cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Vama ne uspe zanositi? Postavita si teh 7 vprašanj

clock-img

20.8.2024

Včasih so za neuspešno zanositev odgovorne zelo preproste reči, na katere pari pogosto pozabijo. V članku preverite, katere!

Vama ne uspe zanositi? Postavita si teh 7 vprašanj

Se tudi vidva trudita zanositi in menita, da bi vama glede na vložen trud že moralo uspeti?

Včasih so za neuspešno zanositev odgovorne zelo preproste reči, na katere pari pogosto pozabijo.

Preverimo, katera so tista vprašanja, ki si jih morajo po mnenju avstralskega strokovnjaka za neplodnost Dr. Andrew Orra postaviti pari, ki imajo težave z zanositvijo.

 

1) Ali dovolj spita?

Čeprav spanje spada med temeljne človekove potrebe, ga tudi pari, ki načrtujejo otroka, pogosto jemljejo prelahko oziroma zvečer gredo prepozno spat. Res je, ob otroku je ponočevanje res nemogoče (no, vsaj zaradi dobrega filma ali žura ne), toda ne pozabita, da je tudi premalo spanca lahko krivo za težave z zanositvijo. 

"Splošno znano je, da imajo osebe, ki delajo v več izmenah, in pari, ki premalo spijo, težave z neplodnostjo. Zato poskrbite, da boste spali vsaj osem ur na noč in ne boste hodili v posteljo prepozno," svetuje Dr. Orr.     

 

PREBERITE TUDI:  Kaj način spanja pove o partnerstvu?

 

2) Ali morda preveč telovadita?

Seveda je pohvalno tako glede zdravja kot plodnosti, če vama uspe redno poskrbeti za dovolj gibanja in telovadbe. Toda, ne pozabita - tako kot premalo gibanja škodljivo vpliva na plodnost, to velja tudi za preveč telovadbe. 

Odvisniki od gibanja in športa lahko hitro povzročijo sušo tako v telesu kot v plodnosti. Ko namreč pretiravamo s športom, se v telesu izloča preveč adrenalina, ki povzroča številne težave. 

"Prav zaradi tega številne vrhunske atletinje nimajo menstruacije ali trpijo za kronično utrujenostjo. Svoje telo so namreč potisnile preveč na rob," pojasnjuje sogovornik. 

 

3) Ali zares jesta zdravo in sta se poslovila od škodljivih razvad?

Tudi, ko gre za plodnost, velja rek Kar daješ, to dobiš. "Če v svoje telo vnašata "smeti", bo telo enako ravnalo z vama. Če ne zaužijeta dovolj pravih hranil, ki so pomembne za zdravo telo in procese v njem, se nosečnost ne bo mogla ne vzpostaviti ne obdržati," pare opozarja Dr. Orr.

Zato iz svojega jedilnika čim prej odstranita nezdravo procesirano hrano z veliko sladkorja in škodljivih dodatkov, cigarete in alkohol ter ostale nezdrave razvade.

 

PREBERITE TUDI:  Pomoč pri zanositvi - korenina mace

 

4) Imata dovolj seksualnih odnosov ter ob pravem času in na prav način?

Čeprav je to vprašanje slišati nekoliko smešno, je pomanjkanje seksualnih odnosov v resnici zelo pogost vzrok za težave z zanositvijo. Še posebej, če se par posteljnim radostim predaja ob nepravem času.

"Med pari je pogosta zmota, da vse ženske ovulirajo na 14. dan po prvem dnevu menstruacije. Toda ženska ima lahko ovulacijo kadarkoli med 7. in 24. dnevom in to še vedno v okviru 28- do 30-dnevnega menstrualnega ciklusa. Če ima torej par seksualne odnose le okrog 14. dneva, lahko vsak mesec zgreši ovulacijski dan," opozarja Dr. Orr, ki zato parom svetuje, da imajo med 7. in 24. dnevom po prvem dnevu menstruacije seksualne odnose vsaj vsak drugi dan.

Pa ne pozabite, da ženski orgazem močno poveča možnosti za zanositev, zato si vzemita dovolj časa za seks in vsaj na tem področju ne hitita.

 

5) Kdaj sta bila nazadnje na telesnem pregledu?

"Pa saj nimam nobenih večjih težav," ponavadi odgovarjajo pari, če jih vprašaš, kdaj so bili nazadnje na ginekološkem in celostnem telesnem pregledu.

Če imate težave z zanositvijo, je to vsekakor dovolj dober razlog, da ponovno obiščete ginekologa, osebnega zdravnika ali/in holističnega zdravnika, ki bo preveril splošno stanje vašega telesa.

"Čeprav že imata otroka ali sta že bila testirana v preteklosti, to še ne pomeni avtomatsko, da je tudi sedaj vse ok. Vse se lahko spremeni, še posebej, če sta podvržena stresu, slabi prehrani in življenjskemu stilu, saj vse to vpliva tudi na plodnost," opozarja Dr. Orr.

 

PREBERITE TUDI: Zanositev - kako ostati pozitivna?

 

6) Kako pogosto sta pred mobilnimi telefoni in drugimi ekrančki?

Preveč časa za ekrani na več načinov negativno vpliva na plodnost. Če izvzamemo škodljiva sevanja in elektrosmog, vama preveč časa na socialnih omrežjih krade čas, ki bi ga lahko posvetila drug drugemu in vajinemu odnosu. Ter morebitnemu seksualnemu odnosu na ravno pravi čas za spočetje!

Če torej želita zanositi, se v imenu otročka, ki ga ustvarjata, zavestno odločita za trimesečno e-dieto, pri kateri bosta čas za ekrani zmanjšala na minimum. Pa brez skrbi - svet bo še vedno stal, Facebook prijatelji ne bodo nikamor pobegnili, vidva pa bosta bolj svobodno zadihala in bolj globoko raziskala življenje z resničnimi, ne pa virtualnimi odnosi.

 

7) Koliko stresa je v vajinem življenju in ali se zares znata sprostiti?

Čeprav je morda to res težko slišati (še posebej, ker pari, ki imajo težave z zanositvijo, pogosto poslušajo, naj se samo sprostijo, pa bo vse ok), vendarle moramo napisati: stres je zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na (ne)plodnost.

Če imata težave z zanositvijo, se zato obvezno vprašajta: Ali delam preveč? Sem pogosto obremenjem in zaskrbljen? Je moje vsakodnevno življenje hiteče in hektično? Se znam ustaviti in sprostiti? Kdaj sva bila nazadnje na počitnicah in ali se sploh znam zares globoko sprostiti?

"Telo potrebuje čas, da se sprosti, regenerira in obnovi. Če smo ves čas obremenjeni s stresom (pa četudi gre le za nizek, vsakodnevni stres), je prav ta lahko vzrok za težave z neplodnostjo. Stres lahko namreč povzroči tako premajhno število spermijev kot endometriozo. Če torej ne veste, kako se soočati s stresom in se vsakodnevno sproščati, priporočam, da si poiščete pomoč," parom, ki imajo kronično stresno življenje, priporoča Dr. Orr. 

news-img

Zato so kocke LEGO® dobra igrača

Kocke LEGO® spodbujajo ustvarjalnost, razvijajo fino motoriko, krepijo kognitivne in socialne veščine ter ponujajo nešteto izzivov za vse generacije. So sinonim za igračo, ki zabava in uči hkrati.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem