|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:05:34   
špelin@
Vprašanje za 5. razred OŠ:

zakaj temni predmeti vpijejo več svetlobe kot svetli?

Stric Gugl mi noče pomagat ali pa ne sprašujem pravilno user posted image

Lepo prosim, če mi zna kdo podati kratek in otroku razumljiv odgovor.

Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:17:04   
zband
nano metri

valovna dolžina svetlobe

odtipkaj to na gugla,če ti bo kaj jasno...
men ni sploh pa ne v 5 razredu




(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:21:25   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: zband

nano metri

valovna dolžina svetlobe

odtipkaj to na gugla,če ti bo kaj jasno...
men ni sploh pa ne v 5 razredu





Saj ravno zato potrebujem en bolj poljuden odgovor user posted image

(odgovor članu zband)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:22:48   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: špelin@
zakaj temni predmeti vpijejo več svetlobe kot svetli?

Ker so temni predmeti temni, potrebujejo več svetlobe (katero morajo vpiti vase), da postanejo bolj opazni in da jih mi lahko vidimo. user posted image

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:27:25   
KIKI****
OPTIČNA GOSTOTA nam pove, kako snov absorbira (vpija) svetlobo. Temnejša je snov, bolj vpija svetlobo, višja je optična gostota.

V Wikipediji pa piše tudi:

Optična gostota (uporaba v tiskarstvu) je lastnost snovi, da ne prepušča ali odbija svetlobe, da torej svetlobo delno absorbira. Optična gostota je odvisna od vrste in debeline tiskarske barve. Optično gostoto lahko merimo v odbiti ali prepuščeni svetlobi. Optično gostoto merimo z denzitometrom.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:38:02   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: špelin@
zakaj temni predmeti vpijejo več svetlobe kot svetli?

Ker so temni predmeti temni, potrebujejo več svetlobe (katero morajo vpiti vase), da postanejo bolj opazni in da jih mi lahko vidimo. user posted image



user posted image user posted image user posted image

A to je za 5. razred OŠ? Pa saj še fizike nimajo, kaj šele, da bi se učili o valovni dolžini svetlobe in albedu (odbojnosti). Ne vem, če bi to znala razložiti.

Če ti kaj pomaga: albedo ali odbojnost nam pove, koliko svetlobe nek predmet odbije in koliko jo sprejme. Bolj ko je telo belo, več jo odbije, višji je albedo. Bolj ko je temen, manj svetlobe odbije in več jo absorbira (in se posledično segreva) in manjši ima albedo. Sneg ima npr. velik albedo. Pozimi, ko je jasno vreme in debela snežna odeja, je zunaj mraz - sicer sonce sije, do površja Zemlje pride veliko svetlobe, vendar se ta odbije nazaj v vesolje. Sneg zaradi svoje barve svetlobo odbija, zato se zemlja ne more segrevat. Poleti je ravno obratno, temna trava in gozd svetlobo sprejemata in jo manj odbijata, zato je vroče (so še druge stvari tu pomembne, ampak nima neposredne veze z vprašanjem).
Skupna sončna svetloba ima podobno "barvo" kot črna telesa (je črna - ima tako valovno dolžino sevanja), zato jo črna telesa asorbirajo. Bela telesa pa so nasprotna, zato jo odbijajo. Mi vidimo vidno valovno solžino, obstajajo pa še ultravijolične a, b in c ter infrardeča svetloba, teh mi ne vidimo (jih pa nekatere lahko občutimo, ko nas opeče sonce).

Kako bi pa to razložila v 5. razredu OŠ, pa ne vem.

< Sporočilo je popravil Ankica -- 6.10.2009 20:49:13 >

(odgovor članu Kerensa*)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 20:49:21   
Gina
 
IZVIRNO SPOROČILO: špelin@

Vprašanje za 5. razred OŠ:

zakaj temni predmeti vpijejo več svetlobe kot svetli?




Joj, kakšna snov za 5. razred, a ne. Zmeraj pravim, da UN ni primeren starostni stopnji, matr. Pri tej snovi mora otrok znati tole, vsaj tako piše v učnem načrtu:
vedo, da se snovi na soncu
grejejo, če vpijajo
sončno svetlobo
iz izkušnje vedo, da zrak
prepušča vidno svetlobo
preizkusijo, da sonce
ogreva tla in da tla ogrevajo
ali ohlajajo zrak


Tole ni preverjen odgovor, ampak samo moje sklepanje. PO moje je črna ne odbija zaradi svoje strukture. Bela barva je mešanica vseh valovnih dolžin. Torej je najbolj gosta, zato svetlobo odbija. Bolj temna jo propušča, ker ni toliko "gosta" (v frekventnem smislu). Saj veš, svetloba je le eno od elektromagnetnih valovanj, v zelo ozkem spektru vmes med vsemi EM.


< Sporočilo je popravil Gina -- 6.10.2009 20:52:29 >

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:02:51   
birdy
Evo, kmečki odgovor.
Recimo črna barva (temna) vpije vso svetlo barvo in odbija izključno samo temno, zato jo vidimo temno. Če maš recimo temno modro, bo vpila več svetle barve, posledično bo tud odbila mal več temne barve. Če zraven daš malček svetlejšo modro bo vpila mal manj svetle barve (glede na tisto temno modro), in posledično tud mal manj temne odbila.
A je kokr tok razumljiv? Besede mi grejo lažje direkt, tkole je mal težje razložit...

_____________________________

Moji otroci - moja sreča
Neli- 4.8.2007
Kristi- 8.2.2009
Lev- 3.12.2010


(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:16:01   
Pia73

Kot vidim si odgovor že dobila.

Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker ________________________________________- To vprašanje je imel sin v tretjem razred. Odgovoril je: lahko gledamo samo tam, ko imamo oči.

Ker odgovor ni bil popoln je imel odbito eno točko. Veste kaj bi še mogel napisati?  Jaz iskreno povedano ne bi vedela, če ne bi bilo napisano,........  Sicer je to bila edina točka, ki mu je manjkala pri celem testu ampak meni se zdi žalostno, da tudi sama ne znam v celoti rešiti testa za 3. razred OŠ,....


_____________________________

Ja, ja,...

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:20:33   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Pia73


Kot vidim si odgovor že dobila.

Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker ________________________________________- To vprašanje je imel sin v tretjem razred. Odgovoril je: lahko gledamo samo tam, ko imamo oči.

Ker odgovor ni bil popoln je imel odbito eno točko. Veste kaj bi še mogel napisati?  Jaz iskreno povedano ne bi vedela, če ne bi bilo napisano,........  Sicer je to bila edina točka, ki mu je manjkala pri celem testu ampak meni se zdi žalostno, da tudi sama ne znam v celoti rešiti testa za 3. razred OŠ,....



Mi zaupaš popolni odgovor, ker ga jst tut ne vemuser posted image . Me pa zanima.

(odgovor članu Pia73)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:22:41   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: Pia73
Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker...

Ker ne gledamo vanj. A ne? user posted image Saj imamo oči spredaj, ne pa na hrbtu. user posted image

(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:24:56   
Pia73
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: Pia73
Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker...

Ker ne gledamo vanj. A ne? user posted image Saj imamo oči spredaj, ne pa na hrbtu. user posted image



jaknik1 bom povedala, samo da vidim, če katera ve.

Kerensa to je napisal moj sin,..pa ni bilo dovolj,.... zato mu je manjkala 1 točka do vseh točk,...


_____________________________

Ja, ja,...

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:27:38   
Anonimen
Zdej se bodem s tem vprašanjem in mi ne vžge user posted image  OMG, grem sina vprašat.

(odgovor članu Pia73)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:28:32   
birdy
IZVIRNO SPOROČILO: Pia73

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: Pia73
Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker...

Ker ne gledamo vanj. A ne? user posted image Saj imamo oči spredaj, ne pa na hrbtu. user posted image



jaknik1 bom povedala, samo da vidim, če katera ve.

Kerensa to je napisal moj sin,..pa ni bilo dovolj,.... zato mu je manjkala 1 točka do vseh točk,...



Pojma nimam...

_____________________________

Moji otroci - moja sreča
Neli- 4.8.2007
Kristi- 8.2.2009
Lev- 3.12.2010


(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:29:12   
Anonimen
Pia73 - Odgovor četrtošolca: Ker smo obrnjeni drugam in je predmet za nami. Ne gledamo vanj.

