Zdravljenje sladkorne bolezni z matičnimi celicami?
Raziskovalci so povedali, da je poskusno zdravljenje z matičnimi celicami bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 1 omogočilo, da bolniki celo do štiri leta niso potrebovali injekcij inzulina.
Večina je po presaditivi lahko proizvajala svoj inzulin
Ameriško-brazilski projekt, pri katerem je sodelovalo 23 bolnikov, je pokazal, da je večina po presaditvi matičnih celic iz lastnega kostnega mozga lahko proizvajala svoj inzulin. Celo tisti, pri katerih se je bolezen ponovila, so potrebovali manj inzulina kot prej. Vendar pa je ekipa strokovnjakov v ameriški medicinski reviji JAMA opozorila, da zdravljenje utegne delovati le pri bolnikih, pri katerih je bila bolezen diagnosticirana pred kratkim. Zdravljenje je zasnovano tako, da imunskemu sistemu bolnika s sladkorno boleznijo tipa 1, ki se običajno razvije v otroštvu, prepreči uničevanje celic, ki proizvajajo inzulin.
Spodbudni rezultati
Ekipa z univerze Northwestern v ZDA in iz regionalnega centra za kri v Braziliji je učinkovitost zdravljenja merila tako, da je preverila stopnje C-peptidov, ki kažejo, kako dobro telo proizvaja inzulin. Dvajset od 23 bolnikov, ki so sodelovali pri projektu poskusnega zdravljenja, ni več potrebovalo injekcij inzulina, eden od njih se jih je rešil celo za štiri leta. Osem bolnikov si je moralo ponovno začeti vbrizgavati inzulin, vendar v manjših količinah.
Zdravljenje ni delovalo pri treh bolnikih, saj je bilo malo verjetno, da bi delovalo pri bolnikih, ki so zboleli pred več kot tremi meseci, kot je povedal dr. Richard Burt z univerze Northwestern. Težava je v tem, da v treh mesecih imunski sistem že uniči celice Langerhansovih otočkov. Prav tako je bilo malo verjetno, da bi zdravljenje pomagalo bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 2, ki je večinoma povezana z debelostjo, saj ti bolniki še vedno proizvajajo inzulin.
Potrebne so nadaljne raziskave
Dr. Iain Frame, vodja raziskav v organizaciji Diabetes UK, je povedal: »Čeprav to področje še vedno ostaja zanimivo za raziskovanje, pomembnosti te raziskave ne smemo precenjevati – to ni zdravilo za sladkorno bolezen tipa 1.« Dodal je še: »Želimo, da bi se ta poskus izvedel s kontrolno skupino, da bi lahko primerjali rezultate in jih spremljali daljše obdobje pri večjem številu ljudi. Pomembno je, da raziskovalci pogledajo vzroke za očitno izboljšanje v proizvajanju inzulina in stopenj C-peptidov pri nekaterih bolnikih, ki so sodelovali pri projektu. Še posebej je pomembno, da ugotovijo, ali je to morda povezano s časom izvedbe zdravljenja ali z možnimi stranskimi učinki zdravljenja in morda ne s samo presaditvijo matičnih celic. Ne bi bilo prav, da bi ljudem s sladkorno boleznijo tipa 1 vzbujali neutemeljeno upanje na novo zdravljenje na podlagi rezultatov te raziskave.«
VIR: BBC NEWS, 15. april 2009
Promocijsko sporočilo