Bolniško nadomestilo za nego otroka izhaja iz obveznega zdravstvenega zavarovanja SAMO, če si zaposlen ali upokojen. Kajti obvezno zdravstveno zavarovanje imamo načeloma vsi, pa nismo vsi zaposleni. Kar posledično pomeni, da bolniško nadomestilo za nego otroka izhaja iz delovnega razmerja, torej ne iz samega obveznega zavarovanja. V nobenem primeru pa nima nobene zveze z dodatnim zdravstvenim zavarovanjem kateregakoli od staršev.
Je pa res, da je otrok ponavadi zavarovan po enem od staršev. Obstajajo sicer izjeme, ampak so preveč redke, da bi bile trenutno vredne omembe. Večinoma so otroci zavarovani po tistem od staršev, ki je zaposlen in to uredi na delovnem mestu (zaradi uveljavljanja bolniškega nadomestila). Če sta zaposlena oba, se pač dogovorita. Če pa ima otrok samo enega od staršev ali pa, če sta oba brezposelna, pa sta večinoma kljub temu oba obvezno zavarovana in je otrok še vedno zavarovan po enem od njiju. Če ZZZS ugotovi (pa imajo za to kar ažurne evidence, veš - v primerjavi z marsičem drugim), da se je "pojavil" otrok, ki ni obvezno zavarovan po enem od staršev, pa starše o tem takoj pisno obvestijo in jim naložijo, da jih takoj, najkasneje pa v roku 8 dni, zavarujejo tako ali drugače (v službi ali na ZZZS).
Za primer pa, ki je bil omenjen (pri skoraj ločenih starših) - otrok je bil očitno zavarovan po očetu, ker je bil ta zaposlen. V času ločitvenega postopka je otrok ostal pri materi in oče je ugotovil, da bo, kot zaposlen, moral plačevati preživnino, čemur pa se je hotel izogniti s tem, da je pustil službo. Delodajalec je tako istočasno ukinil zavarovanje očetu in otroku. In ker oče tega materi ni povedal, mati tega ni mogla vedeti, saj v tistem času otrokove zdravstvene kartice niso nič potrebovali oz. preverjali na avtomatu. In očitno se je nesreča tudi zgodila prej, preden je ZZZS poslal obvestilo o tem staršema. Ali pa so ga morda celo poslali, pa ga je prejel oče in tega ni povedal materi. Sploh pa, če se je z otrokom odselila na drug naslov, stalnega bivališča pa sebi in otroku še ni spremenila (kar je nameravala po tem, ko bi bila odločba o razvezi pravnomočna - večinoma ženske naredimo tako, tudi jaz sem). Kljub temu je za šoloobveznega otroka (in tudi za vse ostale, odrasle ljudi) vse, kar je potrebno za ohranitev življenja, zastonj, vse, kar je zraven (kasnejša nega v bolnišnici itd.) pa je plačljivo. Vendar se za otroke še vedno da vse urediti naknadno, v roku 8 dni. Sploh pa v takšnem primeru. Dovolj je, da se stopi na socialno službo Kliničnega centra ali pa direktno na ZZZS, pa se vse uredi.