cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Ne pretiravajmo z darili, pretiravajmo s skupnimi trenutki

clock-img

3.12.2024

Mesec december je mesec čarobnosti in mesec, ko se še posebej povežemo z najbližjimi, s svojo družino, otroki. Poseben čar ima tudi na otroke, saj se v tem mesecu dogaja toliko stvari, toliko zanimivega, nenavadnega za njih.

Takšen naj bo družinski praznični december

Nenazadnje pa je to čas, ko se za hip ustavimo in umirimo svoje misli, in predvsem čas, ko naklonimo toplino z besedo ali nasmehom bližnjemu.


Vključimo otroka v priprave na praznovanje

Otrok naj z vami doživlja in se pripravlja na praznovanje. Damjana Šmid, prof. soc. pedag. iz Zavoda Modrin navaja, da se bodo otroci praznikov spominjali po pripravah, po posebnih doživetjih, ostali jim bodo vonji, zvoki, praznične podobe. »Zato je prav, da je poudarek na doživetjih, ne na darilih in stvareh. Vključimo jih lahko v vse dejavnosti od pospravljanja, krašenja, izdelovanja voščilnic do kuhanja in zavijanja daril, če imamo navado, da se med seboj obdarujemo. Tudi pisanje pisem dobrim možem, ki nas obdarujejo spadajo v priprave in prav je, da otrokom pustimo sanje. Hrepenenje bo izginilo, če ne bomo znali pokazati otrokom, kako počakati na nekaj, kar si želimo. Ohranjajmo v družini praznične navade in tradicijo praznovanja v skladu z našimi prepričanji in dobrimi nameni. Navade, ki jih bodo otroci dobili v otroštvu bodo določale, kako bodo doživljali praznike. Soustvarjanje pri tem pa jih bo spodbujalo k aktivnosti in pripadnosti družini. Več kot vključujemo otroke, bolj se bodo počutili pomembne. Zato je bistvenega pomena tudi tokrat – naš čas. Otroci ne marajo hitenja in prav je, da vsaj med prazniki ne živimo po urniku, ampak smo spontani in sproščeni.«


***

Otroci se bodo praznikov spominjali po pripravah,

po posebnih doživetjih, ostali jim bodo vonji, zvoki, praznične podobe.

***


PREBERITE TUDI: Praznovanje božiča samo z enim staršem: 8 idej

 

Postavljanje drevesca

Otroci uživajo v postavljanju drevesca ali jaslic, vendar jim je težko dopovedati, da morajo pustiti na miru stvari. Damjana poudarja, da je pomembno, da otrok sodeluje pri postavljanju drevesca. »Izberimo okraske, ki niso nevarni in tako bo lažje. Zakaj bi morali imeti nekaj samo za gledati, če se pa tako lepo sveti? Otroci se radi dotikajo stvari in okrašena smrečica ni sveta stvar, katere se ne smemo dotakniti. Naj izdelajo okraske, obešajo na smrečico po želji, dajejo stvari pod smrečico, premikajo ovčke in figure v jaslicah. Prazniki niso za gledanje, ampak za občutenje, za ustvarjanje… To ne pomeni dovoljenja, da lahko otroci skačejo med ovčkami in so razpuščeni kot jagnjeta. Meje naj bodo, tako kot sicer vsak dan. Vendar jih ne odrivajmo stran od lepega, ker se tako ne bodo naučili, kako naj sami ustvarjajo lepo. Otroci prinesejo okraske iz vrtca ali jih izdelajo sami – mar jih niso naredili zato, da bi z njimi okrasili smrečico? Če že želimo imeti krasno smrečico, barvno usklajeno in takšno samo za gledati, jo pač imejmo. V tem primeru dajmo otroku manjšo, da jo bo okrasil po svoje. Samega pomena jaslic ni težko razložiti, če ste verni in živite v tem duhu. Že samo sveta družina je za otroka nekaj pravljičnega in večina otrok izraža sočutje do tega, da so bili v hlevčku. Ob tem se lahko pogovarjamo, kako je imeti svoj dom, kako bi lahko pomagali drugim, kako poskrbimo za ptičke, podarimo igrače… Saj to je bistvo praznika – verjeti v dobro in delati dobre stvari. Sebi in drugim.«


***

Otroci ne marajo hitenja in prav je,

da vsaj med prazniki ne živimo po urniku,

ampak smo spontani in sproščeni.

***

 

PREBERITE TUDI: Kako pred malčkom zavarovati novoletno jelko?

 

Doživljanje praznikov je danes drugačno kot nekoč

Časi se spreminjajo, z njim bledijo tudi navade praznovanja, ki so jih imeli naši dedki in babice. Vedno večji pomen je na daril, in vedno manjši na medsebojnih odnosih. Damjana Šmid, prof. soc. pedag. iz Zavoda Modrin: »Bojim se, da današnji otroci vse preveč doživljajo praznike z naštevanjem daril in tako kot odrasli izgubljajo občutek za »imeti ali biti«. Otroci imajo radi pravljice in decembrski čas je že sam po sebi lahko pravljičen. Za otroke so prazniki predvsem prosti dnevi, ki jih napolnijo z igro in z veseljem. Kaj vse bodo še doživeli in kako se bodo spominjali praznikov pa je odvisno od družine. Prazniki so zrcalo družine in njihovo doživljanje le naš način življenja. Ali jih bodo otroci doživeli z radostjo ali v stiski, ob poudarku na pijači in jedači, ob tekanju za darili in ustvarjanju filmskega vtisa ali kako drugače – o tem odločamo vsemogočni odrasli. Otrokom tudi med prazniki kažemo svoje vrednote in jih učimo, kaj je pomembno. Ne pozabimo, da otroci verjamejo v dobro in so zanje prazniki čarobni zaradi tisoč majhnih stvari. Ustavimo se torej malo. Poglejmo lučke, poslušajmo pesmi, občudujmo tale svet, ki ga imamo. Otroci to še znajo.«


***

Prazniki so zrcalo družine in njihovo doživljanje le naš način življenja.

***

 

PREBERITE TUDI: Kako decembra razveseliti babico in dedka?


Obdarovanje – da, a naj bo zmerno

»Preveč vsega je pač preveč vsega. Nikoli ne bo drugače. Če je nečesa preveč, če je vse samoumevno izgubi svojo vrednost.« pravi Damjana Šmid, prof. soc. pedag. iz Zavoda Modrin. Že prav, da obdarujemo otroke in prav je tako, vendar na takšen način, da bo vsega ravno prav. »Vsaka družina ima drugačen način obdarovanja že po tradiciji, nekateri prisegajo na dobre može, drugi na lastna darila pod smrečico, tretji se izognejo vsemu. Imejmo občutek za mero… pa bodo darila dosegla svoj namen.«

Zavedati se moramo, da ko imamo vsega v izobilju, oziroma vsega preveč, se pravi pomen obdarovanje izgubi, ni več tistega pravega čara.


***

Čar obdarovanja je v tem, da otroci hrepenijo,

čakajo in si želijo in ko dobijo darilo so veseli.

***


Igrača ima svojo vrednost

»Igrače in darila imajo svojo vrednost. Pa ne mislim finančne, ampak čustveno. Kadar otroci dobivajo igrače in stvari samoumevno kot kruh potem je naša naloga za praznike malo težja. Ko imajo otroci vsega dovolj je boljše podariti doživetje – karto za smučanje, za koncert, ure jahanja, izlet na morje… Podarimo nekaj, kar otroka veseli.« Damjana Šmid, prof. soc. pedag. iz Zavoda Modrin.


Namig za praznovanje

Damjana Šmid, prof. soc. pedag. iz Zavoda Modrin nam je zaupala idejo za praznovanje praznikov v družini z malimi otroki. »Mlajši otroci imajo radi skrivalnice, zato je iskanje skritega zaklada vedno dobrodošlo. V igro lahko vključimo različno stare otroke. Zaklad iščemo v stanovanju ali v okolici hiše. Skrijemo ga že prej in pripravimo določene znake, po katerih jih bo pot pripeljala k zakladu. Mlajši kot so otroci, lažja naj bo pot. Uporabimo barvne pike, medvedke (pot medvedkov) ali narisane puščice. Za zaklad lahko damo predmet, darilo, novoletno torto, glasbo ali klovna, ki skoči mednje in pokaže nekaj trikov. Če pri vas obdaruje božiček pa lahko uporabite domišljijo in naredite pravljično jutro – posujte bleščeči prah, odtisnite stopinje jelenov, pustite sporočilo ali čarobni zvonček, ki ga je pozabil božiček… zagotovljena je ena ura veselja za starše, ki to pripravljajo ter vsaj dve uri veselja za otroke na praznično jutro. Poskrbimo za spomine, ki bodo ostali in bodo imeli pridih po pravljici.«


***

Prazniki niso za gledanje, ampak za občutenje, za ustvarjanje …

***


Voščilo Damjane Šmid:  

»Naj vam ne zmanjka upanja in da verjamete v dobro. Da ne gledate praznikov, ampak v njih uživate. In naj velja to za vsak dan v novem letu. Želim vam, da živite.«


DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem