Velika zmota o dojenčkovem joku
Dojenčki so si različni, nekateri prespijo vso noč že pri starosti nekaj tednov, drugi jo skoraj prebedijo in starši so temu primerno zelo utrujeni in pripravljeni narediti vse za nekaj ur spanja. A ne puščajte dojenčka jokati.
Nekatere matere pravijo, da ne vedo, kako je to, če je potrebno noč prebedeti. Njihov dojenček je priden, noč prespi, pa čeprav je dojen. Nekateri dojenčki spijo ponoči po nekaj ur v kosu že takoj, ko pridejo iz porodnišnice, spet drugi pa se vso noč prebujajo, jočejo, so nemirni kar nekaj mesecev svojega življenja. In neprespani starši bi naredili vsi za mirno noč. Poskušajo razne metode, da bi svojega dojenčka uspešno uspavali in bi ta spal vsaj nekaj ur. A brez uspeha.
Zato se nekateri starši poslužujejo tudi metode, da dojenčka pustijo jokati in čakajo, da se bo umiril sam in zaspal. Nekateri trdijo, da je ta metoda edina, ki dejansko pomaga in dojenček prične spati vso noč.
PREBERITE TUDI: Metode uspavanja, ki škodijo otrokovemu razvoju
Da to ne drži, so dokazali tudi strokovnjaki iz Harvarda. Človeško telo pod stresom sprošča hormon kortizol. To je hormon, ki se torej sprošča ob stresnih situacijah, kar za malega dojenčka zagotovo je, če ga pustite jokati dolgo časa. Znanstveniki so ugotovili, da lahko pri dojenčkih, poleg ostalih negativnih posledicah, povzroči okvaro na možganih. To pa lahko povzroči hiperaktivnost pri otroku, težje učenje in razvijanje socialnih veščin.
Dojenčki potrebujejo nego, bližino svojih staršev. Ne jočejo zato, ker želijo svojim staršem ponoči nagajati, jočejo zato, ker so lačni, osamljeni ali prestrašeni. Jok je dojenčkovo edino orožje, da vam pove, da z njim nekaj ni v redu. Nikar ga ne ignorirajte, vzemite ga v naročje in potolažite ga. Tako malo potrebuje in tako nebogljen je brez vas.
O vsem, kar vas zanima o novorojenčkih, lahko vprašate tudi RINGARAJINE STROKOVNJAKE TUKAJ.