Trpotec blaži kašelj
Pripravke iz listov ozkolistnega trpotca uporabljamo za pomirjanje suhega in dražečega kašlja, ki spremlja prehladna obolenja in druga vnetja dihal.
Primerni so tudi za lajšanje suhega kašlja kadilcev. Učinkovine iz listov ustvarijo na sluznici dihalnih poti tanko oblogo in preprečujejo draženje, ki sili na kašelj. Hkrati delujejo na sluznico blago protivnetno in tako zmanjšajo vnetje dihalnih poti. V ljudskem zdravilstvu uporabljamo ozkolistni trpotec za zdravljenje ran, z dodatkom kamilice tudi za izpiranje ali obloge.
Ozkolistni trpotec je trajnica. Prepoznamo jo po značilno ozkih, koničastih listih, oblikovanih v pritlično rozeto, in dolgem steblu, ki se konča s klasastim socvetjem. Pogosto raste ob poteh, po nasipih in travnikih po vsej Sloveniji, od nižin do sredogorja. Vsebuje veliko zdravilnih snovi (čreslovine, sluzi), zaradi česar je ta rastlina pomembna v fitoterapiji.
Zdravilni del rastline
Liste nabiramo v času cvetenja od aprila do oktobra, saj trpotec požene znova po vsaki košnji. Da listi ne počrnijo, ga sušimo hitro. Suhi listi imajo blag, prijeten vonj po travi in medu ter rahlo grenkokiselkast okus.
Zanimivosti in zgodovina
Trpotec je stara zdravilna rastlina, ki so jo uporabljali že stari Kitajci pred tri tisoč leti. Tudi Grki in Rimljani so mu pripisovali številne zdravilne učinke. Rimski naravoslovec Plinij ga je imenoval »plantago« in predvsem cenil njegovo adstringentno delovanje. V antiki so ga uporabljali za celjenje ran. V srednjeveških zeliščarskih knjigah so ga priporočali kar za 24 različnih obolenj. V ljudskem zdravilstvu se je njegova velika priljubljenost ohranila do danes.
Učinkovanje in uporaba
Ozkolistni trpotec je predvsem zdravilna rastlina zoper vsa obolenja dihalnih poti. Pripravke iz listov ozkolistnega trpotca uporabljamo za pomirjanje suhega in dražečega kašlja, ki spremlja prehladna obolenja in druga vnetja dihal. Primerni so tudi za lajšanje suhega kašlja kadilcev. Učinkovine iz listov ustvarijo na sluznici zgornjih delov dihalnih poti tanko oblogo, ki jo ščiti pred draženjem, ki sproža kašelj, in kašelj tako blaži. Znano je tudi blago protibakterijsko delovanje, zato lahko z njim blažimo vnetja dihalnih poti, ki so posledica okužbe z mikroorganizmi. V ljudskem zdravilstvu uporabljajo ozkolistni trpotec za celjenje ran, z dodatkom kamilice tudi za izpiranje ali obloge. Na manjše rane ali vreze polagamo rahlo zmečkane liste. Strti listi ali listni sok zavirajo otekanje pri pikih žuželk. Sok sveže rastline se uporablja za pomladanske kure za izboljšanje krvi in pospeševanje presnove.