|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  49 50 [51] 52 53   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Montignac
24.1.2007 20:51:02   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Luskan



Tudi mene zanima (tako kot Dulcineo) - ali sta kruh in sir skupaj dovoljena?




Po montiju naj ne bi pri beljakovinskem obroku jedel oh-jev. Pri beljakovinskih zajtrkih ne omenja nikakršnega kruha ampak zgolj beljakovine (jajca, hrenovke, šunke, sire, skute,...). Ampak nekje drugje sem pa zasledila, da če ima OH glikemični indeks manjši od 30 pa se lahko zraven je (nemastne oz. manjmastne) beljakovine. Jz se načeloma držim nekombiniranja oh-jev in beljakovin.
Moje mnenje.user posted image

(odgovor članu Luskan)
  Neposredna povezava do sporočila: 1251
   RE: Montignac
24.1.2007 21:07:44   
Luskan
Caffee, se strinjam s tabo, tud jaz sem tako razumela. Imam pa tud jaz težave s tem fižolom - se ne znajdem med vsemi tistimi beans na Montijevi spletni strani. Tud jaz ga jem v solati - saj neke hude škode ne more bit, ne?

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1252
   RE: Montignac
24.1.2007 21:34:32   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Luskan

Imam pa tud jaz težave s tem fižolom - se ne znajdem med vsemi tistimi beans na Montijevi spletni strani. Tud jaz ga jem v solati - saj neke hude škode ne more bit, ne?


Pomojem da neuser posted image .

(odgovor članu Luskan)
  Neposredna povezava do sporočila: 1253
   RE: Montignac
24.1.2007 22:00:52   
Naty*Taja
Evo me! Nas je pa zasnežilo !user posted image user posted image
No jaz sem danes pridna, razen dveh kozarcev refoška! Pa jaz sploh ne mislim tolk na to, da se to ne sme. Men tudi večkrat paše kak deci takle zvečer, ko se uležem pred TV in potem zadrnjoham user posted image
No jaz sem si danes skuhala svinjske zrezke z zelenjavo in paradižnikovo solato, za predjed dve jajčki. za večerjo pa Refošk, en jogurt in jabolko!
Glede fižola sem pa jaz pogledala na hitro in ugotovila, da je pri prvi stopnji dovoljen stročji fižol, prepovedan pa zrnat. Ne vem pa zakaj točno, ker se mi ne da iskat.
Aja pa Al bina jaz sem tudi firbec in tudi po moje imaš ful dobro postavo, seveda pa tebe kaj moti pač vztrajaj z nami. Je pa tako, da po Montiju se zgubljanje kg neha, ko jih imaš zadovoljivo svoji višini.... nekak tako je pisalo. Tak da rečmo presuh ne moreš ratat, tak kot s stradanjem.Mogoče pa zato, kateri vaga stoji ? user posted image  Pa tudi če grešimo, si naslednji dan kao na začetku! in spet traja nekak tri tedne, da začnejo kg dol it. No verjetno vedno ne drži tole, načeloma pa je tako. Npr. ena (sori ne vem točno katera) skoz jamra, da ne gre nič dol pa vsak vikend greši.... mogoče je pa res krivo to. Mater pa kako se boš skoz držal, če smo pa po večini taki ljudje navad, in ko vidiš kej zlo mamljivega....user posted image
Nič grem zdej spat, da me kej ne prime.... Nočko.

_____________________________

MONTIGNAC

(odgovor članu Luskan)
Neposredna povezava do sporočila: 1254
   RE: Montignac
24.1.2007 22:08:42   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Naty-Taja

Mogoče pa zato, kateri vaga stoji ? user posted image Ja, meni, že nekaj časa. Ampak sem na svojih idealnih kilogramih Pa tudi če grešimo, si naslednji dan kao na začetku! in spet traja nekak tri tedne, da začnejo kg dol it. No verjetno vedno ne drži tole, načeloma pa je tako. Jz sem imela vedno grešne vikende (pa ne zdaj v smislu, da sem se nažirala cvrtja, alkohola,..in nevemčesa še. Grešila sem pri kombiniranju. Pa kakšna sladica se je prilegla), pa sem kljub temu hujšala, vendar sem se med tednom držala Montija!. Npr. ena (sori ne vem točno katera) skoz jamra, da ne gre nič dol pa vsak vikend greši.... Tanikaa, Tanikaa user posted image mogoče je pa res krivo to mislim, da ne. Oziroma mislim, da ne gre samo za vikende.. Mater pa kako se boš skoz držal, če smo pa po večini taki ljudje navad, in ko vidiš kej zlo mamljivega....user posted image
Nič grem zdej spat, da me kej ne prime.... Nočko.

(odgovor članu Naty*Taja)
  Neposredna povezava do sporočila: 1255
   RE: Montignac
25.1.2007 7:22:53   
tanikaa
IZVIRNO SPOROČILO: Luskan

Živjo!

Tanikaa, tud jaz grešim z vinom - enostavno mi paše, sploh ko dam user posted image  zvečer spat, mi zapaše kak rdeč vinček al pa kakšna buteljka, priznam. Stokrat sem že rekla, da danes pa res ne bom, pa ne gre - je že to dovolj boleče, da sem se morala odpovedat pivuuser posted image . Kaj imaš ti to eno dobro službo, da lahko piješ buteljkouser posted image ?





Ejhata. Daj še enkrat preberi moj post z vinčkom user posted image  Napisala sem, da ko pridem DOMOV IZ SLUŽBE. user posted image  V službi pa res ne pijem.user posted image

_____________________________

Je** se mi za vse in vsakogar.
_____________________________

(odgovor članu Luskan)
Neposredna povezava do sporočila: 1256
   RE: Montignac
25.1.2007 7:43:48   
tanikaa
Ja priznam jaz sem ta grešnik, ki non stop jamra, čez vikende ga pa redno serje.user posted image user posted image user posted image  Samo kot sem napisala. Špricerju se ne bom odpovedala. Še malo pa mi boste prepovedale seks...ja user posted image  zakaj pa potem sploh živimuser posted image  Ne jest, ne pit, ne seksat. user posted image


Je pa res, da sem že čist obupala. Jem čisto malo. Ko gledam vaše jedilnike mi je slabo. To kar vi pojeste v enem dnevu, jaz pojem v dveh user posted image  Včeraj sem pojedla eno mandarino, pa malo pirinih špagetkov s šampijoni. In to je to. user posted image  Pišuka.

Al bina. Moj lubi mi je včeraj kupil tisto mašinco za trebušnjake. Hudirja. Sem jih naredila 30, pa 30 na levem pa 30 na desnem boku. A veš da je to dosti težje kot zgleda user posted image  Roke so me pa tak bolele, da sem jih na koncu komaj premikala.

Evo zdaj pa še jedilnik za danes:

Z: dva kosa pirinega kruha
K: špageti, ki so mi ostali od včeraj
M: pomaranča
V: naribano zelje z limono in enim jajcem

In jutri bo vaga kazala isto kot danes user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Je** se mi za vse in vsakogar.
_____________________________

(odgovor članu tanikaa)
Neposredna povezava do sporočila: 1257
   RE: Montignac
25.1.2007 9:48:51   
Julija08
Tanikaa - če te bolijo roke, pomeni, da ne delaš pravilno.
Jaz imam tudi to mašino doma, pa mi je en trener razložil, da so roke samo v pomoč, delati moraš s trebušnimi mišičami. Če te bolijo roke, potem verjetno potiskaš z rokami naprej.
Pa začni počasi, ni treba takoj 3 x 30. To je za začetek preveč.

Drugače pa je mašinca ful dobra (če jo uporabljaš, seveda)


(odgovor članu tanikaa)
Neposredna povezava do sporočila: 1258
   RE: Montignac
25.1.2007 10:23:59   
Anonimen
Je pa tako, da po Montiju se zgubljanje kg neha, ko jih imaš zadovoljivo svoji višini.... nekak tako je pisalo. Tak da rečmo presuh ne moreš ratat, tak kot s stradanjem.


Presuha zagotovo ne bom ratala, definitvno, se imiam preveč rada, par kilc oklestila, to pa ja, pa je res kar težko. Mater mene tudi vino ali še rajši pir baše. Jaz pivo naravnost obožujem, sicer se zdaj nazaj držim, ampak ne vem, koliko časa še user posted image

A da sta potem nabavila tole mašinco? No, zdaj pa veselo na delo, tanikaa, z vztrajnostjo se bo zagotovo poznalo, boš videla. Aja, pa po parih dneh mišice nehajo bolet, jaz se takrat vedno vprašam, če se mi še splača delat, če nič ne občutim, pa se, zagotovo se, samo so mišice že tako utrjene, da četudi jih naredim po dvesto, ne čutim nič. Samo lepše izgledam user posted image

Jaz bom pa danes jedla:

sok dveh pomaranč
kava
dva kosa PZ kruha (domačega), marmelada BS, mleko
zelenjavna juha od včeraj
pečena piščanjčja prsa in solato

Samo še ne vem, če bom kosilo in večerjo obrnila, bom še videla, kaj in kako.

A pa tiste, ki ste na 1. stopnji, recimo polivko za špagete naredite čisto brez olja? Jaz sem ponavadi dala malo olivnega, pa potem česen gor, samo monti na prvi stopnji, kolikor ga razumem, piše, da naj se kuha brez maščob, zato sem zdaj v dilemi. Ali pa če, recimo jeste špagete s paradajz polivko in solato...a potem jeste solato brez olja al kako?

(odgovor članu Julija08)
  Neposredna povezava do sporočila: 1259
   RE: Montignac
25.1.2007 10:31:41   
tanikaa
Pišuka. Nabavim mašino, potem pa še ne delam dobro. Ok. Bom zdaj probala skoraj nič z rokami delat, pa se bom skoncentrirala na trebušček user posted image

Al bina, jaz pa sem mislila, da sem edini odvisnik od pira user posted image  Sicer ga zdaj že dolgo nisem pila zaradi tega M., ampak čutim, da bo kmalu šel po grlu dol user posted image

_____________________________

Je** se mi za vse in vsakogar.
_____________________________

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1260
   RE: Montignac
25.1.2007 14:01:45   
dulcinea

A pa tiste, ki ste na 1. stopnji, recimo polivko za špagete naredite čisto brez olja? Jaz sem ponavadi dala malo olivnega, pa potem česen gor, samo monti na prvi stopnji, kolikor ga razumem, piše, da naj se kuha brez maščob, zato sem zdaj v dilemi. Ali pa če, recimo jeste špagete s paradajz polivko in solato...a potem jeste solato brez olja al kako?


