Sodobno zdravljenje miomov
Številne ženske v rodni dobi se pogosto, nevede, srečujejo z eno izmed resnejših zdravstvenih težav - nerakastimi izrastki v maternici, miomi. Preberite si, kakšne so možnosti za zdravljenje te bolezni.
Pri nas je še vedno najbolj pogosto kirurško odstranjevanje, ki v večini primerov ni povsem učinkovito, saj miomi zrastejo nazaj in težave se ponovijo. Kirurgi se zato pogosteje odločajo za odstranitev kar celotne maternice, s čimer sicer odpravimo težave z miomi, vendar pa ženski povzročimo drugačne težave. Veliko žensk namreč svojo ženstvenost enači prav z maternico in jim njena odstranitev povzroča veliko psihično obremenitev. Po operaciji se spremeni tudi statika medeničnega dna, kar s časom lahko privede do novih zapletov.ter hormonsko zdravljenje, ki ženskam povzroči prezgodnjo menopavzo in druge dolgoročne posledice na zdravje.
Hormonsko zdravljenje z analogi gonadotropin sproščujočih hormonov (GnRH) je manj invazivno kot kirurško in tudi učinkovito odpravlja simptome miomov, vendar pa ima dva zelo resna neželena učinka. Ženskam na ta način povzročimo prezgodnjo menopavzo, vključno s klimakteričnimi težavami. Najpogostejše so vročinski valovi, nespečnost, nihanje razpoloženja in čustvena nestanovitnost ter zmanjšana spolna želja. Možne so tudi dolgoročne posledice uporabe takih zdravil, kot je nižanje kostne gostote, kar lahko privede do osteoporoze.
Sodobno zdravljenje miomov
Odslej je na voljo tudi novo inovativno peroralno zdravilo, ki neposredno učinkuje na miome ter preprečuje njihovo rast in razvoj oziroma zmanjša njihovo velikost. Takšno nekirurško zdravljenje zmanjšuje krvavitve in bolečine, zmanjšuje pa se tudi celotna površina miomov, kar olajša postopek morebitne operacije, če je ta nato še potrebna.
»Peroralno zdravilo z ulipristalacetatom učinkovito preprečuje rast in razvoj miomov in tako ženskam ponuja več izbire na področju zdravljenja. Ta si lahko v kratkem času fizično opomore, posledično se ji občutno izboljša samozavest in kakovost življenja, hkrati pa ji zdravilo daje več časa za odločanje o nadaljnjih postopkih zdravljenja, če so sploh potrebni«, pravi dr. Lucija Vrabič Dežmanova, ambulantna ginekologinja in podpredsednica Združenja za ambulantno ginekologijo.
Novo zdravilo za predoperativno zdravljenje zmernih do hudih simptomov miomov v obliki 5 mg tablet ulipristalacetata je na voljo tudi v Sloveniji, kritje s strani zavarovalnice bo od junija 2013. Ženska z resnimi težavami naj se o vseh možnostih za hitro olajšanje težav zaradi miomov posvetuje s svojim ginekologom, saj bo ta najlažje presodil, katera vrsta zdravljenja bo zanjo najustreznejša.
PREBERI ŠE:
Miomi in pomen ginekoloških pregledov