|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 12:16:46   
pilotgirl
Pot v dvoje - lahko tudi drugace?
Spoznavanje je tista sila, ki v polnosti izrazi ljubezen med moskim in zensko, ju se mocneje poveze in jima pomaga ustvariti druzino. Spolnost je cudovit svet ljubezni, ki omogoca najintimnejse pogovore, dosti globlje kot jezik besed, in s tem obema obogati zivljenje.
Zavedajmo se torej vsak hip, da je spolnost del nase cloveske narave, zato jo vedno ohranjajmo in gojimo v njenem naravnem okolju: v ljubezni do partnerja. Ne trgajmo je iz njenega naravnega okolja, ne razvrednotimo je s tem, da jo zlorabljamo zgolj za telesno zabavo, saj s tem ponizujemo sebe in svojega partnerja. Znanost nas na razlicnih podrocjih zivljenja vedno glasneje opozarja, da bomo preziveli samo, ce bomo spostovali naravo in upostevali njene zakone.
Pri svojem spolnem zivljenju gojimo in negujmo naravno okolje svoje spolnosti, ki je iskrena odgovorna ljubezen do partnerja; le tako bomo lahko spolnost doziveli in ziveli sprosceno in polno.
Naravno nacrtovanje druzine (NND) je metoda, ki paru omogoca, da z opazovanjem telesnih znakov doloci plodne dneve v ciklusu zene. Tako lahko par doloci, kdaj lahko spolno obcuje in kdaj ne, pac glede na to, ali si nosecnosti zeli, ali se ji hoce izogniti.
Metoda odpira zenskam vseh starosti vpogled v dogajanja v lastnem telesu. Nima za zdravje skodljivih stranskih ucinkov, njena zanesljivost pa je, ce se drzimo pravil, primerljiva z zanesljivostjo kontracepcijskih tabletk.
NND je simpto - termalna metoda, ki se opira na opazovanje razlicnih telesnih znakov, namrec sprememb cerikvalne sluzi iz maternicnega vratu (simpto -) ter na spremembe telesne temperature (termal). Vecina nasih funkcij poteka v smislu pravilnih ciklov. Tako npr. obcutimo lakoto, kadar nastane v telesu pomanjkanje energije, zejni smo, kadar izgubimo prevec tekocine, utrujeni smo, ko porabimo svoje moci. Te vrste signali, -lakota, zeja in utrujenost- so opozorila in za nas je zivljenjsko vazno, da jih zaznamo.
Obstajajo pa tudi drugi znaki, posebni telesni signali, ki nas obvescajo o dolocenih globoko skritih dogajanjih, kot npr. ciklicno ponavljajoce se spremembe v zenskem telesu, ki so povezane z njeno rodovitnostjo. Ker se ti znaki pokazejo zelo potihoma, jih veliko zensk ne opazi.
Kot odgovor na vprasanje, kateri kriteriji vplivajo na izbiro dolocene kontracepcijske metode, stoji na prvem mestu zanesljivost. Na drugem mestu je zahteva, naj bo metoda brez zdravju skodljivih stranskih ucinkov, na tretjem zelja, da je "njena uporaba udobna". Sledi zelja, "da je sprejemljiva za partnerja", "brez priprav pred spolnim obcevanjem" in "naravna, brez poseganja v telesno dogajanje".
NND se ne more nihce nauciti cez noc. Ce se hocemo seznaniti s to metodo, potrebujemo nekaj casa. Prvi pogoj za temeljito uporabo je primerno znanje iz bioloskih znanostih in o naravnih dogajanjih v telesu moskega in zenske. Po drugi strani je potrebno doloceno obdobje, da se naucimo samoopazovanja in vrednotenja telesnih znacilnosti.
Ce se hocemo izogniti nosecnosti, so obdobja skupne plodnosti cas, ko se prav na siroko odpira moznost, da na novo spoznamo vso paleto neznosti. Oblike medsebojnega obcevanja so pri tem tako mnogostranske in razlicne, kot so razlicni pari. Vsak par mora iskati in najti svojo lastno pot. Domisljija pa je brez meja. Partnerjevo telo dozivljamo intenzivneje, ljubezenska igra postane z dotiki, blizino in neznim bozanjem bogatejsa. V zelji, da bi v tem casu naredil za partnerja kaj dobrega, nekaj kar bi ga osrecilo, postaneta pogosto oba partnerja v svojem odnosu iznajdljivejsa. Vendar pa obstajajo v partnerstvu tudi trenutki, ko se cas skupne plodnosti spremeni v cas tezav, za kar niso krive le reakcije na osebne stresne situacije, napetosti ali vplivi iz okolja.
Vsak spolni odnos ne vodi v nosecnost, ze zato ne, ker je v zenskem ciklusu le nekaj plodnih dni, ko je mozna zanositev. Do oploditve pride le, ce se jajcece in semencica srecata. Medtem, ko pri moskem moda stalno proizvajajo za oploditev sposobne semencice, izloci jajcnik pri zenski le enkrat v mesecnem ciklusu oploditve sposobno jajcece. Ta dogodek imenujemo ovulacija. Jajcece je sposobno oploditve le 6 do 8 ur po ovulaciji. Ce se v tem casu ne sreca s semencico, odmre. Oploditev je potem mozna sele v naslednjem mesecnem ciklusu.
Kako pa lahko potem zenska zanosi, ce spolno obcuje se pred ovulacijo?
Pred ovulacijo se zacno v zenskem telesu spremembe, ki omogocajo semencicam, da tam nekaj dni prezivijo. Semencice, ki ob semenskem izlivu dospejo v zensko telo, morajo prepotovati dolgo pot, da pridejo do jajceca. Ta pot pa jim je v neplodnih dneh ciklusa zaprta. Gost, cvrst sluzni cep, ki ga proizvaja maternicni vrat, zapira vhod v maternico. Semencice tako ne morejo naprej in ostanejo v noznici. Ker ne prenasajo kislega okolja, tam v najkrajsem casu (4 - 8 ur) odmrejo.
Nekaj dni pred ovulacijo se razmere v maternicnem vratu spremenijo. Sluzni cep se raztopi, sluz postane bolj vodena, bolj tekoca, njena kolicina se poveca. Za semencice postane bolj prepustna.
Ce jajcece v ciklusu ni bilo oplojeno, odmre in 12 - 16 dni po ovulaciji nastopi mesecna krvavitev (menstruacija). Potem zacne v jajcniku zoreti novo jajcece. Pri ovulaciji se sprosti iz jajcnika in jajcevod ga ujame. Ce jajcece ni bilo oplojeno, spet po dolocenenem casovnem obdobju sledi menstruacija. To zmeraj ponavljajoce se dogajanje imenujemo zenski ciklus. Zenski ciklus se zacne s prvim dnem menstruacije in se konca z zadnjim dnem pred naslednjo menstruacijo.
Ciklus lahko razdelimo na dve fazi: na fazo pred in fazo po ovulaciji. Kaj se v vsaki fazi dogaja, nam pove telo s spremembami, ki jih lahko zenska sama opazuje kot "znamenja plodnosti".
Na zacetku ciklusa zacne zoreti jajcni mehurcek, ki vsebuje jajcece. V steni jajcnega mehurcka se tvori hormon estrogen. Estrogen, ki krozi s krvjo, ima vrsto ucinkov na maternico. Povzroca obnovo maternicne sluznice in s tem, ko je maternicne sluzi vedno vec, je le-ta vedno bolj tekoca sluz in se izloca. Sluz tece po noznicnih stenah pocasi proti vhodu v noznico. Tukaj jo zenska lahko vidi, zazna in obcuti. Sluz ji naznanja, da se v jajcniku pripravlja nova ovulacija.
Ko jajcni mehurcek popolnoma dozori, poci in jajcece se sprosti. Prazen jajcni mehurcek ostane v jajcniku, njegove celice se preobrazijo v zlezo, ki jo zaradi njene rumene barve imenujemo rumeno telesce. Rumeno telesce tvori poleg estrogena se hormon progesteron. Le ta maternicno sluznico pripravlja na morebitno ugnezditev oplojenega jajceca. Sluz postane zopet gosta, zilava, vse manj je je in koncno spet cvrsto zapre matericni vrat. Pod vplivom progesterona se ob casu ovulacije telesna temperatura dvigne za nekaj destink stopinje in ostane zvisana do konca ciklusa. Zvisana telesna temperatura naznanja da je plodnega obdobja konec. Ce ne pride do oploditve, se telesna temperatura spet zniza in pride do menstruacije.
Vsaka zdrava, spolno dozorela zenska, lahko na svojem telesu opazuje redno ponavljajoce se spremembe, ki so povezane z naravnim ritmom plodnosti in neplodnosti. Najbolj ociten znak je menstrualna krvavitev. Ovulacije ne moremo niti videti niti cutiti, zato zenska ne more vedeti natancno, kdaj se zgodi.
Z opazovanjem sluzi in merjenjem telesne temperature pa lahko obdobje, v katerem pride do ovulacije in v katerem lahko zenska zanosi, casovno omejimo. Vendar pa si lahko telesne znake pravilno razlagamo le ce jih vidimo v njihovi medsebojni povezavi. Zato dnevna opazanja vnasamo v tabelo in jih interpoliramo po natancno dolocenih pravilih.
Mnogo zensk je cerikvalno sluz ze opazilo, ne da bi se zavedale, kaj pomeni. Nekatere mislijo, da imajo beli tok. Za mnoge zenske je opazovanje sluzi nekaj nenavadnega. Vendar se vecina po dolocenem casu nauci, kako naj si spremembe razlaga.
Cas ovulacije se da dolociti tudi z merjenjem telesne temperature. V casu ovulacije se telesna temperatura zenske dvigne za nekaj desetink stopinje in ostane zvisana do konca ciklusa, ko spet pade. Ker se telesna temperatura cez dan spreminja, je potrebno meriti jutranjo temperaturo.
Za hitro dolocanje varnih dnevov se drzimo pravila, da so varni dnevi do 5 dni po zacetku menstruacije in priblizno 8 dni pred menstruacijo. Vendar pa to ne sme biti pravilo, ker vsaka zenska dozivlja menstrualni ciklus drugace.
Dolocanje varnih dni ni pomembno samo pri spolnem obcevanju brez zascite. Tudi pri obcevanju s kondomom ali prekinjenim spolnim aktom je potrebno vedeti kdaj se lahko brez problemov igramo z ognjem in kdaj je to zares nevarno. Premislimo preden se spuscamo v tako psihicno nevarno igro. Je le drugacen obcutek, ko tako pomemben odnos med clovekoma izvajamo z zavestjo, da ni treba naslednijh x dni skrbeti o tem, kaj se bo zgodilo. Za tiste, ki zelite vedeti kaj vec pa se podatek, vse potrebne informacije lahko dobite v knjigi NARAVNO IN ZANESLJIVO - Prirocnik za naravno nacrtovanje druzine.
Manuela Nemec
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 13:08:31   
macca
user posted image user posted image Hvala za osvežitev spomina.
Le kaj se dogaja v meni, da se semenčece že tako dolgo ne sreča z jajčecem? Tudi ta ciklus sta se falila, saj me je zjutraj spet pričakala pehta user posted image !
Pa gremo znova: široka stoja razkoračno - hop marinka  [sm=sloncek.gif" border=0> , pa še malo v desno - hop marinkauser posted image  , pa dejmo še mal  u levo - hop marinkauser posted image .... joj smo že zmatraniuser posted image

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 13:09:53   
macca
ne vem, zakaj mi zgoraj pol besedila in slikic ni prikazalo. Ups, mal besedila manjka, škoda, pa tako sem se trudila.

(odgovor članu macca)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 13:50:17   
Anonimen
Ja pilotgrl tudi jaz imam doma to knjigo in z možem se poslužujeva takšne metode.....tudi meni se zdi najboljša, pa čeprav morda pride do zanositve. Je že prav tako...življenje vedno najde pot. Kajti tabletk nisem nikoli v življenju jemala in jih tudi ne bom, ker imajo grozljive!!!!!! stranske učinke poleg tega, da so tudi splavotvorne kot maternični vložek....Kondom je pač zame ločevalno sredstvo kot tudi diafragma......Pa vesela sem da imam moža, ki to spoštuje, ki me opomni če sem si zmerila temperaturo itd. in ki se ne boji novega življenja (četudi nimamo ravno po visokem standardu bivalnih in življenjskih razmer) če se napove. Ti povem da se imava resnično resnično rada. In vsakič ko se ljubiva ga imam še bolj rada.user posted image user posted image

(odgovor članu macca)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 18:58:16   
pilotgirl
Joj kok si to lepo napisala kar solzice so mi stopile v očke. No tud jast se nimam kaj za pritozevat.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:26:56   
pilotgirl
user posted image
user posted image
Zacetek družine
user posted image


user posted image




user posted image
user posted image Starševstvo je nadvse mikavna zaposlitev s polnim delovnim časom. Preden zanosiš, razmisli o čustvenih zadevah in spremembah življenja, s katerimi se boš soočila v starševski vlogi. Pomembno je, da preden zanosiš, s partnerjem soglašata o večini pomembnih zadev ali se o razlikah med vajinimi stališči začneta pogovarjati.