Jst olivno olje zmeraj uporabljam. Seveda v majhnih količinah.  

_____________________________

-----------------------------------------------------------------
Otroci so vredni najboljšega, ker so otroci in iz nobenega drugega razloga. Svoje dostojanstvo in svojo vrednost imajo preprosto zato, ker so.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1261
   RE: Montignac
25.1.2007 15:31:50   
Luskan
IZVIRNO SPOROČILO: tanikaa

IZVIRNO SPOROČILO: Luskan

Živjo!

Tanikaa, tud jaz grešim z vinom - enostavno mi paše, sploh ko dam user posted image  zvečer spat, mi zapaše kak rdeč vinček al pa kakšna buteljka, priznam. Stokrat sem že rekla, da danes pa res ne bom, pa ne gre - je že to dovolj boleče, da sem se morala odpovedat pivuuser posted image . Kaj imaš ti to eno dobro službo, da lahko piješ buteljkouser posted image ?





Ejhata. Daj še enkrat preberi moj post z vinčkom user posted image  Napisala sem, da ko pridem DOMOV IZ SLUŽBE. user posted image  V službi pa res ne pijem.user posted image




user posted image user posted image user posted image , pa res, sorry. Ampak taka služba bi bla pa dobra.

(odgovor članu tanikaa)
Neposredna povezava do sporočila: 1262
   RE: Montignac
25.1.2007 15:34:13   
Luskan
IZVIRNO SPOROČILO: al bina

A pa tiste, ki ste na 1. stopnji, recimo polivko za špagete naredite čisto brez olja? Jaz sem ponavadi dala malo olivnega, pa potem česen gor, samo monti na prvi stopnji, kolikor ga razumem, piše, da naj se kuha brez maščob, zato sem zdaj v dilemi. Ali pa če, recimo jeste špagete s paradajz polivko in solato...a potem jeste solato brez olja al kako?



V moji knjigi (Prehrana po Montignacu) piše, da kosilo in večerjo lahko pripravljaš z maščobo, če želiš, tudi na 1. stopnji.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1263
   RE: Montignac
25.1.2007 20:02:02   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: dulcinea


A pa tiste, ki ste na 1. stopnji, recimo polivko za špagete naredite čisto brez olja? Jaz sem ponavadi dala malo olivnega, pa potem česen gor, samo monti na prvi stopnji, kolikor ga razumem, piše, da naj se kuha brez maščob, zato sem zdaj v dilemi. Ali pa če, recimo jeste špagete s paradajz polivko in solato...a potem jeste solato brez olja al kako?




Jst olivno olje zmeraj uporabljam. Seveda v majhnih količinah.  



Jz isto user posted image .

Ej, punce, kako..a pol ga bolj ali manj vse cukate? Vinčka mislim. user posted image Meni pa bolj pivo diši.user posted image UNION JE ZAKON! Kakšno Laško neki?!user posted image .....ampak ga že doooooooolgoooooo nisem....Joj, kako bi se mi zdej prilegel..mmmmm....Še dobr, da je gajba prazna user posted image

(odgovor članu dulcinea)
  Neposredna povezava do sporočila: 1264
   RE: Montignac
25.1.2007 21:44:26   
dulcinea
Jst ga sploh ne cukam. Mi ne paše. Sem ga pa včasih user posted image

_____________________________

-----------------------------------------------------------------
Otroci so vredni najboljšega, ker so otroci in iz nobenega drugega razloga. Svoje dostojanstvo in svojo vrednost imajo preprosto zato, ker so.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1265
   RE: Montignac
25.1.2007 22:51:35   
Luskan
Men tud diši pivo - UNION, seveda, ampak Monti je jasen. No, vino je tud dobro, ampak pivo ... ma, zvečer paše malo alkoholauser posted image .

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1266
   RE: Montignac
26.1.2007 7:13:33   
Anonimen
UNION JE ZAKON!


Imaš čisto prav user posted image  Ja ni kaj, danes zvečer ga bom sigurno spila, ker imam vaje v gledališču, tam pa brez kakšnega pira ne gre...žal. ALi pa na srečo.

Aha, potem olivca lahko uporabljam, ker brez je pa vse tako suho, da ne moreš verjet. Ene parkrat sem jedla solato z limono in brez olja, mater, kar praska po grlu user posted image

Danes bom pa:

Z klasika (kruh, marmelada, mleko)
K verjetno šampinjone ali pa sataraš, še ne vem dobro
V kaj takega, kar ni treba kuhat + pivo user posted image

(odgovor članu Luskan)
  Neposredna povezava do sporočila: 1267
   RE: Montignac
26.1.2007 11:48:45   
2mama
Punce,

imam dve prosnji. Prva: prosim, ce mi lahko katera poslje Jem, torej hujsam na email (malesjak@yahoo.com) - sem imela v papirnati obliki, posodila, pa knjiga ni nasla poti nazaj. Druga: prosim za kak recept s proseno kaso.

Hvala ze vnaprej. Drgac pa mi je sla v zadnjem tednu spet kila dol. Bravo jaz. user posted image


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1268
   RE: Montignac
26.1.2007 13:53:49   
Anonimen
Pečena prosena kaša z jabolki 1/2 kg prosene kaše
1 l posnetega mleka
4-6 sladkih jabolk
 cimet za posip     Oprano kašo skuham v mleku, po želji dodam sladilo, ko je kuhana jo pretresem v pekač, zgladim in čez potresem naribana jabolka. Vse skupaj dam v pečico, segreto na 180 stopinj in pečem 20 minut. Na koncu posujem s cimetom.  
 
Zelenjavna juha s proseno kašo:
Skuhaš zelenjavno juho (cca 2l)  po izbiri in okusu in dodaš pest prosene kaše (ali pol male skodelice).     »pašta« s proseno kašo:   Na olivnem olju prepražim čebulo, ko je rumena in mehka notri stisnem strok česna, hitro premešam, dodam ¼ kg mešane zelenjave (upoštevam montija), 2 minutki popražim nato prilijem cca ½-1 litra vode. Ko zavre dodam 2 (čajni) skodelici prosene kaše. Proti koncu dodam še začimbe po želji in okusu. Sol pa itak user posted image . Če je pregosto, dodam še malo vode in prevrem.   Ali pa še najbolj enostaven recept: vse pripraviš kot za juho in dodaš 2 skodelici prosene kaše. (v bistvu je to tako gosta zelenjavna juha, da je že podobna »pašti«user posted image )     Imaš pa recepte napisane tudi na hrbtni strani emalaže. Jih pa potem malo prilagodiš po montiju user posted image

Knjigo sem ti že poslala.

(odgovor članu 2mama)
  Neposredna povezava do sporočila: 1269
   RE: Montignac
26.1.2007 13:55:58   
Anonimen
Prilagam še nekaj receptov po Montiju:

RECEPTI   PO   MONTIGNACU   Na hitro osnovna načela:   Stročnice + zelenjava = ok
meso + zelenjava = ok
testenine + zelenjava = ok

testenine + stročnice = ne
meso + stročnice + testenine = ne     PEČENA TUNINA (za 4 osebe)


1 kos tunine (600 g)                   1 kozarec belega vina   (2.stopnja)     
400 g korenja  (2.stopnja)          sesekljano krebuljico
400 g šampinjonov                     2 žlici paradižnikove
2 čebuli, 1 strok česna

Zelenjavo operemo in olupimo. Čebulo in česen narežemo na tanke rezine, korenje na kolesca, šampinjone pa na četrtine. V posodi za pripravo jedi brez maščob pražimo čebulo toliko časa, da porumeni, nato ji dodamo tunino. Popečemo z obeh strani, dodamo korenje in šampinjone ter nad močnim ognjem pečemo 5 min. Zalijemo s kozarcem vina in vmešamo parad. mezgo. posolimo in popopramo. Posodo pokrijemo in nad zmernim ognjem kuhamo 45 min.

Na pladnju pečeno tunino obložimo z zelenjavo in potresemo s krebuljico.     POLNOZRNAT KRUH (stroj za peko kruha!)   500 g polnozrnate pirine moke
pol vrečke (3,5 g) suhega kvasa (7 gr vrečica dr.Oetker) ali polovico svežega kvasa (42g Fala)
sol
300 ml vode

Če je masa preredka dodaš še kako žlico moke, če je pregosta pa žlico ali dve vode. Količina vode lahko varira glede na vlažnost moke, pa tudi ozračja. Pečeš pa na hitrem programu.     GOVEJI GOLAŽ   POTREBUJEMO:

1/2 kg govejega mesa za golaž (jaz vzamem bočnik)
40 dag čebule (boljše je, če je rdeča)
2 žlički sladke paprike
1 sesekljana rdeča paprika (tista, ki se peče, ker je bolj aromatična)
1 dl pasiranega paradižnika
3 žlice balzamičnega kisa
noževo konico sode bikarbone
precejšen ščep majarona
zravnana žlička ali po okusu mlete kumine
sol, poper

PRIPRAVA:

Mesu obrežemo vso vidno maščobo in ga razrežemo na malo večje kocke. Čebulo sesekljamo na srednje velike kockice in jo damo v posodo, posolimo in dodamo nekaj žlic vode. Dušimo jo, da postane mehka. Nato jo posujemo s sodo in dobro premešamo, da se začne "topit". Dodamo meso in pražimo, da spremeni barvo, zalijemo s paradižnikom in dodamo papriko in začimbe. Še malo popražimo, nato pa zalijemo z vrelo vodo, da je tekočine kake pol prsta nad mesom. Počasi dušimo na malem ognju (jaz delam na steklokeramiki na 2). Občasno premešamo in po potrebi dolijemo še malo vrele vode. Ko je meso mehko, pustimo posodo odkrito na toploti, da povre odvečna tekočina. Omaka mora biti srednje gosta. Po okusu dosolimo in še malo popramo.     SATARAŠ     2 čebuli
4 paprike
10 paradižnikov
sol
poper

V kozici posteklenimo čebulo. Dodamo na tanko narezano papriko in dušimo. Ko se povre tekočina, dodamo na kocke narezan olupljen paradižnik in začimbe. Na malem ognju dušimo me dobčasnim mešanjem. Ko se tekočina povre, je sataraš pripravljen.

Uporabimo ga lahko:

- z dodanim jajcem in malo fruktoze za zajtk
- kot polivko za testenine
- dodamo na koščke narezano feto in ponudimo kot prilogo k pečenemu mesu
- porabimo ga kot osnovo za golaž
- porabimo ga kot osnovo za omake
- nadevamo ga v kozarce in shranimo kot ozimnico
- lahko ga zmrznemo v vrečkah ali posodicah

Količine so približne. Delamo ga po svojem občutku. Nekateri mu dodajajo tudi melancane.   Sataraš je možno zmiksati, dodati par žličk zenfa in žlico kisa nato pa shraniti v kozarce kot namaz na kruh.     KUHAN OSLIČ

1 kg osliča
5-6 strokov česna
limonin sok
olje
sol

Očistite in operite osliča in ga natrite s česnom in posolite. Tako ga pustite preko noči. Drugi dan ga ponovno dobro operite in kuhajte v osoljeni vodi toliko časa, da se zmehča. Previdno ga vzemite iz vode in ga odcedite. Postavite ga na ovalni krožnik in prelijte z olivnim oljem in limoninim sokom.             KUHAN ZOBATEC

1 zobatec
1-2 stroka česna
1 glavica čebule
poper v zrnju
3 lovorjeve liste
2 limoni (ena za sok in ena za okrasitev)
kis
5 dag oliv
1 žlica kaper
1 žlica nasekljanega peteršilja
olivno olje

Zobatca dobro operemo in očistimo. V lonec za kuhanje damo česen, čebulo, poper in lovorjevo listje. V to damo celo ribo in kuhamo toliko časa, da se riba zmehča. Previdno jo vzamemo ven, damo na oval in prelijemo z oljem, kisom in limoninim sokom.
Okrasimo z olivami, kaprami, narezanimi limonami in posujemo s peteršiljem.   BUČKE POLNJENE S KONZERVIRANO TUNINO

8 srednje velikih bučk
150 g tune konzervirane v olju
2 jajca
ribani parmezan
peteršilj
strok česna
suho belo vino
olivno olje

Bučke operite, osušite in prerežite po dolžini. Izdolbemo sredico, ki jo uporabimo za nadev. Bučkinemu mesu dodamo tunino, ki smo zdrobili z vilicami, jajci, nasekljan peteršilj in česen, posolimo popopramo, dodamo parmezan in premešamo.
Polovičke bučk potem napolnimo s tem nadevom in jih nalagamo v namaščeno posodo za pečenje in zalijemo s kozarcem belega vina. Del parmezana lahko potresemo šele sedaj. Pečemo 30 minut na 160-180°C.
Ta jed je lahko priloga, ali pa samostojna jed (odvisno od količine). Lahko jemo toplo ali hladno   JEŠPRENJ Z ZELENJAVO IN GOBAMI

200 g ješprenja,
250 g šampinjonov,
2 manjši bučki,
2 paprike (rdeča in rumena),
1,5 l zelenjavne juhe
peteršilj, muškatni orešček,
sol, poper

Ješprenj preko noči namočimo. Drugi dan vodo odlijemo in ješprenj zalijemo z zelenjavno juho in kuhamo približno 50 minut. Paprike očistimo in nasekljamo. Bučke narežemo na kolobarje ali kocke, šampinjone pa na manjše koščke. Zelenjavo in gobe dodamo ješprenju. Solimo, popramo, začinimo z muškatnim oreščkom in vse skupaj kuhamo še 15 minut. Pred serviranjem posujemo z nasekljanim peteršiljem.     GOVEJI ZREZKI S PAPRIKO

4 goveji nemastni zrezki
7 zelenih paprik,
3 rdeče paprike,
peteršilj, mleta paprika
2 žlički olja,
poper, sol

Paprike operemo in očistimo semenja. Narežemo jih na trakove ter podušimo na žlički olja. Posolimo in popopramo, damo mleto papriko. Zalijemo z 1,5 dl vode in dušimo kakšnih 15 minut. Ko je kuhano dodamo še nasekljan peteršilj in premešamo.
Zrezke rahlo potolčemo, posolimo in popopramo. Opečemo (nekaj minut)jih z obeh strani na preostali žlički olja. Ko porumenijo, jih prelijemo s paprikami in serviramo.   DOMAČI SIRNI NAMAZ Kadar nam ostaja mleko ali kar tako, ker nam je to pač všeč, lahko naredimo takole:
2 litra mleka
10 g limonske kisline
0,3 dl olja (olivnega ali katerega drugega)

Mleko se počasi segreva do vrenja. Odstavi se ga in ohlaja toliko, da je še mlačno. Potem mu dodamo limonsko kislino in premeša. Pustimo stati 20 minut, potem pa preložimo v cedilo, ki smo ga obložili z dvojnim slojem gaze. Pustimo, da se odcedi (približno pol ure). Potem to maso preložimo v mešalnik in dodamo olje ter miksamo pri največji hitrosti. Po želji se lahko doda sol.

Iz dveh litrov sem jaz dobila malo manj kot 500 g namaza. Razdelila sem ga na polovico. Enega sem le blago solila in poprala, drugi polovici pa sem dodala še strt česen, malo mlete rdeče paprike in posušeno baziliko.
Sir je resnično uspel in izgleda nekako tako kot tamar za mazanje. Sedaj počiva v hladilniku.       NAMAZ IZ JAJČEVCEV

Potrebujemo:
350 g jajčevcev, 20 g olja, 50 g puste skute (z do 10 % maščobe), strok česna, 2 čajni žlički kopra, limonino lupino, 2 g soli, poper.
Priprava:
Jajčevec olupimo in ga narežemo na kocke, ki jih osolimo in pustimo stati 10 minut. Nato jih speremo in osušimo s kuhinjskim papirjem. Na ta način odstranimo grenek sok, ki ga imajo včasih jajčevci. Koščke jajčevca opečemo na olju in dušimo do mehkega. Ohladimo. Ohlajene kocke zmešamo z ostalimi sestavinami in spasiramo s paličnim mešalcem. V hladilniku zdrži ta namaz približno 1 teden.             SKUTA S HRENOM

Za 1 porcijo potrebujemo:
100 g puste skute (10 % maščobe), 10 g kisle smetane, 20 ml pinjenca, 0,5 g soli, 30 g hrena.
Hren na sveže naribamo. Vse sestavine dobro zmešamo in ponudimo.     POLNJENI JAJČEVCI   Potrebujemo za 4 osebe

2 večja ali 4 manjše jajčevce
1 čebula
40 dag mletega puranjega mesa
1 jajce
50 g naribanega parmezana ali kateregakoli drugega trdega sira
4 večje mesnate paradižnike
sol, poper, bazilika (najboljša je sveža ali zamrznjena ali vložena v olje), peteršilj
olivno olje

Priprava

Najprej pripravimo jajčevce, tako da jih prerežemo in jim izdolbemo sredico. Dobljene skodelice nasolimo in jih damo v cedilo s prerezano stranjo navzdol, da odteče grenka tekočina. Sredico zrežemo na drobne kockice, prav tako čebulo in vse skupaj damo v hladno ponev z žlico olivnega olja. Malo podušimo in dodamo meso, sol in poper in pustimo, da izpari ves mesni sok. Na koncu vmešamo 1 na kockice narezan paradižnik, ki smo mu odstranili semenje in baziliko ter peteršilj. Odstavimo z ognja in pustimo, da se malo ohladi. Vključimo pečico na 200 stopinj. Zrežemo na kocke preostale paradižnike, ki smo jim prav tako odstranili semenje in jih potresemo na dno pekača v katerem bomo pekli. Zdaj speremo jajčevce in jih naložimo v pekač. V mesno maso vmešamo eno jajce (lahko ga tudi izpustimo, a masa ne bo kompaktna, ko bo pečena) in s to maso napolnimo polovice jajčevcev. V pekač nalijemo še približno 1.5dl slane vode, ga damo v pečico in pečemo cca 30 minut. Vmes malo prekontroliramo, če je potrebno dodat tekočino, da se nam paradižnik ne zasmodi. Ko mine pol ure, vzamemo pekač ven in na jajčevce posujemo sir in vse skupaj še malo zapečemo. (5 minut)

Za tiste, ki se ne prehranjujejo po Montignacu, ponudimo poleg zrnato kuhan riž, čez pa damo paradižnike s pekača. Ostali pa jemo samo jajčevce in paradižnike.

Recept je sila enostaven in vse skupaj je pripravljeno v slabi uri. Sem pa cel postopek malo na dolgo opisala, da bo jasno tudi manj izkušenim kuharicam.     GRŠKA LEPINJA

40 dag pirine moke
1 suhi ali sveži kvas
1 žlička soli
2,5 dl mlačne vode
10 dag orehov
12 dag zelenih oliv brez koščic
5 dag ovsenih ali drugih kosmičev
1 strok česna
1 manjša čebula
malo popra

Zmešamo moko, sol, vodo in kvas. Da dobimo gladko testo. Postavimo ga na toplo, da vzhaja. Medtem nasekljamo orehe in olive, pa tudi česen in čebulo. Vse to in ostale sestavine dodamo v vzhajano testo in še enkrat pregnetemo. Namastimo okrogel pekač (25-30cm) in v njem oblikujemo lepinjo. Pokrijemo in pustimo vzhajati. Pečico segrejemo na 200 stopinj. Lepinjo križno zarežemo in pečemo okoli 40 minut.   PIRINI NEMASTNI OBLATI ali ŠIROKI REZANCI, KRPICE

50 dag pirine polnozrnate moke
2-3 dl vode
sol

Vse sestavine zamesimo v testo, ki mora biti tako mehko, kot tisto za zavitke. Razvlečemo ga in tanko razvaljamo ter iz njega režemo kose, ki jih lahko polagamo na grelne plošče štedilnika. (za večje lahko uporabimo kakšno manjšo pokrovko z ostrim robom). Ali pa ga preprosto narežemo na kvadrate- Peče se zelo hitro, zato moramo biti pripravljeni na hitro obračanje. Ko listi dobijo želeno barvo in postanejo rahlo hrustljavi, jih vzamemo iz štedilnika.
Če testo pokrito pustimo malce počivati, ga potem prav tako na tanko razvaljamo na pomokani deski in narežemo na dolge rezance ali krpice in skuhamo v slanem kropu.
 
PIŠČANČJE HLADNE RULADE

4 tanki zrezki piščančjega fileja
4 srednje veliki listi zelene solate
malo gorčice ali lahke majoneze
1 rdeča paprika
½ pora

Zrezke na rahlo posolimo, popopramo in spečemo v ponvi, ki jo rahlo popršimo z oljem. Pečene postavimo na papirnati serviet, da odteče odvečna maščoba. Medtem operemo liste solate in jih osušimo. Papriko narežemo na tanke trakove, por prav tako.
Zrezek na tanko premažemo z gorčico, na to položimo osušen solatni list in ¼ narezane paprike in pora. Zvijemo in spnemo z zobotrebcem.         SVINJSKA PEČENKA V ZELENJAVNEM OBJEMU

1 kg nemastnega svinjskega stegna
400 g nalistane čebule
400 g paprik različnih barv
200 g brstičnega ohrovta
5 strokov česna
dišavnice in začimbe po okusu
lovorjevo listje
sol, poper, olivno olje

Svinjsko stegno operemo in dobro osušimo. Natremo ga s soljo in poprom ter pošpricamo z olivnim oljem. Pustimo ga počivati v hladilniku vsaj eno uro, lahko pa ga tako pripravimo že dan popreje. Višjo posodo segrejemo in v njej na vseh straneh popečemo svinjsko stegno, da porumeni. Posodo pokrijemo in meso pečemo kakšne pol ure.
V tem času pripravimo ostale sestavine. Čebulo in paprike narežemo na lističe, česen nasekljamo, brstični ohrovt pa zgolj očistimo zunanjih listov. Z vsem tem prekrijemo meso, posujemo z začimbami in dodamo lovorjevo perje. Posodo prestavimo v že ogreto pečico, kjer spečemo do konca. Po potrebi dolijemo malo vode.     MARGOLANE (RDEČE MARABELE OZ. RDEČ RINGLO)  IN JABOLKA

Na cedilu sem v sopari kuhala kakšna 2 kg margolan. Le na dno posode sem dodala nekaj žlic vode. Soparjene margolane sem skozi cedilo prepasirala in ponovno zavrela. Dodala sem 150g fruktoze in posodo odstavila.
Polovico tekočine (soka) sem odvzela stran in dala ohladiti. Kasneje sem ga razredčila z vodo in pila kot sok. Malo pa ga bo počakalo še v hladilniku za jutri, ko mu bom dodala še stisnjeno limono.
V ostali sok sem dodala domača narezana jabolka in spet zavrela. Toliko, da so se jabolka zmehčala in potem sem vse skupaj zmiksala s paličnim mešalnikom, da sem dobila gosto zmes. Zmes sem spet razdelila na polovico: en del v kozarček in v hladilnik za jutri in pojutrišnjem(lahko bi tudi dala zamrznit). En del pa sem uporabila za sladico, za podlago v sopari kuhanim narezanim jabolkom, ki sem jih posula s cimetom.     POLNJENI ŠAMPINJONI

50 dkg šampinjonov
10 dkg šunke ali neke druge salame
10 dkg trdega ribanega sira
kisla smetana

Šampinjone očistimo izrežemo bete. Klobuke malo posolimo in postavimo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem. V vsak klobuk damo malo narezane šunke in naribanega sira. Na vrh dodamo malo kisle smetane in pečemo 15-20 v pečici. HLADNA JUHA IZ PAPRIKE

60 dag rdeče paprike,
2 cm ingverjeve korenine,
2 stroka česna,
suh čili, limona, 2 pomaranči,
šopek koriandra, 2 žlici balzamičnega kisa, sol, poper.

Papriko očistimo, operemo in narežemo na kocke.
Limonino lupinici nastrgamo, limono in pomaranči pa ožamemo. Papriko, česen, nariban ingver, čili, limonino lupinico, sok limone in pomaranč in koriander stresemo v posodo in vse zmeljemo s paličnim mešalnikom.
Prilijemo 2 dl mrzle vode in začinimo s soljo in z balzamičnim kisom. Zmešamo in juho še zelo mrzlo postrežemo.   HLADNA KUMARIČNA JUHA S KOPROM

60 dag kumar,
2 žlicI olivnega olja,
3 stroki česna,
5 dl tekočega jogurta,
1 dl kisle smetane,
nekaj vejic kopra, sol, poper

Koper oplaknemo in nasekljamo. Kumare operemo in olupimo ter jim po želji odstranimo semenje. Nato jih naribamo in pokapamo s polovico olja.
Stroke česna olupimo in stisnemo. Dobro ohlajen jogurt in kislo smetano razžvrkljamo. Dodamo kumare in česen ter zmešamo. Začinimo s soljo in poprom. "Juho" za pol ure postavimo v hladilnik, nato pa jo nalijemo v skodelice, pokapamo z preostalim oljem in potresemo s koprom.     PRILOGE   BROKOLI V PARADIŽNIKOVI OMAKI

600g brokolija
3dl pasiranega paradižnika
sol, poper
peteršilj
malo olja

Brokoli na kratko pokuhamo v rahlo osoljeni vodi in ga pobereme ven s penovko. Vode ne zavržemo. Na zelo malo olja dodamo pasiran paradižnik, posolimo in popopramo, dodamo nasekljani peteršilj in premešamo. Dodamo odcejeni brokoli in na majhnem ognju kuhamo še toliko časa, da se brokoli zmehča. če postane pregosto, zalijemo z 1-1,5dl vode v kateri smo kuhali brokoli.   CVETAČA S SLANINO

600 g cvetače (cvet)
2 žlici olja
150g dimljene slanine
peteršilj
limonin sok

očiščeno in na posamezne cvetove razdeljeno cvetačo skuhamo v rahlo osoljeni vodi. Slanino narežemo na kockice in na hitro prepražimo na olju. Kuhano cvetačo odcedimo, ji dodamo prepraženo slanino in premešamo. Čez prelijemo limonin sok in posujemo z nasekljanim peterišljem.       DUŠENA BLITVA S PINJOLAMI

žlička olivnega olja
1 žlica pinjol
1 strok česna
so, beli poper
blitva

V kozici segrejemo olje in dodamo pinijole. Med neprestanim mešanjem jih nekoliko prepražimo, dodamo nasekljan česen in premešamo. Potem dodamo še očiščeno in narezano blitvo. Pokrijemo in dušimo kake 3 minute. Na konu še blago solimo in dodamo mleti beli poper.

Pri serviranju (posebno če poleg jemo ribe) lahko na krožniku (pri serviranju) na blitvo položimo še narezane koleščke limone.   DUŠENA BLITVA

Blitvo moramo temeljito oprati, saj se v brazdah listov in med stebli pogosto nahajajo zrnca peska. Koreninice odrežemo, ločimo stebla od listov (zaradi različnega časa kuhanja) in z reber olupimo vlaknato lupino. Na koščke narezana stebla blitve dušimo na olivnem olju ali na maslu pokrite 5 do 10 minut. Nato dodamo na grobo narezane liste in dušimo še 4 minute. Čas kuhanja blitve je različen od sorte do sorte. Po želji lahko dodamo limonin sok ali kis, vendar vedno šele na koncu, sicer postanejo listi sivi.   BRSTIČNI OHROVT Z GORČIČNIMI SEMENI

žlička olivnega olja
6 šalotk, olupljenih in razrezanih na četrtine
600g brstičnega ohrovta
žlička gorčičnih semen
žlica lahke kisle smetane
sol, poper

Na olivnem olju prepražimo šalotke (približno 10 minut), dokler ne postanejo zlato rumene. Medtem skuhamo brstični ohrovt (približno 10 minut) in dobro odcedimo. Kislo smetano in gorčična semena vmešamo k šalotkam in dobro premešamo, dodamo brstični ohrovt, solimo in popramo.   STROČJI FIŽOL S PRAŽENIMI PISTACIJAMI

0,5 kg stročjega fižola
5 dag izluščenih pistacij
2 žlici olivnega olja
neškropljena limona, sol, poper.

Stročji fižol operemo, nato pa strokom porežemo konce. Fižol skuhamo v osoljeni vodi, ga prelijemo z mrzlo vodo in odcedimo. Pistacije nasekljamo. Limonino lupinico nastrgamo, limono ožamemo. V kozici segrejemo olje.
Dodamo pistacije in limonino lupinico ter pražimo dve minuti. Dodamo še fižol, prilijemo limonin sok, zmešamo in zelo kratko popražimo.

Dosolimo in začinimo s sveže mletim poprom. Takoj postrežemo.   GRAH S PRŠUTOM IN BAZILIKO

50 dag izluščenega mladega graha
olivno olje
4 mlade čebulice
1 šopek bazilike
20 dag kraškega pršuta
sol, poper

Grah skuhamo v osoljenem kropu.
Baziliko oplaknemo, osušimo in nasekljamo. Mlade čebulice narežemo na tanka kolesca, rezine pršuta pa na trakove. V kozici segrejemo nekaj žlic olja, dodamo čebulico in pršut ter pražimo nekaj minut. Ko je pršut že nekoliko hrustljav, kozico odstavimo ter pokapamo odcejen grah.

