IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka
IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: nyna84
... 1-2 €. Tako bi dobile delovne navade, pa še naučile bi se, da denar ne pade z neba, ampak ga je treba prislužiti.
In da bodo delale samo če jim boš plačala.
Evo, tehnofil, spet se s tabo ne strinjam.
Ja, če pa vedno debatiramo o ekstremih. Ampak ne glede na to, ne strinjaš se, a ju ne plačuješ.
Tudi če se ugotovi da žepnijo ja, ali pa ne, vedno lahko to izpelješ tako, da bolj škoduješ, kot koristiš.
Redno plačevanje za domača dela ni primerno. Ne rečem, če kdaj pa kdaj kaj zasluži, za posebna dela, vspodbudo,... ampak domača dela so praviloma obveznosti vseh nas domačih.
Ker skupaj živimo, moramo tudi skupaj kaj k temu prispevati. Otroci naprimer, da po kosilu prinesejo krožnike z mize k pomivalnem koritu in druge manjše stvari. Pomembno je da dobijo občutek, da morajo skupnosti tudi prispevati s svojim delom. Pač tako, na mehko v okviru zmožnosti in še bolj priložnosti. Tako tudi dobijo veselje do dela, ne samo ljubezen do denarja - razen če mislite, da koga ko odraste ljubezen do denarja naredi srečnega (pa tudi če ga ima dovolj).
Sistema žepnine nisem nikoli razumel, prejemal, potreboval, dajal. Bistvo je otroka naučiti kako ravnati z denarjem, ne pa nabiranje denarja. Tudi tisti denar, ki ga mali ima (in gre v tromesto številko) je njegov, a poraba tega je možna samo v dogovoru z nama. Kakšen smisel pa bi bil, da bi otroku pustil, da denar porabi za stvari, ki so samo zato, da cuzajo denar. Razen v kakšem posebnem primeru, ko oceniš, da bi izkušnja izgube denarja za "prazno stvar" otroka v bistvu naučila, da lahko denar tudi "gre", brez da bi od tega kaj imel. Pa še takrat lahko (moraš) kontroliraš višino tega zneska.
Če si kakšno stvar želi, (in je smiselna) potem lahko za njo špara, pa še zraven mu bova dala. Če pa stvar ni smiselna, je ne more kupiti zgolj zato, ker je to "njegov denar". Otrok je otrok in dolžnost starša je da ga nauči ravnanja z denarjem.
Moram reči, da je naš, zelo vesel, da ima svoj denar pa tudi varno se počuti, ker ve da ne bova dovolila da bo šel "v nič", pa čeprav je cena za to, da si ne more zmišljevati vsakrkšne neumnosti, ki si jo zaželi.
V bistvu mu omogočava, da lahko postavlja potrošniški impulz pod kontrolo.