Ga moram poslat nazaj v tretji razred?user posted image

< Sporočilo je popravil jaknik1 -- 6.10.2009 21:31:06 >

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:29:40   
peronija
A je tole vprašanje sigurno prav napisano?
Pri nas namreč sprašujemo: Zakaj se temni predmeti na soncu bolj segrejejo?

lp p

(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:39:58   
špelin@
Še vedno ne razumem oz. razumem, ampak ne znam manj strokovno povedat user posted image Moji 10-letnici pa sploh ni jasno

No, gre za eno od vprašanj, ki so jih dobili za ponavljanje in jih potem učiteljica postavlja ob spraševanju.

IZVIRNO SPOROČILO: peronija

A je tole vprašanje sigurno prav napisano?
Pri nas namreč sprašujemo: Zakaj se temni predmeti na soncu bolj segrejejo?

lp p

Zagotovo je prav prepisano.

Bom kar vse skupaj prepisala.

"Kateri predmeti najbolj vpijajo svetlobo? Svetli ali temni? Zakaj?"

Naj poudarim, da v učbeniku piše, da več svetlobe vpijejo temni predmeti, ni pa niti namignjeno ZAKAJ.


Moja hči se zdaj sekira, ker se boji, da bo ob spraševanju potegnila ravno to vprašanje user posted image

(odgovor članu peronija)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:45:02   
Pia73
IZVIRNO SPOROČILO: jaknik1

Pia73 - Odgovor četrtošolca: Ker smo obrnjeni drugam in je predmet za nami. Ne gledamo vanj.

Ga moram poslat nazaj v tretji razred?user posted image



jaknik1, ja moj je tudi sedaj četrtošolec in enako razmišlja kot je razmišljal moj sin.

Pravilen odgovor oz. dodatek, ki ga ni napisal se glasi: ker se svetloba od predmeta ne odbije v naše oči.

Oprosti špelin, ker ti smetim temo a sem mislila, da je ista fora s sinovim vprašanjem zato sem prav šla iskat ta zvezek, da ti pomagam in sem videla, da to ni to. Tudi na tvoje oz. hčerino vprašanje je za petošolko res težko po domače odgovoriti.  Poskusi uporabiti kar so ti napisale predhodnice.




_____________________________

Ja, ja,...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:50:46   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Pia73

IZVIRNO SPOROČILO: jaknik1

Pia73 - Odgovor četrtošolca: Ker smo obrnjeni drugam in je predmet za nami. Ne gledamo vanj.

Ga moram poslat nazaj v tretji razred?user posted image



jaknik1, ja moj je tudi sedaj četrtošolec in enako razmišlja kot je razmišljal moj sin.

Pravilen odgovor oz. dodatek, ki ga ni napisal se glasi: ker se svetloba od predmeta ne odbije v naše oči.

Oprosti špelin, ker ti smetim temo a sem mislila, da je ista fora s sinovim vprašanjem zato sem prav šla iskat ta zvezek, da ti pomagam in sem videla, da to ni to. Tudi na tvoje oz. hčerino vprašanje je za petošolko res težko po domače odgovoriti.  Poskusi uporabiti kar so ti napisale predhodnice.




Žal ne razume. Govorilne za ta teden so že mimo, razmišljam pa, da bi napisala vprašanje v beležko in prijazno prosila, če moji hčeri razloži to snov.

(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:55:46   
Pia73
PO moje je črna ne odbija zaradi svoje strukture. Bela barva je mešanica vseh valovnih dolžin. Torej je najbolj gosta, zato svetlobo odbija. Bolj temna jo propušča, ker ni toliko "gosta" (v frekventnem smislu).
IZVIRNO SPOROČILO: špelin@

IZVIRNO SPOROČILO: Pia73

IZVIRNO SPOROČILO: jaknik1

Pia73 - Odgovor četrtošolca: Ker smo obrnjeni drugam in je predmet za nami. Ne gledamo vanj.

Ga moram poslat nazaj v tretji razred?user posted image



jaknik1, ja moj je tudi sedaj četrtošolec in enako razmišlja kot je razmišljal moj sin.

Pravilen odgovor oz. dodatek, ki ga ni napisal se glasi: ker se svetloba od predmeta ne odbije v naše oči.

Oprosti špelin, ker ti smetim temo a sem mislila, da je ista fora s sinovim vprašanjem zato sem prav šla iskat ta zvezek, da ti pomagam in sem videla, da to ni to. Tudi na tvoje oz. hčerino vprašanje je za petošolko res težko po domače odgovoriti.  Poskusi uporabiti kar so ti napisale predhodnice.




Žal ne razume. Govorilne za ta teden so že mimo, razmišljam pa, da bi napisala vprašanje v beležko in prijazno prosila, če moji hčeri razloži to snov.



Ja, tole je dober predlog.

Poskusi tole kar je Gina napisala malo poenostaviti, čeprav spet ne boš vedela kaj učiteljica sploh hoče slišati za odgovor pri tem vprašanju:

PO moje je črna ne odbija zaradi svoje strukture. Bela barva je mešanica vseh valovnih dolžin. Torej je najbolj gosta, zato svetlobo odbija. Bolj temna jo propušča, ker ni toliko "gosta" (v frekventnem smislu).

Sicer pa je pri vas mogoče priti do učiteljice le takrat, ko je govorilna ra? Sama sicer nisem nikoli poskusila drugače a sem prepričana, da bi mi tudi med odmorom, po konuc pouka ali pred poukom vsaka učiteljica na naši šoli rada pomagala, če ne bi imela kaj drugega. Poskusi, probat ni greh,...



_____________________________

Ja, ja,...

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:57:01   
zband
moja sestra pa žena so učiteljic pa komaj čakam kaj mi bodo jutri odgovorile na to vprašanje tvoje.

ti sporočim.



l.p.skoraj sosed

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 21:57:27   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: špelin@


"Kateri predmeti najbolj vpijajo svetlobo? Svetli ali temni? Zakaj?"

Naj poudarim, da v učbeniku piše, da več svetlobe vpijejo temni predmeti, ni pa niti namignjeno ZAKAJ.




Temni predmeti vpijajo veliko svetlobe in jo malo odbijajo. Svetloba ustvarja barvo in več ko barve vpije, temnejši je predmet. Svetli pa skoraj nič svetlobe ne vpijajo in jo veliko odbijajo. Svetlejši ko je, več je odbije user posted image

(odgovor članu špelin@)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:00:23   
lukec
Vas pa sprašujem kaj bi odgovorile na vprašanje oz. kako bi končale stavek: Če smo obrnjeni stan od predmeta ga ne vidimo, ker ________________________________________


... je predmet izven našega vidnega polja????


_____________________________

Meni nebö odprto se zdi,
kadar se v tvoje ozrem oči,
kadar prijazno nasmejaš se,
kar sem prestala, pozabljeno je.
(F. Prešeren)

(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:01:28   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: zband

moja sestra pa žena so učiteljic pa komaj čakam kaj mi bodo jutri odgovorile na to vprašanje tvoje.

ti sporočim.



l.p.skoraj sosed


Opsa, same prfokse user posted image Potem boš pa že moral dobit za pir user posted image

(odgovor članu zband)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Vprašanje o svetlobi - 5. r.OŠ
6.10.2009 22:02:54   
špelin@
IZVIRNO SPOROČILO: Pia73
Sicer pa je pri vas mogoče priti do učiteljice le takrat, ko je govorilna ra? Sama sicer nisem nikoli poskusila drugače a sem prepričana, da bi mi tudi med odmorom, po konuc pouka ali pred poukom vsaka učiteljica na naši šoli rada pomagala, če ne bi imela kaj drugega. Poskusi, probat ni greh,...

Eh, ne morem okrog skakat in učiteljico na slepo lovit, ker imam doma malo bolnico user posted image

(odgovor članu Pia73)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Za uporabnice Mirene
terida

Koliko časa vam je po vstavitvi mazala Mirena?

Nič. (59%)

Manj kot en mesec. (13%)

Več kot en mesec in manj kot tri mesece. (7%)

Več kot tri mesece. (22%)


Število vseh glasov: 46

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!