Učenje sedenja in kobacanja (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


misamuk -> Učenje sedenja in kobacanja (22.2.2010 21:24:40)

Punce, a je katera učila svojega dojenčka sedenja? Pozor, NE mislim na posedanje (ga vsedeš in založiš), ampak da ste mu recimo iz štirinožnega položaja pokazala kako se vsede ?
Kaj pa za kobacanje? Ste jih kdaj iz položaja na trebuščku dale v štirinožni položaj (porinile nogice pod ritko)?




kajajaka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (22.2.2010 21:28:58)

Nikoli.
Sem jo pustila, da je sama začela, ko je hotela.
Saj sami skapirajo, samo parkrat poskusijo in si najdejo najboljši način (vsak dojenček po svoje sede, se kobaca, vstane...) Mislim,da tu ni nekih pravil in nič ne bo bolj gibčen ali spreten, če ga boš učila. Ponavadi je celo bolje, da otrok sam začne delati kat zmore, ko zmore...




Najaa -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (22.2.2010 21:42:28)

Nisem. Vse je šlo samo, prosto po Prešernu. [sm=smiley36.gif]




Katy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 8:18:56)

Ne, nikoli. Itak slej kot prej sami skapirajo kako in kaj.

Drugače je pri otrocih, ki motorično nekoliko zaostajajo - tistim mamicam ponavadi na fizioterapiji pokažejo, kako naj otroka spodbudijo, da se bo postavil na vse štiri ali pa da se bo sam vsedel. Dokler pa otrok motorično ne zaostaja, ga pa ni treba nič spodbujat - bo vse sam naredil, ko bo na to pripravljen.




salcka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 9:33:58)

tudi jaz moje nikoli nisem nič učila.
sedaj (skoraj 9 mesecev) se plazi. poskuša sicer kobacat pa ji ne gre.
sedi sama, če jo posedem. sama pa se še ne zna vsesti. bo že...
po mojem je čisto ok, če otroka pustiš. ker itak sami odkrijejo. ne more pa škodit, če malo pomagaš. seveda, če so gibi pravilni. to ti pa bodo edino znali pokazati na kakšni fizioterapiji.




kristinaj -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 9:47:28)

ne... kar so sami naredili so naredili.. nikoli v nič silila in s tremi mesci sem oba dala na tla na puzzle peno in sta delala kar sta hotela...




tasa_m -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 9:49:28)

ne, nikdar. 




Splišni -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 10:00:29)

IZVIRNO SPOROČILO: misamuk
Kaj pa za kobacanje? Ste jih kdaj iz položaja na trebuščku dale v štirinožni položaj (porinile nogice pod ritko)?


Ja, to jaz sem mojega. Samo me je samo neumno gledal in se razlezel nazaj na trebuh.

Ampak vseeno je kmalu po tem zaštekal in je potem 4 mesece hodil po kolenih. Zdaj če je to kaj pomagalo ... verjetno ne.




Hope2 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 10:03:17)

Nisem nikoli, niti nisem vedela, da se to počne oz da nekatere učijo v razvojni, kaj šele da bi vedela kako. Sva pa enkrat šla k sestri na obisk (njej so pokazli v razvojni za njenega otroka), pa je našemu malčku malo spodvila noge (2x pokazala) in na drug dan se je znal že sam postavit na vse štiri. Očitno je bil razvit dovolj, saj je tudi sam poskušal, samo vedel ni kako naj to izpelje. Jaz doma nisem poskušala, ker sem pozabila. Strah da delam kaj narobe pa je bil prevelik.




tecka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 10:11:18)

Ne, to ne. Ko se je sam začel vsedati in je dostikrat izgubil ravnotežje, sem mu pa lovila glavico in ga probala "učiti", kako prav pade oz. zadrži glavico, da ne budne ob tla. Ene dva, tri dni je bilo hudo, sploh če mu je spodrsnilo in je bil še presenečen, da pade. Zdaj kot kaže se bo zgodba ponovila pri poskušanju vstajanja.




BIA79 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 14:17:26)

Kobacanja je nisem nikoli učila...sprva se je plazila, s časom je osvojila tudi plazenje po 4...enkrat ko je to osvojila, sem ji en dan pokazala kako se vsest (gib so mi pokazali na telovadbi) in potem je s časom začela sama...Lahko mu nakažeš gib, ampak dokler sam na zašteka kako to gre, ne bo tega delal...vaja dela mojstra...




koala -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 18:28:51)

Nikoli, sem pa ga skozi ogro spodbujala k kobacannju in to tako da sem se tudi jaz postavila na vse 4 in sav se lovila, najprej jaz njega, potem on mene in moram reči da ko je dobro osvojil zadevo sem ga po 4 komaj dohajala.




Taddy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 18:43:58)

Vsega se je naučil sam. Tudi hoje, ker ni pustil, da bi ga kdo vodil na roke...




marjetica8 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 18:59:34)

Naš plazi po trebuhu, se ne poseda sam in se ne postavlja na kolena. 29. bo star 10m. Hodimo pa v RA in tam je fizioterapevtka pokazala vaje, kako ga postavit na kolena in posest na stran. In nam dala navodila da naj zdej dva tedna izvajamo te vaje...Dali so mu diagnozo: blag ekstenzijski vzorec z asimetrijo. Ma se mi vedno bolj zdi da je z njim popolnoma vse v redu, ko berem tle da se še marsikateri otrok njegove starosti ne kobaca in ne poseda. Sej človk ne ve kaj si mislt[sm=zmeden.gif]




Katy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 19:05:57)

IZVIRNO SPOROČILO: marjetica8

Naš plazi po trebuhu, se ne poseda sam in se ne postavlja na kolena. 29. bo star 10m. Hodimo pa v RA in tam je fizioterapevtka pokazala vaje, kako ga postavit na kolena in posest na stran. In nam dala navodila da naj zdej dva tedna izvajamo te vaje...Dali so mu diagnozo: blag ekstenzijski vzorec z asimetrijo. Ma se mi vedno bolj zdi da je z njim popolnoma vse v redu, ko berem tle da se še marsikateri otrok njegove starosti ne kobaca in ne poseda. Sej človk ne ve kaj si mislt[sm=zmeden.gif]


Saj če nekoliko zaostaja v motričnem razvoju, ne pomeni, da z njim kaj ni v redu. Vse je v redu, le nekoliko mu je treba pomagat, da bo osvojil tiste gibalne vzorce, ki jih sam očitno ne more. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Bodi vesela, da so vaju poslali na fth in pokazali vaje ker očitno jih potrebuje. In verjetno jih še marsikateri otrok, o katerih tukaj bereš, le da nimajo te sreče, da ali pediater ali mamica sama opazijo, da bi določene veščine že moral osvojiti in zato teh otrok ne pošljejo v RA in na fth.




salcka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 19:31:51)

meni se pa vedno bolj zdi, da dandanes že skoraj vsak dojenček hodi na fizioterapijo. da je z vsakim "kaj narobe".
dvomim, da so v naših letih sploh obstajale kakšne takšne ambulante. pa vsi hodimo, jemo, beremo, pišemo,...




mateyka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 19:56:41)


Saj če nekoliko zaostaja v motričnem razvoju, ne pomeni, da z njim kaj ni v redu. Vse je v redu, le nekoliko mu je treba pomagat, da bo osvojil tiste gibalne vzorce, ki jih sam očitno ne more. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


a dej no, sam ne more osvojit gibalnih vzorcev - a potem ne bo nikoli sedel al kobacal al kako naj to razumem [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




marjetica8 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 20:11:17)

Ne ne, sej nočem rečt da nisem vesela da so naju poslali v RA. RA in fth je super. Hočem sam rečt da otroke, ki majo kakšen "zaostanek" vse obravnavajo kokr da je z njimi neki hudo narobe, jim pripišejo tako diagnozo, da te kr mraz spreleti, ko slišiš itd...To se mi ne zdi prav - sama sem se pošteno ustrašla ko sem slišala kako diagnozo so pripisali mojemu [sm=duda.gif]! Prva stvar ki sem jo nardila je bla, da sem odprla forum (itak [sm=smiley36.gif]) in se prepričala da ni dejansko nč hudga narobe z njim in da rabi samo malo spodbude. Pri plazenju se je namreč odrival samo z eno nogo, drugo pa je držal v zrak in jo vleku za sabo. Odkar delava te vaje, ni osvojil postavljanja na kolena, pač pa odrivanje z obema nogama. Tko da fth pomaga!




marjetica8 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (23.2.2010 20:13:51)

Aja, pa ne verjamem da bi ta gibalni vzorec osvojil sam, ker njemu je čist kul tko kokr se je naučil odrivat in ga čist nč ne skrbi da se mu ne bo razvila mišica na uni nogici k jo vleče za sabo. In tle je point fth.




Katy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 7:40:44)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


Saj če nekoliko zaostaja v motričnem razvoju, ne pomeni, da z njim kaj ni v redu. Vse je v redu, le nekoliko mu je treba pomagat, da bo osvojil tiste gibalne vzorce, ki jih sam očitno ne more. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


a dej no, sam ne more osvojit gibalnih vzorcev - a potem ne bo nikoli sedel al kobacal al kako naj to razumem [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



Ja, bo, ampak nekoliko kasneje in mogoče z nepravilnim vzorcem, saj bo za to, da bo določen gibalni vzorec osvojil, napenjal in treniral druge mišice in ne tiste, ki bi jih za ta gibalni vzorec moral, to pa zato, ker mišice, ki bi jih moral uporabiti, pač ne more sam aktivirat. Zato se velikokrat razvijejo napačni gibalni vzorci (npr. kobacanja), ki pa lahko ovirajo nadaljnje gibalne vzorce, npr. postavljanje na noge. Zakaj se mu ne bi pomagalo oz. se ga vzpodbudilo, da uporablja pravilne mišice? Ponavadi taki otroci rabijo samo ene parkrat (nekateri samo 1x) da se jim pokaže, kako naj se spravijo v 4nožni položaj ali kako naj spodvijejo nogico pod ritko, da se bodo samostojno vsedli in potem to že obvladajo.

Če ti je všeč ali ne, če razumeš ali ne, verjemi, da ne govorim nekaj na pamet, saj sva s sinom od 3. meseca hodila na fizioterapijo in sem izvedela veliko od zdravnice in od fizioterapevtk. In videla ogromno otrok z nepravilnimi vzorci gibanja, sploh kobacanja.

Nam so v RA vedno ponavljali, da ni toliko važno kdaj otrok osvoji določen gibalni vzorec, pomembno je, da ga izvaja pravilno. In tukaj fizioterapevt pomaga otroku, ki sam tega ne zmore.




Katy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 7:46:26)

IZVIRNO SPOROČILO: marjetica8

Ne ne, sej nočem rečt da nisem vesela da so naju poslali v RA. RA in fth je super. Hočem sam rečt da otroke, ki majo kakšen "zaostanek" vse obravnavajo kokr da je z njimi neki hudo narobe, jim pripišejo tako diagnozo, da te kr mraz spreleti, ko slišiš itd...To se mi ne zdi prav - sama sem se pošteno ustrašla ko sem slišala kako diagnozo so pripisali mojemu [sm=duda.gif] ! Prva stvar ki sem jo nardila je bla, da sem odprla forum (itak [sm=smiley36.gif] ) in se prepričala da ni dejansko nč hudga narobe z njim in da rabi samo malo spodbude. Pri plazenju se je namreč odrival samo z eno nogo, drugo pa je držal v zrak in jo vleku za sabo. Odkar delava te vaje, ni osvojil postavljanja na kolena, pač pa odrivanje z obema nogama. Tko da fth pomaga!


Super, sem vesela za vas.

Nič ni narobe s tvojim otrokom, če motorično nekoliko zaostaja. Če pa kdo tako misli, pa naj, očitno nima pojma. Saj tudi vsi ne začnejo ob istem času sprejemati hrane v koščkih, piti po kozarcu, govoriti, hoditi na kahlico itd., pa ni z njimi nič narobe. Seveda pa razumem tvoje občutke, so bili pri meni popolnoma enaki, pa čeprav je imel tudi naš samo blag ekstenzijski vzorec kot tvoj fantek in pa hipotonijo trebušnih mišic. Skratka, nič takega, da bi se morala sekirat. Fizioterapija pa je tako zelo pomagala, da še sama ne morem verjeti, motorični razvoj je šel naprej s svetlobno hitrostjo in kar je najpomebneje, ne samo zame pač pa tudi z vidika razvojnega pediatra in fizioterapevta, gibalni vzorci so pravilni.




Urska09 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 8:17:49)


IZVIRNO SPOROČILO: misamuk

Punce, a je katera učila svojega dojenčka sedenja? Pozor, NE mislim na posedanje (ga vsedeš in založiš), ampak da ste mu recimo iz štirinožnega položaja pokazala kako se vsede ?
Kaj pa za kobacanje? Ste jih kdaj iz položaja na trebuščku dale v štirinožni položaj (porinile nogice pod ritko)?

Jaz sem. Ampak zato, ker zaostaja v razvoju grobe motorike in sva bili v RA in mi je fth. to pokazala. Učili smo jo pravilno posedati (ker se je napačno) in spodvihati nogice v štirinožni položaj.

Če se otrok normalno razvija ti tega ni potrebno delati.

Sicer se pa tudi meni zdi, da danes pretiravajo s tem. Z vseh strani smo bombardirani z nekimi krivuljami, kalupi, razpredelnicami,... Enako je pri zobeh. Toliko ortodontskih aparatov, kot jih danes vidiš v enem razredu, jih pred desetletji ni bilo na celi šoli. Vse mora biti brezhibno, popolno, by the book. Tipično ameriško...




mateyka -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 8:23:44)

IZVIRNO SPOROČILO: Katy78
Če ti je všeč ali ne, če razumeš ali ne, verjemi, da ne govorim nekaj na pamet, saj sva s sinom od 3. meseca hodila na fizioterapijo in sem izvedela veliko od zdravnice in od fizioterapevtk. In videla ogromno otrok z nepravilnimi vzorci gibanja, sploh kobacanja.


všeč? kako mnenje imam o kaki določeni stvari nima veze z všečnostjo pri meni. bolj z izkušnjami in logiko bi rekla. jaz čisto razumem kaj hočeš povedat, kolikor mi moji možgani omogočajo seveda, samo to ne pomeni, da nimam drugačnega mnenja o določenih stvareh (kot ti) npr. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

kaj pa potem otroci, ki nikoli ne kobacajo? je potem nekaj narobe ali kaj "nepravilnega" z njimi? jih je "treba" naučit kobacat mogoče? (nanaša se na tvoj zadnji stavek zgoraj)




Katy78 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 9:16:47)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: Katy78
Če ti je všeč ali ne, če razumeš ali ne, verjemi, da ne govorim nekaj na pamet, saj sva s sinom od 3. meseca hodila na fizioterapijo in sem izvedela veliko od zdravnice in od fizioterapevtk. In videla ogromno otrok z nepravilnimi vzorci gibanja, sploh kobacanja.


všeč? kako mnenje imam o kaki določeni stvari nima veze z všečnostjo pri meni. bolj z izkušnjami in logiko bi rekla. jaz čisto razumem kaj hočeš povedat, kolikor mi moji možgani omogočajo seveda, samo to ne pomeni, da nimam drugačnega mnenja o določenih stvareh (kot ti) npr. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

kaj pa potem otroci, ki nikoli ne kobacajo? je potem nekaj narobe ali kaj "nepravilnega" z njimi? jih je "treba" naučit kobacat mogoče? (nanaša se na tvoj zadnji stavek zgoraj)



Jaz sem ti samo odgovorila na tvoje vprašanje, kako naj to, kar sem napisala, razumeš. Če imaš pa drugačno mnenje, me pa popolnoma nič ne moti. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]  Jaz samo povem, kaj so nas "naučili" v RA. Sicer nisem tip človeka, ki bi kar slepo zaupal zdravnikom, ampak kar se tiče zdravnice in fizioterapevtke v RA - sem na svojem in na drugih otrocih videla, da t.i. pravilni gibalni vzorci niso kar lapanje tja v tri dni.

Kot sem že napisala zgoraj, otroci so različni in napredujejo različno hitro in nikoli nisem napisala, da je zato s komer koli kaj narobe. Prav nasprotno - na živce mi grejo starši, ki te čukasto gledajo, ker hodiš z otrokom v RA in mislijo, da je otrok nenormalen in pa tisti, ki nonstop primerjajo, kaj zna naš in kaj zna oz. še rajši vidijo da ne zna vaš. Moj zadnji stavek pa se nanaša na nepravilen vzorec kobacanja, ki lahko kasneje pri učenju hoje povzroča težave. Sosedov fant je te težave imel, kobacal je tako, da je nogico spodvijal pod ritko. Ko je P pri 12m. to opazila, ga je poslala na fth in vzorec so mu v 1 mesecu popravili in takoj za tem se je postavil na nogice, prej pa ni šans, da bi sploh probal. Mogoče zgolj naključje, ampak ne verjamem. O tem, ali je otroka "treba" naučit kobacanja - nisem strokovnjak za to, ne bom razpravljala, vem le, kar so mi povedali v RA - vsak otrok, ki se mu to omogoči, bo kobacal. Če je to res, ne vem, naj o tem sodijo strokovnjaki. Več pa si lahko prebereš na http://www.dlogs.org/datoteke/janja_drobez_gibalni_razvoj_otroka_in_razvojna_motnja_koordinacije.doc




Urska09 -> RE: Učenje sedenja in kobacanja (24.2.2010 10:11:53)


IZVIRNO SPOROČILO: Katy78

Sosedov fant je te težave imel, kobacal je tako, da je nogico spodvijal pod ritko. Ko je P pri 12m. to opazila, ga je poslala na fth in vzorec so mu v 1 mesecu popravili in takoj za tem se je postavil na nogice, prej pa ni šans, da bi sploh probal. Mogoče zgolj naključje, ampak ne verjamem.

Je naključje, verjemi. Točno tako se premika tudi moja hči. Pa zna kobacati. Ampak ji je očitno "njen" način ljubši. Tudi na noge se že postavlja. Stara je pa ravno 1 leto. Fth. je sicer rekla, da bi raje videla, če bi pravilno kobacala (zaradi asimetrije) ampak nič hudega, če se tako premika (njene besede). Nobene škode ne bo. Pa tudi ni edina. Nasprotno, kar precej dojenčkov ima tak vzorec "plazenja". Cca. 15% jih sploh nikoli ne kobaca in je z njihovim kasnejšim gibalnim razvojem vse ok (spet njene besede).

Ni vse črno belo. In kot rečeno, res se zadnja leta s tem pretirava.




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>