cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Spanje je za dojenčka nujno

clock-img

20.12.2024

Nekateri dojenčki spijo veliko in dobro, spet drugi pa se zelo težko umirijo, se zbujajo in so med spanjem na splošno nemirni.

Spanje je za dojenčka nujno

Vsak dojenček potrebuje veliko spanja in nekateri strokovnjaki so mnenja, da če ne spijo dovolj, so za to v prvi meri krivi starši. Ti naj ne bi znali prepoznati znake, s katerimi dojenčki sporočajo, da so utrujeni.

 

Spanec je za dojenčka življenjskega pomena. V spanju raste telo, v času počitka pa se razvijajo tudi možgani. Tisti dojenčki, ki nemirno spijo in imajo premalo spanca, do čez dan nemirni, jokavi. Zaradi velike utrujenosti nimajo ne volje ne zanimanja, da bi raziskovali svet, da bi se posvetili določeni igri. In bolj ko so utrujeni, težje zaspijo.

 

Faze spanja

Strokovnjaki delijo spanje na dve fazi: spanje ne-REM je globoko spanje in REM spanje je sanjanje. Globoko spanje nastopi takrat, ko je dihanje upočasnjeno, srce utripa enakomerno, umirijo se možgani. Ko je dojenček v globokem spanju, se ne predrami zlahka.

 

Po dveh ali treh urah, pa se faza spanja zamenja in nastopi sanjanje ali REM spanje. Srce začne biti hitreje, dihanje postane bolj nemirno, telo potrebuje več kisika. Sanjanje je aktivna faza spanja in se iz nje zlahka prebudimo

 

Kako spijo dojenčki?

Pri dojenčki se prav tako menjujejo faze spanja, a pri njih potekajo drugače, kot pri odraslih. Novorojenčki najprej zdrsnejo v fazo rahlega spanja, zato se tudi takoj prebudijo, ko jih želimo položiti v posteljico. Po tretjem mesecu starosti pa že padejo najprej v fazo globokega spanja. Ko je dojenček v fazi globokega spanja, ga lahko včasih celo previjemo in se ne bo zbudil.


Spanje REM in ne-REM trajata pri dojenčkih vedno enako dolgo, približno 60 minut. In ko se dojenček iz ene faze pomakne v drugo, se za hip prebudi. Preverja položaj, če je vse tako, kot je bilo, ko je zaspal, če je na svojem mestu, tako kot vedno, bo zaprl oči in mirno utonil nazaj v spanec. Če pa meni, da ni tako, kot mora biti (morda pogreša mamico ali opčka zraven sebe), bo začel jokati in glasno protestirati.

 

Koliko spanja potrebuje dojenček? 

Novorojenček spi približno 17 ur dnevno. Vseeno mu je ali je dan ali noč, prebudi se, ko je lačen in ko je njegov želodček poln, ko je plenica suha in mu je udobno, bo zaspal.

Pri treh mesecih potrebuje približno 16 ur spanja, pri šestih mesecih pa 15. Pri devetih je zanj dovolj okrog 14 ur in pri letu dni prav toliko ali malce manj.


Dojenčki imajo radi red. Če so utrujeni, morajo spati. Nekateri menijo, da bo dojenček bolje spal ponoči, če mu čez dan ne uspe. To ni res. Dojenček bo spal prav toliko in se prebudil zjutraj ob isti uri, kot vedno, četudi čez dan ne bo spal. Razlika bo le ta, da če ne bo imel dovolj spanja, bo jokal, bo razdražljiv, okolica ga ne bo zanimala. Zato je pomembno, da svojemu dojenčku zagotovite dovolj spanca.

 

Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem