cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Učenje med počitnicami - da ali ne?

clock-img

26.10.2024

Naj bodo počitnice zares počitnice - popoln odklop od šole in šolskih obveznosti, ali je dobro, da nekaj časa otrok nameni tudi utrjevanju znanja, da bo potem lažje?

Učenje med počitnicami - da ali ne?

Če so nekateri starši prepričani, da je smisel poletnih (in ostalih) počitnic predvsem v tem, da se otrok povsem odklopi od šole in vseh šolskih obveznosti, so drugi starši prepričani, da otroku med počitnicami ne bo prav nič hudo, če bo nekaj ur namenil tudi utrjevanju šolske snovi ali učenju novih vsebin na različnih počitniških učnih delavnicah.

Naj bo torej učenje del šolarjevih počitnic ali ne?


Otroci se radi učijo

Ko odrasli pomislimo na učenje, si večinoma predstavljamo le napor in muko. Kar seveda res velja tudi za veliki del učenja v šolah, kjer se morajo šolarji učiti o vsebinah, ki jih ne zanimajo, sede za šolskimi klopmi in na način, ki zahteva predvsem veliko pomnjenja oz. "piflanja". Toda pri tem pozabljamo, da se otroci po naravi radovedni in vedoželjni. Da se torej radi učijo.

Iz poletnih počitnic učenja zato ni treba izganjati, temveč naj bodo ti sproščeni meseci priložnost za zares privlačno in zabavno učenje. O vsebinah, ki otroke zanimajo. Ko se namreč nekaj učimo zato, ker si to želimo vedeti, se učimo hitreje, učinkoviteje in brez napora. Nam podatki kar nekako "sami zlezejo v glavo" ter si jih zapomnimo brez posebnega truda in utrjevanja.


Družinsko učenje

Zato se med počitnicami skupaj z otrokom lotite odkrivanja vesolja, živalskega sveta, delovanja avtomobila ... vsega tistega, kar otroka veseli in ga zanima. Pomagajte mu najti prave vire na spletu, v knjigah in priročnikih ter ne pozabite na vse tiste "filozofske" družinske debate, ko starši skupaj z otroki odkrivamo svet in življenje. Ko se skupaj z njimi radovedno čudimo in učimo.

Poleg prebiranja knjig in člankov na spletu lahko otroka odpeljete tudi v kakšen muzej, na razstavo ali organizirate družinski izlet v kraj, kjer boste lahko v živo odkrivali vse to, o čemer je otrok doslej le prebiral v knjigah. Ali se lotite domačega fizikalnega eksperimenta, skupaj izdelate napravo za merjenje vlažnosti zraka in podobno.


Učenje na več ravneh

Pri takšnem skupnem družinskem učenju se bo otrok (na)učil ne le novih vsebin o svetu, temveč bo spotoma in nevede pridobil tudi veliko drugih znanj in veščin: sprejemanja napak in neznanja, iskanja novih poti in razmišljanja izven okvirjev, utrjevanja vzorca zabavnega učenja, sodelovanja in upoštevanja mnenja drugih, poslušanja lastnega ritma in usklajevanja z drugimi, spoštovanja do narave in tradicije ...

Pri tem seveda ne smemo pozabiti, da tudi učenje teh vsebin najintenzivneje poteka s starševskim vzgledom. Zato premislimo in preverimo, kakšen odnos do učenja imamo sami, kako se radi učimo, kakšni odpori in strahovi se nam vzbujajo ob učenju, imamo odprt pogled na učenje, svet in življenje ali ne. Otroci nas namreč ves čas opazujejo in posnemajo. Tudi, ko gre za učenje.


V tem članku pa preverite, česa tudi to poletje ne smete zamuditi:
Poletna abeceda

news-img

Odkrivamo IT smučarske destinacije te zime

To zimo je treba obiskati sončne avstrijske Alpe in italijansko Južno Tirolsko, Falkensteiner Hotels & Residences pa pozivajo k nepozabni zimski pustolovščini.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem