Opozicionalno-kljubovalna motnja (OKM) pri otrocih
Otroci, ki imajo to motnjo, so trmasti, maščevalni, zlahka izgubijo potrpljenje, imajo stalno potrebo po prepiru in nasprotovanju, imajo pogoste izbruhe jeze, zavračajo poslušnost in kršijo pravice drugih. Preberite več o tej motnji.
Opozicionalno kljubovalna motnja (OKM) je izraz, ki se uporablja za otroke in mladostnike, ki imajo ponavljajoč se vzorec kljubovalnega in negativnega vedenja do ljudi, zlasti do tistih, ki jih dojemajo kot negativno avtoriteto. Pojavi se v otroštvu in je pogostejša pri dečkih kot pri deklicah. Otroci, ki imajo OKM, so trmasti, maščevalni, zlahka izgubijo potrpljenje, imajo stalno potrebo po prepiru in nasprotovanju, imajo pogoste izbruhe jeze, zavračajo poslušnost in kršijo pravice drugih.
Vsi otroci so občasno kljubovalni
Skoraj vsi otroci občasno kažejo simptome kljubovalnega vedenja in nasprotujejo avtoriteti. Upor, jeza ali neposlušnost so lahko normalni na različnih stopnjah razvoja, ko otroci pokažejo svojo voljo, najdejo svoje mesto v družbi in se razvijajo. Otroci se učijo zadovoljiti svoje potrebe in izpolniti želje, naučiti se obvladovati frustracije in nadzorovati svoje vedenje. Prav tako se lahko otroci pogosto obnašajo kljubovalno in razdraženo, ko so prestrašeni, utrujeni, lačni.
Razlika med OKM in normalnim kljubovanjem je v resnosti stanja in trajanju. Pri otrocih z OKM so ti simptomi kronični, trajajo vsaj šest mesecev in resno motijo delovanje doma, v šoli, vrstniških skupinah in družbenih dejavnostih ...
PREBERITE TUDI: ADHD: Motnja pozornosti in nemirnosti
Ni znano, kaj povzroča OKM pri otroku. Študije kažejo, da je posledica kombinacije bioloških, kemičnih, socialnih in psiholoških dejavnikov.
Razlika med ADHD in OKM
OKM se lahko pojavi kot spremljevalec ADHD-hipertenzivnega sindroma s pomanjkanjem pozornosti, ocenjuje se, da se pri približno 40 % otrok z ADHD pojavijo simptomi OKM. Čeprav imata ta dva stanja podobne simptome, kot so: vedenjske težave, impulzivnost in težave pri obvladovanju čustev, je za diagnozo in smer zdravljenja še vedno pomembna razlika.
Otroci z ADHD so pogosto impulzivni, vendar običajno niso zlonamerni, medtem ko otroci z OKM pogosto namerno poškodujejo in dražijo druge.
Otroci z ADHD običajno čutijo krivdo ali sram, ko se njihova čustva po nasilni reakciji umirijo, kar pa ne velja za otroke z OKM. Otroci z OKM svojega vedenja ne vidijo kot problem, krivdo iščejo v drugih.
PREBERITE TUDI: Družinski kontekst in interakcije otrok z ADHD