cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Z dojenčkom na morje: na kaj ne smete pozabiti

Na kaj moramo biti pozorni, ko gremo z dojenčkom na morje? Praktične nasvete je v video prenosu v živo pripravila Janja Kramar iz centra gibalnega razvoja dojenčkov in otrok, Pedosana d.o.o.. Preverite uporabne nasvete!

Z dojenčkom na morje: na kaj ne smete pozabiti

Se z dojenčkom letos odpravljate prvič na dopust in imate nešteto vprašanj. Kako bo prenesel vožnjo v vročini? Kaj mu obleči za na pot, da mu ne bo vroče? Potrebuje vodo za pitje ali je dovolj dojenje? Kaj pa zaščita na soncu za dojenčka?

Praktične nasvete, ki vam bodo odgovorili na ta in druga vprašanja o dopustovanju z dojenčkom je delila Janja Kramar iz Pedosane. 


janja kramar 

FOTO: Janja Kramar, Pedosana

 

Vožja v lupinici je varna, vendar naj dojenček ne bo predolgo v njej

Lupinica je najbolj varen pripomoček za vožnjo dojenčka v avtomobilu, a ob tem velja vožnji v lupinici nameniti nekja pozornosti. Lupinico čim bolj prilagodimo velikosti dojenčka. Če je lupinica pregloboka, jo podložimo s pleničko s čim manj robovi, da ne bo dojenčka tiščalo. S tetra plenico zaščitimo in podpremo tudi dojenčka. Kramarjeva predlaga zvitek iz dveh tetra plenic, ki ju podložimo dojenčku med noge.

Dojenček je v lupinici lahko največ uro in pol skupaj. Po tem času se ustavimo, dojenčka vzamemo iz lupinice - tudi če dojenček spi - in ga položimo na ravno podlago, da se ta premiga in prediha.

 

Preverite, da dojenčku ni vroče!

Pregrevanje dojenčka je zelo nevarno! Z dojenčkom se zato nikoli ne usedite v pregret avtomobil, preden začnete vožnjo, razgret avto ohladite in prezračite. Dojenčka v vročini oblecite manj, ne obujte mu nogavic. Redno preverjajte, če mu je vroče tako, da ga pretipate v predelu trupa, na prsnem košu in zadaj na hrbtu. Če se je prepotil, ga preoblecite. Seveda, tega ne počnite med vožnjo. Ustavite avto in to storite varno. Sposobnost uravnavanja telesne temperature se pri dojenčku še razvija, zato ga opazujte in prilagodite oblačila njegovim potrebam in temperaturam. Na temperaturo bodite pozorni tudi, ko ga vozite v vozičku. Vozička nikoli ne prekrivajte s tetra plenico, če ga želite res zavarovati pred sončnimi žarki, uporabite senčnik!

 

PREBERITE TUDI: Pozor! Pokrivanje vozička v vročini je nevarno!

 

Ali dojenček potrebuje vodo?

Izključno dojeni otroci prvih šest mesecev, ne glede na letni čas, ne potrebujejo dodatne tekočine, dovolj je, da jih dojimo, kadar želijo. Ko dojenček dopolni šest mesecev, mu ponudimo vodo. Najbolje kar iz kozarčka in ne po steklenički, saj že novorojenčki znajo piti iz kozarčka. Otroka posedimo na kolena in mu ponudimo vodo po zelo majhnih požirkih. Kako vemo, da je otrok premalo popil? Če ima vdrto mečavo, živordeče ustnice, če mu na popku stisnemo kožo in se ta zelo počasi vrne v prvotno stanje - vse to so znaki, da otrok potrebuje tekočino.

 

PREBERITE TUDI: Navajanje na pitje iz skodelice

 

Na soncu obvezno poskrbite za ustrezno zaščito!

Dojenčka ne izpostavljamo soncu, poskrbimo za ustrezno pokrivalo in pazimo, da je ravno prav oblečen. Ponudimo mu dovolj tekočine in z njim uživamo v senci. Koža dojenčka je tanjša od kože odraslih, zato moramo zanjo še posebej pozorno skrbeti. Do šestega meseca dojenčka zaščitimo z oblačili, kasneje uporabljamo kremo, ki blokira UVA in UVB žarke.

 

V vodo počasi in postopoma

Čeprav se nam zdi, da je osvežitev v morju odlična ideja, tudi ta korak zahteva kanček previdnosti. Dojenčka najprej navadite na vodo, predlaga Kramarjeva. Postopoma, počasi, nikamor se ne mudi. Ko dojenček pokaže več zanimanja, lahko namakanje nadgradite z zibanjem. Vse to počnite igrivo in veselo. Šele, ko dojenček sprejme vodo, lahko uvedemo pripomočke za plavanje. Z vidika gibalnega razvoja je najbolj primeren črv. Če ima otrok slabše razvit mišični tonus, razni obroči niso najboljša izbira, razloži Kramarjeva. Rokavčki niso najboljša izbira, saj ne omogočajo ustreznega položaja.

 

PREBERITE TUDI: Neprimerni plavalni pripomočki  

 

Z dobrimi pripravami boste poskrbeli, da bo potovanje z dojenčkom brezskrben užitek in vaš prvi dopust res nepozaben.


VIDEO: Nasveti za dopust z dojenčkom

• Vožnja v lupinici zahteva krajše postanke vsako uro in pol.

• Med potjo večkrat preverimo, če je dojenčku vroče.

• Znaki, da otrok potrebuje tekočino: vdrta mečava, živordeče ustnice, ob stisku kože na popku se ta zelo počasi vrne v prvotno stanje.

• Poskrbimo za ustrezno zaščito pred soncem.

• Na kopanje v morju se pripravimo korakoma in počasi!

 

Vsem nasvetom lahko prisluhnete tudi v videu.


Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

DOGODKI za OTROKE v FEBRUARJU 2025

Pripravili smo seznam dogodkov, kamor se lahko s svojimi otroki odpravite v mesecu februarju - od gledaliških in kino predstav, do izmenjevalnice pustnih kostumov in različnih delavnic.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem