cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

writing-img

Navade ob krstu

clock-img

31.10.2007, 20:58

clock-img

BAMBINA_

pencil-img

3394

Ali se je navada župniku po krstu zahvaliti z denarjem? Če ste, koliko ste dali? Ali je treba dati za kakšno mašo ali kako? Pojma nimam kakšni so običaji, pa ne bi rada ravno blesava izpadla. user posted image

clock-img

31.10.2007, 21:15

clock-img

kjava

pencil-img

2416

Pri nas je navada, da botra dasta župniku nekaj denarja po končanem obredu. Ne za mašo ampak čist tko, po lastni presoji.

clock-img

31.10.2007, 21:19

clock-img

Anonimen

Jaz sem kot botra pred leti dala pet jurjev, pa botr tudi. Se pravi 10 jurjev skupaj. Zdaj bi dala pa po 20 evrov. Ima uvrh glave dost in čez.

clock-img

31.10.2007, 22:45

clock-img

lex

pencil-img

6532

midva in boter smo dali vsak po 30€

_____________________________

Najlubkejša stvar, ki se nam lahko zgodi, je dojenčkov smeh. (Sigmund Freud)
-----------------------------
Takole pa napreduje naša hiška. http://www.podsvojostreho.net/weblog.php?w=120

clock-img

01.11.2007, 14:37

clock-img

klaja

pencil-img

2423

Pri nas pa je ponavadi tako, da župnik po končanem krstu vse prisotne povabi v njegovo "pisarno" in da se nazdravi. Potem pa se da na mizo košarica (ponavadi jo dajo na mizo kar boter ali pa stari starši) in vsak povabljenec da not nekaj denarja. Boter in straši ter stari starši smo dali vsak po 5000 - 7000 bivših SIT, ostali pa po 1000 SIT, pač po želji. 

clock-img

06.11.2007, 12:07

clock-img

NATAŠI

pencil-img

3258

midva sva dala župniku kuverto (20.000 sit lanski december) in sva mu jo dala že kar na sestanku in to je to

clock-img

10.12.2007, 14:17

clock-img

Polžica

pencil-img

16

Pri nas je navada, da se user posted image  krsti med nedeljsko mašo. Ali se v tem primeru da še posebej v nabirko? A ni dovolj, če dajo botri, starši in stari starši denar že v nabirko med mašo?

Me pa še nekaj zanima, kar je tudi povezano z običaji pri krstu. Zanima me, ali ima lahko otrok dva krstna botra? Pogovarjamo se o krstu in midva z user posted image  bi rada, da bi imel user posted image  za botra oba strica (njegovega in mojega brata).

clock-img

10.12.2007, 19:33

clock-img

marelicaa

pencil-img

201

Ja seveda ima lahko dva botra zakaj pa ne? Lahko sta dve botrci, ali pa mešano. Možno je tudi, da ima samo enega botra.

clock-img

10.12.2007, 19:59

clock-img

*erika*

pencil-img

938

js sm u soboto mela krst in je moj moz dal 100evrov.

_____________________________

stefanio pejić 5.3.2006 nadja pejić 3.11.2007

http://stefanio-nadja.moj-album.com/

clock-img

10.12.2007, 21:30

clock-img

benika

pencil-img

7793

Ja seveda ima lahko dva botra zakaj pa ne? Lahko sta dve botrci, ali pa mešano. Možno je tudi, da ima samo enega botra.



