cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Tabela spanja: koliko spanca potrebuje dojenček?

Strokovnjaki so pripravili tabelo spanja, ki prikazuje, koliko spanca potrebuje povprečen dojenček. Vendar brez skrbi, to so zgolj okvirne ure, saj je vsak otrok drugačen - najpomembnejše je, da dobro napreduje.

Tabela spanja: koliko spanca potrebuje dojenček?

Če je dojenček nanaspan je bolj jokav, slabe volje, razdražljiv in nima apetita za hranjenje. V strokovni literaturi lahko preberemo, da naj bi dojenčki v prvih mesecih spali cel dan, a to v realnem življenju običajno ni tako. Strokovnjaki so izdelali "tabelo spanja", ki prikazuje, koliko spanca potrebuje povprečen dojenček.


Od 1. do 3. meseca

 Novorojenčki naj spijo do 18 ur na dan, 10 ur ponoči in osem podnevi. Dojenčki včasih potrebujejo mesec dni, da se naučijo razlikovati med nočjo in dnevom, zato se pogosto zgodi, da so v prvih tednih vso noč budni, podnevi pa spijo. Mir in tišina dojenčku »sporočita«, da je čas za spanje. Ne igrajte se z otrokom sredi noči.

 

PREBERITE ŠE: Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro


Od 3 do 6 mesecev

 Dojenčki pri tej starosti naj spijo približno 15 ur, 10-11 ur ponoči in tri do štirikrat čez dan. Pediatri trdijo, da je dojenček od 4. do 6. meseca starosti že pripravljen prespati vso noč, a le redki dojenčki dejansko prespijo noč.

 

Od 6 do 9 mesecev

Pri tej starosti naj bi dojenčki spali približno 14 ur, ponoči približno 11 ur, podnevi približno tri ure (dvakrat po uro in pol). Dojenčki pri tej starosti se pogosto zbujajo ponoči, čeprav so trdno spali, predvsem zato, ker so v fazi izraščanja zobkov. Pediatri svetujejo, da za pomiritev otroka ne uvajate več večernega obroka.

 

Od 9. do 12. meseca

 Pri devetih mesecih naj bi dojenček spal 14 ur na dan, torej od okvirno devet do enajst ur ponoči, preostanek pa podnevi. Razlogi za prebujanje pri tej starosti so precej podobni tistim pri 6. ali 7. mesecih, le da zdaj že lažje zaspijo sami.


PREBERITE ŠE: Zakaj moj dojenček ponoči ne spi?

 

Od 12 do 18 mesecev

Malčki pri enem letu potrebujejo približno 13 ur spanja, od tega enajst ur ponoči in dve uri na dan. Ni pomembno, ali vaš otrok spi enkrat po dve uri ali dvakrat po uro, a počasi prihaja čas, ko bo čez dan spal le enkrat. V tem obdobju je pomembno, da otroka začnemo učiti, da zaspi sam, torej da pozabi na guganje, nošenje, vožnjo v vozičku. Ko se ponoči zbudi, verjetno ne bo mogel sam nazaj zaspati in vas bo iskal, a strokovnjaki svetujejo, da dojenčka ne jemljete iz postelje. Povejte mu, da ste tam, pobožajte otroka in pustite, da poskuša zaspati nazaj v svoji posteljici.

 

Če vaš dojenček spi manj ali več, ne skrbite preveč. Če je kljub manj spanja dobre volje in dobro napreduje v razvoju, je to popolnoma v redu.


VIR: Ringeraja.rs


DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem