Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirno razložiti, zakaj mu neka stvar ni uspela, oziroma zakaj ne more dobiti tistega, kar želi.
Prav gotovo ste že vsi kdaj doživeli napad trme pri svojem otroku. Izgleda lahko precej strašno. Saj veste: otrok sredi trgovine kriči in cepeta, ker mu nočemo kupiti igrače ali sladkarije. Vaš nadebudnež lahko naredi celo »sceno«, vi pa bi se najraje vdrli v tla, saj niti približno ne veste, kako bi ga pomirili. Kakšni so vzroki takšnega vedenja in kako ga obvladovati?
Trma je normalen pojav
Dejstvo je, da je trma v obdobju od drugega do tretjega leta starosti nekako normalen pojav. Sliši se čudno, a je res. V drugem letu starosti začne otrok počasi postajati samostojen. Začne si oblikovati svoj lastni svet, v katerem začne odkrivati svoje lastne sposobnosti in ob tem spozna, da že marsikaj zmore sam. Vse pogosteje od njega slišimo besedi »bom sam«, saj je otrok dejansko vedno bolj prepričan vase in v svoje sposobnosti. Ker pa mu ne gre vedno vse po načrtu, so posledice tu; otrok je vidno razburjen, cepeta, tuli, v najhujših primerih se celo nemočno vrže na tla, kjer nadaljuje svoj upor.
Zavedati se morate, da otrok tega ne dela zato, da bi vas jezil, ali se vam za vsako ceno postavil po robu, ampak na ta način izraža obup nad svojim neuspehom. Obupan je, ker ne gre vse tako, kot je pričakoval ali ker ne more dobiti tistega, kar bi rad.
PREBERITE TUDI: Trma - se z njo boriti ali jo sprejeti?
Kako reagirati?
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirno razložiti, zakaj mu neka stvar ni uspela, oziroma zakaj ne more dobiti tistega, kar želi. Vaša bližina in občutek, da ga razumete in ga imate radi, bosta otroku pomagala spoznati, da njegov neuspeh ne pomeni popolnega poraza. Z mirnim odzivom pa otroku hkrati dajete zgled, da z jezo in kričanjem ne bo dosegel tistega, kar želi.
Otrok mora poleg svojega sveta spoznati tudi svet drugih ljudi, v katerem obstajajo določena pravila. Naučiti se mora obzirnosti do drugih, prilagajanja in sklepanja dogovorov. Preprosto, spoznati mora, da ne more vedno doseči tistega kar želi, da imajo tudi drugi ljudje svoje potrebe in da se mora zato včasih tudi odreči kakšni svoji želji.
PREBERITE TUDI: Kaj storiti, ko otrok besni in trmari?
Kaj lahko storite, da trmo omilite?
Trme sicer ne moremo popolnoma preprečiti in jo pravzaprav tudi ne smemo; je nekakšno nujno zlo na poti odraščanja. Lahko pa jo na nek način omilimo ali se nanjo pripravimo, tako da v ključnem trenutku ne izgubimo glave.
Če se vam pogosto dogaja, da otroka zagrabi trma med nakupovanjem, se držite določenih dogovorov. Preden greste z otrokom v trgovino se z njim dogovorite, kaj si bo lahko izbral, oziroma kaj mu boste kupili. Tako bo imel jasno začrtane meje in v trgovini ne bo manipuliral z vami. Če mu tisti dan ne nameravate kupiti nič, mu to razložite že prej. Lahko pa mu obljubite, na primer, da bo lahko sam izbral špagete. Zamotite ga z opravili, ki mu bodo dala občutek pomembnosti. To strategijo uporabite tudi, kadar se napad trme že bliža. Otroku hitro preusmerite pozornost in pozabil bo, kaj je pravzaprav hotel doseči.
Tudi doma in drugje se lahko trmi uspešno izognete s tem, da otroka že v naprej seznanite s pravili. Če ste z otrokom kam namenjeni, mu to povejte že prej, da bo na to pripravljen. Če ga boste, na primer, zmotili, ko bo ravno zatopljen v igro, obstaja velika verjetnost, da se vam bo uprl in ne bo hotel nikamor.
S trmo se včasih ni lahko soočati, vsekakor pa poskusite biti potrpežljivi in otrokov izpad prenesti čimbolj mirno. Obrestovalo se vam bo! V tolažbo naj vam bo dejstvo, da je »trmasto obdobje« minljivo in da bo kmalu prišel čas, ko se bo vaš otrok lažje prilagajal in lažje spopadal s svetom okrog sebe. Uporništva bo (no, vsaj za nekaj let…) konec.
Nekaj nasvetov na temo trme in njenega obvladovanja lahko poiščete tudi na forumu dojenček in otrok.