Konec koncev veliko otrok večino dneva preživi v vrtcih in šolah.
In zato me je pred tremi leti (ob vstopu v šolo in prehodu iz vrtčevske uravnotežene hrane) šokiral jedilnik, ki je visel na oglasni tabli osnovne šole:
za zajtrk so otroci dobili burek, hot-dog, krof, sendvič, pizzo - zraven pa sok v tetrapaku
za kosilo skoraj ni bilo juh in enolončnic ter solat in sadja - vsak dan pa je bilo na jedilniku meso (najraje v omaki ali golažu)
za popoldansko malico so jim ponujali energetske rezine, pudinge, buhteljne itd.
Povezali smo se s strokovno delavko, ki je bila pristojna za sestavljanje jedilnikov. Povedala je, da pač ponudijo otrokom tako hrano, kot si jo želijo (češ da šola ne bo metala stran juh, solat in sadja) - ta pa je polna tistega, česar otroci ne potrebujejo, primanjkuje pa ji tistega, kar je nujno potrebno za zdravo rast in razvoj.
Priznala je, da so podatki šolske zdravnice zastrašujoči (holesterol, sladkorna bolezen, povečana telesna teža...), da pa z "junk" hrano otroci vsaj nekaj pojedo. In kar nekaj staršem je bolj važno, da otrok poje nekaj, ne glede na to, kaj je.
Potem smo starši zaropotali na svetu staršev, kasneje tudi na sestankih pri ravnateljici - in čudežno so se na jedilniku zanšle solate, pa zelenjavne enolončnice, pa polnozrnate žemlje in namazi....
Doma (in v večini vrtcev) pazimo na zdravo, uravnoteženo prehrano, kaj pa v šoli?