Zmešamo in začinimo s soljo in poprom. Potresemo z baziliko in postrežemo. Namesto pršuta lahko uporabimo panceto ali piščančje/puranje prsi v ovoju.   BLITVA S ČEBULO IN GOBAMI

50 dag blitve
50 dag mešanih gob
čebula, 2 stroka česna,
pol šopka drobnjaka, nekaj žlic kisle smetane, olivno olje, sol.

Gobe očistimo in narežemo na lističe. Blitvo preberemo, operemo in v nekaj minutah skuhamo v osoljenem kropu. Nato jo odcedimo in grobo nasekljamo. Na olju popražimo na kolesca narezano čebulo in česen, dodamo gobe in pražimo. Vmes večkrat pomešamo in po potrebi prilijemo malo vroče vode.

Solimo, dodamo blitvo in dušimo še nekaj minut. Odstavimo, dosolimo, vmešamo kislo smetano(lahko jo tudi izpustimo) in potresemo z drobnjakom.   ARTIČOKE V OLJU (specialiteta dalmatinske kuhinje)

12 artičok (ali 20 manjših)
suho belo vino
kis
2 limoni
12 listov lovora
2-3 klinčka
origano
peteršilj
poper v zrnju, olivno olje


Artičoke očistite in jim odrežite steblo. Če so prevelike, jih razrežite na četrtinke. Dajte jih v lonec in prelijte z vodo, ki ste ji dodali limonin sok, zato da ne potemnijo.
Dodajte 1/2l vode in pol kozarca kisa, klinčke, sol in kuhajte 20 minut. Kuhane artičoke vzamite ven in jih obrnite na bomabažni krpi na glavo, da se odcedijo. Dlje ko jih boste pustili (lahko tudi nekaj ur), boljše bodo. Če bodo listi mokri, do njih ne bo moglo prodreti olje in jih začiniti.

Odcejene artičoke zložite v steklene posode. pokrijte z olivnim oljem, začinite z lovorjem, origanom, poprom v zrnju in šopkom narezanega peteršilja. Posodo hermetično zaprite in shranite na temnem mestu vsaj teden dni preden z artičokami postrežete.

(Idealno za kakše bolj svečane obroke, ali takrat, ko imamo več ljudi naročenih na obrok-praznovanja)     BRSTIČNI OHROVT Z MAKOM

75 dag brstičnega ohrovta
1 žilička olivnega olja
2 žlici suhega sherryja ali prošeka
1 1/2 žlica makovih semen
ščepec naribanega muškatnega oreška
sol in poper po okusu

Brstičnemu ohrovtu obrežemo stebla ter porumenele liste in vsakemu na dnu vrežemo »X«. Skuhamo ga v osoljenem kropu, približno 10 minut, da ohrani barvo in ostane še nekoliko hrustljav.
Medtem v majhni ponvi segrejemo olje. Vmešamo sherry ter makova semena in na blagem ognju kuhamo 3 minute. Začinimo z muškatnim oreškom, poprom in soljo. Z omako prelijemo vroč, odcejen brstični ohrovt, temeljito premešamo in takoj ponudimo     BUČKE POLNJENE Z MOCARELO IN PIŠČANČJIMI PRSMI V OVOJU

5 sredje velikih bučk
100g piščančjih prsi v ovoju
šopek začimb (peteršilj, zelena, drobnjak....)
100g mocarele
žlička olivnega olja
sol, poper

Štiri bučke prepolovimo po dolgem in sredico izdolbemo. Stedico skupaj z preostalo bučko nasekljamo. posebaj grobo narežemo mocarelo. Segrejemo olje in v njem na kratko prepražimo prsi v ovoju, dodamo naseklanji bučko in kratko podušimo. Solimo in popramo. S to zmesjo napolnimo prerezane bučke in po vrhu posujemo mocarelo.
Zapečemo (cca.5 minut) v že ogreti pečici na peki papirju. Jed se servira topla. Odlično se poda k pečeni perutnini. Po želji jo lahko pred serviranjem še polijemo z limoninim sokom in okrasimo s kakimi zelišči.     NADEVANE MELANCANE

-melancane,
-paradižnik,
-sir,
-sol,
-poper,
-origano,
-timijan,
-olje

Pripraviš nadev: sredico melancan narežeš na kocke. Te prepražiš na olivnem olju, začiniš. Pražiš 10 minut (do mehkega).
Paradižnik olupiš, narežeš na kolobarje.
Vzameš polovice melancan, jih nadevaš z nadevom, nato položiš kolobarje paradižnika, ter na koncu posuješ z naribanim sirom. Pečeš v vroči pečici okoli 40 minut.     DUŠENO RDEČE ZELJE

glavica rdečega zelja
10g olje
2,5dl hladna voda
2 majhni čebuli
4x nageljnova žbica
1x lovorov list
2 žlički suho belo vino
sol poper
2x srednje veliko jabolko

Rdeče zelje narežemo na tanke rezine in ga za 2 minuti potopimo v vrelo vodo, nato poberemo in osušimo. Jabolka olupimo in narežemo na koščke, čebulo sesekljamo. Olje segrejemo, dodamo zelje in ga dušimo v lastnem soku nekako 5 minut, dolijemo hladno vodo, dodamo sesekljano čebulo, nageljnove žbice, lovorov list, vino, sol in poper ter dušimo še 20 minut. Preden jed ponudimo, odstranimo lovorov list in žbice.   HLADNA PRILOGA S KOLERABICO IN SONČNIČNIMI PEŠKAMI
1 kolerabica, debela kot jabolko
1 dl kisle smetane
1 dl jogurta
sol ali himalajska slanica
poper
1 žlica sesekljanega peteršilja
1/2 žlice sesekljanega šetraja
3 žlice sončničnih pečk
limonin sok ali kis

Kolerabico očistimo, po potrebi olupimo in naribamo kot repo, po želji pa še drobneje. Vmešamo kislo smetano in jogurt, začinimo s soljo, poprom, sesekljanim peteršiljem, šetrajem, sončničnimi pečkami in limoninim sokom. Če želimo, da bo jed imela bolj poln okus, lahko sončnične pečke prepražimo v ognjevarni ponvi brez olja.

Solata se odlično poda k mesu na žaru ali pečeni ribi. Če jogurt izpustimo, dobimo namaz, ki tek­ne k črnemu kruhu.

Čas priprave: 15 minut
Količina: za 2 osebi   BUČKE Z LAHKO KISLO SMETANO zA 5 OSEB

Potrebujemo

1 kg malo večjih bučk, lahko je tudi tista velika
1 manjša čebula
koper
peteršilj
sol, poper
lahka kisla smetana z 10% mm
žlica olja z okusom po maslu - dobite v Mercatorju

Priprava

Bučke očistimo in narežemo na manjše 0.5 cm kockice. Če imamo veliko bučo, jo olupimo in odstranimo semenje. Na žlici olja malo prepražimo drobno nasekljano čebulo in ko malo porumeni stresemo gor bučke. Posolimo in dušimo v pokriti posodi približno 10 do 15 minut. Bučke se morajo malo razpustiti. Odkrite še malo povremo, da voda izhlapi. Dodamo koper in dve žlici lahke kisle smetane ter malo pokuhamo. Na koncu še dosolimo po okusu, popopramo in dodamo veliko sesekljanega peteršilja.

Ponudimo kot prilogo k kuhani govedini.     KOPRIVOVA JUHA za 1 osebo

Sestavine:
100 g MLADIH KOPRIV
50 g ČEBULE
2 stroka ČESNA
25 ml SOJINE SMETANE
SOL, POPER, MUŠKATNI OREŠČEK

Priprava:
Na olivnem olju spračimo čebulo in česen, dodamo koprive in nekoliko popražimo. Zalijemo s cca, 3 dcl vode in kuhamo 5 minut. Začinimo in kuhamo še 3 minute. Odstavimo s štedilnika, dodamo sojino smetano in vse skupaj zmiksamo. Posrežemo vroče.     JUHE   ole temo sem nekako odprla, ker sem ob prebiranju vsakodnevnih jedilnikov na obeh forumih, opazila, da se tega poslužejete zelo malo. Večinoma so vaše večerje skuta+mogoče dodatki ali jogurt+mogoče dodatki.

Montignac za večerni obrok zelo priporoča zelenjavne juhe, ki morajo biti več ali manj pripravljene brez dodajanja maščob. Po takšni juhi pa si lahko privoščimo še kakšno skuto ali jogurt (njegova priporočila za prvo stopnjo so nekje okoli 100g skute, saj tudi preveč mlečnih izdelkov ni zaželjeno; seveda pa je ta količina tudi pogojena z dodatnim rekreiranjem, yse pravi: več kot tega je, več skute zaužijemo). Toliko v razmislek za tiste, ki ste se s kilogrami "zataknili".

Juhe, ki jih na tak način pripravljamo za večerjo, so idealne tudi za to, da njihov ostanek lahko praktično zamrznemo za naslednji obrok (ko nas mogoče priganja čas) ali pa jih zmiksamo in zamrznemo in uporabljamo kot dodatek pri pripravi ostale hrane. Del večje in na hitro pokuhane zelenjave lahko poberemo ven s penovko, odcedimo, dodamo kakšno malenkost in že imamo za naslednji dan malico ali kateri od drugih obrokov.

Pestrost zelenjavne izbire nam dopušča veliko izbire in možnosti, začimbe, ki jih uporabljamo pa so pika na "I" lastnemu okusu in raznolikosti, pestrosti.

Kadar je lakota velika, v takšno juho zakuhamo pest testenin ali riža, včasih ajdove kaše ali pire. Takšen obrok nam zdravo in kalorično ugodno nadomesti npr. testenine z zelenjavno polivko ali gobovo polivko brez maščob.

Zelenjavo prilagajamo sezoni: se pravi tistemu, kar je trenutno na voljo sveže. Idealna zelenjava za takšne juhe je še (poleg v receptu naštetih): por, vse vrste paprik, brstični ohrovt.....celo mnoge od sicer bolj znanih listnatih solat trše sorte lahko dodajamo v te juhe.     MOJA OBIČAJNA ZELENJAVNA JUHA in njene izpeljanke

V visoko posodo vlijem kakšen kozarček vode in v njem prekuham nalistno čebulo. Preko tega dodam stržene zelja (ki sem jih shranila, ko sem pripravljala zeljnato solato ali dušeno sladko zelje). Dodam lovorjev list, vejico timijana, peteršilj z listi in korenino in spet kratko prevrem. V tem času pripravim ostalo zelenjavo: koromač razrežem na četrtinke, cvetačo in brokoli razdelim na posamezne kompaktne cvetove, velikokrat dodam pest zmrznejnega graha (ki ga imam vedno na zalogi). Vse skupaj skuham. Med kuhanjem dodam še strt ali nasekljan česen, kanček mlete rdeče paprike za barvo, malček soli ......

To je OSNOVA.

Izpeljank je nešteto.....
Del ostale zelenjave lahko dodate že istočasno kot zelje in le-ta večino razpade in s tem jed zgosti, del pa kasneje, da imate še vedno večje kose.

Lahko dodajate tudi ostalo zelenjavo. namesto zelja lahko uporabite ohrovt ali kitajsko zelje, za bolj kiselkast okus dodaste paradižnik ali limonin sok, za pikantne juhe čili, curry ali nasekljan feferon......
Za vse ljubitrelje gob: dodajate jih lahko brez omejitev! Pozorni moramo biti zgolj na to, ker nekatere vrste zahtevajo predhodno ločeno prekuhavanje(npr. kostanjevke).   JAJČNE OMLETE KOT SAMOSTOJEN OBROK   Tudi različne jajčne omlete so lahko bogat obrok, ki se ga poslužujemo kadar nimamo časa. Zanimivo je, da si nekaj teh obrokov lahko pripravimo tudi v naprej, zavijemo v folijo in pojemo drugi dan.

Osnova jajčne omlete je ponavadi neka dušena sestavina (največkrat zelenjava, včasih gobe, lahko tudi še kaj drugega). To prelijemo s stepenim jajcem in spečemo.
V jajčno zelenjavne omlete lahko idealno dodajamo skuto, da pridobimo na morebitnem manjkajočem vnosu beljakovin. Občasno okus dopolnimo s smetano oz. si poleg jajčne omlete lahko privoščimo še kakšno omako, pomako in podobno.

Jajčna omleta ne zahteva vedno, da zgleda kot omleta. Lahko so te sestavine pri serviranju tudi grobo natrgane, nadrobljene, kakorkoli......Ena takšnih tipičnih jedi, ki jo poznamo v slovenskem prostoru je npr. sataraš, ki pa ga seveda ne jemo s kruhom, ampak s kako od solat.   JAJČNE OMLETE "MARIKA"(za dve osebi)

Variacija: PAPRIKA
100g čebule
200g paprike (po možnosti raznobarvne)
1 strok česna
petršilj, sol, poper, malo rdeče mlete paprike
2 jajci

Teflonsko ponev popršimo (posebne sprejke) z oljem in v segreti na kratko podušimo na kocke nasekljano čebulo (ne sme porjaveti, niti preveč oveneti), dodamo nasekljan česen in na na tanke trakove narezano papriko. Na hitro med neprestanim mešanjem podušimo (toliko da česen in paprika zadišita) in čez prelijemo dve razžvrkljani jajci, ki smo jima dodali začimbe in mleto papriko. Pustimo peči dve minuti, nakar omleto obrnemo okoli in še na drugi strani popečemo kako minuto.

Variacija: POR
100g čebule
150g pora
1 strok česna
50g mlade čebule
sol, poper, drobnjak
2 jajci

Teflonsko ponev popršimo (posebne sprejke) z oljem in v segreti na kratko podušimo na kocke nasekljano čebulo (ne sme porjaveti, niti preveč oveneti), dodamo nasekljan česen in počakamo, da zadiši. Šele potem dodamo na obročke narezan por, na hitro obračamo (por ne ljubi prav zelo preveč vročine). Prelijemo z razžvrkljanim jajcem , ki smo mu dodali sol in poper. Povrhu potresemo mešanico narezane mlade čebule in nasekljanega drobnjaka. Ponev pokrijemo (s pokrovko ali večjim krožnikom in na majhnem ognju pečemo kakšne 4 minute.   OMLETA S ŠAMPINJONI

Za omleto:
3 jajca, 2 žlici mleka, olje za peko
Za nadev:
15 dag šampinjonov, 1/2 rdeče paprike, 1/2 čebule, 1 strok nasekljanega česna, žlička olja, sol, poper, 2 žlici nasekljanega peteršilja

Na maslu prepražimo nasekljano čebulo, dodamo na lističe narezane šampinjone in na kocke narezano papriko, solimo, dodamo poper, česen in peteršilj. Pražimo, da se šampinjoni zmehčajo.
Jajca zmešamo z mlekom in vlijemo v segreto, rahlo naoljeno ponev. Pečemo do zlatorumene barve (ne da bi obračali). Ko je omleta po površini še malo vlažna, nanjo položimo pripravljen nadev, jo prepognemo in preložimo na krožnik.   RAHLA OMLETA S TUNINO
(Montignacovi recepti in jedilniki, str. 93)

za 4 osebe
Priprava: 15 minut
Kuhanje: 10 minut

Sestavine:
8 JAJC
200 g TUNE V LASTNEM SOKU (IZ PLOČEVINKE)
2 dcl SLADKE SMETANE
2 žlici SESEKLJANEGA PETERŠILJA
1 žlica OLIVNEGA OLJA

Priprava:
Tuno odcedimo in temeljito nadrobimo. Rumenjake ločimo od beljakov. Beljake stepemo v trd sneg. Rumenjake in smetano stepamo ter primešamo tuno in peteršilj. Rahlo primešamo sneg iz beljakov. V veliki ponvi segrejemo olje, na katerega vlijemo jajčno maso. ob robu ponve omleto rahlo privzdigujemo. Koje omleta pečena, na sredini pa še malo vlažna, jo preganem čez pol in stresemo na krožnik. Posrežemo jo takoj, da ne upade.

Dober tek!


Mi smo jo poskusili in je odlična.   SLADICE:   BELA PRINCESKA Z MALINOVO OMAKO

za 5 oseb:

-250g malin
- 3dl sladke smetane
-6 lističev želatine ali alge agar-agar*
-1 žlica ruma
- 400g pretlačene skute
-4 žlice malinove marmelade b.s
-1 žlica fruktoze

Smetano stepemo.
Želatino zmehčamo, nato jo stopimo v nekoliko segretemu rumu.
Skupaj lepo zmešamo skuto, stepeno smetano, želatino v rumu in marmelado.
S kremo napolnimo mini tortne modelčke ali pa primerne skodelice. V modelčke vstavimo po eno celo malino.
Omako pripravimo tako, da v mikserju zmešamo preostanek malin s fruktozo.
Kremo zvrnemo iz modelčkov na krožnike in jo oblijemo z malinovo omako.     *Agar agar je čisto rastlinsko želirno sredstvo iz morskih alg, ki je vsestransko uporabno. Njegova prednost je, da za želiranje ne potrebuje sladkorja kot npr. pektin.
Jaz ga uporabljam za pripravo marmelad brez sladkorja.
Kupi se v trgovinah z zdravo oz. biološko pridelano hrano. Jaz ga kupujem v Mariboru v trgovini Hiška dobrot.   MALINOVA KREMA

za 4 osebe

-750 g malin
-1 limona
-3 žlice fruktoze
-150g pretlačene skute
-1,5 dl sladke smetane
-5 lističev želatine ali alge agar-agar (še zmeri ne vem kaj je to )

Maline zmiksamo in po potrebi pretlačimo skozi sito, da odstranimo peške.
Dodamo limonin sok in fruktozo.
Tretjino pretlačenih malin spravimo v hladilnik za omako.
Lističe želatine stopimo v 2 žlicah vode. Primešamo zmiksanim malinam (ne onim v hladilniku). Skuto zmešamo s smetano, nato primešamo še maline z želatino.
Vlijemo v modelčke in damo za 3-4 ure v hladilnik.

Postrežemo na krožnikih in oblijemo s pretlačenimi malinami iz hladilnika. Po želji okrasimo z metinim lističem.   Breskve s skuto in malinami
za 4 osebe:

-6 lepih breskev
-500g skute
-2 žlici sladke smetane
-100g malinove marmelade b.s.
-metini lističi

Breskve 10 minut narahlo kuhamo, natojih olupimo, prerežemo na pol in odstranimo koščico.
V multipraktiku zmešamo skuto, smetano, malinovo marmelado ter zmes vlijemo v posamezne globoke krožnike. V vsak krožnik položimo po 3 breskvine polovice. Pokrijemo s prozorno folijo in damo v hladilnik.

Okrasimo z listi mete in postrežemo mrzlo.   JOGURTOVA STRJENKA   Vrečko Fix želatine (imajo jo v vsaki trgovini) vmešamo v lahek jogurt, dodamo ekstrakt dišavo po želji (meni je najboljši višnja) in na koncu še par kapljic tekočega sladila. Vrečka zadostuje za cca 4 dcl jogurta. Strjenko nalijemo v manjše skodelice in postavimo v hladilnik, da se strdi.

Zraven "paše" žlica marmelade brez sladkorja.     ČEŠNJEVA RAHLA POGAČA
(Montignacovi recepti in jedilniki, str. 273)

Sestavine:
750 g IZKOŠIČENIH ČEŠENJ
2 dcl MLEKA
2 dcl SLADKE SMETANE
6 JAJC
60 g FRUKTOZE V PRAHU
2 žlici RUMA
VANILIJEV EKSTRAKT

Priprava:
Mleko in smetano segrevamo, ne da bi zavrelo, in nato pustimo, da se ohladi. V veliki skleni stepamo jajca in fruktozo. Postopoma dodajamo mleko in smetano ter ves čas mešamo. Dodamo rum in nejak kapljic vanilijevega ekstrakta. Češnje razporedimo po pekaču in jih prelijemo z jajčno mešanico. Pečemo 50 minut na 130°C. Preden posrežemo, pogačo popolnoma ohladimo. Lahko tudi v hladilniku.

Pogača je za 5 oseb.
Priprava: 15 minut
Pečenje: 50 minut

Opomba:
Pogača je krasna. Jaz sem jo pripravila tudi z marelicami. Po mojem pa bi bila dobra tudi še s kakšnim drugim sadjem ali pa mešana.
PIŠČANČJI REZANCI S SLANINO

1 manjši piščančji file
6 rezin slanine
6 manjših lovorjevih listov
timijan, rožmarin
4 stroke česna
olivno olje

Piščančji file razrežemo na 6 enakih trakov. Na vsakega položimo majhen lovorjev list, ovijemo s slanino in spnemo z zobotrebcem. Na hitro z vseh strani popečemo na olivnem olju. Dodamo začimbe in česen v stroku. po želji lahko tudi popopramo, posolimo(odvisno od slanosti slanine). Zalijemo s kančkom(velika žlica) vode/jušne osnove in pokrito dušimo še kakšnih 6-8 minut.

Opomba: Obrok naj bi bil za štiri osebe. Dva svitka lahko ohladimo in odcedimo na papirnati brisači in si ju prihranimo za drugi dan za malico.   OMAKE (čim manj uporabljat omake zraven jedi!)   Iz knjige:

Z omakami ne pretiravajte.
Citiram: Osnova tradicionalnih omak in prežganj, ki jih pripravljamo s praženjem, je moka. odselej se je morate izogibati kot kuge.
Omake tako imenovane nove kuhinje navadno pripravljamo tako, da sok, ki se izloča med peko mesa, zalijemo z bolj ali manj mastno sladko smetano ali pusto skuto, primešate gorčico, malo pogrejete in omaka je tu. Če dodate še narezane šampinjone, bo okus še boljši.
Tudi gosto omako lahko naredite brez moke, če ji dodate šampinjone ali druge gobe. Za to potrebujete smao elektični mešalec. Iz kuhanim šampinjonov preprosto naredite pravi pire, nato pa mu počasi dolivate potrebno količino vode, v kateri so se kuhale gobe. Tako boste dobili izvrstno in gosto omako k jedem iz zajca, kunca ali k petelinu, kuhanem v vinu.
  BELA OMAKA

200 g svježega tofuJa,
2 žlice ribanega hrena,
2 žlice sekljanega peteršilja lai kopra
2 dl vode,
3 žlice olivnega olja,
3 žlice jabolčnega kisa

Tofu kuhamo 15 minut in ga potem skupaj z ostalimi sestavinami zmeljemo v strojčku tako da dodajamo vodo v kateri smo kuhali tofu. Omaka se lepo poda k kuhani zelenjavi, pečeni zelenjavi....   BEARNSKA OMAKA (RECEPT IZ KNJIGE)

1 kozarac kisa
2 šalotki
3 rumenjake
3 stroke česna
vršiček pehtrana
150 g masla

Kis, šalotke česen in pehtran naj 20-30 minut vre nad zmernim ognjem. Tekočino precedimo, dodamo rumenjake in mešamo v vodni kopeli. V majhnih koščkih dodajamo maslo. Na koncu lahko primešamo še nekaj nasekljanega pehtrana.   HOLANDSKA OMAKA

12,5 dag masla
3 rumenjaki
1 limona
noževa konica muškatnega oreščka (ribanega)
sol, poper
1 žlica vode

Na pari kuhajte majhen košček masla, dokler se ne raztopi. potem dodajte rumenjake, vodo in limonin sok. Vse dobro premešajte, dodajte še sol, poper in muškatni orešček in kuhajte, dokler se omaka ne zgosti. Med kuhanjem moramo ves čas mešati, da se ne naredijo grudice. Med neprestanim mešanjem postopamoma dodajamo še preostalo maslo.
Omaka se idealno poda h kuhani ribi in perutnini.   HARISA OMAKA (Tunizijska specialiteta)

10 suhih rdečih čili malih paprik
2 žlice olivnega olja
5 strokov česna
1 žlica cimeta
1 žlica koriandra
1 žlica kumine

Čili paprike prelijte z vrelo vodo in jih pustite stati cca. 15 minut, da se zmehčajo. Prestavite jih v posodo za mletje in dodajte druge sestavine in miksajte ter občasno dodajajte vodo v kateri so bile namočene, Ko omaka postane čvrsta, jo lahko konzervirate tako, da jo v majhnem kozarčku z zapiranjem ali steklenički prelijete s tankim slojem olivnega olja. Tako shranjeno omako imate lahko več kot mesec dni v hladilniku.     OMAKA IZ TUNINE IN JOGURTA (za zelenjavne krožnike kot samostojen obrok)

konzerva tunine (če je v olju, olje odlijemo)
1 navaden jogurt
sol, poper
začimba(peteršilj ali drobnjak ali krebuljnica)

tunino razdrobimo z vilicami, dodamo sol (po želji), poper, limonin sok in naseklano zelišče po izbiri. Sestavine dobro premešamo. Na koncu jih vmešamo v jogurt.     HLADNA METINA OMAKA

1 šopek mete
1 šopek peteršilja
1 limona
8 žlic ekstra deviškega olivnega olja
1 strok česna
sol
beli poper v zrnu

V možnarju enega za drugim drobno stremo česen, meto in peteršilj. Strte sestavine stresemo v globoko posodico, kamor dodamo še olivno olje, naribano limonino lupino in limonin sok, olupljen strok česna, sol in sveže mlet beli poper. Vse skupaj s paličnim mešalnikom zmešamo v gladko omako.

Opomba: kar nam ostane omake, jo shranimo v hladilniku in uporabimo za pripravo zeliščne skute. Meni osebno je omaka všeč, če ostanek še razredčim z limoninim sokom kot preliv za kuhan stročji fižol.   LAHKA HRENOVA OMAKA S KISLO SMETANO(osnovni vir Društvo Gurman)

50 g očiščenega hrena
80 g kisle smetane
80 g mleka
sol
beli poper v zrnu
muškatni orešček
2 vejici peteršilja

Hren drobno naribamo, peteršilj pa osmukamo in drobno sesekljamo. Nato vse sestavine gladko razmešamo v tekočo omako.     ŠPINAČNO ČESNOVA HLADNA OMAKA

100g mlade špinače
1 strok česna
0,5dl sladke smetane
1 majhna žlička hladno stisnjenega olja
sol, muškatni orešček

Špinačo na hitro obarimo in odcedimo. Odcejeno preložimo v električni mešalnik, dodamo vse ostale sestavine in zmiksamo v galdko kremo.

Zanimive kombinacije dobimo:
podložena zgoraj omenjena krema, na katero naložimo v sopari kuhane cvetačne cvetove;
uporabimo jo kot preliv za v sopari kuhana rebra blitve   TAPENADA ( tudi olivna pašteta) (osnovni vir: Društvo Gurman)
(idealno , ko pripravljamo jedi za več ljudi, razna praznovanja.....)

350 g črnih oliv
100 g sardelnih filetov
100 g tune iz olja
2,5 dl olivnega olja
2 limoni
4 stroki česna
100 g kaper

Zdrobimo črne olive, sardelne filete in tuno skupaj z limoninim sokom(najboljše v možnarju). Skozi žičnato cedilo maso pretlačimo. Dodamo nasekljan česen, premešamo in postopoma dodajamo olivno olje in preostanek limoninega soka med neprestanim mešanjem.

Poda se k presnim zelenjavnim prigrizkom, mesu, ribam z žara....Nekaterim jedem jo dodajamo kot začimbno omako, gostom pa jo lahko postrežemo tudi na opečenih kruhkih.   SAMOSTOJNE JEDI:   CVRTNJAK S PAPRIKO   Sestavine:
2 JAJCI
1/2 RDEČE PAPRIKE
DIŠAVNICE (npr. rožmarin, bazilika, majaron, timijan... - po želji)
OLIVNO OLJE
SOL, POPER, SLADKA MLETA PAPRIKA

Priprava:
- papriko očistimo in jo na žaru opečemo, da počrni. Ohlajeno olupimo in zmiksamo.
- jajca začinimo in stepemo ter jim primešamo zmiksano papriko.
- zmes, med stalnim mešanjem, spečemo na olivnem olju.
- na krožniku posipamo z dišavnicami in prilijemo kanček olivnega olja.

Recept je iz knjige Montignacovi recepti in jedilniki in je preizkušeno odličen.   OHROVTOVI ZVITKI V PARADIŽNIKOVI OMAKI   Brezmesni obrok
Za 8 vzitkov (4osebe) potrebujemo:

200g čebule
220g ohrovta
130g zelene paprike
80g ovsenih kosmičev
200g pasiranega paradižnika
česen, olje, sol, poper, začimbe

Od glavice ohrovta odstranimo 8 večjih listov in jih blanširamo, ter odcedimo in posušimo. V delu te vode namočimo ovsene kosmiče. Ponev rahlo namastimo, prepražimo čebulo, dodamo na kocke narezano papriko in preostali ohrovt, ki ga tanko narežemo ter nasekljan česen. Vse skupaj na kratko podušimo, ugasnemo in dodamo rahlo ožete kosmiče. Ko se masa malce pohladi, jo nadevamo na ohrovtove liste, zvijemo in spnemo z zobotrebcem. V posodi zavremo pasiran paradižnik z malce vode in v to vložimo ohrovtove zvitke, ter na zmernem ognju kuhamo približno 15 minut.
Meni osebno poleg zelo sodijo: V sopari kuhani cvetačni cvetovi, ali mix kuhane cvetače in brokolija ali kuhane glavice brstičnega ohrovta. Lahko pa preotanek ohrovta zrežemo na četrtinke ga dušimo v sopari in ponudimo poleg.

100g ima:
51,5 kcal, 1,7g B, 1,1g M, 8,7g OH in 1,8g Vl.
ali dva zvitka po osebi je:
141,3kcal, 4,7g B, 3,0g M, 24g OH in 5,1g Vl.   ZREZKI S ČESNOM   za 5 oseb

pet zrezkov (svinjski, telečji, puranji.... nam so najboljši svinjski)
glavica česna
5 brinovih jagod
sol, poper
olivno olje

Zrezke po eni strani malo potolčemo, posolimo in popramo. Na rahlo pomaščeni ponvi jih na hitro popečemo z obeh strani. Zrezke odstranimo iz ponve, dodamo malce olivnega olja in nato popražimo sesekljan ali stisnjen česen, samo toliko, da zadiši. Takoj zalijemo z malo vrele vode, dodamo brinove jagode, ki jih malo s prsti stisnemo, da oddajo več arome in v to vložimo popečene zrezke. Dušimo jih do mehkega in po potrebi dolivamo vrelo vodo. Po okusu omakco še malo solimo.

Kljub obilici česna, omaka nima izrazitega okusa po njem, tako da je povečini všeč tudi tistim, ki česna sicer ne marajo.   »POSPRAVI HLADILNIK« JUHA   Za pet oseb potrebujemo.

slabe pol glave zelje
ena mlada kolerabica z zelenjem
10 cm pora - beli del
2 korenčka - oprosti Monti

2 zeleni bučki
strok česna
1 paradižnik narezan na kockice
žlica olivnega olja
20 dag kuhane šunke
sol, poper, timijan, peteršilj

Vso zelenjavo drobno zrežemo, stresemo v lonec in prilijemo toliko vode, da je dobro pokrita (cca 2l). Ko zavre, solimo, dodamo začimbe in kuhamo do mehkega. Nato del zelenjave odvzamemo in jo prepasiramo ali zmiksamo in vrnemo v lonec. Dodamo na kockice narezano pusto šunko in še enkrat prevremo. Na koncu dodamo še peteršilj in olivno olje.

Jaz sem v kuhano juho za moje stresla posebej skuhan rjavi riž. Če pa izpustimo šunko in olje, lahko juho z rižem jemo tudi Montignacovci.

Zelo okusna, lahka juha za vroče poletne dni.

Za to juho lahko uporabimo tudi katerokoli drugo zelenjavo, ki se nam "valja" po hladilniku in dodajamo začimbe po lastnem okusu.   JAJČEVCI NA HITRO

Oprane jajčevce zrežemo na kockice, posolimo in pustimo, da spustijo tekočino. Če so zelo mladi, to ni potrebno. Nasekljamo čebulo in jo na malo olivnega olja na hitro popražimo. Dodamo odcejene jajčevce, česen in peteršilj. Na hitro podušimo. Po vrhu potresemo z malo sira , pokrijemo in počakamo, da se sir stopi. Namesto sira lahko dodamo razžvrkljano jajce in pustimo, da zakrkne.             MONTIGNACOVA TORTILJA
za 4 osebe

priprava 20 minut, kuhanje 15 minut

- 8 jajc
- 1 drobno sesekljana čebula
- 4 drobno sesekljani česnovi stroki
- 3 bučke, narezane na tanke kolobarje
- sol, poper, kajenski poper
- 3 žlice sesekljanega peteršilja
- 250g na kocke narezanega paradižnika iz pločevinke
- dišavnice (isto kot pri prejjšnjem repecptu)
- 200g mocarele

1. V največjo ponev damo oljčno olje, sesekljano čebulo in česen. Počasi pražimo da ovene. Stresemo bučke, po potrebi prilijemo še malo olja, in jih na hitro popražimo. Pazimo, da čebula ne bo porjavela.
2. Jajca osolimo, popopramo, potresemo s kajenskim poporom in s peteršiljem ter jih razžvrkljamo.
3. Razžvrkljana jajca vlijemo v ponev na zelenjavo in pustimo nad zelo šibkim ognjem, ne da bi jih premešali.
4. Mdtem, ko se peče, tortiljo enakomerno potresemo s paradižnikom.
5. Ko je tortilja skoraj pečena (zgoraj je še vlažna), ko potresemo z dišavnicami in nanjo položimo tanke rezine mocarele.
6. Ponev damo v pečico 10cm pod razgret žar, tako da je pečica priprata in gleda ročaj ponve iz pečice.
7. Ko se tortilja na vrhu zapeče, jo pokapljamo z oljčnim oljem in takoj postrežemo.     SVINJSKA RIBICA Z DIŠAVNICAMI
priprava 15 minut, kuhanje 15 minut

Za 4 osebe potrebujemo:
- 4 zrezki svinjske ribice (8, če so majhni)
- 4 nasekljane šalotke
- 2 dl belega vina
- 3 ali 4 paradižnikove žlice mezge
- oljčno olje
- dišavnice (npr. mešanica suhega rožmarina, bazilike, majarona, timijana, šetraja, lovora)
- sol, poper

1. Na majhnem ognju na dveh žlicah olja prepražimo šalotko, da postekleni.
2. Zalijemo z blim vinom in med mešanjem kuhamo okoli 5 minut
3. Dodamo paradižnikovo mezgo in jo dobro premešamo. Osolimo, poporamo in prilijemo žlico oljčnega olja. Pustimo na toplem toliko da se ne ohladi.
4. V drugo ponev damo 3 žlice olja in na tem z obeh strani počasi popečemo zrezke iz svinjske ribice, ki smo jih prej temeljito natrli s suhimi, mletimi dišavnicami. Solimo in popramo.
5. Zrezke položimo na ogrete krožnike in jih prelijemo z omako.

PRIPOROČENE PRILOGE
1. Paradižnik po provansko
2. Popečene bučke
3. Ratatuj (poletna zelenjava v kozici)     ŠAMPINJONI NA HITRO (ZA 2 OSEBI)

1/2 kg svežih šampinjonov
šopek mladih čebulic
žlica olivnega olja
sol po želji

Šampinjone operemo v situ, preden jih narežemo. Majhne razpolovimo, večje pa narežemo na 4 dele. Na žlico segretega olja stresemo narezane mlade čebulice (polovico zelenega dela vržemo stran ali porabimo za kaj drugega, npr. kot dodatek solati ali namazu). Na močnem ognju mešamo kakšno minuto, da se čebulica malo zmehča. Nanjo stresemo šampinjone in dobro premešamo, nato ponev pokrijemo. Tekočine ni treba dodajat, ker jo spustijo sami šampinjoni. Vsake toliko časa odkrijemo in premešamo, da večina tekočine izhlapi. Če želimo, dodamo kakšne začimbe, ni pa nujno.
Šampinjoni so zelo hitro pripravljeni. Ne smemo jih kuhati predolgo, da ne potemnijo in da ne postanejo preveč mehki in brez okusa!

Dodatne možnosti za kombiniranje

Varianta A: takšne šampinjone stresemo na posebej skuhane polnozrnate špagete ali metuljčke, ali pa na polnozrnati kus-kus

Varianta B: na koncu med šampinjone vmešamo dve jajci in dva beljaka, pustimo, da se dobro zapeče in (ko je že na krožnikih) potresemo z nasekljanim drobnjakom ali peteršiljem, kar pač imamo pri roki

Varianta C: v pripravljene šampinjone dodamo 1-2 žlici lahke kisle smetane in postrežemo zraven puranjih zrezkov ali drugega mesa

Ostale variante so prepuščene domišljiji  

ŠAMPINJONI PO GRŠKO
Iz Montignacove knjige:
Majhne šampinjone očistimo in operemo in odcedimo. Stresemo jih na vroče olivno olje, dodamo sok ene limone, 1dl belega vina, eno žlico paradižnikove mezge, dišavni šopek, sol in poper. Kuhamo 7-8minut na močnem ognju, ne da bi pokrili.
Jed serviramo hladno.        

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 1270
   RE: Montignac
26.1.2007 13:59:51   
2mama
hvala, hvala...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1271
   RE: Montignac
26.1.2007 14:46:13   
dulcinea
Kofetka, to si pa dost napisala. Nima zdele časa brat, bom pa copypaste pa v Word pa d probamo kaj tega naredit.

LP, D

_____________________________

-----------------------------------------------------------------
Otroci so vredni najboljšega, ker so otroci in iz nobenega drugega razloga. Svoje dostojanstvo in svojo vrednost imajo preprosto zato, ker so.

(odgovor članu 2mama)
Neposredna povezava do sporočila: 1272
   RE: Montignac
26.1.2007 16:24:08   
cinci
kofetka fuuuuullll pridnauser posted image user posted image user posted image user posted image  tud nisem še prebrala ampak grem cpoy pasteuser posted image
k si tolk pridna upam da boš kmal zadovoljna s kg-miuser posted image

_____________________________

Zvezdica Neja 3.11.04
Sonček Andraž 19.12.05

(odgovor članu dulcinea)
Neposredna povezava do sporočila: 1273
   RE: Montignac
26.1.2007 17:11:25   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: cinci

kofetka fuuuuullll pridnauser posted image user posted image user posted image user posted image  tud nisem še prebrala ampak grem cpoy pasteuser posted image
k si tolk pridna upam da boš kmal zadovoljna s kg-miuser posted image


S kg sem že zadovoljna user posted image

(odgovor članu cinci)
  Neposredna povezava do sporočila: 1274
   RE: Montignac
26.1.2007 19:51:07   
Luskan
Bravo, caffee, svaka čast, pa mi ne bo treba vsak dan doktorirat iz kosila.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1275
Stran:   <<   < Prejšnja stran  49 50 [51] 52 53   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  49 50 [51] 52 53   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Teden otroka®: Otrok – nepopisan list
Ob letošnjem Tednu otroka, ki ga praznujemo že 70. leto zapored, in bo potekal od 7. do 13. oktobra, se osredotočamo na ...
Tudi kot s.p. lahko prejemate denarno soci...
Pri izračunu dohodka iz dejavnosti za določanje upravičenosti do denarne socialne pomoči je pomembno, ali v času vložitv...




Prezgodaj za otroka?
пеперутка16

Ali je pri 18 letih prezgodaj imeti željo po otroku in poroki?