cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!

Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo od 30 do 40 odstotkov več energije, kot če bi ravnali premišljeno.

Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!

Naš planet ima omejene zaloge virov energije, hkrati je energija draga, zato je prav, da vsak izmed nas preveri v svojem domu, kako lahko aktivno varčuje z energijo. Zaradi učinkovite rabe energije naše udobje in kakovost življenja ne bosta prav nič slabša.

Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo od 30 do 40 odstotkov več energije, kot če bi ravnali premišljeno. Navade, ki bi jih morali opustiti, so: prižgane luči, čeprav je dovolj svetlo, vklapljanje napol praznega pomivalnega ali pralnega stroja, neredno čiščenje filtrov v napravah, neredno odstranjevanje ledu iz zamrzovalnika, kuhanje brez uporabe pokrovk ali prepogosto odpiranje hladilnika oziroma razmišljanje pri odprtih vratih, kaj bi vzeli iz njega. Med kurilno sezono je vredno poskusiti tudi znižanje termostata za vsaj 1 stopinjo Celzija – vsaka stopinja manj pomeni 6-odstotni prihranek energije za ogrevanje.

 

To je 5 preprostih nasvetov, ki jih lahko že danes uporabite:

 

- Izklopite naprave, namesto da jih pustite v stanju pripravljenosti: < 50 evrov/leto

Električne naprave so v stanju pripravljenosti v povprečju 22 ur in v eni uri porabijo od 0,3 do 15 Wh. To pomeni, da je vsaka posamezna naprava v stanju pripravljenosti 8030 ur/leto in vsaka porabi od 4 do 120 kWh/leto. Letni strošek za porabljeno električno energijo se za posamezno napravo giblje od 84 centov do 25 evrov. Preštejte vse naprave v stanju pripravljenosti v vašem domu in izračunajte prihranek.

 

- Ugašajte luči, ko zapustite sobo, dom: < 40 evrov/leto

Če 5 varčnih žarnic, ki gorijo 4 ure na dan, zamenjate z LED-sijalkami, lahko prihranite dobrih 70 kWh oz. 15 evrov/leto. Če zamenjate halogenske žarnice, prihranite več kot 200 kWh oziroma dobrih 42 evrov/leto.

 

- Zapirajte pipo med ščetkanjem zob: < 30 evrov/leto/osebo

Za eno ščetkanje zob s toplo vodo ob odprti pipi porabimo približno 5 litrov vode. To je okrog 10 litrov vode na osebo na dan, kar pomeni, da na leto porabite za 34 evrov električne energije. Če je članov družine s to razvado več, je prihranek še večji.

 

- Znižajte temperaturo vode v bojlerju: 125 evrov/leto

Znižajte temperaturo vode v električnem grelniku (bojlerju) z 80 °C na 60 °C. Na ta način lahko porabo električne energije za ogrevanje vode zmanjšate za 593 kWh in s tem prihranite 125 evrov/leto.

 

- Tuširajte se, ne kopajte: < 18 evrov/ leto/ osebo

Za enkratno kopanje se v povprečju porabi tudi 90 litrov vode, skozi običajno tuš ročko pa steče okrog 9 litrov vode na minuto. Če ena oseba v gospodinjstvu zmanjša porabo tople vode za 10 litrov, boste prihranili približno 27 evrov na leto, če se voda ogreva z električnim bojlerjem. Če se voda ogreva z zemeljskim plinom, je prihranek približno 18 evrov na leto.

 

Vir: ZPS 

news-img

Kaj vse potrebujem za dojenčka?

Prihod dojenčka je zelo vznemirljiv dogodek, ki pa zahteva nekaj priprav. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih je dobro imeti pripravljene pred pričakovanim datumom poroda.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem