|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:18:16   
Pikec
Jebela cesta pišem magisterij, pa ne bi zdelala 3.r. O.Šuser posted image user posted image

Drgač smo mi imeli barvne študije in je blo neki govora tudi o tem zakaj črni predmeti vpijajo svetlobo beli pa ne - ampak prmejduš da za enostavni odgovor bi morala it gledat v zapiske, ker se spomnim, da je prof. res lepo razložil in jako enostavno, ker se mu ni ljubilo fizike predavat.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:20:11   
špelin@
Evo, tole je še najbolj poljudno in razumljivo:

1.
Q: "Why Do Dark Colours Absorb Light While Light Colours Reflect?"
A: "By definition, darkness is without light, so there is plenty of room for light to be absorbed.
Light colors are already full of light, so light colors can't absorb very much"

2.
Q: "Why does black beach sand absorb light?"
A: "Very simple you see, light is made up of seven colors, and none of the them is absorbed by white surfaces, since "white" light is made up of these colors, white surfaces reflects them off, all of them, black on the other hand absorbs all of them, no exception, that's why they get hotter than other objects, because they absorb all the energy of light."

A čem punco zbudit, da ji povem? Hec user posted image

Vseeno me zanima, kateri odgovor učiteljica smatra za pravilnega.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:21:29   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Pikec RR

Jebela cesta pišem magisterij, pa ne bi zdelala 3.r. O.Šuser posted image user posted image

Drgač smo mi imeli barvne študije in je blo neki govora tudi o tem zakaj črni predmeti vpijajo svetlobo beli pa ne - ampak prmejduš da za enostavni odgovor bi morala it gledat v zapiske, ker se spomnim, da je prof. res lepo razložil in jako enostavno, ker se mu ni ljubilo fizike predavat.

Rabim tvojega profesorja!!! user posted image

(odgovor članu Pikec)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:24:48   
Pikec
Je že v penziji. Žal. Dobr tip res.

ČE hočeš lahko jutri pogledam če mam tle stare zvezke. Ampak mislim, da so doma pri starših.

U veš kaj sem se spomnila.
Kdaj mora tamala to vedet?
Ene knjige obstajajo od založbe DIDAKTA Mala likovna teorija ali neki podobnega. Tam notr to zihr piše in to poenostavljeno. Sam knjige sem posodila par let nazaj in jih nikoli več dobila.

Še neki grem pogledat v enciklopedijo, če slučajno je noter.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:28:12   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Pikec RR

Je že v penziji. Žal. Dobr tip res.

ČE hočeš lahko jutri pogledam če mam tle stare zvezke. Ampak mislim, da so doma pri starših.

U veš kaj sem se spomnila.
Kdaj mora tamala to vedet?
Ene knjige obstajajo od založbe DIDAKTA Mala likovna teorija ali neki podobnega. Tam notr to zihr piše in to poenostavljeno. Sam knjige sem posodila par let nazaj in jih nikoli več dobila.

Še neki grem pogledat v enciklopedijo, če slučajno je noter.


Hvala ti za trud user posted image
Potrebuje do konca tega tedna, ker drug teden uč. začne spraševat.



(odgovor članu Pikec)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:32:42   
Pikec
Špelina, dej pejt v knjižnico za tiste bukve od didakte pogledat, pa tud se spomnim smo doma imeli dve otroški enciklopediji (sam so bogvekje) eni je bilo naslov Zakaj in noter se mi zdi da je bilo neki podobnega kakor je to tvoje vprašanje. Mislim da je bilo Zakaj je črna barva črna in bela bela. Pa otroška enciklopedija ima tud eno tako poglavje. Te bukve imajo zihr v knjižnici.

V moji enciklopediji je pa zlo strokovna razlagauser posted image user posted image ... grem še mal brskat.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:37:17   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Pikec RR

Špelina, dej pejt v knjižnico za tiste bukve od didakte pogledat, pa tud se spomnim smo doma imeli dve otroški enciklopediji (sam so bogvekje) eni je bilo naslov Zakaj in noter se mi zdi da je bilo neki podobnega kakor je to tvoje vprašanje. Mislim da je bilo Zakaj je črna barva črna in bela bela. Pa otroška enciklopedija ima tud eno tako poglavje. Te bukve imajo zihr v knjižnici.

V moji enciklopediji je pa zlo strokovna razlagauser posted image user posted image ... grem še mal brskat.

Bom poslala jutri punco v knjižnico brskat user posted image

(odgovor članu Pikec)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:40:38   
Pikec
Pametno.
Otroške enciklopedije naj prebrska zihr bo kej najdla.
Če bom šla čez vikend domov bom pa pogledala, če niso še zvezkov proč zabrisali.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
7.10.2009 9:02:04   
Anonimen
Veš kaj, konc koncev je učiteljica tam zato, da nauči otroke. Če jim kaka stvar ni jasna naj jo predelajo še enkrat. Torej stopi v stik z učiteljico in naj snov razloži ponovno. Verjetno vaša ni edina ki ne zna, a ne!? Sej nas je tle en kup RR-jevk, ki tega ne vemo razjasnt.user posted image

(odgovor članu Pikec)
  Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
7.10.2009 9:02:40   
Anonimen
Sem vedela, da sem to nekje že študirala v podrobnosti user posted image . 1. in 2. letnik geografije (meteorologija in klimatologija)na FAKSU!!!!

Povzeto po zapiskih in knjigi Meteorologija (avtorja Hočevar in Petkovšek, stran 9-14). Gre se za to, kar sem napisala že zgoraj, da sonce seva v večih valovnih dolžinah - spektrih. Mi vidimo samo vidno svetlobo, to so barve okoli nas (vijolična, rdeča, zelena, modra,...). Obstajajo pa še UV in infrardeči spektri, teh s prostim očesom ne vidimo. Če bi vse skupaj združili, bi dobili črno barvo.
Na kratko: celotna sončna svetloba, ne samo ta, ki jo mi vidimo, je črne barve. Črna oziroma temna telesa so ji podobna, zato svetlobo absorbirajo. Bela pa kontra.

Smo se pa že na faksu pogovrajali o UN za geografijo in se mi je že takrat zdela snov veliko pretežka, saj si večina otrok še ne zna abstraktno predstavljati vesolja, klimatskih pasov ali npr. poldnevnikov in vzporednikov.

Pa še eno takšno nelogično vprašanje učiteljice: v 4. razredu me je vprašala, kje je sever Slovenije. Na karti sem pokazala sever Slovenije, ampak po njenem ne vsega in zato dobila krogec. Še zdaj ne vem, kaj naj bi bil po njeno pravilen odgovor, pa sem to študirala user posted image .

(odgovor članu Pikec)
  Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
7.10.2009 10:07:57   
Anonimen
Še povezava do nasine strani: http://www.nasa.gov/worldbook/sun_worldbook.html

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
7.10.2009 21:24:25   
Gina
Jaz si pa to malo bolj simpl predstavljam, popravite me, če sem se kje zmotila. Vse, o čemer ste pisale, so samo dejstva za lažjo predstavljivost neke lastnosti. O sami lastnosti ni pa še nihče nič pisal, zakj je tako kot je. Lahko se motim, ampak jaz si to takole predstavljam:

Tole so še dejstva:
Vsa elektromagnetna sevanja nastanejo zaradi prisotnosti materije. Če se atomi med seboj zaradi dodajanja energije samo trejo, drgnejo, nastane toplota, kot oblika elektromagnetnega sevanja (EM), če pa pride zaradi dodajanja energije do preskoka elektronov iz ene lupine na drugo nazaj, pa pride do oddajanja te energije nazaj v obliki svetlobe. Toplota in svetloba sta obe EM valovanja in se razlikujeta po valovni dolžini.Naše oči sprejemajo dolgovalovno območje kot rdečo, kratkovalovno pa kot modro do vijolično barvo, preostale so nekje vmes. Barve so zelo drobne frekvenčne razlike na območju vidne svetlobe. EM, ki imajo daljše valove od rdeče so infrardeče ali toplotne, še daljši pa so radijski valovi. Krajši od vijolične so ultravijolični, rentgensko sevanje in gama žarki.

Zdaj pa kar sama sklepam, pa me ne držat za besedo, to je samo moje laično sklepanje:
Ker so recimo rentgenski žarki (ki so ravno tako EM) tako nasičeni in kratki, gredo lahko mirno skozi tkivo telesa, trčijo pa ob stvari, ki so v nas iz bolj gostih atomov,(kosti), torej so rentgenski žarki relativno  vpojni. Ne toliko kot gama žarki, ki so še "relativno manjši" - logično da gredo potem lažje skozi stvari (računaj da je v vsakem atomu veliko prostora vmes med protonom in elektronom). Se pravi da vsa EM valovanja, ki so kratka in imajo veliko frekvenco, bolj enostavno vstopajo skozi reči. Če neka reč vsebuje veliko bele, ki je mešanica vseh valovnih dolžin vseh barv, dobi lastnost relativno goste stvari, ki se lahko prebije samo skozi redke reči, od gostih se pa odbije. Ker so temne reči del osnovnih barv, nimajo veliko valovnih dolžin zmešanih, torej so redke. Če jim primešaš belo, dobijo značaj več valovnih dolžin, bolj svetle kot so, bolj so goste. Torej gre svetloba težje vanje. Pa še to ni glih res, da gre vanje, bolj se v stvari ustavi, foton se uniči in spotoma svetlobo oddajo kot kinetično energijo in le ta se izrazi v obliki toplotne energije potem.

Iz istega razloga sonce (svetloba, EM v kakršnikoli obliki) ne ogreva direktno zraka. MOra svojo energijo oddat nekam, v neko materijo, se pretvorit iz svetlobne v kinetično al kakšno že. Iz istega razloga se redek zrak (recimo v hribih) manj ogreva in obratno.


Mogoče se motim v vsem skup...., ampak po moje je napaka že ta, da tako kompleksne reči spoh obstajajo v UN, naslednja napaka je, da učbeniki te reči na tako neumen način obravnavajo in reči dodajajo, ko jih sploh ni treba (za dosego cilja iz UN, ki je že tako težek, ni potreben ta podatek, je pravzaprav odveč), tretja napaka je, da učitelji pri rečeh iz učbenika vztrajajo, ko niso smiselne, niti zahtevane za učni cilj.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 12:43:09   
TomTaylor
hja, Gina, zdaj pa to še na simpl in na kratko razloži 10-11 letnikom user posted image

Moje mnenje: naj gre do učiteljice in jo prosi če ji še enkrat razloži, ker od teh "doktorskih dizertacij" o vpijanju/odbijanju svetlobe bo še učiteljica zmedena user posted image


_____________________________

Nihče vam ne more dati več, kot vam jaz lahko obljubim.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 14:29:32   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: TomTaylor

hja, Gina, zdaj pa to še na simpl in na kratko razloži 10-11 letnikom user posted image

Moje mnenje: naj gre do učiteljice in jo prosi če ji še enkrat razloži, ker od teh "doktorskih dizertacij" o vpijanju/odbijanju svetlobe bo še učiteljica zmedena user posted image


Jaz sem vedno bolj zmedena user posted image user posted image user posted image

Itak jim uč. o tem sploh še ni razlagala (o ZAKAJ, namreč), tako da bo kar enkrat razlagala, ne še enkrat. V ponedeljek.


(odgovor članu TomTaylor)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 14:31:34   
srki
user posted image user posted image user posted image user posted image , bo treba še enkrat v šolo.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 15:40:57   
Dashenka
IZVIRNO SPOROČILO: srki

user posted image user posted image user posted image user posted image , bo treba še enkrat v šolo.


Jao-jao, saj človek ne ve, ali bi user posted image  ali user posted image .

Drugače pa, saj zakaj bi otroku razložili na preprost način primeren 10 letniku, če pa lahko zakompliciraš.

Drugače pa je vprašanje čist luštno za male otroške možganske celice.

"Kateri predmeti najbolj vpijajo svetlobo? Svetli ali temni? Zakaj?" "

Odgovor, ki bi ga od zvedavega 10 letnika pričakoval pa bi se glasil nekako v smislu:

Temni predmeti.
To pa zato, ker so temne barve in več svetlobe vpijejo kot odbijejo.
Najbolj vpijajo svetlobo črni predmeti.
S tem ko vpijejo vpijejo svetlobo, sprejemajo energijo oz toploto in se zato tudi segrejejo.


Za vse polnoletne,  pa svetujem obnovo osnov fizike s poudarkom na Stefanovem zakonu.

(odgovor članu srki)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 16:10:18   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: srki

user posted image user posted image user posted image user posted image , bo treba še enkrat v šolo.


Jao-jao, saj človek ne ve, ali bi user posted image  ali user posted image .

Drugače pa, saj zakaj bi otroku razložili na preprost način primeren 10 letniku, če pa lahko zakompliciraš.

Drugače pa je vprašanje čist luštno za male otroške možganske celice.

"Kateri predmeti najbolj vpijajo svetlobo? Svetli ali temni? Zakaj?" "

Odgovor, ki bi ga od zvedavega 10 letnika pričakoval pa bi se glasil nekako v smislu:

Temni predmeti.
To pa zato, ker so temne barve in več svetlobe vpijejo kot odbijejo.
Najbolj vpijajo svetlobo črni predmeti.
S tem ko vpijejo vpijejo svetlobo, sprejemajo energijo oz toploto in se zato tudi segrejejo.


Za vse polnoletne,  pa svetujem obnovo osnov fizike s poudarkom na Stefanovem zakonu.


ok, torej je tvoj odgovor na vprašanje "Zakaj temni predmeti vpijajo več svetlobe?" tale:

Temni predmeti vpijajo več svetlobe, ker so temne barve in več svetlobe vpijejo kot odbijejo.


user posted image user posted image user posted image

Jao-jao, saj človek ne ve, ali bi user posted image  ali user posted image .

