Copy paste :
Vitaminska dopolnila k prehrani za moške:
Vitamin C (500-1500 mg/dan) nam pomaga v boju z onesnaženostjo, ki nas obdaja. Onesnaženje, zlasti kemično v kmetijstvu, dokazano povzroča nizko število spermijev. Vitamin C dokazano znižuje DNA okvare v spermijih, sprimke in popačenja. Po 60 dneh rednega uživanja vitamina C so vsi testirani moški uspešno oplodili svoje žene …. Najdemo ga v sadju in zelenjavi, največ pa ga vsebujejo: črni ribez, zelena paprika, brokoli, jagode, kivi, pomaranče,šipek, grenivke, limone, zelje, cvetača …
Vitamin E (400- 800 mg/dan) lahko poveča učinkovitost spermijev . Jemlje naj se z vitaminom C, če pa je slabokrven, ima visok pritisk, okvaro ledvic, ima hemofilijo se prej mora posvetovati z zdravnikom.
Cink (15-60mg/dan) Celo majhna nezadostnost cinka v organizmu lahko povzroči nizko število spermijev. Če boste cink jemali več tednov, je priporočeno dodati še 1-3 mg bakra, da preprečite pomanjkanje le-tega. Najdemo ga v jajcih, zelenjavi (zlasti z zelenimi listi), parmezanu, soji, koruzi, pšenici, rižu, avokadu, olivah, korenju, pastinaku, paradižniku, pšeničnih kalčkih in sojinem olju, mandljih, lešnikih orehih, sončničnih semenih in drugih vrstah semenskega olja.
B-12 (10-100 mcg/dan) in B-complex dopolnilo uravnava nivo testostarona . Pomanjkanje tega vitamina se pojavlja predvsem pri ljudeh, ki uživajo rafinirano in »fast-food« prehrano, ter pri kadilcih. Je nujno potreben vitamin, ki se topi v vodi in se v glavnem nahaja v živilih živalskega izvora, kot so ribe, školjke, rdeče meso in mlečni proizvodi. Ima pomembno nalogo pri nastajanju rdečih krvnih celic in DNA, genetskega materiala naših celic. Glavni vir vitamina B12 so meso, ribe, jajca, mleko in nekatere alge.
Selen (100-200 mcg/dan) pomanjkanje povzroča krhke spermije z lahko lomljivimi repki. Seme je polno selena in ga je potrebno redno dopolnjevati. Najboljši naravni viri selena so brazilski oreščki,ribe,perutnina,meso (še posebej divjačina), žitarice,gobe,čebula,česen,brokoli in zelje.
Koencim Q10 (30-100 mg/dan) antioksidant, ki zvišuje število spermijev. Največ ga je v skeletnem mišičju in celicah srčne mišice, potem v jetrnih celicah, ledvicah in trebušni slinavki. Del potrebnega koencima Q10 dobimo s prehrano. Največ ga vsebujejo meso, ledvice, mastne morske ribe (sardele), pa tudi maslo, rumenjak in rastlinska olja. Nahaja pa se tudi v nekaterih vrstah rastlin, kot so brokoli, špinača in korenje ter v polnovrednih žitaricah.
L-karnitin ( do 3g/dan) Italijanska študija je pokazala, da uživanje 2 g/dan, 3 mesece močno poveča gibljivost in število spermijev. L-karnitin maščobnim kislinam omogoča prehod skozi celično membrano, kjer se te porabijo kot vir energije. Največ ga je v rdečem mesu (posebno bogato z njim je ovčje meso; v 100 gramih mesa ga je kar 210 mg).
Vitamin A - ni ga potrebno jemati posebej, če uživate multi vitamine, ker je tam zadostna količina vitamina A. Potreben je za normalno spolno dejavnost in razmnoževanje, za nastanek posteljice in razvoj zarodka, pomaga k večji produkciji spermijev, sodeluje v sintezi vidnega pigmenta rodopsina (omogoča zaznavanje barv in svetlobe), za razvoj kosti in okostja.
Esencialne maščobne kisline so celo bolj pomembne kot za žensko. Pomembne so pri regulaciji krvnega tlaka, vnetij, presnovi lipidov, reakciji na stres, gradnji celične membrane, živčnih funkcij, imunskega delovanja in produkcije steroidnih hormonov. Popolnoma jasno je, da so prehrambene maščobe veliko več kot le gorivo za proizvajanje energije in kopičenje zalog. Esencialni maščobni kislini najdemo v morskih ribah, oreščkih, nekaterih semenih, stročnicah, algah, materinem mleku in zeleni listnati zelenjavi. Razen boračevega olja, svetlinovega olja in materinega mleka, vsebuje maščobno kislino omega-6 le še redko katero živilo. Laneno seme je najbogatejši naravni rastlinski vir maščobne kisline omega-3, medtem ko je boračevo olje najbogatejši vir maščobne kisline omega-6.
L-arginine – aminokislina (2-4 g/dan) – služi za hitro regeneracijo celic, poveča dostop aminokislin v celice in s tem omogoča lažjo sintezo beljakovin. Obetajoči rezultati mnogih študij kažejo na večje število spermijev in njihovo boljšo gibljivost …