|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   OPOROKA
19.11.2005 13:23:50   
Anonimen
Ali morda katera ve, kako je z zakonodajo glede oporok?
Kako mora biti oporoka napisana? Jo mora poleg tistega, ki jo napiše, nujno podpisati še priča? Mora biti nujno notarsko overjena? Kakšne so omejitve glede razdelitve premoženja v oporoki? Kdo jo lahko izpodbija in v kakšnem primeru? Kaj je prepovedano?
Hvala za morebitne odgovore.
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: OPOROKA
19.11.2005 13:34:24   
fricka
Vem samo to, da jo lahko spodbijajo dediči, ki so upravičeni do dedovanja. Zahtevajo lahko nujni delež. Pri nas je bila napisana pri odvetniku z podpisano pričo.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: OPOROKA
19.11.2005 13:56:01   
baguSka
Oporoka je lahko napisana na roke in potrebno, da je pisana pri odvetniku ali overjena pri notarju. Bistvenega pomena je, da je podpisana s strani dveh prič, ki nista omenjeni v oporoki. Lahko so tudi sosedje. Kar pa je najbolj pomembno pa je to, da se zapis oz. oporoka hrani na sodišču. To je to. Kdo jo lahko izpodbija, pa ti je že napisala moja predhodnica.

(odgovor članu fricka)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: OPOROKA
19.11.2005 13:56:47   
baguSka
ups... tiskarski škrat! NI pomembno, da je pisana pri odvetniku ali overjena pri notarju.

(odgovor članu baguSka)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: OPOROKA
19.11.2005 13:58:25   
baguSka
Btw: odgovor sem dobila direktno od odvetnice, tako da je stoprocentno točen. user posted image

(odgovor članu baguSka)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: OPOROKA
19.11.2005 14:04:33   
Klarissa
če je oporoka podpisana in lastnoročno napisana od oporočitelja, ni potrebno, da sta podpisani 2 priči, ki nista oporočna dediča.
je pa res, da se zdi ljudem bolj ziher, če jo napišejo pri npr. notarju in jo ta hrani in jo tudi pošlje na sodišče.
se pa lahko oporoka izpodbija s strani zakonitih dedičev, ki oporoko ne priznajo ali pa samo zahtevajo nujni dedni delež.
mogoče je bolje napisati za nepremičnine darilno pogodbo.
user posted image

(odgovor članu baguSka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: OPOROKA
19.11.2005 14:21:31   
mala maja
moj oči je napisal oporoko na golniku full bolan 3 dni pred smrtjo. se je vidl na najej da je komej pisal, bila pa je podpisana samo s strani ene priče(morali bi biti dve) pa ni bila nič notarsko overovljena.
Je pa veljala na zapuščinski.

JA lahko pa jo izpodbijajo dediči. pripada pa jim nujni delež.

(odgovor članu Klarissa)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: OPOROKA
19.11.2005 14:26:09   
jagoda
Klarissa ima prav. Oporoka, ki je lastnoročno napisana in podpisana, ne rabi podpisov nobenih prič. Imaš pa več možnosti, da napišeš veljavno oporoko. Vse o tem si lahko prebereš v Zakonu o dedovanju, ki je dostopen na strani državnega zbora:

www.dz-rs.si
pa na strani uradnega lista itd. tam vse piše kdo jo lahko izpodbija, kdaj je nična, kdaj izpodbojna...

Prijeten študij!user posted image

(odgovor članu mala maja)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: OPOROKA
19.11.2005 14:27:03   
jagoda
Aja, na strani od drž. zbora klikneš na sprejeti zakoni in aktiuser posted image

(odgovor članu jagoda)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: OPOROKA
19.11.2005 15:13:51   
Anonimen
V našem primeru jo je dedek pred rizično operacijo poslal priporočeno iz Nemčije domov v Slovenijo. Torej ni bila potrjena s strani notarjev, pa je na zapuščini vseeno obveljala (datum in žig pošte). Žal ne v taki meri, kot bi si želel naš stari oče, pa vendar smo jo dobro odnesli. Moja mama ima namreč polsestro, ki ni v življenju obiskala svojega očeta, kljub temu, da jo je ta oskrboval in poskušal pomagati pri šolanju do polnoletnosti (baje jo ni priznaval). Kakorkoli že, edini možni dediči smo bili žena, hčera in vnukinja (jaz). V oporoki je opisal njeno nehvaležnost in kako njej nič ne pripada. Seveda smo si najele odvetnika, vedoč, da ji nujni delež pač pripada. Na srečo smo ga uspele zminimalizirat do najnižje možne stopnje. Uspelo! V našem primeru bi bila tako edina možna rešitev prepis premoženja za časa dedka na mami oz. najboljše na drugo koleno (name) ali pa razdedinjenje, kar pomeni, da ji ne bi pripadel niti nujni delež. Vendar pa so zato potrebna dokazovanja, da je z njim grdo ravnala, imela zaničevalen odnos, mu ogrožala življenje, grozila, bila nasilna...

(odgovor članu jagoda)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: OPOROKA
19.11.2005 16:10:31   
Anonimen
Mislim, da razdediniti ne moreš samo prvega dednega reda, in da samo oni lahko spodbijajo oporoko, če kaj takega narediš. Ampak ne dam roke v ogenj za to. Definitivno pa velja lastnoročno napisana in podpisana oporoka tudi brez podpisov prič. Če pa jo natipkaš, potem pa moraš imeti podpis dveh neodvisnih prič.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: OPOROKA
20.11.2005 14:41:56   
dory
Glede na to,da je moznost izpodbijanja in poneverjanja velika, je potrebno oporoko overit pri notarju. Eno kopijo zadrzi odvetnik ali sodisce v hrambi, eno kopijo obdrzis ti. Je pa fino,da lastnorocno dopise tiste,ki pise  oporoko okvirno kaj se zeli in prilozi kopiji. Je za zihr...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: OPOROKA
20.11.2005 19:37:19   
Anonimen
Tašonka,
100 % lahko razdediniš prvi dedni red, vendar kot sem napisala, moraš imeti za to krepke argumente. Oporoko pa lahko vsak izpodbija, vprašanje pa je v kolikšni meri mu uspeva. Saj se ve, tisti ki izpodbija mora pač tožiti in dokazovati nasprotno.

(odgovor članu dory)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: OPOROKA
20.11.2005 20:09:10   
Anonimen
Vem, Angelinna, da v bistvu lahko napišeš v oporoko, kar hočeš in "razdediniš" kogarkoli želiš, samo ponavadi tvoja želja ni uresničena. Saj pravim, da sem 100% samo v to, da pravno velja lastnoročno napisana oporoka tudi brez prič. Sem pa mislila, da prvemu dednemu redu pripada nujni delež ne glede na to, ali so tožili ali ne, no pa tudi če to odmisliš, sem mislila, da jim pripada nujni delež ne glede na to, kako grozni ali karkoli že so bili. Mogoče veš to? Ker mene tudi zanima. Pa če se spoznaš (ali pa kakšna druga), me zanima še to, če lahko tudi drugi dedni red kaj zahteva zase oz. če jim kaj pripada, ali gre vse samo prvemu dednemu redu (v mojem primeru mož in otrok)?

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: OPOROKA
20.11.2005 20:56:32   
SABILA
edino kar vem glede oporok je to da je moj dedek vse zapustil mojemu očetu(vso zemljo in celo hišo) na sodišču je pa sodnik določu moji teti nujni delež samo na hiši. ati je dobu vso zemljo, posest kjer stoji hiša in 3/4 hiše teta pa samo 1/4hiše

_____________________________

vsak dan je lahko nov začetek tistega česar si želiš da še lahko narediš v življenju!

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: OPOROKA
20.11.2005 21:13:23   
Anonimen
Ugodno ali neugodno razdedinjenje ne obstaja. Tako kot tudi ne (ne)ugodna oporoka. Posamezni subjekt ima pravico razdediniti svoje zakonite dediče in tudi jih, tako kot se nameni nekdo napisati oporoko. Dedič pa ima vedno možnost in pravico ta sklep izpodbijati. Če meni, da ima argumente, dokazila in nenazadnje tudi finančna sredstva za morebitno izgubo tožbe, seveda toži. On je tisti, katerega želja bo ali morda ne bo uresničena. On je izzvan na tožbo in dokazovanje nasprotnega, kar je običajno težko izvedljivo, če nimaš v roki česa oprijemljivega.
Malo mešaš vrsni red postopkov. Po smrti, če brez oporoke, se opravi običajno dedovanje zakonitih dedičev (prvi red, sicer drugi). V primeru oporoke, se ta prebere na zapuščini, kdor se ne strinja s slednjo je izzvan na tožbo. Po zapuščini torej sledi morebitna tožba dedičev, bodisi se ti ne strinjajo z deležem, razdedinjenjem itd.
Drugi dedni red ni upravičen do dedovanja oz. samo v primeru, če tako zahteva oporoka, ali je prvi red maloštevilčen, pokojen...
Upam, da sem ti lahko pomagala. Kaj več ne bi vedela, ker sem te odgovore slučajno črpala iz izkušenj naše družine.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: OPOROKA
20.11.2005 21:40:08   
Anonimen
Hvala. user posted image

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 17
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Najtežje stvari v materinstvu
To so resnične in prav nič olepšane izpovedi novopečenih mam. Občutek krivde, nenehna utrujenost in težave z dojenjem. D...
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...
Otroški dodatek v letu 2025: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...




Ritka.
пеперутка16

Ali za dojenčkovo zadnjico uporabljate samo kremo ali samo puder ali oboje hkrati?