timnala
|
Glede GH..sej velik govorite o tem, sam kr naprej se ktera vprasa pa bom zato prilepila tole, sm nasla na forumu pa mi je vsec: Uvajanje goste hrane Z uvajanjem mešane prehrane je potrebno začeti postopoma, da se otrok počasi privaja na okuse in načeloma šele po 6. mesecu starosti. Prva hrana naj bo enostavna, enega okusa, sočna in mlačna, razredčena s prekuhano vodo, materinim mlekom ali prilagojenim mlekom. Prezgodnje uvajanje goste hrane ni priporočljivo. Z uvajanjem mešane prehrane je najbolje začeti po dopolnjenem 6. mesecu, še posebej, če imate v družini nagnjenje k alergijam. Seveda ob uvajanju mešane hrane nadaljujte z dojenjem oziroma s hranjenjem po steklenički. Za začetek sta najbolj primerna sadje ali zelenjava. Najprimernejši sadeži za začetek so jabolka, hruške, banane ipd. Izogibamo se citrusom. Od zelenjave sta za začetek najbolj primerna korenček in krompir. Kmalu pa lahko na jedilnik dodate še bučke, brokoli, cvetačo, grah in ostalo zelenjavo. Zalivančku med 4 in 6 mesecem lahko uvedete tudi žitarice, ki ne vsebujejo glutena (riž, koruza in ajda). Meso uvedete za sadjem in zelenjavo, običajno po 6 mesecu. Meso naj bo nemastno in sveže. Najprej ponudite otroku piščančje, nato puranje, zajčje in telečje meso. Bele ribe naj začne otrok uživati po 9 mesecu. Po šestem mesecu lahko otroku ponudimo tudi trdo kuhan rumenjak. Prva hrana naj bo enostavna, enega okusa, sočna in mlačna, razredčena s prekuhano vodo, materinim mlekom ali prilagojenim mleko. Nove jedi uvajajte postopoma, da se otrok počasi privaja na okuse. Če po določenem živilu otrok bruha, ima drisko ali izpuščaje, jo izključite iz jedilnika. Potek uvajanja goste hrane po mesecih Starost 4. – 6. mesecev (gosto tekoče in gladko zdrobljeno): - Bel riž, pomešan z materinim mlekom, prilagojenim mlekom ali prekuhano vodo.
- Korenčkova kaša: korenje olupite, skuhajte, pretlačite in razredčite.
- Jabolčna ali hruškova kaša: sadje naj bo zrelo in sveže.
- Krompirjeva kaša: krompir olupite, skuhajte, pretlačite in razredčite.
- Zdrobljen ali pretlačen grah, bučke, cvetača.
Starost 6 - 8 mesecev (gosto kot skuta z dodano tekočino ali jogurtom): - Sesekljan piščanec: odstranite maščobo in kožo, pecite na žaru ali dušite, odstranite koščice in v mešalniku dobro zdrobite ali pretlačite.
- Trdo kuhan rumenjak: dva do trikrat tedensko.
- Koščki banane: koščke naj sam nosi v usta..
- Zakuhe pripravljene z vodo: ovseni ali riževi kosmiči, koruzni zdrob, močnik, puding.
- Suhe marelice, namočene v vodi, sladka koruza.
Starost 8 - 9 mesecev (bolj grobe kaše; hrana naj bo sesekljana): - Pusta zmleta govedina.
- Testenine s polivko iz pretlačenega paradižnika.
- Pretlačena leča.
- Dobro skuhan riž.
- Rdeče meso, neslana, doma pripravljena juha.
Starost 10 - 12 mesecev ( živila narezana na manjše koščke in čim manj slano): - Stebelna zelena, korenje, jabolko, breskev, marelica: grižljaje naj je sam z rokami.
- Brokoli, kuhan v sopari: sam naj je ohlajene z roko.
- Stročji fižol: samostojno naj je cele stroke.
- Sadje: čas je za nove okuse, npr. za malino.
- Dobro skuhana sveža svinjina.
- Zelenjava močnejših okusov: npr. paprika ali olupljen paradižnik.
Do prvega leta naj otrok ne je: - sladkorjev - soli, - mehko kuhanega rumenjaka in kuhanega beljaka, - svežega sira, - medu, - oreščkov in arašidov ter izdelke, ki jih vsebujejo, npr. smoki, bobi palčke (lahko povzročajo alergijo), - kravjega mleka, - morskih sadežev (povzročajo alergične reakcije). Prehranjevalna shema Mesec Prehranjevanje/dan 1. 8 ali več dojenj 2. do 5. 6 - 8 dojenj 6. 5 - 6 dojenj + postopno dodajanje sadne ali zelenjavne kaše 7. 3 dojenja + enkrat sadna ali zelenjavna kaša + kosilo (zelenjavna juha, dvakrat tedensko z dodatkom mesa in dva do trikrat tedensko četrtina kuhanega rumenjaka) 8. Od 8. meseca naprej: 2 dojenji + sadna kaša + kosilo (štirikrat tedensko z dodatkom mesa in trikrat tedensko pol kuhanega rumenjaka) + večerja (žitarice ali škrobno živilo) * pa se tole: http://www.babybook.si/razvoj-otroka Upam, da komu prav pride
_____________________________
Nace je moja velika ljubezen v malem...
|