Načeloma naj bi to držalo, je pa različno od župnika do župnika. Midva sva izrazila željo, da bi imel najin sinko dve botrici, pa naju je tako zabodeno gledal, kot da bi mu rekla, da bosta botra hudič in Sveti Peter. Ampak nama je uspelo in nama bo sigurno še enkratuser posted image

clock-img

11.12.2007, 08:36

clock-img

honey

pencil-img

2567

Midva ob krstu nisva dala nič, mislim pa, da sta dala tast in tašča, ki sta bila botra, nekaj dala, pa še to zato, ker so bili krščeni njuni 3 vnuki in sta bila oba botra (našemu in dvojčicam od svakinje). Je pa krst tudi med mašo v nedeljo. Če bi bilo po moje, ne bi dala nič, samo tisto, kar daš pač v pušico. Saj že tam veliko nabere. Joj, sem jaz žleht, ampak žal, tako imam mnenje.

clock-img

11.12.2007, 13:06

clock-img

Nika v službi

pencil-img

5222

Pri nas se plača krstna maša (če seveda želiš krst z mašo), po maši oz. obredu pa botri oz. starši dajo kuverto z vsebino po svoji presoji. Ni pa nujno, seveda. Mi smo januarja 2006 dali 10.000 SIT.

Pri nas je zadnje čase praksa, da sta dva botra. Tudi naša Nika je imela dva - zakonski par (moj bratranec z ženo), lahko pa je samo eden oz. kakršne so pač želje staršev. Pri nas župnik nič ne komplicira.

clock-img

19.12.2007, 14:35

clock-img

jagoga

pencil-img

953

Pri nas je že od vedno običaj, da sta dva botra. En po ženini strani in en po moževi strani. Običajno se dela tako da sta en moški in ena ženska. Mi smo imeli tako, da sta bila oba moška, pa se je župnik čist strinjal s tem. Važno je le da imajo vsi botri vse zakramente tudi poroko, če živita skupaj in imata otroke.
Finančna obremenitev botrov je bila zlata verižica s križem, in torta, ki sta si finančno razdelila. En boter je kupil krstni prtiček, drugi pa je dal 5.000 sit župniku in 2.000 sit vsakemu od strežnikov (bila sta pa dva).

clock-img

19.12.2007, 21:47

clock-img

Anonimen

Pri nas se plača samo krstna maša in nič drugega. Lahko povabiš župnika še na kosillo. Drgač to je touser posted image user posted image user posted image

clock-img

03.01.2008, 16:18

clock-img

tehnofil

pencil-img

3160

IZVIRNO SPOROČILO: BAMBINA_
Ali se je navada župniku po krstu zahvaliti z denarjem? Če ste, koliko ste dali? Ali je treba dati za kakšno mašo ali kako?


Daj toliko, kot daš od srca, ne da bi nato celo življenje govorila, koliko si dala. Ko daš, daš in se več ne oziraš.

Ja za mašo je tudi pametno dati, vendar to pomeni, da si naročila nekaj za sebe in ne za "župnika".

clock-img

28.06.2013, 15:20

clock-img

Sadrika

pencil-img

361

Malo stara tema, bi pa vprašala ali ste dali vkuverto z denarjem tudi kakšno napisano zahvalo ali zgolj denar? Meni se zdi malo tumasto dati kuverto in notri samo denar. Rada bi mu nekaj napisala v zahvalo, pa ne vem kaj in kako, ker sem premalo verna, da bi vedela s kakšnimi besedami se naj izrazimuser posted image

clock-img

23.07.2013, 14:22

clock-img

tehnofil

pencil-img

3160

Jaz se ne spomnim več, ampak zdi se mi, da sem mu dal denar brez kuverte in rekel, to je pa za vas.

Drugače pa ne komiciraj in ne skrivaj da ne veš. Pač primerno vsoto mu daj v zahvalo. Lahko pa tudi napišeš neke vrste zahvalo. Ne gre za obred in ne vem kaj ampak za čisto medčloveško gesto v zahvalo. Daš pa toliko, da lahko pogledaš v oči in rečeš hvala.

< Sporočilo je popravil tehnofil -- 23.7.2013 14:26:39 >

clock-img

18.03.2014, 13:59

clock-img

robista

pencil-img

91

Načeloma je krst zastonj, saj je to prvi sveti zakrament in s tem postaneš kristjan, zaradi tega se tudi ne obračuna.
Je pa tudi res, da vsak vseeno potem župniku tudi nekaj denarja, kot že rečeno povsem po svoji presoji.

Zadnji članki

article-img

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem