cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Sončna očala pri otrocih - da ali ne?

Ali ste vedeli, da sončna očala niso vedno priporočljiva za dojenčka, malčka oziroma majhnega otroka? Kdaj pa so potrebna po smernicah pediatrov?

Sončna očala pri otrocih - da ali ne?

Takšna so priporočila pediatrov glede rabe sončnih očal pri otrocih v naših geografskih razmerah

Našim otrokom v Sloveniji se priporočajo sončna očala v ekstremnih svetlobnih pogojih – na primer v hribih in na morju, sicer pa naj bi njihove oči čim pogosteje zaščitili z uporabo klobučkov oziroma pokrival. To je namreč pomembno zato, da se otrokova zenica čim bolj naravno zoži, zaradi procesa nemotenega zorenja zeničnega refleksa, ki traja vse do sedmega leta.

 

Zelo pomembno je, da preprečimo poškodbe očesnih tkiv (koža vek, veznice, roženice, leče in pri majhnih otrocih tudi mrežnice), ki jih lahko povzroči UV sevanje. Najboljše preprečevanje je še vedno izogibanje večjemu izpostavljanju soncu v delu dneva z največjim tveganjem - pri nas je to običajno med 11. in 15. uro.


PREBERITE TUDI: Sončna očala - Nas dobro zaščitijo le najdražja?


Kakšna morajo biti sončna očala za otroka?

V kolikor oziroma v situacijah, ko se odločite za sončna očala, morajo leče na sončnih očalih blokirati vsaj 99 % UVA/UVB svetlobe in izpolnjevati standarde zaščite ter blokirati absorpcijo UV do 400 nanometrov (nm).

Očala morajo zagotavljati varnost ob udarcu in prepuščati ČIM MANJ SVETLOBE OB STRANI (ob sencah).

 

Če z vašim otrokom niste v hribih oziroma vaš otrok ne gleda neposredno v bleščečo svetlobo na morski gladini, pa se priporoča, da do sedmega leta starosti otroka za zaščito oči pred soncem raje uporabite pokrivala.


VIR: www.skrbenstars.si



 

simona korenčanSimona Korenčan, dr. med. je zdravnica, mama in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok. Dve leti je delala na Pediatrični kliniki na oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. V tem času so skupaj z ekipo uspešno izvedli več tečajev oživljanja za laike, predvsem vzgojitelje, učitelje in starše, ki jih je sicer zasnoval prim. Vidmar, dr. med. Od leta 2020 je zaposlena na Očesni kliniki v UKC Ljubljana. 


Več njenih strokovnih nasvetov najdete >>TUKAJ<<, kjer ne smete spregledati tudi spletnega tečaja NAJSRČEKBIJE - najbolj celovitega spletnega tečaja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja dojenčkov in otrok.

Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

Brezplačen program Za srečen začetek

Program Za srečen začetek ponuja brezplačne video nasvete o razvoju, prvi pomoči in samostojnosti otrok. Prijavite se še pred rojstvom in prejmite koristne vodiče.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem