VIDEO: Porod vpliva na ženske možgane
Rojstvo otroka vpliva na vsa življenjska področja mater, ampak ali vpliva tudi na njene možgane? Raziskave dokazujejo, da tako nosečnost kot porod vplivata tudi na ženske možgane.
Zgodnje obdobje po porodu je povezana s povečanim tveganjem za čustvene in psihične motnje. V nosečnosti se namreč pod vplivom dopamina (živčni prenašalec, ki se nahaja v nevronih v osrednjem živčevju) spremeni živčni sistem, kar je glavni vzrok za psihične motnje po porodu.
Materinstvo naj bi dejansko povzročalo rast možgan pri ženski. V raziskavi, ki jo je objavilo Ameriško psihiatrično društvo, strokovnjaki ugotavljajo, da se v možganih mater okrepijo področja, povezana z motivacijo, produkcijo hormonov, instinktom za preživetje in vedenjem ter da pri materah zrastejo možgani v ključnih predelih, odgovornih za ta področja, to je v srednjih možganih.
Zanimivo je na primer, da se matere od nemater močno razlikujejo po tem, kako se odzivajo na vonj. Pri preučevanju obnašanja podgan, so raziskovalci ugotovili, da podganam devicam vonj mladičev izrazito smrdi, ko pa enkrat postanejo breje, jih ta vonj izjemno privlači. Enako je tudi pri človeku, pravi psihologinja Alison Fleming in njeni kolegi iz Univerze v Torontu Mississauga. Ugotovili so namreč, da matere vonjave svojih dojenčkov označujejo kot prijetne, v nasprotju z ostalimi ženskami, ki niso matere.
Poglejte si zanimivo razlago še v videu zgoraj. (Video je v angleškem jeziku.)
VIR: pregnancyvideo.net, youtube.com