|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
21.5.2013 12:58:41   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Sonce je lih tok otipljivo kot gozd - nobenega ne moreš zares prijet.
Kaj pa Požar je zajel gozd...

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
21.5.2013 13:05:48   
LuLu
Prepisano... torej sonce ni pojem in zrak tudi ne, kot sem prej zapisala. Gozd pa po moje še manj...

Pojmi so tisto, česar ne moreš zaznati s čuti, to je videti, slišati, otipati, poduhati. Tudi pojmovna imena običajno uporabljamo v ednini.
 

(odgovor članu LuLu)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
21.5.2013 13:37:15   
mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Sonce je lih tok otipljivo kot gozd - nobenega ne moreš zares prijet.

Kaj pa Požar je zajel gozd...


Požar je pojem in za njegove pojme so Gozdovi še kako predmet(ni)! user posted image

(odgovor članu LuLu)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
21.5.2013 13:39:47   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Sonce je lih tok otipljivo kot gozd - nobenega ne moreš zares prijet.

Kaj pa Požar je zajel gozd...


Požar je pojem in za njegove pojme so Gozdovi še kako predmet(ni)! user posted image


A si ziher, da je požar pojem? user posted image

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   [Brisano sporočilo]
21.5.2013 13:46:19   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu LuLu)
  Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
21.5.2013 13:51:43   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

IZVIRNO SPOROČILO: LuLu

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Sonce je lih tok otipljivo kot gozd - nobenega ne moreš zares prijet.

Kaj pa Požar je zajel gozd...


Požar je pojem in za njegove pojme so Gozdovi še kako predmet(ni)! user posted image


A si ziher, da je požar pojem? user posted image



Odvisno,, ali se piše z veliko ali malo začetnico :-). Lahko ga probaš prijeti, samo odsvetujem user posted image


En požar je ziher pojem za sebe user posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   [Brisano sporočilo]
21.5.2013 16:04:15   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu LuLu)
  Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 12:11:44   
petea

IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga

Samostalniki označujejo bitja, stvari in pojme. Kam spada beseda gozd?



Stvari opredeljuje tisto, kar obstaja ali bi naj obstajalo. Torej tudi sonce, zrak, rastline, gozd, drevo ... spadajo sem.
Pojem opredeljuje tisto, kar je tvorba naših misli, npr. razne definicije (narod, umetnost ...), verjetno tudi čustva.

Pri teh dveh uporabimo pri moškem spolu 'neživo obliko tožilnika', t.j. tista, ki nima končnice. Primer skladatve samostalnika hrast (drevesne vrste):
hrast, hrasta, hrastu, hrast , o hrastu, s hrastom.
(Pri ženskem in srednjem spolu imamo samo eno obliko tožilnika.)


Bitja so tista, ki živijo in pri katerih uporabimo 'živo obliko tožilnika', t.j. tista, ki ima končnico, praviloma -a. Rastline slovnično ne spadajo sem.
Primer sklanjatve osebe, imenovane Janez Hrast:
Janez Hrast, Janeza Hrasta, Janezu Hrastu, Janeza Hrasta, o Janezu Hrastu, z Janezom Hrastom.

Še primeri uporabe:
Koga vidim? Janeza Hrasta sredi ceste. Kaj vidim? Visoki hrast sredi gozda.
Boš pil sok? Si videl Antona Soka?
Kupujem gašper, da mi bo grel sobo. Občudujem Gašperja kot športnika.
Jem matevž (hrana). Čakam brata Matevža.
Gledam draguljarja Janka Kamna, kako preučuje dragi kamen.

Velikokrat odrasli v pogovoru z otroki poosebljajo stvari in posledično uporabljajo napačno obliko tožilnika, npr.: 'Ti kupim bagra ali balona?', 'Mihec ima traktorja Claasa.', 'Boš jedel sladoleda?', 'Glej vlaka, kako drvi!'.

(odgovor članu mojcaziga)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 12:31:18   
mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: petea
Stvari opredeljuje tisto, kar obstaja ali bi naj obstajalo. Torej tudi sonce, zrak, rastline, gozd, drevo ... spadajo sem.
Pojem opredeljuje tisto, kar je tvorba naših misli, npr. razne definicije (narod, umetnost ...), verjetno tudi čustva.


narod je pojem? gozd je stvar in narod pojem? pa naroda tok ne moremo objet (ali lahko - posameznika) kot lahko gozd; zakaj bi narod bil potem pojem (če je sestavljen iz bitij), medtem ko je gozd stvar (sestavljen iz stvari)?
makes no sense to me..

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 13:16:41   
Felicita

IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga

Samostalniki označujejo bitja, stvari in pojme. Kam spada beseda gozd?



Stvari opredeljuje tisto, kar obstaja ali bi naj obstajalo. Torej tudi sonce, zrak, rastline, gozd, drevo ... spadajo sem.
Pojem opredeljuje tisto, kar je tvorba naših misli, npr. razne definicije (narod, umetnost ...), verjetno tudi čustva.

Pri teh dveh uporabimo pri moškem spolu 'neživo obliko tožilnika', t.j. tista, ki nima končnice. Primer skladatve samostalnika hrast (drevesne vrste):
hrast, hrasta, hrastu, hrast , o hrastu, s hrastom.
(Pri ženskem in srednjem spolu imamo samo eno obliko tožilnika.)


Bitja so tista, ki živijo in pri katerih uporabimo 'živo obliko tožilnika', t.j. tista, ki ima končnico, praviloma -a. Rastline slovnično ne spadajo sem.
Primer sklanjatve osebe, imenovane Janez Hrast:
Janez Hrast, Janeza Hrasta, Janezu Hrastu, Janeza Hrasta, o Janezu Hrastu, z Janezom Hrastom.

Še primeri uporabe:
Koga vidim? Janeza Hrasta sredi ceste. Kaj vidim? Visoki hrast sredi gozda.
Boš pil sok? Si videl Antona Soka?
Kupujem gašper, da mi bo grel sobo. Občudujem Gašperja kot športnika.
Jem matevž (hrana). Čakam brata Matevža.
Gledam draguljarja Janka Kamna, kako preučuje dragi kamen.

Velikokrat odrasli v pogovoru z otroki poosebljajo stvari in posledično uporabljajo napačno obliko tožilnika, npr.: 'Ti kupim bagra ali balona?', 'Mihec ima traktorja Claasa.', 'Boš jedel sladoleda?', 'Glej vlaka, kako drvi!'.




a potem Nataša Kamen ni bitje, ker se jo sklanja (koga ali česa) Nataše Kamen, (komu ali čemu) Nataši Kamen, (koga ali kaj) Natašo Kamen...? Pa Jožica Hrast in Ana Sok?

ti si tole sklanjanje imen in priimkov malo pomešala z živim in neživim sklanjanjem. Imena in priimke se sklanja tako zato, ker je v slovenščini pri ženski priimek desni neujemalni prilastek, pri moškem pa desni ujemalni prilastek (na kratko - pri ženskah se priimka ne sklanja (oz. se sklanja po ničti sklanjatvi), pri moških pa ja; stvar se sicer malo zakomplicira pri 2. moški sklanjatvi, pa vednar). Tko da sta ustrezna in pravilna primera živega in neživega sklanjanja samo tale dva: Kupujem gašper, da mi bo grel sobo. Občudujem Gašperja kot športnika.
Jem matevž (hrana). Čakam brata Matevža.

kakorkoli, za petošolca je po mojem mnenju dovolj, da loči, da so pojmi neotipljive stvari, bitja so zadeve, ki se premikajo in predemeti vse, kar se da prijeti. tako se izogneš zadregi okrog rastlin user posted image (ki so po tej definiciji predmet in ne bitje).

_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 14:42:17   
mojcaziga

IZVIRNO SPOROČILO: Felicita


kakorkoli, za petošolca je po mojem mnenju dovolj, da loči, da so pojmi neotipljive stvari, bitja so zadeve, ki se premikajo in predemeti vse, kar se da prijeti. tako se izogneš zadregi okrog rastlin user posted image (ki so po tej definiciji predmet in ne bitje).


Saj na koncu je bolj mene zanimalo kot malega user posted image

Bitja so osebe, rastline in živali - to definicijo imajo napisano v zvezku user posted image , torej rastline nikakor ne spadajo med predmete.

lp

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 14:45:41   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga

Saj na koncu je bolj mene zanimalo kot malega user posted image


Pa mene tudi zdaj... daj vprašaj tovarišico, kam spada gozd user posted image

(odgovor članu mojcaziga)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 15:12:37   
mateyka
evo, tovarišica sigurno ve!

(odgovor članu LuLu)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Vsevedke - vrsta samostalnika
22.5.2013 15:38:30   
petea
Ne, Felicita, mislim, da nisem pomešala.
Sem jasno napisala, da obstajata pri moškem spolu v tožilniku 2 obliki glede na živost, ti pa navajaš primere za ženske, kjer gre za drugo slovnično pravilo, t.j. za sklanjanje 'klasičnih' priimkov žensk, ki se ne sklanjajo v nobenem sklonu.


Tu nima veze, ali gre za ime ali za priimek moškega. V tožilniku se tako kot ostalim 'živim samostalnikom' imenom in priimkom moških po pravilu sklanjanja 'živih' moških samostalnikov doda končnica -a (ali -ja, -ta).

Najsi bo Gašper, Matevž, Aki ... ime ali priimek, vedno velja, da ima beseda v tožilniku končnico -a zaradi 'živosti' ne glede na to, ali uporabimo za poimenovanje moškega samo ime, samo priimek ali oboje skupaj.

Še nekaj primerov različnega tožilnika glede na (ne-)živost ter uporabo istih živih oblik tožilnika imen in priimkov pri lastnih imenih v različnih kombinacijah:
Spoznajte Bora Topola in Brina Hrasta, ki sta narisala bor, brin, topol in hrast.
Pozdravljam Matevža Gašperja in Gašperja Matevža.
Vidiš kje Kruha? (moški s priimkom Kruh, končnica -a se doda, četudi ni souporabljeno ime človeka - torej ni sam. prilastka) So že pripeljali kruh?
Reševalci so pripeljali aki, da so z njim odpeljali Kena Akija Lina. (naj bo Aki ime ali priimek, v tožilniku ima isto, 'živo' obliko)


(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 39
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Katera barva Mutsy vozička
endrina

Če bi kupovali Mutsy 3Rider ali Urban Rider, katero barvo bi izbrali?

Cargo Kaki (14%)

Team Dark Kaki (6%)

Team Ocean (30%)

College Green (17%)

College Red (19%)

Team New White (13%)


Število vseh glasov: 175

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!