Ampak on poskuša v nedogled.
Izgleda da je zdrav maleček
. Itak da probavajo, saj še mi probavamo, kje so meje, kako ne bojo oni;). To ni nič hudega, glavno, da ve, kje so meje in da ga vedno prej ustavimo.
tudi če ve, da nekaj ne more, poskusi, ga ne izuči, da ga kaznujemo, ne s sedenjem, ne z jemanjem igrač. Ne z zvezdicami, skoraj vse možnosti smo že izčrpali kako bi ga pomirili.
Vsak otrok pali na svoje. Ronji se bo svet podrl, če ji boš en zmečkan listek vzel, ker je še hujši hrček kot njena mama in bognedaj, da ji zagroziš, da boš vzel igračo! Bo vse takoj pospravila. Njena flegmatična sestrica se 5% ne sekira za igrače - ok, pa vzemi, magari vse, se bom igrala pa z odejo al pa svojimi oblekami... ona si vedno najde nekaj, sploh je ne moti, če ji vzameš to, s čimer se igra. Ji gre pa strašno do živega, če si ti jezen nanjo - da jo odneseš stran in ji poveš, da si jezen ali recimo lubi ji reče, da ne bosta več prijatejla. Tako da moraš najt, kaj pride do živega tvojemu otroku, niso vsi isti. Pohvala vsem paše in jo je fajn uporabljat, ampak ne za manipulacijo.
oblubi kako bo priden, pa je drug dan spet vse po starem in jovo na novo, kazen, pogovor, obljuba.
Tako mali otroci še ne razumejo koncepta dolgoročne obljube. Oni v trenutku, ko obljubijo to res mislijo. Samo potem vse pozabijo.
Namreč kazni delujejo samo če so redke. Čim jih začneš pogosto uporabljati, izgubijo učinek.
podpis. Moji punci točno vesta, kdaj je šlo čez mejo, ker sem res jezna samo kadar je res čez mejo. In takrat sta potem pridni, ker vesta, da je too much. Ali pa recimo v prometu in kjer je vprašanje varnosti, tam tudi vesta, da ni pardona - zato, ker samo tam res fejst zateživa. če se doma dereta, sicer nisva najbolj srečna, ampak ju ne bova nikoli tako najurila kot če bi hotela ena na cesto zbežat. Mora bit hierarhija, po moje. če je vse prepovedano oz. enako nezaželjeno, potem je isto kot če ne bi bilo nič.
Predlagam ti, da vsako stvar napoveš v naprej.
To mi delamo in se super obnese. Tudi zjutraj, ko se cartamo, se najprej samo crkljamo v postelji, potem pa jima povem, kaj vse bomo naredile in potem kar gre. Če za to zmanjka časa, ga gre na koncu navadno več za pregovarjanje;). Isto na poti v vrtec, kadar se nam mudi, vedno povem, kaj bomo naredile, ko pridemo v vrtec in pazim na pravilno zaporedje (najprej vzameš copate, potem se preobuješ, recimo;)... in potem gre hitreje.
Kako bi opravilo naredili v igri.
To je tudi dober nasvet. Mi smo zdaj morali začet pucat nosek 2x na dan po navodilih zdravnice in ker je baje to dobro za vse otroke, ga spirava obema (pa še midva, ker pač zgled mora bit;). In sva se precej trudila, da sva naredila to reč kolikortoliko prijazno - počasi in čim bolj kot igro... In sta kar sprejeli. Sva jima razložila, zakaj je to dobro in pustila, da sta sami imeli precej besede pri tem, kako hitro bo šlo. In v 1 tednu si pustita spucat nos (kar res ni glih luštno).
Hehe, lejla dostikrat reče: "Bom, če rečeš prosim!" In rečem:) Zakaj pa ne bi? Saj tudi lubiju rečem prosim, to se mi zdi lepo. samo da ga ne prosjačiš.
ampak on je sanjač, ne dela tega zaradi trme
Ronja je tudi sanjačka. Ampak če se ji nekam mudi, ne bo odsanjala in se da to kar fajn izkoristit:).
"Ker sem jaz tako rekel!"
Uf, jaz sem pa to sovražila in še danes sovražim! Saj nisem totalni idiot, da ne bi razumela dobrega argumenta. In zato se trudim odgovorit na vse tiste včasih totalno zoprne zakaje. Ker vem, kako sem se sama počutila ob "ker sem jaz tako rekla!".
mu pa ne bom 100x razlagala zakaj ne dovolim da to počne.
Kolikor sem brala/gledala okoli/se pogovarjala... je to žal edini način;). Saj potem počasi sprejmejo, eni hitreje, drugi so malo bolj uporniški... Ampak bolj ko je uporniški, bolj rabi vedet, zakaj nečesa ne sme. Pomaga tudi razlaga z nazornim primerom: "Če ne boš imela copatkov gor, se boš prehladila - se spomniš, kako si se zadnjič slabo počutila, ko si bila bolna? In nisi mogla v vrtec in so te prijatelji pogrešali?"
Ne sme (ali mora) se zato, ker se ne sme. Ker je tudi on del družine, kjer veljajo določena osnovna pravila (pravila staršev in ne njegova!) in ta pravila veljajo za vse, vključno za njega in to zato, da lahko vsi skupaj lažje živeti in da ostane več časa za njegovo igro in crkljanje
ja, ampak če mu to tako razložiš, vsaj pri mojih, veliko bolj pali. Če razložim malima, da če se bongata po pručkah med kosilom, se kaj polije in potem morava midva pobrisat in potem nimava časa za njiju, veliko bolj paše kot če rečeva, da naj pri miru jesta.
Ta pomoč pri oblačenju in obuvanju ni vedno potreba zaradi nesamostojnost ampak je lahko to čustvena potreba otroka. Otrok se na ta način nekako crklja. In otroka je prav včasih tudi tako pocrkljati.
Mojidve kar rečeta, če to rabita. "Mami, a me danes ti obuješ? Mam slab dan" Pa sta sicer zelo samostojni in navadno niti nobenemu ne pustita, da bi jima pomagal, ker znata SAMI.
Ampak včasih pa se radi pocartata, dostikrat se pa zrihtata, pa se potem pocaratmo. se mi zdi ok, da se otrok sam zrihta, ker to precej pomaga tudi vzg. v vrtcu.
tehnofil, vidim, da imam v bistvu veliko srečo, da se malidve tako zgodaj zbujata
. Midva sva pa to vedno preklinjala
. ampak vsaj za cortat je pa vedno dovolj časa, hehe. Če ti otrok vstaja najkasneje uro in pol pred vrtcem, ki ga imaš 300m stran, imaš pač seveda več kot dovolj časa za to
.
_____________________________
http://vecna-optimistka.blogspot.com/