cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Ali lahko popolnoma zaupamo testu nosečnosti?

clock-img

31.5.2024

Zanesljivost testa nosečnosti je med 96 in 97 odstotki, vendar pozor: samo če ga uporabimo pravilno, opozarjajo ginekologi. Preverite, kako pravilno uporabiti test nosečnosti, da bo rezultat takšen kot ga pričakujete.

Test nosečnosti: je res 100-odstotno zanesljiv?

Testi nosečnosti, ki jih je danes mogoče dobiti na trgu so zelo zanesljivi. Vendar se dogajajo tudi napake, za katere pa smo največkrat krivi sami. Kako zanesljiv je test za ugotavljanje nosečnosti, je eno najpogostejših vprašanj na forumih, na katerega uporabnice običajno odgovarjajo takole: »Jaz bi rekla 99,9 odstotno. V obeh nosečnostih mi je test pokazal nosečnost in to precej zgodaj, le nekoliko dni po zamujanju menstruacije,« ali takole: »Moja izkušnja, niti malo ni zanesljiv ... Pokazal mi je negativno, samo nekaj dni kasneje pa je krvna analiza pokazala nasprotno,« ...

 

Pomembna je pravilna uporaba

Ginekologinja dr. Mima Fazlagić je za spletni portal zena.blic.rs pojasnjevala, zakaj se lahko zgodi, da je rezultat testa napačen. »Sodobni testi nosečnosti reagirajo na hormon beta hCG, ki je v nosečnosti izrazito povišan, kar pomeni, da zelo natančno zaznajo, če je ženska noseča. Netočnost rezultata se zgodi zaradi dveh razlogov: če se test nosečnosti nepravilno uporabi ali če se uporabi prehitro. Ženske pogosto napačno preberejo rezultat: kontrolna črtica močne barve služi za primerjavo, obstaja pa še ena črtica, ki se mora pojaviti, da je rezultat pozitiven,« razlaga dr. Fazlagić.

 

PREBERITE TUDI: Test nosečnosti - 7 razlogov za lažen rezultat

 

Ne naredite testa nosečnosti prehitro!

Ženske bi morale vedeti, da se beta hCG, nosečniški hormon začne proizvajat šest dni po združitvi spermija in jajčne celice. To pomeni, da bo test zanesljiv pokazatelj nosečnosti šele, če ga naredite po tem času. »Ženske naredijo napako, ker delajo test nosečnosti takoj po ovulaciji. Boljše je počakati na zakasnitev menstrualnega cikla in šele nato narediti nosečniški test. Takrat bo rezultat zagotovo zanesljiv,« poudarja ginekologinja.

Vendar se lahko zgodi, da pride do zakasnitve ovulacije, kar pomeni, da je do oploditve prišlo kasneje. V tem primeru je lahko test negativen, zato ga je treba ponoviti čez pet do šest dni.

 

PREBERITE TUDI: Test za nosečnost: kako ga pravilno uporabiti?

 

Za končno potrditev je potreben ultrazvočni pregled

Hormon beta hCG se pokaže tudi pri analizi krvi, ampak to je zgolj biološka potrditev nosečnosti. Pomembno je, da se nosečnost diagnosticira tudi klinično, to je s pregledom pri ginekologu, ki opravi ultrazvočno preiskavo maternice. »Beta hCG je povečan tudi pri izvenmaternični nosečnosti, ki pa jo je mogoče videti le na ultrazvoku,« dr. Fazlagić navaja enega od razlogov, zakaj je po pozitivnem testu nosečnosti nujno potrebno opraviti tudi ginekološki pregled.


VIR: Zena.blic.rs


DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem