Veličastne fotografije in zanimivosti o popkovnici
16 zanimivih dejstev o popkovnici, ki bi jih morala poznati vsaka nosečnica.
Vsi vemo, da je popkovnica vrvi podobna tvorba z dvema arterijama in veno, ki povezuje plod s posteljico. Tukaj pa je 16 zanimivih dejstev o tej "življenjski vrvi", ki bi jih morala poznati vsaka mamica:
POPKOVNICA:
1) Je vez med tabo in dojenčkom.
2) Dojenček je povsem odvisen od nje.
3) Vsaka je drugačna, edinstvena in čudovita.
4) Je prva otrokova igračka.
5) Je zelo bogata z matičnimi celicami, ki so temelji našega organizma in imunskega sistema. Imajo tudi neverjetno sposobnost regeneracije celic in tkiv, iz njih nastanejo tudi vsa tkiva in organi.
6) V njej je ena vena, preko katere otrok dobiva hranilne snovi in kisik iz posteljice in dve arteriji, ki osiromašeno kri vračata nazaj v posteljico. Ta primer, je edini v človeškem telesu, pri katerem je ta proces obrnjen. Navadno namreč arterije dovajajo kri s kisikom, vene pa odvajajo.
7) V približno 1 % je v popkovnici namesto dveh, samo ena arterija, kar ne povzroča večjih težav. Ta pojav sicer povezujejo z nižjo porodno težo, večkrat pa je prisoten tudi pri novorojenčkih, z velikimi prirojenimi nepravilnostmi (predvsem srčno-žilnimi).
8) Večina popkovnic se zvije v obliko svedra (v levo smer). Okrog 5% pa se jih sploh ne zvije.
9) Povprečna dolžina popkovnice novorojenčkov, rojenih približno na rok, je med 50 in 60 centimetri (2,5cm v premeru). Najdaljša popokovnica je bila dolga 195 centimetrov, lahko pa so tudi zelo kratke in sicer okrog 20 centimatrov.
10) Popkovnico varuje Whartonova žolica, ki jo ščiti pred poškodbami in pred tem, da bi se morebitni vozel na njen preveč zategnil.
11) Približno ena tretjina novorojenčkov ima popkovnico zavito (okrog vratu, rokic nogic, ramen, trupa). In to v večini primerov ne predstavlja težav, do največjega zapleta pride takrat, ko se v popokvnici prekine dotok kisika.
12) Popkovnica nima živcev, zato prerez ne boli.
13) S prerezom popkovnice je dobro počakati do trenutka, ko popkovnica neha utripati. Tako dobi novorojenček vso zalogo krvi iz posteljice, njegova raven železa pa je posledično višja.
14) Popkovnice ni potrebno prerezati. Lahko jo pustimo dokler sama ne odpade. To imenujemo lotusov porod.
15) Prerez popkovnice ne vpliva na to, ali bo popek novorojenčka izbočen ali ne.
PREBERITE TUDI: Lažni ali Braxton-Hicksovi popadki
16) Večinoma dojemamo porod, kot novo rojstvo oziroma veliki dogodek, pravzaprav pa je prerez popkovine tista »prava in resnična« ločitev mamice in otroka. Posledično jo nekateri namesto prereza žgejo in tako ustvarijo pravi obred v namen tako pomembnega trenutka.
Ana Stubelj je obporodna spremljevalka in članica združenja Moja dula in B doula ter voditeljica RAZVI(A)JALNICA za starše, skupaj s Tita Rojstvo Čutenja. |