IZVIRNO SPOROČILO: mateyka
ne vem, če so smiselni v vseh primerih. v večini (če niso velike firme) bi celo rekla, da nimajo efekta, ki bi ga ćeleli..
ampak kakor sem že prej vprašala - a ni bolj smiselno to v živo izvajat, če iščeš iskreno reakcijo na "ustreljen" takojšen odgovor?
Ne dolgo nazaj sem poslusala intervju z dorektorjem neke izjemno uspesne in majhne racunalniske firme. Povedal je, da dobijo letno nekaj malo manj kot 300 vlog za zaposlitev. Vsem posljejo obvestilo, da je prvi korak za zaposlitev resevanje nekih nalog (test). Odzove se jih na to obvestilo priblizno 60, naloge dejansko pa resi cca 10 oseb. Dovolj zgovorno.
Ljudje so/smo vcasih premalo samokriticni in ne vidimo rrealno svojih sposobnosti in potreb delodajalca. V veliki firmi se IMO lahko, ce je sprejet delavec, ki ni za to delavno mesto naredi prerasporeditev in se ga usmeri an drugo delovno mesto , v majhnem podjetju pa tega ne mores narediti, ker ni mesta kamor bi koga prerazporedil. zato je verjetno majhnim podjetjem v interesu sprejemati ljudi, ki dejansko ustrezajo zahtevam.
Sicer pa kadroviki ponavadi niso psihologi in ne morejo (kakor ne morejo niti sami psihologi) kar v zivo "postavljat diagnoze". razgovor ima pa se en dejavnik - ali si komu vsec ali ne. Vsecnost ne vpliva na sposobnost osebe da opravlja doloceno delo, vpliva pa na nas vtis o tem ali je sposobna opravljat delo in je zelo subjektivna kategorija. Ker se ponavadi ne gre o osebnih asistentih in druzbenicah, guvernantah, ta osebna kemija nima prednosti pred sposobnostjo pa opravljanje dela.
_____________________________
Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)