|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Slavistke- rabim pomoč
10.8.2009 23:50:27   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55

IZVIRNO SPOROČILO: Raho

IZVIRNO SPOROČILO: ZmajTolovaj

SSKJ je iz leta 1974 user posted image


Zbirati so pa gesla začeli 1963user posted image user posted image user posted image user posted image , ogromno pa so jih prenesli kar iz  slovensko-nemškega slovarja Pleteršnika iz leta 1894/95user posted image



Če SSKJ ni verodostojna znanstvena referenca, kaj potem je?

Ne me samo izsmejat, dajte mi, prosim, odgovor, da ga bom drugič vedela citirat.


Kolikor je meni znano, je pravopis bolj merodajen.

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 51
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 1:10:36   
Vijoličarka

IZVIRNO SPOROČILO: natasa77

Spoštovani,

Pošiljam vam....

ali

Spoštovani,

pošiljam vam...



Hvala.user posted image



Hm, mene so slovenščine, predvsem tiste poslovne, še v Jugi učili. In so mi zabičali, da mi nismo nobeni Angleži, zato ne pišemo 'Spoštovani,', ampak 'Spoštovani!' in potem se v novi vrstici začne nov stavek s Pošiljamo....

Še prav posebej so mi zabičali, naj za božjo voljo, novo leto in božič pišemo z malo. Praktično giljotina je grozila vsakemu, ki bi pisal Vi ali Vam, ker tako pišejo samo tisti, ki ne sledijo trendom in žal dajejo slab zgled tudi ostalim, ki potem namenoma pišejo nepravilno, ker se bojijo zameriti. Tako naj bi pisali samo nerazgledani in pretirano priliznjeni ljudje. In resnično v svoji praksi te zastarele oblike nisem veliko videla.

A zdaj so pa novi trendi? Ali obstaja kakšen priročnik 'Poslovna slovenščina' ali kaj podobnega?



_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 52
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 7:45:57   
Raho
IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka


IZVIRNO SPOROČILO: natasa77

Spoštovani,

Pošiljam vam....

ali

Spoštovani,

pošiljam vam...



Hvala.user posted image



Praktično giljotina je grozila vsakemu, ki bi pisal Vi ali Vam, ker tako pišejo samo tisti, ki ne sledijo trendom in žal dajejo slab zgled tudi ostalim, ki potem namenoma pišejo nepravilno, ker se bojijo zameriti. Tako naj bi pisali samo nerazgledani in pretirano priliznjeni ljudje. In resnično v svoji praksi te zastarele oblike nisem veliko videla.



Ja kje so pa tebe tega učili?

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 53
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 21:33:21   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Pikec RR

Raho, zakaj pa tajnice vikaš?


Zakaj jih pa ne bi user posted image

Vika se vsakogar, razen tistega, s katerim se dogovorita, da se tikata.
Vikanje nima velike veze s hierarhijo (razen v smislu, kdo predlaga tikanje), ima pa z osebno kulturo.

(odgovor članu Pikec)
  Neposredna povezava do sporočila: 54
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 21:42:37   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka


IZVIRNO SPOROČILO: natasa77

Spoštovani,

Pošiljam vam....

ali

Spoštovani,

pošiljam vam...



Hvala.user posted image



Hm, mene so slovenščine, predvsem tiste poslovne, še v Jugi učili. In so mi zabičali, da mi nismo nobeni Angleži, zato ne pišemo 'Spoštovani,', ampak 'Spoštovani!' in potem se v novi vrstici začne nov stavek s Pošiljamo....

Še prav posebej so mi zabičali, naj za božjo voljo, novo leto in božič pišemo z malo. Praktično giljotina je grozila vsakemu, ki bi pisal Vi ali Vam, ker tako pišejo samo tisti, ki ne sledijo trendom in žal dajejo slab zgled tudi ostalim, ki potem namenoma pišejo nepravilno, ker se bojijo zameriti. Tako naj bi pisali samo nerazgledani in pretirano priliznjeni ljudje. In resnično v svoji praksi te zastarele oblike nisem veliko videla.

A zdaj so pa novi trendi? Ali obstaja kakšen priročnik 'Poslovna slovenščina' ali kaj podobnega?




Zdi se mi, da na splosno uporabo vejice, ki ji sledi velika zacetnica, vpliva mnozicna uporaba "emaila" ali elektronske poste. Tako kot nam je domac izraz, in tako kot se uporablja ne samo v zargonu ampak tudi v splosni rabi (npr. e-mail in ne vedno e-posta), tako se je tudi ta vejica s splosno uporabo svetovnega spleta, ki za vse deluje v istem casu in v podobnih formah, prikradla med Spostovani in Nadaljevanje.

Vpliv anglescine (kot jezika, ki na uporabo spleta vpliva mocneje kot domac jezik) na eni strani, in precej bolj neformalnih odnosov, ki jih taka komunikacija prinasa. Vcasih je bilo za poslovno pismo potrebni pismo sestavit, ga narekovat tajnici, ga podpisat in poslat, skratka, cel obred, bi lahko rekla. Nekaj spostovanja z lepim pisanjem je dal pisec sam sebi, ker je bilo v pismo vlozeno kar nekaj casa, nekaj pa prejemniku. Danes je "postopek", ce temu lahko tako recem, v vecini primerov precej bolj enostaven; sedes pred racunalnik in napises mail. Vse skupaj je lazje, hitreje in komunikacija bolj pogosta, kar s seboj prinese vec neformalnosti in mehkejse oblike komuniciranja.

No, tako vidim jaz. Mi je zanimiv razvoj jezika in se priporocam se za kaksno jezikovno "uganko". Hvala. 

(odgovor članu Vijoličarka)
  Neposredna povezava do sporočila: 55
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 21:54:05   
Freycha
največjo bedarijo je naredil Microsoft Word. Dajte to napisat v wordovem dokumentu in ugotovili boste, da word sam iz male začetnice spremeni v veliko, čeprav si zgoraj dal vejico. Ker pa folk slepo verjame enemu Microsoft Wordu (mislim halo, zakaj mu pa ne bi), pa se je ta uporaba prenesla v vsakdanjik, tudi v maile, je pa več kot očitno narobe.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 56
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 21:55:38   
Anonimen
Tudi to je mogoca razlaga...ceprav Worda prakticno ne uporabljam, navado imam pa enako.

(odgovor članu Freycha)
  Neposredna povezava do sporočila: 57
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 21:59:33   
Freycha
sej ni važno... gre za prenešeno obliko, ki se počasi nezavedno sprevrže v navado.

Jaz te navade nimam. Mogoče zato, ker toliko zaupam svojemu znanju jezika, da ne potrebujem word, da bi mi kontroliral besede. Poznam pa ogromno ljudi, ki pišejo vse maile najprej v wordu, da jim sproti popravlja napake in potem samo prekopirajo v mail.

Kar se pa Vam in vam tiče, pa Vam uporabljam le in izključno takrat, ko pišem hierarhično nadrejenemu, izven podjetja, pa še prvič..... vse ostalo je pa vam....

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 58
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 22:04:42   
Vijoličarka
Raho, učili so me na Srednji Ekonomski šoli in sicer ena precej stara in dlakocepska učiteljica slovenščine. Na faksu se s tem ni nihče ukvarjal. V praksi (gospodarstvo), so samo res stari ljudje pisali Vi in Vam, mlajši pa vi in vam.

Načeloma je v gospodarstvu vsebina pomembnejša od oblike in predvsem je pomemben čas, zato se s temi zadevami niti ni nihče ne vem kako ukvarjal.

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu Freycha)
Neposredna povezava do sporočila: 59
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 22:04:57   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Freycha

gre za prenešeno obliko, ki se počasi nezavedno sprevrže v navado


Najbrz ni edina.

Kaj pa vem, nisem proti razvoju jezika, nisem pa tudi zato, da se vsaka novotarija samo kupi in ne prilagodi jeziku. Jezik je zelo dinamicna kategorija; se mi zdi, da se cisto premalo ukvarjamo z njim.

(odgovor članu Freycha)
  Neposredna povezava do sporočila: 60
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 22:09:45   
Freycha
predvsem se mi zdi, da premalo sledimo, kaj se z jezikom dogaja in premalo se daje nekih iztočnic in okvirjev, kaj je prav in kaj ne.....

se mi zdi, da je sedaj že kar vse na nek način prav oz. nič ni narobe.

Samo hej, po slovenskem pravopisu JE NAROBE, da je po vejici naslednja beseda napisana z veliko začetnico. Obstajajo pravila, ki bi se jih morali držati, pa zaradi mene se lahko en word na glavo postavi......

no, pa nažalost ni temu tako user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 61
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 22:18:35   
Anonimen
predvsem se mi zdi, da premalo sledimo, kaj se z jezikom dogaja in premalo se daje nekih iztočnic in okvirjev, kaj je prav in kaj ne.....

se mi zdi, da je sedaj že kar vse na nek način prav oz. nič ni narobe.


Premalo sledimo sami, tako v splosni kulturi in uporabi jezika, in prav tako premalo sledi stroka. Zgoraj omenjena oddaja me je prav prijetno presenetila. Nekaj casa se je "uradna slovenscina" se trudila, da bi sledila spremembam, a potem, ko s(m)o se vsi delali na nek nacin norca iz zgoscenke, kar nekako potihnila. Lahko da je drugace, da temu ni tako, a kolikor poslusam vse tri valove nacionalnega radia, skoraj ne zasledim tematike na to vsebino. Jezik negujejo, to drzi, nekateri novinarji tudi hudomusno kujejo besede, ampak to je tudi vse.  

(odgovor članu Freycha)
  Neposredna povezava do sporočila: 62
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 22:21:12   
Šarki
no evo, pa mi bo prišlo prav

med naslovom in vsebino je ena vrstica presledka. Za naslovom postavimo običajno klicaj, lahko pa tudi vejico. za klicajem pišemo veliko začetnico, za vejico pa malo.

pisanje zaimkov za ogovorjeno osebo (vi, vaš) z malo začetnico je dovoljeno in ne pomeni, da smo nespoštljivi ali nevljudni. Veliko začetnico (Vi, Vaš) lahko uporabimo, kadar se nanaša na eno samo osebo, in sicer kot izraz osebnega spoštovanja. Velike začetnice ne uporabljami, kadar naslavljamo kolektiv ali množico ljudi.



evo, prepisano iz gradiva za delavnicouser posted image sam je predavateljica rekla da se zelo, zelo redko piše Vi in Vaš.

_____________________________

They said we should all pay our tax with a smile. I tried- but they
wanted cash.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 63
   RE: Slavistke- rabim pomoč
11.8.2009 23:09:51   
Raho
IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Načeloma je v gospodarstvu vsebina pomembnejša od oblike in predvsem je pomemben čas, zato se s temi zadevami niti ni nihče ne vem kako ukvarjal.


Sicer res, ampak z obliko daješ vsebini svoj pečatuser posted image

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 64
   RE: Slavistke- rabim pomoč
12.8.2009 0:21:30   
Vijoličarka

IZVIRNO SPOROČILO: Raho

IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Načeloma je v gospodarstvu vsebina pomembnejša od oblike in predvsem je pomemben čas, zato se s temi zadevami niti ni nihče ne vem kako ukvarjal.


Sicer res, ampak z obliko daješ vsebini svoj pečatuser posted image



Drži. Zato se tudi po svojih močeh trudim.

Morska kužika, hvala ker si nam posredovala najnovejše trende. Vidim, da sem še vedno 'in', saj zadnje čase največ pišem grozilne opomine in do tistih, ki ne plačujejo, ne čutim prav nobenega posebnega spoštovanja, pa četudi jih osebno naslavljam.

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu Raho)
Neposredna povezava do sporočila: 65
   RE: Slavistke- rabim pomoč
12.8.2009 14:44:27   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: kaya2007

IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55

IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

IZVIRNO SPOROČILO: Luskan

IZVIRNO SPOROČILO: veronikab

vam z malo - z veliko začetnico je zastarela oblika



To ni zastarela, ampak zaželjena oblika, kadar vikaš naslovnika! Kadar nagovarjaš več ljudi, pišeš vam (z malo).


To pa ni res, pa zaželjena tudi ni prav, ampak je zaželena.


meni se pa zdi, da je pravilno le zaželen, zaželjen je pa do neke mere dovoljen, saj zaradi nepravilne uporabe počasi prihaja v rabo...

Po SSKJ je prav oboje, zaželen in zaželjen.



Ja, tako je. Zaželjen je zdaj samo še odsvetovano.

Drugače pa so pravila napisana v Slovenskem pravopisu in ne v SSKJ.

(odgovor članu kaya2007)
Neposredna povezava do sporočila: 66
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




izbera imena
junija08

z možem se odločava med dvema imenoma. katero je vam blj všeč?

Alana (60%)

Alma (39%)


Število vseh glasov: 194

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!