Mami v 9. tednu
Brezbarvni izcedek iz nosu oziroma občutek polnega nosu lahko tokrat pripišete seznamu znakov nosečnosti. Poln nos, občasno pa tudi krvavitve iz nosu so namreč pogost pojav v nosečnosti. Med nosečnostjo se namreč po žilah pretaka več krvi, zato včasih kakšna žilica poči. Pri teh težavah pomagajo vlažilci zraka in prva pomoč, stiskanje nosnic in kratek počitek leže. Pomagate si lahko tudi tako, da na radiator postavite mokro brisačo ali kozarec vode.
In drugi znaki nosečnosti – utrujenost, slabost, občutek pekoče zgage in vrtoglavice se nadaljujejo tudi ta teden. Težave povzroča tudi slaba prebava, predvsem zaprtje, zato si vsako jutro na tešče privoščite kozarec Donata! Pomaga, preverjeno! Saj veste, odpira še tako zaprte! Prsi so še vedno zelo občutljive ter težke. Pripravljajo se namreč na veliko nalogo, hranjenje malega bitjeca.
Okoli pasu se vztrajno širite in hlače vas bodo počasi začele tiščati. Nič zato, v vas se razvija novo življenje in prav je, da vsi vidijo, kako brsti! Čim prej pojdite v trgovine z oblačili za bodoče mamice! Pustite se razvajati!
In ne pozabite na udobno spodnje perilo, še posebej na modrček!
Če ste naročeni pri ginekologu prvič v v devetem tednu (seveda ste lahko obisk že imeli, morda pa bo še kak teden kasneje), je na sporedu prvi ultrazvočni pregled ploda! Pri pregledu si ne pozabite natančno ogledati svojega potomca na ultrazvočni slikici. Če se le da, vzemite s seboj tudi partnerja. In pa še nekaj: ginekologa poprosite, naj vam natisne kakšno sličico vašega dojenčka. Da jo boste lahko pokazali vsem! In se pohvalili! Če pa novice še niste povedali, pa je sličica lahko izvrstna iztočnica!
ALI STE VEDELI?
Količina krvi se v telesu nosečnice poveča za kar 40 – 50 %. Zato pri nekaterih nosečnicah na koži izstopijo žile, predvsem tiste na prsih, nogah in trebuhu. Bodočim mamicam, ki imajo v družini zgodovino pojavljanja krčnih žil, priporočamo, da so bolj pazljive pri soljenju hrane, prav tako naj se izogibajo daljšemu stanju na nogah. Pri tem pa ne pozabite na telesno aktivnost. Le-ta namreč pospeši krvni pretok, žilne zaklopke pa aktivno skrbijo, da žile niso preveč napolnjene, še posebej v nogah. Krčne žile se sicer pojavijo, ker teža maternice pritiska na žile v medenični votlini. Ta pritisk pa povzroči večji pritisk v žilah na nogah.
Eden izmed glavnih strahov nosečnic je preveliko pridobivanje na teži. Zato je tudi med rednimi pregledi pri ginekologu najtežje stopiti na tehtnico, ki neusmiljeno kaže naše prekrške. Namesto tega raje pomislite takole: tehtnica kaže rast novega bitja! Dovoljena količina pridobljenih kilogramov med nosečnostjo je seveda odvisna od teže pred nosečnostjo. Sicer pa vam odsvetujemo preveliko poglabljanje v tabele, ki kažejo dovoljeno pridobivanje teže. Bolj pomembno je, da skrbite za zdravo prehrano. Uravnotežena prehrana in redni obroki so namreč ključ do zdravega razvoja otroka. Zato na tem mestu ni odveč ponovno opozorilo: brez diet v nosečnosti!
Po nekaterih priporočilih naj bi nosečnice, ki so bile pred nosečnostjo zelo vitke, do poroda pridobile 13 do 15 kilogramov, tiste, ki vas je bilo pred nosečnostjo ravno prav skupaj, 11 do 14 kilogramov, tistim nekoliko pretežkim oziroma lepše povedano, malce močnejših mamicam pa je dovoljeno, da v devetih mesecih pričakovanja pridobijo od 7 do 11 kilogramov. Ampak kot že rečeno, pomembna je uravnotežena prehrana, ne toliko pridobljeni kilogrami!
Noseči ste: 1 tednov
Če bo šlo vse posreči, je tole vaša zadnja menstruacija. No, čez dobro leto spet pride…
Danes je prvi dan vaše zadnje menstruacije, no vsaj za naslednjih devet mesecev! Noseči sicer še niste, a za izračun predvidenega termina poroda, je ta datum pomemben, zato si ga zapomnite. Ta teden se šteje že kot prvi teden nosečnosti.
Preberi več