|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 20:31:07   
Anonimen
Ker nismo sposobni presečt vsega skupaj in si seči v roke, nismo sposobni samoazvedanja, kaj sovraštvo prinese s sabo. Sprava torej, pa če se sliši še kot taka floskula. Da se ne bo ponavljalo.


Ankica, hvala za razlago in kontakte.

Dejte mi povedat prosim, kdo naj komu odpusti in kaj? Oz. zakaj je to se vedno tako tezko?
Ker dejstvo je, da je vojne konec, vsaj 2. svetovne, da so se dogajala znana in neznana grozodejstva, ampak kako bi danes radi popravili zgodovino?

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 20:32:00   
Anonimen
In se bo repenčil Stanovnik in Brezigarjeva se bo še bolj tragično držala, ampak mater vola, stvari je treba odpustiti. Odpustiti, ne pa pozabiti, seveda.


Tu nekje se mi zdi. Samo jaz nimam  pojma o pojmu.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 21:13:29   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

Ker nismo sposobni presečt vsega skupaj in si seči v roke, nismo sposobni samoazvedanja, kaj sovraštvo prinese s sabo. Sprava torej, pa če se sliši še kot taka floskula. Da se ne bo ponavljalo.


Ankica, hvala za razlago in kontakte.

Dejte mi povedat prosim, kdo naj komu odpusti in kaj? Oz. zakaj je to se vedno tako tezko?
Ker dejstvo je, da je vojne konec, vsaj 2. svetovne, da so se dogajala znana in neznana grozodejstva, ampak kako bi danes radi popravili zgodovino?




Odpustiti: eden drugemu, levi desnim, desni levim, rozasti vijolčnim, vsi, ki so to grenkobo občutili na tak ali drugačen način. Sprejeti dejstvo, da vojna iz ljudi potegne nekaj najslabšega, primitivnega, da se v vojni moralne vrednote, občutek za soljudi, vsakdanje, nam samoumevne medsebojne človeške odnose prerešetajo v njeni osnovi. Da je ljudem vzeta človečnost, iz različnih vzrokov, političnih, ekonomskih, verskih, osebnih,... v nasprotniku ne vidiš človeka, vidiš sovražnika. To je vojna. zato ni lepa in zato pravim, da se ne zavedamo, kako se imamo lepo, da živimo v miru. Odpustiti, da nasprotniku spet daš nazaj podobo človeka, človečnosti v sedanjem času, v letu 2009.

Glede drugega vprašanja:
Zgodovine se ne da popravljat. Kar se je zgodilo, se je zgodilo. Se pa seveda pojavljajo številne interpretacije, odvisne od časa in interesov posameznikov. Tudi med zgodovinarji so različne interpretacije, eni so zelo politično orientirani, drugi poskušajo svoje delo opravljati čim bolj neodvisno. Ne da se mi pisat celotne politične zgodovine, ampak na kratko mogoče v nekaj stavkih: v času komunizma se je slednjega prikazovalo kot svetlo zvezdo, najboljše, zanikalo se je vse slabo, kar je prišlo zraven pred koncem vojne in takoj po njej. Vse ostalo je bilo črno. Zdaj se je stvar zamenjala, skuša se zanikati odgovornost domobrancev in njihovo celotno vpletenost v vojno, sodelovanje z nacisti, vpeti v te poboje. Zgodba je siva, zelo siva in prepletena.
Meša se partizanski boj za svobodo (in brez tega danes ne bi ibli tu, kjer smo, bili bi razdeljeni med Italijo in Avstrijo) z istočasno potekajočo notranjepolitično vojno za to, kdo bo zmagal, kdo bo vodil državo po koncu vojne. Zmagali so komunisti. In naredili veliko grozodejstev, po naročilu iz vrhov države.
Če bo ta tema v trenjih, pa bo pset ogromno senzacionalizma, populizma, hujskanja.. vsega, akr ne rabimo.

< Sporočilo je popravil Ankica -- 7.3.2009 21:17:06 >

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 21:34:29   
BAMBINA_
IZVIRNO SPOROČILO: Meta.

Meni ob vseh teh grobiščih, rdečih, belih, črnih, kodrlajsastih, pride na pamet samo to, da naj za božjo voljo ljudje že enkrat dojamejo, da je bilo vojne konec pred več kot 60 leti... Zdaj bodo najdli kakšnega inkontinentnega starca pri 97. letih in ga vlekli na sodišče... In se bo repenčil Stanovnik in Brezigarjeva se bo še bolj tragično držala, ampak mater vola, stvari je treba odpustiti. Odpustiti, ne pa pozabiti, seveda.

Odpustiti? In kdo je tisti, ki bi naj odpuščal? Ti? Jaz? No, jaz jim ne rabim odpuščati, ker se ne čutim osebno prizadeta. Tisti, ki pa to so, ne verjamem, da jim bodo kadarkoli lahko. Je pa takšno dejanje vsega obsojanja vredno, in ignoranca do teh zločinov traja že predolgo. Edini način, da bi ne vem že katera povojna generacija prenehala nositi težo tega bremena, je, da bi že končno zadostili pravici. Saj ni potrebno, da bi se tega npr. 97-letnika vlačilo po sodiščih. Saj se mu lahko sodi v njegovi odsotnosti. Pa četudi bi ga vlačili, bi to ne bilo nehumano, za razliko od tega, kar je storil on. Jaz bi v teh primerih še posmrtno sojenje izvedla. Le tako bi se ta del zgodovine lahko končno zaključil. Sicer pa, kot pravim... JAZ jim ne rabim ničesar odpuščati. Vendar močno, močno upam, da obstaja Pekel.


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 21:36:40   
Anonimen
Vendar močno, močno upam, da obstaja Pekel.


Ja, jama Pekel. Ni dalec od Barbare.

(odgovor članu BAMBINA_)
  Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 21:53:34   
kjava
Eh, saj res, kaj se čmo zdaj s temi ukvarjat, sej so že 60 let mrtvi. Zdej moramo izbrisanim pravice vrnit user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 22:05:59   
BAMBINA_
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica

Odpustiti: eden drugemu, levi desnim, desni levim, rozasti vijolčnim, vsi, ki so to grenkobo občutili na tak ali drugačen način. Sprejeti dejstvo, da vojna iz ljudi potegne nekaj najslabšega, primitivnega, da se v vojni moralne vrednote, občutek za soljudi, vsakdanje, nam samoumevne medsebojne človeške odnose prerešetajo v njeni osnovi. Da je ljudem vzeta človečnost, iz različnih vzrokov, političnih, ekonomskih, verskih, osebnih,... v nasprotniku ne vidiš človeka, vidiš sovražnika. To je vojna. zato ni lepa in zato pravim, da se ne zavedamo, kako se imamo lepo, da živimo v miru. Ja, vojna. Ampak, veš, obstaja tudi vojno pravo in kot sem ti že prej rekla, tudi vojna ne izključuje vseh zločinov. Takšnih, kot je npr. tale. Jaz bi rekla, da je to vsekakor hudodelstvo zoper človečnost. In še to, ti poboji so bili storjeni po vojni. Torej, morili so v času svobode. Odpustiti, da nasprotniku spet daš nazaj podobo človeka, človečnosti v sedanjem času, v letu 2009.

Glede drugega vprašanja:
Zgodovine se ne da popravljat. Kar se je zgodilo, se je zgodilo. Se pa seveda pojavljajo številne interpretacije, odvisne od časa in interesov posameznikov. Tudi med zgodovinarji so različne interpretacije, eni so zelo politično orientirani, drugi poskušajo svoje delo opravljati čim bolj neodvisno. Ne da se mi pisat celotne politične zgodovine, ampak na kratko mogoče v nekaj stavkih: v času komunizma se je slednjega prikazovalo kot svetlo zvezdo, najboljše, zanikalo se je vse slabo, kar je prišlo zraven pred koncem vojne in takoj po njej. Vse ostalo je bilo črno. Zdaj se je stvar zamenjala, skuša se zanikati odgovornost domobrancev in njihovo celotno vpletenost v vojno, sodelovanje z nacisti, vpeti v te poboje.Tudi v tem delu se ne bi mogla strinjat s teboj. Odgovornosti domobrancev nihče ne skuša zanikati. NIhče jih ne zagovarja. Vsem je jasno, da so bili na nasprotni strani, da so bili zavezniki okupatorja in so se borili proti svojemu lastnemu narodu. Ampak to ni bil in nikoli ne more biti zadosten razlog za njihove množične, okrutne poboje. To naj bi se reševalo s sojenjem in ustrezno kaznijo. Kakršnokoli so si zamislili. Četudi smrtno (čeprav sem osebno proti temu, ampak ajde...). Tako storilci ne bi imeli krvavih rok/vesti.  Zgodba je siva, zelo siva in prepletena.
Meša se partizanski boj za svobodo (in brez tega danes ne bi ibli tu, kjer smo, bili bi razdeljeni med Italijo in Avstrijo Ne vem, kdo naj bi mešal NOB s povojnimi pobojiuser posted image To dvoje nima nič skupnega. Zame npr. partizani zaradi tega niso popolnoma nič očrnjeni. In omenjati dejstva, da zaradi partizanov imamo svoj košček zemlje, je na tem mestu neumestno. Zaradi teh grozodejtev, ki so bila storjena nimamo nič več ali manj. ) z istočasno potekajočo notranjepolitično vojno za to, kdo bo zmagal, kdo bo vodil državo po koncu vojne. Zmagali so komunisti. In naredili veliko grozodejstev, po naročilu iz vrhov države.
Če bo ta tema v trenjih, pa bo pset ogromno senzacionalizma, populizma, hujskanja.. vsega, akr ne rabimo.


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 22:26:13   
BAMBINA_
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

Vendar močno, močno upam, da obstaja Pekel.


Ja, jama Pekel. Ni dalec od Barbare.

OK, potem pa pekel. Velika ali mala začetnica, mislim, da je jasno, kaj je bilo mišljeno.
IZVIRNO SPOROČILO: kjava

Eh, saj res, kaj se čmo zdaj s temi ukvarjat, sej so že 60 let mrtvi. Zdej moramo izbrisanim pravice vrnit

Seveda, najbolje je spet poriniti glavo v pesek, kot to počnemo že desetletja. Bi rekla, da je samo v Sloveniji možno imeti zločin brez zločinca. Kaj pa vem, no, mogoče se res preveč poglabljam v to.. ampak, jaz ne jočem ob raznih limonadah in romantičnih filmih, vsakič znova pa solze neizmerno tečejo ob gledanju različnih dokumetarcev o času II. svetovne vojne, o grozodejstvih nacističnih dejanj, različnih resničnih filmih, kot je npr. Schindlerjev seznam ipd. Pa tudi ob teh slikah. Nekdo je komentiral, da so prizori iz Teksaškega pokola z motorko pravi mačji kašelj proti tem slikam. Meni ni pomembno, na čigavi strani je kdo bil... takšna dejanja niso opravičljiva in niso stvar ene kratke debate ob kavici. Ampak vidim, da sem v manjšini. Žalostno.


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 22:47:23   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_
Ja, vojna. Ampak, veš, obstaja tudi vojno pravo in kot sem ti že prej rekla, tudi vojna ne izključuje vseh zločinov. Takšnih, kot je npr. tale.

 
Vojne se se zdalec ne odvijaju po kakrsnem koli pravu. Sele nekaj casa po vojni se zacnejo pogovarjati o vojnem pravu in zgolj v povezavi tega, kar pride na dan.
 
Jaz bi rekla, da je to vsekakor hudodelstvo zoper človečnost. In še to, ti poboji so bili storjeni po vojni. Torej, morili so v času svobode.

 
Iz danasnje perspektive je to tako. Iz tedanje perspektive pa vprasanje. 
Ze na sploh je to hudodelstvo zoper clovecnosti... katera clovecnost v vojni?? Ne glede na kateri strani si, si clovecnosti oropan ze s tem, da si vpleten. Ko leta in leta gledas kako okoli tebe umirajo ljudje, otroci.... o kaksni se to clovecnosti govori? Bi o clovecnosti rada govorila morda materi (ocetu), ki je gledala kako z glavo njenjega sina izgrajo nogomet in se slikajo kot z lovsko trofejo.. in potem bi ti njej res govorila o clovecnosti, ko se obrne pa je v vprasanju zivljenje tistega, ki je to pocel z njenim otrokom???
Iz danasnje perspektive je morda to zlocin. In tedanje je pa lahko vse kaj drugega.

Tudi v tem delu se ne bi mogla strinjat s teboj. Odgovornosti domobrancev nihče ne skuša zanikati. NIhče jih ne zagovarja. Vsem je jasno, da so bili na nasprotni strani, da so bili zavezniki okupatorja in so se borili proti svojemu lastnemu narodu.

 
S tem se ne morem strinjat. Pravzaprav se strinjam z Ankico. Domobranci in ostali kolaboracionisti se skušajo prikazati v zelo pozitivni luci. Pravzaprav je Slovenija edina drzava, ki skusa minimializirati pomen antifazizma in povelicevati domoljubni pomen kolaboracionistov.  
 
Ampak to ni bil in nikoli ne more biti zadosten razlog za njihove množične, okrutne poboje. To naj bi se reševalo s sojenjem in ustrezno kaznijo. Kakršnokoli so si zamislili. Četudi smrtno (čeprav sem osebno proti temu, ampak ajde...). Tako storilci ne bi imeli krvavih rok/vesti. 

 
Moja pokojna staramama je znala reci - ljudje za sebe niso imeli, da ne bi umrli od lakote, pa kje se koga drugega hraniti in istocasno paziti, da im ne prereze vrat. 


_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu BAMBINA_)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 23:00:41   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica

Odpustiti: eden drugemu, levi desnim, desni levim, rozasti vijolčnim, vsi, ki so to grenkobo občutili na tak ali drugačen način. Sprejeti dejstvo, da vojna iz ljudi potegne nekaj najslabšega, primitivnega, da se v vojni moralne vrednote, občutek za soljudi, vsakdanje, nam samoumevne medsebojne človeške odnose prerešetajo v njeni osnovi. Da je ljudem vzeta človečnost, iz različnih vzrokov, političnih, ekonomskih, verskih, osebnih,... v nasprotniku ne vidiš človeka, vidiš sovražnika. To je vojna. zato ni lepa in zato pravim, da se ne zavedamo, kako se imamo lepo, da živimo v miru. Ja, vojna. Ampak, veš, obstaja tudi vojno pravo in kot sem ti že prej rekla, tudi vojna ne izključuje vseh zločinov. Takšnih, kot je npr. tale. Jaz bi rekla, da je to vsekakor hudodelstvo zoper človečnost. In še to, ti poboji so bili storjeni po vojni. Torej, morili so v času svobode. Odpustiti, da nasprotniku spet daš nazaj podobo človeka, človečnosti v sedanjem času, v letu 2009.

Glede drugega vprašanja:
Zgodovine se ne da popravljat. Kar se je zgodilo, se je zgodilo. Se pa seveda pojavljajo številne interpretacije, odvisne od časa in interesov posameznikov. Tudi med zgodovinarji so različne interpretacije, eni so zelo politično orientirani, drugi poskušajo svoje delo opravljati čim bolj neodvisno. Ne da se mi pisat celotne politične zgodovine, ampak na kratko mogoče v nekaj stavkih: v času komunizma se je slednjega prikazovalo kot svetlo zvezdo, najboljše, zanikalo se je vse slabo, kar je prišlo zraven pred koncem vojne in takoj po njej. Vse ostalo je bilo črno. Zdaj se je stvar zamenjala, skuša se zanikati odgovornost domobrancev in njihovo celotno vpletenost v vojno, sodelovanje z nacisti, vpeti v te poboje.Tudi v tem delu se ne bi mogla strinjat s teboj. Odgovornosti domobrancev nihče ne skuša zanikati. NIhče jih ne zagovarja. Vsem je jasno, da so bili na nasprotni strani, da so bili zavezniki okupatorja in so se borili proti svojemu lastnemu narodu. Ampak to ni bil in nikoli ne more biti zadosten razlog za njihove množične, okrutne poboje. To naj bi se reševalo s sojenjem in ustrezno kaznijo. Kakršnokoli so si zamislili. Četudi smrtno (čeprav sem osebno proti temu, ampak ajde...). Tako storilci ne bi imeli krvavih rok/vesti.  Zgodba je siva, zelo siva in prepletena.
Meša se partizanski boj za svobodo (in brez tega danes ne bi ibli tu, kjer smo, bili bi razdeljeni med Italijo in Avstrijo Ne vem, kdo naj bi mešal NOB s povojnimi pobojiuser posted image To dvoje nima nič skupnega. Zame npr. partizani zaradi tega niso popolnoma nič očrnjeni. In omenjati dejstva, da zaradi partizanov imamo svoj košček zemlje, je na tem mestu neumestno. Zaradi teh grozodejtev, ki so bila storjena nimamo nič več ali manj. ) z istočasno potekajočo notranjepolitično vojno za to, kdo bo zmagal, kdo bo vodil državo po koncu vojne. Zmagali so komunisti. In naredili veliko grozodejstev, po naročilu iz vrhov države.
Če bo ta tema v trenjih, pa bo pset ogromno senzacionalizma, populizma, hujskanja.. vsega, akr ne rabimo.



Aha, zdaj mi je jasno, ceprav ne poznam kaj dosti dejstev.

(odgovor članu BAMBINA_)
  Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 23:39:24   
BAMBINA_
IZVIRNO SPOROČILO: Misek

IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_
Ja, vojna. Ampak, veš, obstaja tudi vojno pravo in kot sem ti že prej rekla, tudi vojna ne izključuje vseh zločinov. Takšnih, kot je npr. tale.

 
Vojne se se zdalec ne odvijaju po kakrsnem koli pravu. Sele nekaj casa po vojni se zacnejo pogovarjati o vojnem pravu in zgolj v povezavi tega, kar pride na dan.
 
Jaz bi rekla, da je to vsekakor hudodelstvo zoper človečnost. In še to, ti poboji so bili storjeni po vojni. Torej, morili so v času svobode.

 
Iz danasnje perspektive je to tako. Iz tedanje perspektive pa vprasanje. 
Ze na sploh je to hudodelstvo zoper clovecnosti... katera clovecnost v vojni?? Ne glede na kateri strani si, si clovecnosti oropan ze s tem, da si vpleten. Ko leta in leta gledas kako okoli tebe umirajo ljudje, otroci.... o kaksni se to clovecnosti govori? Bi o clovecnosti rada govorila morda materi (ocetu), ki je gledala kako z glavo njenjega sina izgrajo nogomet in se slikajo kot z lovsko trofejo.. in potem bi ti njej res govorila o clovecnosti, ko se obrne pa je v vprasanju zivljenje tistega, ki je to pocel z njenim otrokom???
Iz danasnje perspektive je morda to zlocin. In tedanje je pa lahko vse kaj drugega.

Tudi v tem delu se ne bi mogla strinjat s teboj. Odgovornosti domobrancev nihče ne skuša zanikati. NIhče jih ne zagovarja. Vsem je jasno, da so bili na nasprotni strani, da so bili zavezniki okupatorja in so se borili proti svojemu lastnemu narodu.

 
S tem se ne morem strinjat. Pravzaprav se strinjam z Ankico. Domobranci in ostali kolaboracionisti se skušajo prikazati v zelo pozitivni luci. Pravzaprav je Slovenija edina drzava, ki skusa minimializirati pomen antifazizma in povelicevati domoljubni pomen kolaboracionistov.  
 
Ampak to ni bil in nikoli ne more biti zadosten razlog za njihove množične, okrutne poboje. To naj bi se reševalo s sojenjem in ustrezno kaznijo. Kakršnokoli so si zamislili. Četudi smrtno (čeprav sem osebno proti temu, ampak ajde...). Tako storilci ne bi imeli krvavih rok/vesti. 

 
Moja pokojna staramama je znala reci - ljudje za sebe niso imeli, da ne bi umrli od lakote, pa kje se koga drugega hraniti in istocasno paziti, da im ne prereze vrat. 


Lej Misek, nekje v globalu se strinjam s teboj. Razumem, da mi skušaš dopovedat načelo "Ti meni, jaz tebi". Ampak, veš, v teh primerih ni šlo več za neke vojne obračune med "dobrim in zlim". Tu ne gre več za osvobodilni boj, ne gre več za obrambo, boj na fronti ali vse ostalo, kar pritiče vojni. Hudodelstva zoper človečnost so jasno definirana. Citiram 376. člen Kazenskega zakonika, ki spada v sklop kaznivega dejanja zoper človečnost in mednarodno pravo:
376. člen Vojno hudodelstvo zoper vojne ujetnike


Kdor v nasprotju s pravili mednarodnega prava ukaže ali stori proti vojnim ujetnikom tale dejanja: poboje, mučenje, nečloveško ravnanje, biološke, medicinske ali druge znanstvene poskuse, odvzem tkiva ali organov zaradi presaditve, povzročanje velikega trpljenja ali kršitev telesne neokrnjenosti ali zdravja ali prisiljevanje k službi v sovražnikovih oboroženih silah ali jemanje pravice do pravilnega in nepristranskega sojenja, se kaznuje z zaporom najmanj desetih let ali z zaporom tridesetih let.


