cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Zlomi pri otrocih

Pri otrocih so zlomi specifični zaradi posebnosti otroškega skeleta, rastnih plošč in plastičnosti otroških kosti. Edinstvena anatomija otroških kosti vodi v tipične zlome, ki jih pri odraslih ni.

Zlomi pri otrocih

Poškodbe spadajo med najpogostejše vzroke smrti in invalidnosti, to še posebej velja za mlajšo populacijo ljudi. Zlomi so 2x pogostejši pri dečkih kot pri deklicah.

 

Pri otrocih so zlomi specifični zaradi posebnosti otroškega skeleta, rastnih plošč in plastičnosti otroških kosti. Tipični zlomi, ki jih pri odraslih ne vidimo so: zlom »zelene veje« (greenstick fracture), zlom v obliki buckine glave (torus/buckle fracture), in zlom v predelu rastnega hrustanca (epifizioliza).

 

Tip zloma je odvisen od starosti otroka, najpogosteje pa je poškodovan zgornji ud. Zlomi podlakti predstavljajo polovico vseh zlomov pri otroku. Razmeroma pogosti so tudi zlomi zapestja in dlani ter zlom nadlaktnice nad komolcem. Najredkeje so pri otroku zlomljena rebra in pogačica.(2)

 

Ker so otroške kosti zelo elastične, se lahko zelo upognejo, preden se zlomijo. Vidimo različne tipe zlomov:

 

Torus (buckle) fracture (zlom v obliki buckine glave)

 

Je zelo pogosti zlom pri otrocih. Ker imajo otroci mehkejše kosti, se ena stran kosti upogne sama vase, brez sprememb na drugi strani. To je poznano tudi kot nepopolni zlom. Beseda torus izvira iz latinske besede Tori, kar pomeni oteklino ali izbolklino. Otroci si na ta način najpogosteje zlomijo kosti pri padcu na iztegnjeno roko (zapestje). Zdravljenje je z mavčno imobilizacijo 3 tedne, saj se tak zlom hitro zaceli.

 

SLIKA 1: zlom v obliki buckine glave (buckle fracture)

 

A) Komaj opazen zlom v distalnem delu podlaktnice

B) Zlom v obliki buckine glave

C) Zlom v proksimalnem delu podlaktnice

 

 

 

Greenstick fracture (zlom »zelene/mlade vejice«)

 

Se navezuje na nepopoln zlom, kjer se ena stran kosti prelomi zaradi delovanja sile, druga stran pa se upogne, a ostane površina neprekinjena. Ime »zlom zelene vejice« izhaja iz podobnosti z zlomom mlade, sveže vejice drevesa. Če vejico upognemo se zlomi na eni strani (zunanji strani upogiba), medtem ko je notranja stran upognjena toda neprekinjena. Ti zlomi pogosto potrebujejo naravnavo. Upognjeno toda neprekinjeno stran pogosto dokončno zlomimo, da dosežemo boljšo uravnanost. Nato je potrebna imobilizacija v mavcu od 4 do 6 tednov, saj se ti zlomi dolgo celijo, ker se ponavadi pojavijo v sredini kosti, kjer kost počasneje raste. Pri otrocih starih od 5-12 let, je ta zlom trikrat pogostejši kot pri otrocih starih do 5 let.

 

SLIKA 2: Greenstick fracture (zlom zelene veje)

 

 

 

Zlomi v predelu rastnega hrustanca dolgih kosti (epifizealni zlomi)

 

So bistveno pogostejši pri otrocih, starih od 5 do 12 let (v primerjavi z otroki do petih let je sedemkrat pogostejši). Rastna plošča je namreč najšibkejši del v otroških kosteh. Od vseh zlomov dolgih kosti pri otrocih, jih 30% vključuje rastno ploščo – skoraj polovica teh je v zapestju.

 

Poškodbe rastne plošče so pogostejše pri dečkih kot pri deklicah, mogoče zato, ker ostajajo rastne plošče pri dečkih odprte dlje časa in ker so izpostavljene večim poškodbam med vztrajnimi in večjimi aktivnostmi. Večina teh zlomov se pojavi pri dečkih v starosti 12-15 let in pri deklicah v starosti 9-12 let. Najpogostejša je razdelitev otroških zlomov po Salter-Harris-u, ki deli zlome na 5 tipov. 1. tip je najenostavnejši in bo najmanj verjetno povzročil motnje normalne rasti. Večja kot je številka pri tipu zloma, bolj »zapleten« je zlom.

 

SLIKA 3: Zlomi v področju rastne plošče (Salter-Harris)

 

 

Približno 85% zlomov se zaceli brez kasnih posledic. Možne posledice so: prezgodnji zastoj v rasti kosti, prekomerna rast kosti in upogib kosti in s tem deformiran ud.

 

Literatura:

 

1. M.Slemnik, A.Čretnik,dr.med.: Zlomi pri otrocih, Maribor, jan.2008, objavljeno v Medicinskem mesečniku marca 2008.

2.Vindišar F., Brilej B. Zdravljenje dislociranih zlomov gležnja pri otrocih. Zdrav vestn 2004; 73: 289-91

3.William D. Terrel, MD. What is a Fracture. Hughston Health Alert. Dosegljivo na www.hughston.com

4.Cluett J., MD Greenstick fracture. Buckle fracture. Dosegljivo na: www.orthopedics.about.com

5.Medscape. Buckle fracture. Dosebljivo na www.medscape.com

6. Athletes advisor: The growth plates, dosegljivo na: http://www.athletesadvisor.com/articles/baseball/growth-plate.jpg

7. www.e-radiography.net/ibase5/Wrist/index.htm

news-img

Kako organizirati nepozaben rojstni dan za otroka?

Organiziran rojstni dan za otroke je lahko nepozaben dogodek, ki razbremeni starše in poskrbi za veselje otrok. Izberite pravo lokacijo, zanimivo tematiko in ponudnike, ki bodo poskrbeli za čarobno praznovanje.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem