Spremembe na dojkah v nosečnosti
Spremembe dojk so pogosto eden prvih znakov nosečnosti. Že v šestem do osmem tednu nosečnosti se lahko dojke opazno povečajo, poleg tega postanejo bolj občutljive. Kako se spremenijo dojke v nosečnosti?
V nosečnosti lahko pričakujete tudi, da se bodo spremenile vaše dojke. Že v šestem do osmem tednu nosečnosti se lahko dojke opazno povečajo, poleg tega postanejo bolj občutljive, včasih boleče, bradavice in okoliška koža (areola) pa potemnijo. Domneva se, da je temnenje kože bradavice in areole eden od načinov, kako je narava poskrbela, da novorojenček lažje vidi mesto, kamor mora biti »pripet« in od kod prihaja hrana. Zanimivo, kajne?
Dojke se pripravljajo na dojenje
Poleg temnenja kolobarja, lahko opazite tudi povečanje Montgomeryjevih žlez – to so majhne izbokline, podobne mozoljem, ki se nahajajo na koži areole – njihova vloga je izločanje snovi, ki "maže" bradavice in jih ščiti pred okužbo. Še ena povsem naravna razlaga, zakaj ni potrebna posebna priprava bradavic za dojenje v smislu umivanja z mili, "utrjevanja" z brisačo, mazanja z raznimi kremami in mazili. Nasprotno, vsa taka dejanja lahko negativno vplivajo na učinkovitost Montgomeryjevih žlez in na koncu prispevajo k težavam z dojenjem.
PREBERITE TUDI: Ali je res potrebno že v nosečnosti utrditi bradavice za dojenje?
Te zgodnje spremembe na dojkah nastanejo, ker postane plast maščobe v prsih debelejša, poveča se število mlečnih žlez, poveča se prekrvavitev, žile, ki so blizu površine prsi, postanejo bolj vidne in prsi postanejo "porisane" kot kakšen zemljevid.
Vsi ti znaki kažejo, da se dojke pripravljajo na svojo osnovno nalogo – proizvodnjo mleka in hranjenje novorojenčka.
V drugem trimesečju začne nastajati kolostrum
Približno na začetku drugega trimesečja (12.-14. teden) začne v dojkah nastajanje kolostruma - t.i. prvo mleko, ki mu pravimo tudi prvo cepivo zaradi obilice beljakovin, mineralov, protiteles in drugih sestavin, ki varujejo dojenčka pred okužbami in boleznimi. Nekatere nosečnice ga bodo opazile kot drobne rumenkaste kapljice, nekatere ga sploh ne bodo videle do prvega podoja, a brez skrbi – tudi če ga ne vidite, je tam!
V zadnjem trimesečju se bodo dojke zaradi povečanega števila mlečnih žlez in kolostruma še nekoliko povečale.
Zanimivo je, da ima materino mleko bistveno drugačno sestavo, če je otrok rojen prej, kot mleko matere donošenega otroka. Sestava mleka bo popolnoma prilagojena potrebam nezrelega organizma nedonošenčka! |
PREBERITE TUDI: "Mozoljčki" na bradavicah imajo pomembno vlogo
Kaj lahko storite za svoje prsi med nosečnostjo?
1. Večje kot so dojke, bolj pomembno je, da so dobro podprte, da preprečimo raztezanje vezi, ki lahko privede do "visečih" dojk. Zato je dober oporni nedrček izjemno pomemben. Nekatere nosečnice se počutijo bolj udobno, če tudi med spanjem nosijo nedrček.
2. Prepričajte se, da vam nedrček ustreza. Prsi se lahko povečajo v relativno kratkem času, zato boste morda morali večkrat spremeniti velikost nedrčka. Dober nedrček vas ne sme omejevati ali "rezati" v kožo.
3. Prsi lahko nežno masirate.
4. Če čutite vročino v prsih, si jo lahko olajšate s hladnim obkladkom ali ledeno vrečko, zavito v brisačo.
5. Nekatere ženske opažajo, da jim je lažje "nositi" svoje nosečniške dojke, če se izogibajo uživanju kofeina (v kavi, čaju, pijačah, ki vsebujejo kolo).
6. Če na dojkah opazite otekline, rdečico, zelo boleče predele na prsih, se vsekakor posvetujte z zdravnikom.
Včasih lahko na dojkah med nosečnostjo zatipate tudi zatrdline
Zatrdline v prsih niso sumljive narave, če imajo naslednje značilnosti:
- se gibljejo prosto (rak ima tendenco širjenja, zato se tesno oprime okoliškega tkiva)
- so boleče, kar običajno pomeni vnetje, ne tumorja
- spreminjajo svojo velikosti (ciste, povezane s proizvodnjo mleka, bodo spreminjale svojo velikost glede na hormonske spremembe. Rakave ciste bodo ostale enake velikosti ali pa bodo rasle.)
- so okrogle (maligne tvorbe so nepravilnih oblik)
- so majhne (manj kot en centimeter)
PREBERITE TUDI: Fascinantna slika anatomije ženskih dojk
VIR: Roda.hr/Ringeraja.ba