Pretehtati moraš naslednja vprašanja:
  • Zakaj želiš imeti otroka? Si se odločila ti sama? Ali pa nate pritiska tvoj partner, kateri od tvojih staršev ali kdo drug?
  • Sta oba pripravljena na starševstvo? Kako bo otrok vplival na razmerje s tvojim partnerjem?
  • Ali si pripravljena otroka vzgajati sama, če nisi v razmerju?
  • Kako bo otrok vplival na tvoje prihodnje načrte za šolanje in poklicno kariero?
  • Sta pripravljena imeti otroka, ki je bolan ali ima posebne potrebe?
  • Sta rada z otroki? Se lahko vidita v starševski vlogi?

In vedeti moraš več o tem, kako doseči najboljšo kondicijo, kdaj nehati uporabljati kontracepcijo in kako se pripraviti na skrb za novo bitje.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:29:37   
pilotgirl
Načrtovanje nosečnosti
user posted image

Preden zanosiš
user posted image




user posted image
user posted image Spolnost je lahko celo bolj vznemirljiva, če je končni izid lahko otrok. Toda počakaj trenutek. Na marsikaj moraš še posebej paziti, preden nehaš jemati tabletke in zavržeš kondome.
Telesno zdravje mame in očeta pred nosečnostjo vpliva na zdravje njunega prihodnjega otroka. Obstajajo določene stvari, ki jih lahko naredita, da bosta pomagala otroku, celo še preden zanosiš.

Velika večina parov spočne brez težav in dobi zdravega otroka. A ker imamo srečo, da živimo v časih, ko je preventivna zdravstvena oskrba dostopna vsakomur, izkoristi to in opravi nekaj preprostih pregledov, preden pozabiš na previdnost.
user posted image

Nosečnost po 35. letu
user posted image
Večina zdravih žensk, starih od 35 pa tja v 40. leta, ima zdravo nosečnost. Če se pojavijo težave, se jih ponavadi lahko uspešno zdravi.
Ženske po 35. letu bolj ogrožajo:
  • Težave s plodnostjo
  • Visok krvni tlak
  • Sladkorna bolezen
  • Večplodna nosečnost (dvojčki ali več)
  • Spontani splav
  • Placenta previa, stanje, pri katerem je posteljica na nepravem mestu in prekriva maternični vrat
  • Carski rez
  • Otrok z genetsko motnjo.

Zaradi večje ogroženosti žensk po 35. letu je predporodna zdravstvena oskrba zanje posebno pomembna.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:44:21   
pilotgirl

10 korakov za zdravje pred nosečnostjo
user posted image

1. Nehaj kaditi in izogibaj se pasivnemu kajenju.
user posted image
Zaradi kajenja lahko težje zanosiš. Kajenje med nosečnostjo lahko otroku povzroči nekatere resne zdravstvene težave. Raziskave kažejo, da kajenje upočasni otrokovo rast in zveča nevarnost pojava alergij.
Najprimernejši čas za opustitev kajenja je, preden zanosiš. Tudi dim iz cigaret drugih je lahko škodljiv, zato se mu pred nosečnostjo in med njo izogibaj.
user posted image

2. Nehaj piti alkoholne pijače.
user posted image
Pitje alkoholnih pijač ne glede na vrsto (vino, pivo, liker itn.) zvečajo nevarnost spontanega splava in resnih telesnih in duševnih motenj pri otroku.
user posted image

3. Ne uporabljaj mamil.
user posted image
Njihova uporaba zveča nevarnost spontanega splava, prezgodnjega poroda ter resnih telesnih in duševnih motenj pri otroku. Ne nehaj pa uporabljati zdravil, ki ti jih je predpisal zdravnik, ne da bi se prej posvetovala z njim.
user posted image

4. Uživaj zdravo hrano, vzdržuj normalno težo in poskrbi za kondicijo.
user posted image




user posted image
user posted image Če boš vsak dan uživala pestro prehrano, se boš bolje počutila in boš dobro začela nosečnost. Izogibaj se živilom, ki vsebujejo veliko maščob ali sladkorja. Prav tako omeji kofein. Če popiješ več kot dve skodelici kave, čaja ali kofeinskih brezalkoholnih pijač na dan, se lahko zgodi, da boš težje zanosila.
Če si pretežka, shujšaj, preden poskušaš zanositi.
Če imaš premajhno težo, boš lažje zanosila, če boš dosegla bolj zdravo težo. Ko si začneš prizadevati, da bi zanosila, ne poskušaj več hujšati, ker lahko škoduješ otroku. Telesna dejavnost je dober način za vzdrževanje ali zmanjšanje teže, izboljšanje kondicije in zmanjšanje stresa. Če še nisi telesno dejavna, je zdaj primeren čas, da začneš. Z zdravnikom ali medicinsko sestro se posvetuj o dejavnostih, ki so varne in koristne.
user posted image

5. Uživaj folno kislino.
user posted image
Take 400 micrograms of folic acid every day before pregnancy and during early pregnancy when the baby’s brain and spinal cord are developing. Eat a healthy diet that includes foods Pred nosečnostjo in v zgodnjem obdobju nosečnosti, ko se razvijajo otrokovi možgani in hrbtenjača, vsak dan zaužij 400 mikrogramov folne kisline. Uživaj zdravo prehrano, ki vključuje živila, v katerih je folat, naravna oblika tega vitamina. Med takšna živila spadajo ječmen, otrobi, rjavi riž, jagnjetina, teletina, piščanec, losos, tuna, grah, leča, zelena listnata zelenjava in zelenjava s korenom, pomaranče, datlji in mleko
user posted image

6. Izogibaj se stresu.
user posted image
Stres ni dober ne zate ne za otroka – niti pred nosečnostjo niti med njo ali po njej. Preveč stresa zvečuje nevarnost prezgodnjega poroda, premajhne porodne teže in celo spontanega splava.
user posted image

7. Izogibaj se okužbam.
user posted image
Nekatere okužbe lahko škodujejo razvijajočemu se otroku. Vse meso in vsa jajca dobro prekuhaj oz. prepeci. Sadje in zelenjavo temeljito umij. Ne uporabljaj nepasteriziranih mlečnih izdelkov.
user posted image

8. Izogibaj se nevarnim snovem in kemikalijam.
user posted image
Nekatera čistila, pesticidi, topila in pitna voda s svincem (iz starih vodovodnih napeljav) so lahko za otroka nevarni. Izogibaj se kemikalijam in barvam.
user posted image

9. Seznani se z genetiko.
user posted image
Ginekolog se bo s teboj pogovoril o tvojem zdravju v preteklosti in se pozanimal za zdravje drugih članov tvoje družine. Na podlagi teh podatkov ti bosta zdravnik ali medicinska sestra morda svetovala obisk pri genetiku, da bi ugotovili, kolikšno je tveganje za prirojeno hibo pri otroku.
user posted image

10. Opravi prednosečnostni pregled.
user posted image
Zdravnik ti lahko pomaga, da ostaneš čim bolj zdrava. Pojasnil ti bo, kako lahko nosečnost vpliva nate, znova bo pregledal vsa zdravila, ki jih morda jemlješ, in preveril, ali imaš opravljena vsa cepljenja.


In ne pozabi pomagati do dobrega zdravja tudi svojemu partnerju! Da bosta izboljšala možnost za zanositev, mora tudi on paziti nase.
user posted image

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:47:14   
pilotgirl

Nevarne okužbe za nosečnost
user posted image

Otroške bolezni in nosečnost
user posted image

  • Si imuna na rdečke?
    Če nisi prepričana, se z zdravnikom dogovori za preiskavo imunosti; če je treba, opravi cepljenje.

    Danes se je možno izogniti temu, da bi se otroci rodili gluhi, slepi ali duševno zaostali, ker je bila mati v prvih 12 tednih nosečnosti izpostavljena okužbi z rdečkami.

    Nikakor ne moreš biti prepričana, da lahko med nosečnostjo preprečiš stik s kom, ki ima rdečke. Pri rdečkah ni očitnih izpuščajev kot pri ošpicah in bolnik z rdečkami je lahko brez zunanjih znakov.

    Cepljena bi morala biti vsa dekleta med 10 in 14 letom, toda kakšna neogibno ostane necepljena.
    Po cepljenju moraš počakati 3 mesece, preden zanosiš.
  • Norice in "peta bolezen"
    Norice in "peta bolezen" sta otroški bolezni, ki sta nevarni za plod, če se ju mati naleze med nosečnostjo. Pasovec (herpes zoster) nastane zaradi omejene reaktivacije virusa noric, ponavadi leta in leta po okužbi. Povzroča boleče, omejene skupke mehurčkov. Po noricah, ki jih je ženska prebolela med nosečnostjo, so znani primeri prirojenih hib pri otroku. Tveganje, kolikor ga sploh je, je po vsem sodeč zelo majhno. Toda če nosečnica pride v stik z boleznijo, se mora posvetovati z zdravnikom, tako da se lahko ustrezno ukrepa in prepreči zaplete pri materi in otroku.
  • Citomegalovirus
    Druga pogosta virusna okužba, ki pri okuženih otrocih in odraslih ponavadi ne povzroči simptomov, je okužba s citomegalovirusom (CMV).
    Na srečo ta bolezen večini plodov ne povzroči škode. Če je ženska prepričana, da je v preteklosti imela to bolezen, ji zaradi nje med nosečnostjo ni treba skrbeti, tudi če pride v stik z bolnikom, ki jo ima.

Če nisi prepričana, se posvetuj z zdravnikom.
user posted image

Druge okužbe in bolezni
user posted image

  • Toksoplazmoza
    Izogibaj se stiku z mačjimi iztrebki in z zemljo: vsebujejo lahko zajedalca, ki povzroča okužbo, imenovano toksoplazmoza. S toksoplazmozo se lahko okužiš tudi, če ješ surovo svinjino. Ta okužba lahko otroku škoduje.
  • Spolno prenosljive bolezni
    Both you and your partner should visit your doctor for a thorough medical check-up to rule out STDs or other infections. Many diseases of the genital tract are 'silent' and show no symptoms. A cure before pregnancy is almost always straightforward. Afterwards, when drugs can harm the foetus they can be much more difficult to treat and could affect the baby's development.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:50:06   
pilotgirl

Naj malo počakam, preden zanosim?
user posted image


user posted image




user posted image
user posted image Nekatere ženske po opustitvi tabletk raje počakajo nekaj mesecev, preden poskušajo zanositi. Opazovati želijo vzorec in značilnosti svojega menstruacijskega ciklusa in se prepričati, da je spet vse normalno.
Zdravstvene podlage za čakanje ni, lahko pa pride prav, če:
  • Želiš natančno predvideti dan otrokovega rojstva (glede na datum zadnje menstruacije).
  • Se želiš spet seznaniti s svojim naravnim menstruacijskim ciklusom, da boš načrtovala prihodnje nosečnosti.
  • Medicinsko mnenje je, da je zanositev takoj po opustitvi tabletk varna. Če bi raje počakala, preprosto uporabljaj kondome ali diafragmo, dokler ne boš pripravljena.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:52:44   
pilotgirl

Menstruacija
user posted image

Menstruacije po prenehanju nadzorovanja rojstev
user posted image
Ženske, ki so uporabljale nehormonsko kontracepcijo, pri menstruacijah ne bodo opazile sprememb.

Pri ženskah, ki so jemale tabletke, lahko njihova opustitev povzroči:
  • Obnovitve menstruacijskega ciklusa, kot je bil pred tabletkami
  • Drugačnega menstruacijskega ciklusa, ker si starejša in se je tvoja fiziologija spremenila .

Ko imaš spet naravni cikel, lahko opaziš različne spremembe. Te so pri vsaki ženskah drugačne:
  • Menstruacije so lahko daljše ali krajše kot med jemanjem tabletk
  • Menstruacije so lahko bolj ali manj pogostne kot pred jemanjem tabletk.

Odstopanja na tem področju so normalna. Če si tabletke uporabljala več let, si morda že pozabila, kakšna je bila tvoja menstruacija pred tem.

Če te menstruacija po prenehanju tabletk skrbi, 12 tednov skrbno zapisuj podrobnosti in se nato posvetuj z zdravnikom.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 19:57:10   
pilotgirl

Prenehanje z drugimi načini
user posted image


user posted image




user posted image
user posted image Obnovitev plodnosti je pri ženski po prenehanju uporabe kontracepcije odvisna od vrste kontracepcije, ki sta jo s partnerjem uporabljala, in v nekaterih primerih od individualnega odziva njenega telesa na uporabljeni kontraceptiv.
Tudi pri zdravih, plodnih parih, ki niso nikdar uporabljali kontracepcije, lahko do spočetja mine 6 do 12 mesecev. Pri učinkih kontracepcije zato primerjamo razlike (če sploh so) med pari, ki poskušajo spočeti otroka po uporabi določenih vrst kontracepcije, in med pari, ki pred prizadevanjem za spočetje niso uporabljali kontracepcije

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:00:28   
pilotgirl

Odstranitev IUS
user posted image


user posted image




user posted image
user posted image IUS (hormonski intrauterini sistem) je lahko nameščen do pet let. Če se odločiš, da boš imela otroka, bo zdravnik vložek odstranil; plodnost se v tem primeru povrne zelo hitro, pogosto že do naslednjega ciklusa.

Iz previdnosti se 48 ur po odstranitvi izogibaj spolnim odnosom, kajti vedno, kadar se v maternico kaj vstavi ali iz nje odstrani, obstaja rahla nevarnost okužbe. Nekateri zdravniki priporočajo uporabo kondoma do naslednje menstruacije, tj. po odstranitvi IUS, preden ženska poskuša zanositi. Namen tega je "izčiščenje" hormonov iz maternične sluznice, preden se spočne otroka. Vendar za zdaj ni raziskav, ki bi kazale, da takšno ukrepanje koristi ali da je povezano s kakršnimkoli tveganjem.

