Vodene koze ali norice: kako otroku pomagati
Preverite, kako dojenčku ali otroku pomagati (o)lajšati srbenje in pospešiti celjenje mehurčkov oziroma kože na povsem naraven način.
So tudi vašo družino obiskale vodene koze oziroma norice?
Norice so nalezljiva otroška bolezen, ki lahko v odraslosti povzroči kar velike zdravstvene zaplete, zato je priporočljivo, da jih otroci prebolijo v otroštvu.
Pa vendar so lahko vodene koze - ki jih povzroči virus Varicella zoster, ki izhaja iz družine herpesov - tudi za otroka precej naporne. Še posebej, če je malček ni odnesel le z nekaj vodnimi mehurčki.
Preverite, kako dojenčku ali otroku pomagati (o)lajšati srbenje in pospešiti celjenje mehurčkov oziroma kože na povsem naraven način.
Kopanje in tuširanje je dovoljeno!
Čeprav je veliko staršev prepričanih, da se otrok z noricami ne sme kopati, saj bi si tako vodne mehurčke raznesel po celem telesu, to ne drži.
Otrokovo prebolevanje vodenih koz bo namreč veliko lažje, če mu boste vsaj enkrat na dan pripravili mlačno kopel s sodo bikarbono (eno do dve jedilni žlici na kopel) ali ovsenimi kosmiči (skodelico ekoloških ovsenih kosmičev zmešajte z litrom vode, jih dobro zmiksajte, nato pa to tekočino precedite skozi gazo v mlačno kopel).
Pomembno opozorilo namreč sledi šele po kopanju, ko otroka nikar ne brišite oziroma drgnite z brisačo, temveč pustite, da se otrokova koža sama posuši na zraku ali jo zgolj "potapkajte".
Takšno "tapkanje" je tudi veliko boljša rešitev kot praskanje, če otroka rdeče pikice ali/in vodni mehurčki močno srbijo.
PREBERITE TUDI: Naravna pomoč - Nadležne bradavice
Pasta iz sode bikarbone in donata
Za srbeče rdeče pikice in vodne mehurčke (ker je pač težko ubogati mamo in se ne praskati) pa je odlična rešitev pasta iz sode bikarbone in mlačnega donata, ki jo zmešajte tako gosto, da jo boste lahko s čistim zložencem namazali na čisto vsako rdečo pikico in vodni mehurček. Po nanosu te paste se pogosto zgodi, da se rdeče pikice niti ne razvijejo v vodne mehurčke.
Če nimate sode bikarbone, bo pomagal tudi samo mlačen ali topel donat. Nekateri starši poročajo, da zelo pomagajo tudi redkvice, ki jih razpolovite in z njimi nežno premažete vse srbeče pikice.
Ko pa iz vodnih mehurčkov nastanejo krastice, pa jih lahko premažete tudi s smrekovim mazilom ali kakšnim drugim mazilom, ki spodbuja celjenje kože.
Homeopatsko zdravilo Rhus toxicodendron
V boju proti noricam se odlično izkažejo homeopatske kroglice Rhus toxicodendron, ob uživanju katerih otroci pogosto nimajo nobenih težav s srbenjem kože, dobite pa jih tudi v slovenskih lekarnah. Te kroglice so primerne tudi za zdravljenje herpesa in alergij s srbečimi izpuščaji.
V lekarnah sosednje Avstrije lahko kupite tudi posebno mazilo za herpes zoster, ki ga lahko namažete tudi na vodene koze, saj kot že rečeno so norice iz iste družine kot vsi herpesi.
PREBERITE TUDI: Homeopatskih zdravil ne uživajte na pamet!
Ko namreč otrok preboli virus noric, zares postane dosmrtno imun, toda virus ostane v njem in ob padcu odpornosti oziroma šibkem imunskem sistemu lahko pride na dan v obliki herpesa pasovca ali herpesa zosterja.
Zato je tudi v času prebolevanja in po prebolelih noricah pomembno, da dobro podprete otrokov imunski sistem.