Zakaj nosite modrc? Modrc nosimo zato, ker nosimo modrc.

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 16:37:18   
Dashenka
Ja natanko tako se glasi pravilen in primeren odgovor za starost cca 10 let, kar še enkrat si ga dobro preberi. user posted image .

Vse ostalo razen enih dveh odgovorov (eden od teh je Ankin) pa so kr neki.
V bistvu full žalostno, ker bi človek pričakoval, da ima večina tule končano vsaj srednjo šolo.

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 16:50:43   
Gina
Ne dashenka, žalosten je tvoj odgovor, kot skoraj vedno : Temni predmeti vpijajo več svetlobe, ker temni predmeti vpijajo več svetlobeuser posted image user posted image user posted image . Res dobra razlaga.user posted image   KOt vedno.user posted image user posted image

Špelina, simpl odgovor, ki bi ga jaz otroku dala je tale:

Temni predmeti vpijajo več svetlobe, ker je to lastnost temnih predmetov.

Razložila bi mu pa takole:
Lastnost kamnov je ta, da so relativno trdni, lastnost elastike, da je relativno upogljiva, lastnost temnih predmetov je pa, da relativno dobro vpijajo svetlobo. Razlog je pa isti, "gostota, vezava = struktura" tako so narejeni, tako delujejo, čeprav nekje atomi, drugje pa valovanja, ampak to je že nepomembna reč, kar se otroka tiče.

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 17:24:06   
cmokec
user posted image , toliko nepotrebnega in neosnovanega žaljenja v enem postu pa še nisem vidla na RR. Res žalostno, pa tako fletna tema za pogovor.

_____________________________

Moje srce grejeta dva mala sončka: Sara (2001) in Pia (2005).

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
8.10.2009 17:26:11   
Gina
Evo, dashenka, ki meni ne verjame, ki vedno vsako mojo besedo pregrizne in jo postavi na laž, pa v tri dni trdi, da je vse, kar rečem narobe, pa žali od besa in cepeta, ker ni po njeno.... posredujem link, kjer piše točno to, da se barve odbijajo zaradi valovnih dolžin, oz. da je absorbcija svetlobe odvisna od valovnih dolžin.... Čudi me dashenka, da teh reči ne veš. Pa menda si naravoslovne reči študirala...kao...user posted image  Boga si.



LINK


LINK2


LINK3

< Sporočilo je popravil Pikec RR -- 8.10.2009 18:30:14 >

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
9.10.2009 8:01:05   
srki
Daj daj, Dashenka, zjokaj se, ker pa tega ne vem, pa itak nisem edina, saj to ni opravičilo, samo, srednjo šolo sem pa vseeno naredila, tudi če tega ne vem.

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
9.10.2009 10:53:42   
KIKI****
Pol je men opravičeno, ker še kr naprej hodim v šolo?? Mogoče bomo pa to še jemali enkrat na faxu?? user posted image

To je glih tko, kot da bi tebe Dashenka nekdo vprašal po tisti stvari, ki je npr, o računovodstvu, ekonomiji ti nimaš pojma (predvidevam) al pa o elektroniki ali o gradbeništvu???
Madona saj vsak človek vsega ne more vedet, zato se pa izobražuje, določene stvari in zakone pa tud kdaj kdo pozabi...

Mogoče si pa samo ti tista idealna, ki ima vse popredalčkano in inštalirano v spomin, ki se samodejno posodablja.

ne se kregat zarad ene brezvezne stvari, saj smo ja ljudje, nekateri vedo več, drugi manj...p.s. jaz v srednjo šoli nisem mela fizike, ampak samo v OŠ, pa sem odgovor mislim da čist dobr napisala, če pa ni pravilen ga pa popraviš brez žalitev. Ja kam bi pa prišli da otrok v šoli ne bi vedel odgovora in bi ga učutelj tkole napel kot ti tukaj???
Daj no...

(odgovor članu srki)
Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
9.10.2009 11:05:08   
srki
Aja, kiki, dobro da si me spomnila, jaz sem imela fiziko v OŠ dve leti, v srednji šoli je pa nisem imela. Mater, še dobro da imam službo, ker tega odgovora ne vem. 

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
9.10.2009 11:36:54   
Tonchka
IZVIRNO SPOROČILO: cmokec

user posted image , toliko nepotrebnega in neosnovanega žaljenja v enem postu pa še nisem vidla na RR. Res žalostno, pa tako fletna tema za pogovor.


Se strinjam. Nekateri kljub ugledni izobrazbi, dobri službi ipd. ne premorejo osnovne kulture. Uglajenost pa taka.....

(odgovor članu cmokec)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?