IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko
Definitivno domišljija.
Če je definitivno domišljiaja - od kje imamo potem toliko raje resničnostne šove kot opere?
Kot pravi tvoja lušna misel ravno zato, ker so iluzija. V bistvu zelo podobno operi ali katerikoli drugi umetnosti ali umetnosti , ki to ni - pasivno vživljanje, pasivno užitkarjenje, pasivno, posredovano doživljanje (ne)prijetnih čustev, ki naj nas preplavijo, da bi se jih lahko očistili in znebili, doživeli katarzo.
Recimo Trenutek resnice (baje da to sicer ni šov ampak kviz), ki se mu očita popularizacija nizkih in primitivnih strasti. Učinek oddaje na ljudi je ravno nasproten, njegov namen ni kolektivno usvajanje takšnega vzorca zaradi česar obstaja strah, da bi nam standard "dobrega okusa" padel. Ti ljudje na tistih stolčkih, so v naše domove posredovani kot skrajni primeri od katerih se je potrebno ograditi, distancirati in na ta način služijo utrjevanju mita o povprečnem, malem človeku, navadnem smrtniku. To vam je točno tisto, ko si na koncu oddahnemo in rečemo hvala qrcu, da mi nismo takšni, kljub vsemu smo še vedno normalni.
Če gledamo naša življenja, od rojstva naprej, začnemo z jasli, vrtci, šolami, na koncu se zaposlimo, znotraj tega vzorca, ki pravzaprav ni nič druga kot družbeni imaginarij (torej fantazija realnosti) osmišljamo svoja življenja, ki jih na simbolni ravni ovekovečimo, potrdimo s kakšnim izmed statusnih simbolov. To je torej realnost gospodskih razmerij, ki jo zahodna civilizacija sprejema za samoumevno. Ko se pojavijo zagovorniki raznoraznih teorij zarote, ki smatrajo da je naše Realno pravzaprav kapital, kot neodvisna in avtonomna sila, ki usmerja in si podreja naša življenja, bi verjetno takšno laprdanje označili kot znanstveno fantastiko - torej domišljijo par excellence.
Zopet na drugi strani pa obstaja simbolni svet, svet podob, slik, umetnosti, poezije in proze, v katerem se razbija hierarhija družbenih odnosov, ki v nasprotju s prvim dopušča odpiranje drugih in drugačnih svetov, prostorov komunikacije, le na mnogo višji, duhovni ravni. Podobe in slike, ki kot take še najbolj spominjajo na domišljijo.
Vprašanje je samo ali pritlehno uživati z Velikim bratom ali leteti z Tarkovskym, Bergmanom, Rachmaninovom...
< Sporočilo je popravil Bakfark -- 12.8.2010 13:32:57 >