IZVIRNO SPOROČILO: Felicita
torej, če pogledamo malo bolj obširen povzetek študije: http://researchnews.osu.edu/archive/sibbreast.htm
Gre pa v bistvu za to, da so za razliko od ostalih študij primerjali brate/sestre ZNOTRAJ istih družin (druge študije običajno primerjajo ''across the board'' - torej družine z različnimi ozadji med sabo) in so ugotovili, da dojenje ne prinaša neke blazno pozitivne razlike tistemu članu družine, ki je bil dojen. Kar je nekako logično, ker je veliko od teh dejavnikov (npr prehrana, zdravniška oskrba) (po mojem mnenju) vseeno veliko bolj pomembna kot prehrana v prvih šestih (ali 12) mesecih. Torej na kratko, niso ugotovili, da je dojenje ''precenjeno'' ali ''nekoristno'', samo da v istem (socialnem) okolju ne zagotavlja prednosti.
Za kej več bo pa treba počakat objavo cele študije na netu - originalni članek očitno še ni objavljen. Ker povzetke je vseeno treba jemat z mal rezerve.
Dober povzetek (tvoj seveda)!
Sicer pa ja, moje mnenje je, da se absolutno pretirava s tem "spodbujanjem" dojenja, ki gre hudo v smer forsiranja za vsako ceno. S tem se dela škoda vsem - tistim, ki ne dojijo (in niso dojeni) in tudi tistim, ki dojijo(in so dojeni), pa imajo nerealna pričakovanja. Prišli smo celo tako daleč, da mora biti (če seveda ne želiš biti popljuvan s strani vseh mogočih - kar avtorica te raziskave nedvomno bo) v raziskavi o dojenju obvezno napisano, da je dojenje vseeno najboljše za otroka, četudi v razskavi tega nisi direktno preverjal, kaj šele potrdil. Hudo znanstveno, res... Ravno tako je z ocenjevanjem AM - če nima tega napisanega, bo dobilo slabo oceno. Hm, najbrž je kvaliteta res hudo odvisna od napisa, a ne?
Danes resnično manjka objektivnosti. Ogromno teh raziskav o dojenju je narejenih precej na holjadri - metodološko hudo pomanjkljivo, zato bi za začetek bila res potrebna spet kakšna študija (kot je bila že enkrat), ki bi res pregledala samo metodologijo in potem rezultate vseh teh raziskav. Šele tako bi prišli do objektivneših rezultatov. Razred zase so pa seveda povzetki raziskav, ki pogosto "interpretirajo" rezultate tako, da včasih res ne veš ali bereš isti članek.
Da se razumemo - čeprav sama nisem dojila, nimam resnično nič proti dojenju. Verjamem, da je super in najboljše za otroka v idealnih pogojih. Verjamem pa tudi, da je adaptirano mleko čisto dovolj dobro za otroka in predvsem, da otrok ne bo imel nobenih posledic zaradi dojenja oz. nedojenja. Ker na človeka vpliva preveč stvari, da bi bilo eno (ne)dojenje res tako odločilno za karkoli v nadaljnjem življenju, kot to danes vsi prikazujejo. V tem vidim jaz bistvo te raziskave, ki pa seveda ni in ne bo sprejeta z odobravanjem, pač pa prej negativno, ker se ne sklada s trenutnimi zapovedmi (ne glede na upravičenost ali ne). Žal.
< Sporočilo je popravil zaspancek1 -- 28.2.2014 7:56:12 >