Davek na nepremičnine (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Spark -> Davek na nepremičnine (17.2.2014 22:24:18)

Prosim za informacijo, če je slučajno kdo naštudiral in ve kako je. Starša sta lastnika dveh stanovanj. Pri obeh nepremičninah ima vsak od njiju 50% delež. Živita v dvosobnem stanovanju in imata še prazno garsonjero. Oba sta prijavljena v dvosobnem stanovanju. Pri prejemu informativnega izračuna sta prejela bistveno višji davek na prazni garsonjeri. Sedaj me zanima če bi eden od staršev uradno zamenjal stalno bivališče in bi bila nepremičnina kao naseljena. Ali to pomeni, da bi se potem pri vsaki nepremičnini zaračunal nižji davek, ker je nepremičnina naseljena oz. kako?




RIJA* -> RE: Davek na nepremičnine (17.2.2014 22:34:22)

torej zadeva je taka: v nepremičnini, kjer živiš, je davek 0, 15 %----v tisti ko pa ne, pa 0,5 odstotka.
če se eden od njiju prijavi v garsonjero, bo v dvosobnesm stanovanju en plačal 0,15 % en pa 0,50 procenta. V garsonjeri enako.
jaz menim, da se to ne splača, ker je verjetno vrednost dvosobnega stanovanja višja od garsonjere....no, ali pa tudi ne [sm=smiley36.gif] nikoli ne veš po teh izračunih...

nižjo stopnjo bi plačala samo v primeru, da je vsak lastnik ene nepremičnine v celoti in ima tam tudi prijavljeno stalno bivališče.

jaz sem ravno danes prejela izračune tega davka in je kar fajn opisano....in jaz sem zadovoljna s temi izračuni[sm=smiley36.gif]




Frodo Bisagin -> RE: Davek na nepremičnine (17.2.2014 22:55:20)


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

torej zadeva je taka: v nepremičnini, kjer živiš, je davek 0, 15 %----v tisti ko pa ne, pa 0,5 odstotka.
če se eden od njiju prijavi v garsonjero, bo v dvosobnesm stanovanju en plačal 0,15 % en pa 0,50 procenta. V garsonjeri enako.
jaz menim, da se to ne splača, ker je verjetno vrednost dvosobnega stanovanja višja od garsonjere....no, ali pa tudi ne [sm=smiley36.gif] nikoli ne veš po teh izračunih...

nižjo stopnjo bi plačala samo v primeru, da je vsak lastnik ene nepremičnine v celoti in ima tam tudi prijavljeno stalno bivališče.

jaz sem ravno danes prejela izračune tega davka in je kar fajn opisano....in jaz sem zadovoljna s temi izračuni[sm=smiley36.gif]


kolikor sem izvedela:
ce se vsak prijavi v eni nepremicnini in z drugim solastnikom sklene sluznostno pogodbo za del stanovanja, ki je v njegovi lasti se zadeva razresi - tako bi oce razpolagal s celim stanovanjem in mama s celim... je davek na obe nepremicnini kot bi bil lastnik v celoti.
Vecji davek izhaja iz domneve, da je polovica stanovanja nenaseljena, kar pa, ce je sklenjena sluznostna ogodba ne drzi, saj eden razpolaga s celo nepremicnino. Je pa zadeva za preveriti.
Ne zdi se mi prav, da bomo imeli lazne - ne ziviva vec skupaj pare, je pa nepremicninski davek izjemna neumnoest, taksen kot je. Najbolj ne prav se mi zdi, da bodo tisti, ki bodo imeli dovolj znanja ali denarja, da placajo svetovalca dobro odnesli, drugi pa ne, ker ne bodo vedeli kako se obrniti.




RIJA* -> RE: Davek na nepremičnine (17.2.2014 23:02:09)

frodo, tak daleč nisem raziskovala[sm=smiley36.gif]
samo tak kot si rekla: eni bodo zopet našli vsako luknjo v zakonu....tega pa ne bi smeli dovoliti...zmanjšanja davka zaradi služnosti namreč..

če že, naj s pripadajočimi stroški in tveganjem ob morebitni ločitvi, prepišeta nepremičnine en na drugega, če si upata[sm=smiley36.gif] pa naj potem prišparata tistih par evrov davka, če se jima splaća...




Anonimen -> RE: Davek na nepremičnine (17.2.2014 23:50:27)


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

torej zadeva je taka: v nepremičnini, kjer živiš, je davek 0, 15 %----v tisti ko pa ne, pa 0,5 odstotka.
če se eden od njiju prijavi v garsonjero, bo v dvosobnesm stanovanju en plačal 0,15 % en pa 0,50 procenta. V garsonjeri enako.
jaz menim, da se to ne splača, ker je verjetno vrednost dvosobnega stanovanja višja od garsonjere....no, ali pa tudi ne [sm=smiley36.gif] nikoli ne veš po teh izračunih...

nižjo stopnjo bi plačala samo v primeru, da je vsak lastnik ene nepremičnine v celoti in ima tam tudi prijavljeno stalno bivališče.

jaz sem ravno danes prejela izračune tega davka in je kar fajn opisano....in jaz sem zadovoljna s temi izračuni[sm=smiley36.gif]


kolikor sem izvedela:
ce se vsak prijavi v eni nepremicnini in z drugim solastnikom sklene sluznostno pogodbo za del stanovanja, ki je v njegovi lasti se zadeva razresi - tako bi oce razpolagal s celim stanovanjem in mama s celim... je davek na obe nepremicnini kot bi bil lastnik v celoti.
Vecji davek izhaja iz domneve, da je polovica stanovanja nenaseljena, kar pa, ce je sklenjena sluznostna ogodba ne drzi, saj eden razpolaga s celo nepremicnino. Je pa zadeva za preveriti.
Ne zdi se mi prav, da bomo imeli lazne - ne ziviva vec skupaj pare, je pa nepremicninski davek izjemna neumnoest, taksen kot je. Najbolj ne prav se mi zdi, da bodo tisti, ki bodo imeli dovolj znanja ali denarja, da placajo svetovalca dobro odnesli, drugi pa ne, ker ne bodo vedeli kako se obrniti.

Osebne sluznosti solastniku ne mores dati oz. ce slucajno lahko, to ne velja za namen nizanja davcne stopnje ... lahko pa en podari drugemu polpvico garsoniere in obratno za stanovanje, potem pa vsak prijavi stalni naslov tam kjer ima 100% delez.




HuAnita -> RE: Davek na nepremičnine (18.2.2014 11:29:53)

Čakam, da nas kdo razsvetli in nakaže te luknje....
Pri ans je lastnica banka, bo še kar nekaj let (kredo---), torej, naj njej pošljejo fak... ing davek?!




petea -> RE: Davek na nepremičnine (18.2.2014 12:13:21)

HuAnita,
četudi imate lizing, ste vseeno vi zavezani za plačilo davka




nananaja -> RE: Davek na nepremičnine (18.2.2014 22:24:16)

Dajte razsvetlit še mene... na hiši imamo solastništvo jaz, mož in tast. Dobili smo obvestilo iz gursa, kjer je zapisano, da bova z možem plačala davek po stopnji 0,50% od svojega deleža, čeprav imava oba tu prijavljeno stalno prebivališče in nimava prav nobene druge neprimičnine v lasti. Sva solastnika vsak do 1/4, tast 1/2. Ni mi povsem jasno, zakaj?




Paštetka -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 7:38:22)

Od svojega deleža pomeni vsak od svoje 1/4.




petea -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 9:15:49)


IZVIRNO SPOROČILO: nananaja
Ni mi povsem jasno, zakaj?


to je napaka

bo potrebno na GURS in zahtevati popravek podatkov;

če ste vsi solastniki prijavljeni na tej hiši, morate vsi dobili davek stopnje 0,15 %




sončnica24 -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 9:18:11)

Še prosim jaz za razlago. Mama je lastnica hiše in stanovanja (v katerem živi njena mama), za hišo ja davek 0,15€. Za stanovanje pa več, ker mama ne živi tam. Če sem prejšnje poste zgoraj prav razumela bi morala urediti služnost za stanovanje (tam živi njena mama)? Kje pa lahko to uredi in kakšna je cena?

Hvala za odgovore.




liliana -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 9:29:00)

IZVIRNO SPOROČILO: sončnica24

Še prosim jaz za razlago. Mama je lastnica hiše in stanovanja (v katerem živi njena mama), za hišo ja davek 0,15€. Za stanovanje pa več, ker mama ne živi tam. Če sem prejšnje poste zgoraj prav razumela bi morala urediti služnost za stanovanje (tam živi njena mama)? Kje pa lahko to uredi in kakšna je cena?

Hvala za odgovore.


Služnostno pogodbo je potrebno overiti pri notarju in vpisati služnost v zemljiško knjigo....

Cene ne vem....

Več pa lahko najdeš tukaj....

http://www.informiran.si/portal.aspx?content=osebna-sluznost&showMenu=1&showRightFrame=1




petea -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 9:37:27)


IZVIRNO SPOROČILO: sončnica24

Kje pa lahko to uredi in kakšna je cena?


Cene takšnih notarskih storitev se trenutno gibljejo nekje od 150 - 250 €.





liliana -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 10:17:16)

IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: sončnica24

Kje pa lahko to uredi in kakšna je cena?


Cene takšnih notarskih storitev se trenutno gibljejo nekje od 150 - 250 €.




A je to samo overitev ali overitev skupaj s pripravo pogodbe.....?




petea -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 10:25:14)

mislim, da je to, vsaj pri tistih ta dražjih, že skupaj s pripravo; cenejše pa samo za overitev + oddajo




nananaja -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 13:22:37)


IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: nananaja
Ni mi povsem jasno, zakaj?


to je napaka

bo potrebno na GURS in zahtevati popravek podatkov;

če ste vsi solastniki prijavljeni na tej hiši, morate vsi dobili davek stopnje 0,15 %


Bova morala it na GURS, ja. Še prej se moram pozanimat, kako dokazujeva stalno prebivališče, ali je potrebno prej na upravno enoto.
Nekaj informacij o podobnem problemu sem dobila za večstanovanjske stavbe in hiše. A pri nas je hiša enostanovanjska, ločena gospodinjstva pa pri rezidenčnosti nimajo prav nič.




emma83 -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 13:54:07)

Nekateri so dobili izračune z višjo stopnjo davka, ker niso prijavljeni na številko stanovanja, je treba tudi pri tem biti pazljiv.




petea -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 13:59:10)


IZVIRNO SPOROČILO: nananaja
Še prej se moram pozanimat, kako dokazujeva stalno prebivališče, ali je potrebno prej na upravno enoto.


ne kompliciraj

osebni dokument izkazuje tvoje stalno prebivališče; GURS pa ima svojo bazo posodobljeno s centralnim registrom prebivalstva:

pri tebi torej, ko odprejo podatke o tvoji hiši, vidijo, kdo vse je lastnik in kje (ste včeraj) imeli prijavljeno stalno prebivališče


torej, če nisi pred odhodom na GURS ravno menjala naslova, oni vidijo, kje si doma [sm=smiley2.gif]



P.S.: prosim, da me ne sprašuješ, zakaj potem tega niso znali upoštevati v inf. izračunu, ker tega pa res ne vem, kje oz. kdo je tu zatajil [sm=smiley24.gif]




nananaja -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 14:58:00)

Ne, zakaj niso upoštevali stalnega bivališča že sedaj, te ne bom vprašala :)

Saj bi sama pogledala v centralni register, pa nimam digitalnega potrdila... bi primerjala, kaj ima tast drugače napisano, razen svojega gospodinjstva, ki pa za rezidenčnost nima nobene veze.




nananaja -> RE: Davek na nepremičnine (19.2.2014 15:01:57)


IZVIRNO SPOROČILO: emma83

Nekateri so dobili izračune z višjo stopnjo davka, ker niso prijavljeni na številko stanovanja, je treba tudi pri tem biti pazljiv.


Če citiram iz zgibanke Pojasnila za spreminjanje podatkov:
Številka stanovanja mora biti določena
stanovanjem v stavbah z več stanovanji.


Pri nas gre za enostanovanjsko hišo.




nanka -> RE: Davek na nepremičnine (20.2.2014 16:15:16)

Tudi pri nas je nastal problem. Imamo hišo, tast je lastnik in danes sem dobila pojasnilo z Gursa, da je prijavljen na naslovu hiše ni pa prijavljen v stanovanjski enoti, ki je v tej hiši, zato me je poslal na UE, da se prijavi. Pa je v hiši samo ena stanovanjska enota. Greva jutri s tastom na UE, da se prijavimo še v stanovansjko enoto, čeprav je tast v tej hiši rojen in hiše v svojih 80 letih ni zapustil niti en dan.




Anonimen -> RE: Davek na nepremičnine (20.2.2014 16:39:10)


IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

Dajte razsvetlit še mene... na hiši imamo solastništvo jaz, mož in tast. Dobili smo obvestilo iz gursa, kjer je zapisano, da bova z možem plačala davek po stopnji 0,50% od svojega deleža, čeprav imava oba tu prijavljeno stalno prebivališče in nimava prav nobene druge neprimičnine v lasti. Sva solastnika vsak do 1/4, tast 1/2. Ni mi povsem jasno, zakaj?

Ce ste pri popisu stavbo delili na 2 dela, se morate na UE prijaviti na svoj sel, pa bo vse ok. Trenutno ste vsi prijavljeni najbrs na delu 1.




nananaja -> RE: Davek na nepremičnine (20.2.2014 18:42:39)

IZVIRNO SPOROČILO: Otika


IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

Dajte razsvetlit še mene... na hiši imamo solastništvo jaz, mož in tast. Dobili smo obvestilo iz gursa, kjer je zapisano, da bova z možem plačala davek po stopnji 0,50% od svojega deleža, čeprav imava oba tu prijavljeno stalno prebivališče in nimava prav nobene druge neprimičnine v lasti. Sva solastnika vsak do 1/4, tast 1/2. Ni mi povsem jasno, zakaj?

Ce ste pri popisu stavbo delili na 2 dela, se morate na UE prijaviti na svoj sel, pa bo vse ok. Trenutno ste vsi prijavljeni najbrs na delu 1.


Pri popisu nismo nič delili hiše, tudi pri prepisu ne, pri nas obstaja samo stanovanje 1, katerega solastniki smo. Razen če so na upravni enoti ustvarili kakšno novo stanovanje, kamor so prijavili našo družino, gurs pa o tem stanovanju nima nobenega podatka. Ampak to so vse problemi naših uprav, bodisi gurs bodisi ue.

To, da GURS od nas zahteva, da v enostanovanjski hiši urejamo prijavo na stanovanje na upravni enoti. To lahko zahtevajo od ljudi, ki živijo v večstanovanjskih hišah ali blokih. Vse to bi lahko sistem porihtal sam, tako pa so sprožili en kup slabe volje. Te dni se praktično ni možno prijaviti na posvet v geodetski pisarni, zato bo treba enostavno it tja in čakat. To pa pri ljudjeh povzroča veliko slabe volje, zaposleni pa so živčni in nesramni. Škoda, spet ena napol izpeljana stvar.




Colt -> RE: Davek na nepremičnine (20.2.2014 18:46:52)

Prehajamo v stanje totalnega kolapsa!




liliana -> RE: Davek na nepremičnine (20.2.2014 19:02:10)


IZVIRNO SPOROČILO: Colt

Prehajamo v stanje totalnega kolapsa!


Nasprotno.....ta davek je pokazatelj ravno tega, da je stanje na področju nepremičnin v totalnem kolapsu.......




Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>