Anonimen, ženskam naj bi libido rasel in dosegel svoj plato pri 30ih letih (nekje tam - od 27 do 35, recimo), moški pa imajo svoj vrhunec veliko prej - pred 20im letom oz. tam nekje (recimo od 18 do 25), eni še prej. To je povprečje in to je kar se tiče fizikalnih dejavnikov - žensko telo je v poznih 20ih boljše pripravljeno na materinstvo kot pri 18ih (to ti potrjujejo tudi statistike iz porodnišnic: več zapletov je pri porodih in po porodih najstnic, tudi 18 in 19-letnic kot pa pri poznih 20ih, zgodnjih 30ih - po 35 pa spet precej več komplikacij, sploh če je prvi porod). Telo dozori (boki se razširijo, prsi formulirajo, dokončno itak šele med nosečnostjo), psiha naj bi tudi, vse super, hočemo potomce. Zato se dosti ženskam "utrga" od želje po otrocih ravno v teh letih. Moški imajo kot rečeno to malo prej, ker pri njih ni treba, da celo telo tako zelo dozori,... saj ne nosijo otroka 9 mesecev in se za tisti en seks ni treba tako zelo pripravljat (fizično). Zato nimajo tako hudega nagona prav po zaploditvi potomca - oni bi pač seksali, da bi imeli čim več potomcev. Tista želja po določenem otroku, za katerega bojo skrbeli, pa je pri njih bolj pishološko vodena in pride s partnerico, s katero si ga želijo (pri ženskah ni nujno povezano: imaš samske 30letnice, ki si strašno želijo otroka - prav otroka, oče že mora bit, to se strinjajo, ampak želijo si otroka. Moški si navadno ne želijo zelo zelo močno otroka kar tako, če so samski, to pride navadno skup z življenjem v dvoje. - to razlaga da je to bolj psihološko, pri nas pa dostikrat zelo nagonsko).
Vendar smo ljudje tudi psihološka bitja in psiha dostikrat vpliva bolj kot pa telo samo. Tvoj primer: normalno bi se v tvojih možganih hipofiza počasi umirjala in pošiljala vedno manj signalov reproduktivnim žlezam (ne vem, a si moški ali ženska, ampak pri obojih je v principu isto, samo leta so različna, kdaj se to zgodi). Te bi zato proizvajale manjše količine spolnih hormonov in to bi vplivalo tudi na libido. To je zato, ker starejši ljudje vedno težje skrbijo za zarod in zato je narava dala prednost tistim, ki so znali varčevat z energijo.
Vendar je značilno, posebej za moške v srednjih letih, ko se bojijo, da bi jim začela moč pešat, da se jim dostikrat čisto strga (ni pa to izključno moška lastnost, tudi ženskam se dostirkat). Psiha se noče postarat, niti noče, da bi se telo postaralo in zato možgani pošljajo sporočila žlezam, da naj proizvajajo velike količine hormonov - in libido se poveča, ljudjem se pa včasih čisto strga, tako jih razganja. Zato temu rečemo druga puberteta. Ker je v bistvu zelo podobno: telo preplavljeno s (spolnimi) hormoni in vse posledice, ki jih to prinese.
Obstajajo pa tudi obratni primeri (in ni jih malo): recimo ženska v 30ih, ko bi morala bit najbojl za stvar, nekako ni tako zelo zainteresirana, skratka: njen libido je nizek, čeprav bi moral bit na višku. Razlog je navadno preprost: ker je utrujena (navadno imamo v teh letih male otroke in to večino žensk kar izčrpa) in možgani spet korigirajo: aha, telo rabi počitek, torej ne bo seksa (nimamo energije za še enega potomca trenutno, ap tudi seks je energetsko potraten), zavrimo produkcijo hormonov, za to samo tratimo energijo... isto se lahko zgodi moškemu, ki je pod stresom - enostavno možgani vidijo, da ni več energije še za to. Velikokrat lahko recimo vidiš tudi tu gor, ko ženske pišejo, da moškemu ni do seksa, ko pa sta na počitnicah, pa vse super laufa... Ker ni stresa, ker se je fant naspal, ker je zadovoljen... - občutki sreče igrajo precejšnjo vlogo pri proizvodnji hormonov. Adrenalin pa zavre proizvodnjo drugih hormonov, ki niso potrebni za preživetje osebka, ker je pač očitno trenutno treba bežat ali se borit, torej ni časa za razmnoževanje;)
Nekak v tem smislu - to je ve pretirano poenostavljeno napisano, vendar nekak v tem smislu naši možgani non stop korigirajo - imaš danosti, ki jih pa potek prilagajajo trenutnim okoliščinam in počutju (lahko v + ali -).