Res, da se vojna ne odvija po pravu, kot praviš, ampak prav je, da se jim kasneje sodi. Kot se je nacistom. Kot se je Miloševiću.. Vojno doganjenje ne more biti opravičilo tako krutemu poboju stotine ljudi. Pa lahko obračate kakor želite. A potem je tudi napad z atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki opravičljiv, ali kako? Ker so ga izvedli naši zavezniki? Ker so umirali njihovi sinovi? Karikiram, pa vendarle.
Pa najbrž nima smisla, ker je očitno socialistični duh "Vsi partizani so dobri - vsi nacisti so slabi" še vedno zakoreninjen v vas in še vedno ne morete preko tega, da bi uvidli, kaj je vojno dejanje in kaj vojni zločin...


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu Misek)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 23:44:28   
BAMBINA_
Pa še nekaj; če bi namesto domobrancev, v rovu bili partizani, če bi torej enako storili domobranci ali nacisti, fašisti partizanom... bi razmišljale enako? Bi iskale opravičila? Bi zamahnile z roko, češ to je bilo pred 60 leti? Ali bi želele zadoščenje? Pravico? Bi potem takšno dejanje za vas bilo bolj nedopustno?


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu BAMBINA_)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Jama Barbara
7.3.2009 23:48:44   
BAMBINA_
IZVIRNO SPOROČILO: Misek

Moja pokojna staramama je znala reci - ljudje za sebe niso imeli, da ne bi umrli od lakote, pa kje se koga drugega hraniti in istocasno paziti, da im ne prereze vrat. 


Moja pokojna stara mama je pa v pogovoru o nacističnih "prascih" rekla: "Kaj Nemci... Partizani, partizani..." Več od tega ni povedala (si ni upala, najbrž).
Pa da je jasno, ni bila simpatizerka okupatorja.

< Sporočilo je popravil BAMBINA_ -- 7.3.2009 23:49:54 >


_____________________________


•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•
*...*..:::: ...*...*...*...*...*...*...*...*...:::::..*...*
•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•*´¨`*•.¸¸.•

(odgovor članu Misek)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Jama Barbara
8.3.2009 0:33:36   
hrchy
[/quote]
Moja pokojna stara mama je pa v pogovoru o nacističnih "prascih" rekla: "Kaj Nemci... Partizani, partizani..." Več od tega ni povedala (si ni upala, najbrž).
Pa da je jasno, ni bila simpatizerka okupatorja.
[/quote]

Tudi jaz poznam ljudi, starce, ki se se danes bojijo omenjati karkoli v zvezi z drugo svetovno vojno... ja, se 60 let po koncu le-te, ker se jim je strah, da bodo povedali kaj napacnega, tako zazrl v kosti, da celo zivljenje niso sprosceno dihali...

In poznam tudi gospo, cez 70 let staro, ki se sprasuje, ce so katere od kosti, ki jih zdaj vsak dan gleda po televiziji, kosti njenega oceta... ki ni bil domobranec, ne okupator... in ki so ga odpeljali po koncu vojne... Zato, ker je nekdo naperil prst nanj.
In tako kot je ena nekje prej napisala... kaj pomeni odpustiti? Ta gospa je bila sposobna seci v roke tisti zenski, zaradi katere se je njen oce znasel na listi. Tudi sojenja pravi, da ne caka in ne potrebuje. Ampak se vedno ji lahko bolecino omili le nekdo, ki bo preprosto rekel 'Zal nam je'.

Poznam vas, v kateri se (mislim da) 30 let po koncu vojne ni rodil niti en otrok, ker so vse starce, moske, mladenice in fantke odpeljali in ...

In papir prenese vse in 60 let po koncu vojne je lazje gledati in brati te stvari, razpravljati o njih. Tukaj lahko teoretiziramo, da je vsaka vojna grda, da se stvari pac zgodijo zaradi takih in drugacnih vzrokov, da... Jaz pravim, da je vojna lahko izgovor le za naso generacijo, ki ni bila neposredno vpletena...
Dajte se vprasat, da ce bi bila vojna zdaj in bi odpeljali vasega oceta, moza, bohnedaj otroka... In 40 let ne bi vedele, kaj se jim je zgodilo, potem pa bi zaceli na dan curljati podatki in potem, cez 60 let kosti... Men se zmesa ze na zacetku... ti ljudje so pa morali preziveti, zdaj pa naj bi se odpustili... Jaz ne vem ce bi lahko, me pa zanima, ce bi lahko katera od vas...

(odgovor članu BAMBINA_)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Jama Barbara
8.3.2009 7:21:40   
Anonimen
Ne, odpustiti nikoli ne bodo mogli tisti, ki so bili v to neposredno vpleteni in prizadeti. Ampak njihovi otroci in otroci njihovih otrok pa bi lahko.

Moja mama je bila polovico vojne v koncentracijskem taborišču, ata komandant Prešernove brigade, dedi prav tako, moj pradedek je umrl pod streli Nemcev, ker je v hiši skrival partizana... ampak noben od njih ni vame nikoli, nikoli skušal zasaditi seme sovraštva do Nemcev ali Italijanov. Vem, kdo je bil na pravi strani in kdo na napačni, vem, kaj je kdo delal, ampak da bi bila pa zaradi tega zdaj osebno prizadeta...

(odgovor članu hrchy)
  Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Jama Barbara
8.3.2009 8:21:22   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_

Pa še nekaj; če bi namesto domobrancev, v rovu bili partizani, če bi torej enako storili domobranci ali nacisti, fašisti partizanom... bi razmišljale enako? Bi iskale opravičila? Bi zamahnile z roko, češ to je bilo pred 60 leti? Ali bi želele zadoščenje? Pravico? Bi potem takšno dejanje za vas bilo bolj nedopustno?



Ja, bi napisala povsem identično mnenje.
Kdo zamahuje z roko? Rekla sem, da je potrebno poboje razčistiti, ovrednostiti, izdati sodbe in jih umestiti v zgodovinsko dogajanje, pokojnim pa končno dati mir, jih pokopati. Ne pa da se jih izkorišča za današnje obračunavanje. Da se vnuki in pravnuki medsebojno obtožujejo, ker so bili njihovi stari straši na nasprotnih straneh. Da se sovraštvo prenaša iz roda v rod. Kaj imamo od tega?

In ja, tako dejanje je nedopustno, nesprejemljivo, ne. Pa vendar se dogajajo in se bodo dogajala. Lahko imam jaz še tako naivno željo, da vojn sploh ne bi bilo, da bi se vse zmenili, da bi vedno našli kompromise, da po vojnah ne bi bilo medsebojnih obračunavanj... ampak poglej realno- se je to že kdaj zgodilo? Se bo kdaj zgodilo? Zato pravim, da smo ljudje civilizacijsko še vedno 10.000 let nazaj. Oblast, pohlep, moč, to vodi svet. In to je bistvo teh pobojev.

Sicer pa se strinjam z Mišek.

(odgovor članu BAMBINA_)
  Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Jama Barbara
8.3.2009 8:48:49   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_
Lej Misek, nekje v globalu se strinjam s teboj. Razumem, da mi skušaš dopovedat načelo "Ti meni, jaz tebi". Ampak, veš, v teh primerih ni šlo več za neke vojne obračune med "dobrim in zlim". Tu ne gre več za osvobodilni boj, ne gre več za obrambo, boj na fronti ali vse ostalo, kar pritiče vojni.


Ne skusam ti to dopovedat kar mislis, sicer niti ne vem ali ti skuasam karkoli dopovedat. Povem tisto kar mislim oz. kako sama gledam na zadevo. Tudi po vojni se nekaj casa so posledice, ki priticejo vojni. Lakota, pomankanje, golo prezivetje... In v tistih pogojih resnicno pricakujes, da naj bi krepko stevilo ljudi hranili in obalcili, ter cuvali kot vojne ujetnike? Ne pravim, da je prav - pravim samo, da je kaj takega tesko pricakovati.

Hudodelstva zoper človečnost so jasno definirana. Citiram 376. člen Kazenskega zakonika, ki spada v sklop kaznivega dejanja zoper človečnost in mednarodno pravo:
376. člen Vojno hudodelstvo zoper vojne ujetnike
Kdor v nasprotju s pravili mednarodnega prava ukaže ali stori proti vojnim ujetnikom tale dejanja: poboje, mučenje, nečloveško ravnanje, biološke, medicinske ali druge znanstvene poskuse, odvzem tkiva ali organov zaradi presaditve, povzročanje velikega trpljenja ali kršitev telesne neokrnjenosti ali zdravja ali prisiljevanje k službi v sovražnikovih oboroženih silah ali jemanje pravice do pravilnega in nepristranskega sojenja, se kaznuje z zaporom najmanj desetih let ali z zaporom tridesetih let.


Poglej zadnje vojne, recimo Irak.... in vso dogajanje okoli njega.... se ti res zdi, da se v kateri koli vojni nekdo drzi prava in pravil? Nikoli se niso in nikoli ne bodo. Pa znova - ne pravim, da je tako prav - pravim, da tako je.

Res, da se vojna ne odvija po pravu, kot praviš, ampak prav je, da se jim kasneje sodi. Kot se je nacistom. Kot se je Miloševiću.. Vojno doganjenje ne more biti opravičilo tako krutemu poboju stotine ljudi. Pa lahko obračate kakor želite. A potem je tudi napad z atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki opravičljiv, ali kako? Ker so ga izvedli naši zavezniki? Ker so umirali njihovi sinovi? Karikiram, pa vendarle.


Nobeden ne trdi drugace. Prav je. Je pa situacija drugacna. Iz 60 letne distance, se na nekatere druge okoliscine pozablja. Skratka, v casu lakote in pomankanja, v casu, ko so ljudje prisli iz zelo hudega ven, je tezko pricakovati enako miselnost, kot po 60-ih letih. In to ni opravicilo. To je dejstvo.

Pa najbrž nima smisla, ker je očitno socialistični duh "Vsi partizani so dobri - vsi nacisti so slabi" še vedno zakoreninjen v vas in še vedno ne morete preko tega, da bi uvidli, kaj je vojno dejanje in kaj vojni zločin...


Imam sama se kaj nekaj krepkih povedati na racun povojnih oblasti (predvsem lokalnih), pa me to ne ovira pri razumevanju okoliscin tistega casa. Je pa zanimivo, kako je partizanstvo na udaru. Ni vec partizanstvo v vprasanju. Partizani so bili takrat povecini ze doma - tisti, ki so preziveli.

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu BAMBINA_)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Jama Barbara
9.3.2009 21:22:24   
Colt
Žal nimam časa, bi pa lahko napisal zelo veliko. Bambina, se skoraj pod vsak tvoj stavek podpišem, pa tudi ostale so povedale precej modrega. Dejstvo pa je, da sedaj prihaja na dan ena v nebo vpijajoča resnica. Da stvari niso bile črno/bele, kot so nas učili, temveč so bile,so sive. In golo teoretiziranje ne bo rešilo položaja.
Morda bi bilo na tem mestu najprimerneje zmolit kak očenaš za te pobite moške, ženske, otroke...ki povečini niso bili nič krivi. Ali pa jim poslati lepo misel za mirnejši pokoj. Ter jih pokopati po človeško. Vse ostalo pa naj rešuje stroka, saj jih zato plačujemo. Ferenc&co so zelo strokovni team in dobro delajo. Predvsem pa mi je všeč to, da so zelo nepristranski in temeljiti. To je najpomembnejše. 

Upam samo da se bomo iz žalostnih usod teh revežev kaj naučili...user posted image

Gregauser posted image

_____________________________

...and once you have tasted flight, you will walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you long to return. -- Leonardo de Vinci
AMEN!



(odgovor članu Misek)
Neposredna povezava do sporočila: 43
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Najbolj naporno obdobje.
пеперутка16

Kdaj vam je bilo najbolj naporno biti z vašim/vašo malčkom/malčico?