Tatu med dojenjem – je varno?
Življenje se je obrnilo na glavo, pridružil se vam je nov član. In kot mamica si želiš, da bi s tatujem za vedno obeležila najlepše darilo, ki si ga prejela. Lahko tatu narediš med dojenjem ali je bolje nekaj časa počakati?
Tatuji, s katerimi proslavimo naše najmlajše, so vedno bolj priljubljeni. Na spletu kroži ogromno idej, kako bo spomin na tvoje najlepša darilo za vedno ob tebi. Vedno več mamic se odloča za tatu. Ali je varno, da si naredimo tatu med tem, ko še dojimo ali lahko s tem vplivamo na dojenčka?
Odgovor je tak: Tetoviranje med dojenjem poveča tveganje za prenos okužbe na vašega otroka.
Kljub temu so mnenja strokovnjakov deljena – nekateri pravijo, da tetovaža na dojenčka ne more vplivati, medtem ko drugi priporočajo, da mamice s tetoviranjem počakajo, dokler se otrok ne odstavi. Priporočljivo je, da se o tem posvetujete s svojim ginekologom.
Okužba se lahko prenese
La Leche League International priporoča, da da matere s tetoviranjem počakajo vsaj 9 do 12 mesecev po porodu ali dokler dojenček ni več popolnoma odvisen od materinega mleka. Priporočilo velja predvsem zaradi tega, ker se lahko okužba ali alergijska reakcija, ki je posledica tetoviranja, lahko prenese na otroka z materinim mlekom.
Kljub temu, da se tatu celi, je to vseeno odprta rana, ki se lahko okuži in prenese na dojenčka, ko se ta dotakne materine kože na tem mestu.
PREBERITE TUDI: Dojenje: Ali pivo res povečuje količino mleka?
Raziskave niso potrdile negativnih učinkov
Drugi strokovnjaki sicer pravijo, da črnilo ostane v zgornjih plasteh kože in da ni nikakršnih raziskav, ki bi potrdile, da se lahko karkoli prenese na dojenčka. Molekule v pigmentu naj bi bile namreč prevelike, da bi prešle v kri (in s tem v materino mleko).
Lahko se zmanjša količina mleka
Tetoviranje med dojenjem pa je povezano tudi s tveganjem, da se zmanjša vaša količina mleka.
Zaključek: DA ali NE?
Na koncu se boste odločile same, je pa seveda treba premisliti ali je tatu med dojenjem vreden tveganja (čeprav še tako majhnega), da se razvije okužba in potencialno prenese na vašega dojenčka. Če pa se za tetovažo odločite, se prepričajte, da greste k profesionalcem, na mesto, ki je sterilno in ustreza lokalnim zdravstvenim standardom. Po tetoviranju pazite, da bo vaša tetovaža čista in stran od sonca, da zmanjšate tveganje za okužbo, ki bi se lahko prenesla na vašega otroka.