IUS je kontracepcijski način, ki vključuje le progestagen. Ko ga boš nehala uporabljati, boš morda zato imela več nožničnega izcedka ali sluzi kot ponavadi.

user posted image


user posted image




user posted image
user posted image Poglej, kako deluje IUS...

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:11:53   
pilotgirl

Časovno usklajevanje
user posted image

Kaj moraš vedeti o zanositvi?
user posted image




user posted image
user posted image Najpomembnejši je čas. Naslednji trije koraki ti lahko pomagajo ugotoviti, kdaj je možnost za spočetje največja.
  • 1. korak: si menstruacije.
    Imaš reden menstruacijski ciklus? Koliko dni preteče med menstruacijami? To sta pomembni dejstvi, ki ju moraš poznati. Če nisi prepričana, kako dolge in kako redne cikluse imaš, si na koledarčku označi, kdaj se je pojavila menstruacija. Štej vse dneve do pojava naslednje menstruacije; tedaj boš znova začela šteti od ena. Morda boš morala tako spremljati tri ali štiri mesece, da boš dobila natančno sliko o dolžini in rednosti ciklusov.
  • 2. korak: Ugotovi, kdaj imaš ovulacijo.
    Ugotoviti moraš, kdaj so tvoji najbolj plodni dnevi, ko imaš ovulacijo.

Če imaš zelo redne cikluse, boš lahko čas ovulacije ugotovila z nekaj preprostega računanja: med povprečnim menstruacijskim ciklusom se ovulacija pojavi 14 dni pred menstruacijo – to pomeni, da se v 28-dnevnem ciklusu pojavi 14. dan. Če torej od dolžine svojega ciklusa odšteješ 14 dni, boš dobila predstavo o tem, kdaj imaš ovulacijo.

Če ciklusi niso zelo redni ali bi rada natančnejšo podobo o svoji ovulaciji, lahko poskusiš z enim od naslednjih načinov za ugotavljanje ovulacije:
  • Spremljanjem temperature
  • Uporabo kompleta za napovedovanje ovulacije
  • Opazovanjem sprememb maternične sluzi.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:12:33   
pilotgirl
user posted image
user posted image
Zdaj bi zanosila
user posted image

Kako dolgo bo trajalo, da zanosim?
user posted image




user posted image
user posted image Tudi če ni težav s plodnostjo, lahko do spočetja mine nekaj mesecev.
Tudi pri zdravih, plodnih parih, ki niso nikdar uporabljali kontracepcije, lahko do spočetja mine 6 do 12 mesecev, povprečno pa tri cikluse.
Spolni odnosi ob pravem času lahko zelo izboljšajo možnost zanositve. Zavedati pa se je treba, da je za uspešno oploditev potrebnih še veliko drugih dejavnikov.

  • Tvoj partner mora imeti zadostno število normalnih, aktivno gibljivih semenčic
  • Tvoji spolni organi morajo biti sposobni sprejeti semenčice in jim omogočiti prehod iz nožnice skozi maternični vrat in v jajcevode
  • Tvoji jajcevodi morajo biti dovolj zdravi, da opravijo svojo nalogo: pomagajo semenčicam do jajčeca. Maternična sluznica (endometrij) mora biti sposobna zagotoviti ugnezdenje in prehranjevanje zarodka, ko se razvija v plod.

Za uspešno zanositev morajo biti izpolnjeni vsi pogoji.

Predvsem pa: Medtem, ko poskušaš zanositi, se ne obremenjuj vnaprej, raje uživaj v spolnosti in živi kot običajno.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:17:18   
pilotgirl

Termometer za ugotavljanje plodnosti
user posted image

Bazalna telesna temperatura (BTT)
user posted image
Po ovulaciji se tvoja bazalna telesna temperatura rahlo zviša (za okoli 0,2 °C do 0,5 °C) in takšna ostane do začetka prihodnje menstruacije.
Ker na telesno temperaturo vpliva že vsak najmanjši telesni napor, je za natančno meritev BTT nujno, da jo opraviš kot prvo stvar, ko se zjutraj zbudiš, še preden vstaneš iz postelje.

Na koncu ciklusa boš vedela, ali si imela ovulacijo, ker bo tabela razdeljena na dva dela; prvi del, kjer si imela nižjo temperaturo in drugi, kjer je temperatura zvišana za približno 0,2 °C - 0,5 °C.

Predpostavka pri spremljanju BTT je, da lahko odkriješ določene značilnosti temperaturnih sprememb, ki se pojavijo tik pred ovulacijo in med njo. Če imaš spolni odnos okoli časa ovulacije, se poveča možnost, da zanosiš, kajti tako jajčece kot semenčice imajo omejeno življenjsko dobo.

Težave se pojavijo, če se zgodi kaj, kar vpliva na temperaturo. Lahko dobiš na primer vročino ali se prehladiš. Ali pa si bila ponoči dolgo pokonci. Ali si pod stresom. Tudi, če si kakšno jutro dalj spala, bo to vplivalo na tvoj vpis, saj je temperaturo treba meriti vsak dan ob istem času!

V vsaki lekarni lahko kupiš poseben termometer. Termometer za ugotavljanje plodnosti je drugačen od navadnega termometra , zato moraš dosledno upoštevati navodila.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:19:34   
pilotgirl

Opazovanje nožnične sluzi
user posted image

Nožnična sluz
user posted image
Morda si opazila, da se količina in kakovost nožničnega izcedka in/ali sluzi v različnih obdobjih ciklusa razlikujeta. Na nožnično sluz neposredno vpliva količina estrogena v telesu. Ker je tudi ovulacija neposredno povezana z ravnjo estrogena, lahko tudi spremljanje značilnosti maternične sluzi pomaga določiti tvoje plodno obdobje. Maternična (cervikalna) sluz je med plodnim obdobjem bistra, redka in elastična, v drugih delih menstruacijskega ciklusa pa je bolj gosta in motna.
user posted image

Položaj in čvrstost materničnega vratu
user posted image
Med menstruacijskim ciklusom se položaj in čvrstost materničnega vratu spreminjata. Ko si plodna, je maternični vrat dvignjen (je višje v porodnem kanalu) in bolj mehek. Med preostankom ciklusa se rahlo spusti in je na dotik trdnejši. Vendar so te razlike majhne in jih je težko oceniti, zato ženske, ki želijo same spremljati svojo plodnost, temu načinu ponavadi ne dajejo prednosti. Res pa je, da so te spremembe na materničnem vratu prepoznaven znak plodnosti in se jih lahko uporablja kot pomoč pri prizadevanju za zanositev.
user posted image

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:21:49   
pilotgirl

Še vedno ne zanosiš?
user posted image

Traja predolgo?
user posted image




user posted image
user posted image
  • Če si stara manj kot 35 let in si 12 mesecev imela spolne odnose ob pravem času, je čas, da obiščeš svojega ginekologa in opraviš oceno plodnosti
  • Če si stara več kot 35 let in si že šest mesecev prizadevaš zanositi, se z ginekologom dogovori za oceno plodnosti.

Da bo delovalo, boš morala redno zapisovati svojo telesno temperaturo in značilnosti nožnične sluzi, in sicer za čisto vsak dan v mesecu, ali uporabiti komplet za napoved ovulacije.
user posted image

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:29:58   
pilotgirl
user posted image
user posted image
Po porodu
user posted image

Spremembe v razmerju
user posted image




user posted image
user posted image Zdaj ste trije. Zelo verjetno se bodo spremenili številni vidiki vajinega razmerja. Drugačen bo celo tvoj položaj v širši družini in med prijatelji. Nekaterim, ki so brez otrok, se bo zdelo čudno, da se na videz toliko ukvarjaš z otrokom in to lahko spremeni celo tvoja prijateljstva in družabno življenje. Prav tako bo nova izkušnja hoja po cesti z otrokom. Ljudje se radi ustavijo in občudujejo otroka. To je lahko zelo prijetno, a včasih tudi nekoliko nadležno.

Manj bo zasebnega časa in manj energije za vajino razmerje. Morda bo težavneje priti do intimnosti. Zato ni možno dovolj poudariti, kako pomembno je, da se pogovarjata, razumeta in da sprejemata nove okoliščine! Vedno se spomnita, da je z otrokom vse "le prehodna faza", kajti stvari se hitro spreminjajo.
user posted image

Poskrbi zase
user posted image
Izkoristi vsako priložnost, da ležeš. Nauči se spretnosti dremanja. Ponoči lahko tvoj partner podoji otroka po steklenički, lahko s tvojim iztisnjenim mlekom, če želiš.

Ne krivi sebe ali njega: to je naporen čas življenja. Utrujenost in razdražljivost pri enem in drugem lahko povzročita prepire. Toda če "popadeta" drug drugega, lahko to oslabi vajino razmerje v obdobju, ko mora biti najtrdnejše.

S partnerjem bodita intimna, tudi če ti še ni do spolnosti: vsaj poljubljajta se, božajta in ljubkujta. To vaju bo oba potolažilo in pomagalo hitreje povrniti polna spolna občutja.

Vzemi si čas, da se s partnerjem pozabavata. Poskusita najti varuško in pojdita skupaj ven jest, v kino, na obisk k prijateljem ali le obiskat lokal.

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:32:20   
pilotgirl
user posted image

(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 20:55:30   
pilotgirl









user posted image









LEPOTA & ZDRAVJE







Dešifrirajte nožnični izcedek


user posted image









user posted image

user posted image

user posted image
Povečana količina izcedka je lahko popolnoma normalen pojav. Ugotovite, kdaj.

TIK PRED OVULACIJO (običajno 12 dni po prvem dnevu krvavitve): ko se s povečanim izločanjem estrogena in  progesterona približuje ovulacija, postane sluz materničnega vratu obilnejša in prozorna ter tako semenčicam omogoči lažje potovanje do jajčeca, ki se bo sprostilo z ovulacijo.



MED OVULACIJO (običajno 14. ali 15. dan): pod vplivom hormonov se začne sluz počasi gostiti; postane vlecljiva  in podobna jajčnemu beljaku. Če hočete zanositi, je zdaj čas, da ujamete zadnji vlak, če pa še ne bi pestovale otročička, je kontracepcija obvezna.





PO OVULACIJI (približno 3 dni po ovulaciji): sluz postane tako gosta, da je neprehodna za semenčice. Priložnost za oploditev jajčeca je zamujena.

OPOMBA ZA UPORABNICE TABLETK: Ker tabletke preprečujejo ovulacijo ter ohranjajo sluz materničnega vratu gosto, se vam količina izcedka, ne glede na čas v mesecu, ne sme dosti spreminjati.



KDAJ MORATE K ZDRAVNIKU? Postanite pozorne, kadar izloček iz nožnice spremlja vnetje, srbenje, močan vonj po ribah ali kadar je izcedek krvavkast, pa še ne pričakujete menstruacije. Ti simptomi naznanjajo nožnično vnetje ali vnetje materničnega vratu. 





(odgovor članu pilotgirl)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Nekaj zanimivosti!
19.12.2005 22:00:04   
pilotgirl












OVULACIJSKI TESTI






Testi za preverjanje ovulacije
Ovulacijski testi prepoznavajo povečano količino luteinizirajočega hormona in estradiola v urinu. Vrhunec lh hormona je na dan ovulacije. Test delamo vedno s prvim jutranjim urinom. V kolikor to ni mogoče je potrebno urin zadržati čimdlje in nato narediti test. Rezultat je viden v trenutku. Po par minuth test ni več uporaben. Priporoča se začetek uporabe testov par dni preden pričakujemo, da bo do ovulacije prišlo. Zato nam pomaga merjenje bazalne temperature in opazovanje sluzi.
Kot dan ovulacije štejemo dan pozitivnega testa in naslednja dva dneva.




user posted image




Kadar jemljemo zdravila ki sebujejo lh hormon in estrogene (gonal, menogon itd.) testi postanejo nezanesljivi in nam lahko dajo lažno pozitivne rezultate. Enako velja tudi za klomifen. Torej v primeru stimulacije ni smiselno uporabljati ovulacijskih testov.

Vedno veljajo navodila na samem proizvodu! Nekateri testi zahtevajo NE prvi jutranji urin, tako da natančno preberite navodila.










BAZALNA TEMPERATURA






Nekaj nasvetov, ki jih upoštevajte. Le tako bo merjenje bazalne temperature doseglo svoj namen.

Merjenje bazalne temperature ne spada med najbolj zanesljive metode določanja ovulacije. Deluje pri približno 30% žensk.

Na žalost, ovulacijo nakaže ko se je le ta že bila in je torej prepozno za odnose. Na vsak način pa nam pomaga spoznati naše telo.

Temperaturo si merimo vedno preden vstanemo, po vsaj 4 - 5 urnem počitku. Vsaka, najmanjša fizična aktivnost da lažne podatke.

Zato je termometer potrebno imeti na nočni omarici. Temperaturo si merimo na sluznici, ali oralno, vaginalno, rektalno. Zelo pomembno je da jo merimo vedno na istem mestu. Med vsemi je najmanj zanesljivo oralno merjenje. Z merjenjem začnemo 1.dan ciklusa ( kadar se odločimo za vaginalno merjenje počakamo na konec menstruacije ).

Merimo jo vsak dan, do nastopa naslednje menstruacije, oziroma, do potrditve nosečnosti. Temperaturo beležimo na desetinko natačno ( npr.37,5) in jo zapisujemo v tabelo.

V prvem delu je temperatura nižja (36,5), dokler ne pade in naslednji dan poskoči čez običajno povprečje (36,9) Padec in nato dvig temperature nakazujejo ovualacijo. Nato temperatura ostane stabilno visoka do nastopa menstruacije (kakšen dan pred tem pade). V primeru nosečnosti ostane temperatura visoka. Po 2-3 mesecih merjenja se naučimo napovedati kdaj bo ovulacija nastopila. Idealno je, če istočasno z merjenjem temperature zapisujete tudi občutke in izgled sluzi.



user posted image



Faktorji ki vplivajo na vrednosti bazalne temperature:



  • Prehlad, vročina, gripa
  • Uživanje alkoholnih pijač prejšnji dan
  • Uporaba drog
  • Zdravila za zmanjšanje apetita
  • Manj kot 4 ure spanja
  • Uporaba spalne vreče ali grelnih naprav(termofor)
  • Uporaba drugega termometra
  • Kakršno koli vznemirjenje v trenutku merjenja

    (odgovor članu pilotgirl)
  • Neposredna povezava do sporočila: 22
       RE: Nekaj zanimivosti!
    19.12.2005 22:12:27   
    pilotgirl


    user posted image  
    Domača lekarnaPiše: dr. Ksenija Jelenc, spec. pediater

    Sodobna farmokologija je potrdila, da številna zdravilna zelišča vsebujejo učinkovine, ki jih ne moremo nadomestiti z nobenimi sintetičnimi pripravki. Ne da bi se zavedali imamo v kuhinji in hladilniku majhno lekarno.

    Dojenje
    Znano je, da janežev, koromačev čaj in zeleni japonski čaj (bančo čaj) pri doječi materi povečujejo količino mleka. Podoben učinek imajo tudi sezamova semena, ki jih mati uživa potresena na kruhu, namazanim z maslom ali medom. Žajbljev čaj in peteršilj pa zmanjšujeta količino mleka.

    Črevesni krči pri otroku
    Blagodejen učinek na krče ima janežev, kamiličen, majaronov in koromačev čaj.

    Bruhanje, driska
    Čaj iz suhih borovic, metin, žajbljev, krvenkin in rmanov čaj

    Visoka temperatura
    Znižuje jo sok rdeče pese v kombinaciji s sokom grenivke, rmanov, bezgov, lipov čaj. Pomagajo tudi ovitki, namočeni v mešanico enakih delov jabolčnega kisa in vode. Staro zdravilo je tudi surov krompir. Prerezane polovice damo na dlani in podplate in ko spremeni barvo (potemni), ovitke zamenjamo.

    Piki žuželk
    Na mesto pika dajemo hladne obloge iz kamiličnega čaja, oprane in zmečkane liste širokolistnega trpotca, oprane in zmečkane liste zelja. Uporabimo lahko tudi čebulni sok.

    Praske, žulji
    Speremo jih s čajem iz ognjiča, materine dušice, timijana. Namažemo z ognjičevim ali gabezovim mazilom, v lekarni pa dobite tudi mazilo Herbion, ki vsebuje vse te setavine.

    Otekline, udarnine
    Na otečeno mesto dajemo obladke iz mešanice pol vode pol alkohola, oprane in zmečkane zeljnate liste, liste širokolistnega trpotca.

    Sončne opekline
    Opečeno kožo najprej hladimo z mrzlo vodo, nato na opečena mesta večkrat dnevno nanesemo hladen jogurt ali čisto sivkino eterično olje. Nastrgamo korenček in naredimo oblogo ali oblogo iz opranih solatnih listov. Če imamo pri roki šentjanževo olje z njim namažemo opekline. Če se naredijo mehurji jih ne prediramo, ampak prizadeto področje namažemo z ognjičevim mazilom.

    Vnetje dihalnih poti
    Če otrok nima vročino, večkrat dnevno naredimo inhalacije s kamiličnim čajem, skuhamo čaj iz korenin belega sleza, ki ga otrok popije 1 skodelico dnevno. Balgodejno deluje tudi timijanov čaj, čaj iz koromača. Pri vnetju žrela pomaga žajbljev čaj.

    Plenični izpuščaj
    Za umivanje vnete kože uporabljamo čaj iz hrastovega lubja, čaj iz ognjiča ali lipovega cvetja.
    Kožo vedno dobro osušimo, področje kjer je plenica, namažemo z zaščitno kremo, za močno vneto kožo pa uporabljamo ognjičevo mazilo.
    Nekateri izmed omenjenih čajev se vam morda zdijo nenavadni ali pa za njih še niste slišali. Vseeno povprašajte v najbližji lekarni. Zagotovo jih imajo na zalogi

    < Sporočilo je popravil pilotgirl -- 19.12.2005 22:21:00 >

    (odgovor članu pilotgirl)
    Neposredna povezava do sporočila: 23
       RE: Nekaj zanimivosti!
    19.12.2005 22:23:56   
    pilotgirl

    Vaje za mišice medeničnega dnaMartina Jurjevec, višja fizioterapevtka, Ginekološka klinika Ljubljana

    Pomen in vloga mišic medeničnega dna

    Mišice medeničnega dna vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov, sodelujejo pri zadrževanju blata in urina in so pomembne pri spolnem doživljanju tako ženske kot njenega partnerja.

    Mišice medeničnega dna opravljajo dvojno vlogo:
    - zapirajo medenični izhod,
    - dajejo oporo organom v mali medenici.

    Te mišice so ves čas rahlo napete, le ko gremo na vodo ali blato se sprostijo in nato spet prevzamejo prvotno vlogo.

    Razlogi za krepitev mišic medeničnega dna

    Mišice medeničnega dna lahko ohlapnejo zaradi več vzrokov:
    - pomanjkanje telesne aktivnosti,
    - povečanje telesne teže,
    - dolgotrajnega težjega fizičnega dela,
    - v nosečnosti,
    - v starosti ( vobdobju menopavze),
    - zaradi dolgotrajnega kašlja pri kroničnih dihalnih boleznih.

    Predvsem nosečnost je obdobje, ko pri ženski nastopijo velike hormonske spremembe in ko narašča teža noseče maternice. Takrat so mišice medeničnega dna bolj raztegljive, ker se pripravljajo na porod. Včasih začnmejo zaradi različnih vzrokov tudi popuščati. Temu sledi neprijetna težava - uhajanje urina (lahko po kapljicah) predvsem ob naporu, kašlju, smehu,...

    Zaradi naštetih vzrokov je pomembno naučiti žensko pravilnega izvajanja Keglovih vaj. Te vaje so se pokazale kot zelo uspešne predvsem v preventivi in terapiji nenadzorovanega uhajanja urina.

    Kako se pravilno učite vaje po Keglu?

    Obstaja več načinov učenja:
    1. Ko sedite na stranišču poskušajte proti koncu uriniranja zaustaviti oziroma prekiniti curek urina. To storite le za test, ki služi preverjanju moči mišice medeničnega dna in učenju pravilnega stiska mišic. Izvedete ga le enkrat na teden. Pogostejše izvajanje vaj med uriniranjem lahko povzroči težave pri spontanem uriniranju - mehur se nepopolno prazni.

    2. Predstavljajte si, da poskušate zaustaviti vetrove iz črevesja. Pri tem stisnete oziroma upognete mišice presredka in jih povlečete navzgor. Ta položaj zadržite nekaj sekund in nato mišice medeničnega dna (presredka) sprostite. Pri tem ne smete stiskati mišic stegen, zadnjice ali trebuha. To najlažje storite na stolu z rahlo razmaknjenimi nogami.

    3. Po pridobitvi pravilnega občutka za stisk teh mišic sledi izvajanje in pojnavljanje vaj večkrat dnevno - kadarkoli in kjerkoli. Čas stiska in sprostitve je lahko kratek 1 - 2 sekundi ali pa daljši, do 8 sekund. Stisku vedno sledi sprostitev, ki traja približno enak čas. Vaje lahko izvajamo v različnih položajih (stoje, sede ali leže) in to počnemo pri različnih dnevnih aktivnostih (telefoniranje, gledanje TV, pomivanje posode, itd.)

    Zapomnite si:
    - izvajajte vaje v več serijah po 6 - 10 stiskov in sprostitev
    - če je le mogoče stisnite mišice medeničnega dna preden dvignete breme, preden zakašljate ali se zasmejete
    - med izvajanjem vaj po Keglu ne zadržujte dihanja (dihajte sproščeno)
    - čim več boste vadile, močnejše bodo mišice medeničnega dna
    - pomembna je kvaliteta izvedbe vaje in ne samo število ponovitev
    - bodite vztrajni in dosledni
    - vsakodnevna vadba za mišice medeničnega dna je priporočljiva vse življenje

    Kaj dosežemo z redno vadbo?

    Ker so mišice bolj prožne, je možnosti, da bi se med porodom pretrgal presredek, veliko manj, redne vaje takoj po porodu pa pospešijo zdravljenje prerezanega ali raztrganega in zašitega presredka.

    (odgovor članu pilotgirl)
    Neposredna povezava do sporočila: 24
       RE: Nekaj zanimivosti!
    19.12.2005 22:29:15   
    pilotgirl

    Opremljamo otroško soboKje naj bo otroška soba?
    Otroška soba ne potrebuje veliko posebne dekoracije, saj mora biti vse, kar je v njej, čimbolj prijazno, funkcionalno, varno in lično hkrati. Paziti moramo, da je prostor lahko dostopen in dosegljiv, dovolj velik, zračen, sončen, svetel, suh in odprt.
    Hkrati naj bo otroška soba tudi čimbolj mirna, malčku prijetna in varna. Pomembno je, da je dostopna iz drugih bivalnih prostorov, tako da je otrok stalno v stiku z ostalimi družinskimi člani. Najbolje je, da že pri gradnji hiše ali izbiri stanovanja določimo prostor za malčka in ga temu primerno tudi priredimo.
    Zelo pomembna je lega prostora. Najbolje je, da je spalnica na jugu ali jugozahodu, da ne gleda neposredno na prometno cesto, da ni nad kurilnico, garažo ali parkiriščem, da se me nahaja v bližini škodljivih vplivov. Paziti moramo tudi na velikost - otroška soba kljub dejstvu, da je namenjena najmlajšemu članu družine, nikakor ne sme biti po kvadraturi najmanjši prostor našega doma.

    Gradnja in izbira stavbnega pohištva
    Nadalje je pomembno, da pri gradnji in izbiri stavbnega pohištva uporabljamo predvsem neškodljive naravne materiale. Tako naj bodo tla iz lesa ali oblog iz naravnih snovi, stene in stropi pobeljeni z vodotopnimi barvami, ki omogočajo dihanje zidov, morebitne obloge naj bodo iz naravnega lesa ali tekstila.

    Okna in vrata
    Pomembna je oddaljenost oken od tal (ne prenizko), višina in velikost okenskih površin, njihovo zapiranje (varnostni zatič, možnost delnega odpiranja), zasteklitev (dvojne, vakuumske, trpežne vzdržljive šipe), zvočna (posebna dvojna ali trojna stekla) in toplotna izolacija (termopan in podobna dvojna ali celo večplastna stekla), možnost delne (notranji roloji, žaluzije) in popolne zatemnitve (rolete, lesena polkna).
    Vrata naj ne bodo preveč masivna in pretežka, na tleh naj bo gumijast zatič, kljuka naj bo primerno (anatomsko) oblikovana (brez nevarnih ostrih robov in ostrih koničastih podaljškov). Najbolje je, da izberemo polna, lesena vrata. Pomembno je, da otrok ni na prepihu in da se ne bo zaletaval v odprta vrata oz., da ga ta ne bodo stisnila ali priprla. Zato pazimo, da so vrata stabilna, se pravilno odpirajo in zapirajo ter da jih lahko v ustrezni legi pritrdimo z zatičem. Ključ iz ključavnice praviloma odstranimo.

    Ogrevanje
    Najboljše je talno ali stensko ogrevanje. Klimatske naprave so manj primerne, saj lahko botrujejo prehladom in alergijam. Če pa ogrevamo z radiatorji, izberimo za otroško sobo model z zaobljenimi robovi in ga po potrebi primerno zavarujemo. Če ima soba balkon, poskrbimo, da bo primerno zaščiten, po možnosti tudi zasteklen.

    Razsvetljava
    Naravna svetloba sodi med optimalne možnosti. Zvečer, zgodaj zjutraj in ob temnejših dnevih potrebujemo v otroški sobi dodatno umetno razsvetljavo. Ta naj ne bo neonska ali iz halogenskih svetil. Najbolje je, da se odločimo za klasične žarnice z žarilno nitko. Svetujemo vam osrednji vir svetlobe na stropu sredi sobe in dodatno, lokalno razsvetljavo (nad previjalno mizico, ob postelji, pri delovni oz. pisalni mizi, nad igračami ipd.). Po možnosti si omislite regulacijsko stikalo, s katerim lahko glede na potrebo in okoliščine sproti uravnavate svetlobo v sobi.

    (odgovor članu pilotgirl)
    Neposredna povezava do sporočila: 25
    Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
    Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
    Pojdi na:





    Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
    Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
    Ovulacija in plodni dnevi
    Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.




    Za doječe matere.
    пеперутка16

    Malo čudno vprašanje, ampak me zanima, ali so doječe mamice poskusile svoje mleko?