ampak nikogar to prav veliko ne motiuser posted image

Če še jaz zbanaliziram- včasih je tudi dovolj, da v kuharski knjigi vidiš sliko in že znaš skuhatiuser posted image user posted image . In ravno to se dogaja v poslovnih področjihuser posted image

< Sporočilo je popravil Hope2 -- 15.2.2012 9:15:53 >

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Naj malo pojamram
15.2.2012 9:13:38   
Leela
Še dobro, da si uredila besedilo. Res ni opravičljivo, da učene glave ne poznajo vsaj osnov slovnice. So se pa znajdli in dali nekomu drugemu, da uredi zadevo in na koncu je vse prav user posted image . Tudi to nekaj pomeni.

< Sporočilo je popravil Leela -- 15.2.2012 9:15:26 >

(odgovor članu chezAnA)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




SLUŽBA
nataly33

Ali ste zaposleni?

DA (57%)

NE (43%)


Število vseh glasov: 119

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!