Čeprav lahko listerioza povzroči prehladu ali gripi podobne simptome ali sploh nobenih, le redko pa pri imunsko slabše odpornih odraslih povzroči meningitis, vnetje oči ali odpovedovanje srca, pa je lahko smrtno nevarna za plod ali novorojenca. Okuži se lahko plodovnica, posledica pa so lahko prezgodnji porod, mrtvorojenost, infekcija s sepso novorojenca. Simptomi se pri otroku lahko začnejo nekaj ur ali dni po rojstvu, lahko pa se odložijo za več tednov. Listeriozo zdravimo s širokospektralnimi antibiotiki kot so ampicillin in gentamicin.
Listeriozo lahko nosečnica prepreči z doslednim izogibanjem nepasterizirani hrani, predvsem pa mesu, mlečnim izdelkom govejega izvora in od drobnice (ovce, koze) ter zelenjavi, ki bi lahko bila v stiku z njimi. Listerijo namreč v prebavilih lahko prenašajo menda tudi ptiči in celo pajki in klopi. Največ okužb z listeriozo se zgodi v poletnih mesecih juliju in avgustu.
Vsa pasterizirana hrana (torej vsa industrijsko predelana) v tem pogledu ne predstavlja več nevarnosti. Torej to velja tiudi za mehke sire in paštete, pršute in veterinsrsko pregledano meso, če so izdelane "industrijsko".
Nevarnost okužbe z listerio je seveda večja prej kot kasneje v nosečnosti vendar je lahko smrtno nevarna tudi še po rojsvu.