VIDEO: Kako pravilno namestimo dojenčka v avtosedež?
Ko dojenčka položimo v avtosedež običajno največ pozornosti namenimo temu, da mu bo udobno, pozabljamo pa na najpomembnejše, to je, kako bo dojenček v avtosedežu zares varen. Ste prepričani, da znate otroka pravilno namestiti v avtosedež?
Avtosedež je obvezen del opreme od prvega dne, ko prinesemo novorojenčka iz porodnišnice in med vsako vožnjo z avtomobilom, saj le ta poskrbi za to, da je vožnja za dojenčka varna in udobna. V kolikor avtosedež ni ustrezno nameščen in otrok v njem ne sedi pravilno, je zagotavljanje varnost dojenčku slabše oziroma lahko celo nično. Zato v nadaljevanju izpostavljamo tri najpomembnejša pravila uporabe avtosedeža.
1. Vedno preizkusite, če je sedež dovolj pritrjen.
Z obema rokama primite avtosedež na mestu, kjer je pričvrščen s pasom in ga poskusite premakniti. Avtosedež se lahko premakne največ za dva centimetra v levo, desno ali naprej, v kolikor se premika za več, poskusite še bolj zategniti varnosti pas.
2. Preverite, če so dovolj zategnjeni varnostni pasovi ob otrokovem telesu.
Pogosta napaka staršev je, da premalo zategnemo pasove, s katerimi pričvrstimo otroka v avtosedež, ker menimo, da mu bo sicer neudobno in ga bodo pasovi žulili. V kolikor lahko med dojenčkovo telo in pas porinemo še svojo roko, potem varnostni pasovi niso dovolj zategnjeni in je varnost slabša.
3. Ne obračajte prezgodaj avtosedeža v smer vožnje.
Položaj, ko otrok v avtosedežu sedi v nasprotni smeri vožnje je najvarnejši za otroke do drugega leta starosti. Če pride do trčenja ali nenadnega sunkovitega zaviranja, je v tem položaju otrokov hrbet bolj zavarovan, saj se sila, ki nastane ob trk oziroma zaviranju, porazdeli vzdolž celega hrbta, naslon zadnjega sedeža pa predstavlja varnostno blazino za otrokov prednji del telesa.
Najvarneje je otroka do drugega leta starosti prevažati na zadnjem sedežu, obrnjenega v nasprotni smeri vožnje. V zgornjem videu si poglejte posnetek, kako pravilno namestimo dojenčka v avtosedež in vzemite vse nasvete skrajno resno, saj boste le tako zares poskrbeli za otrokovo varnost v avtomobilu.
VIR: yumama.com