Skupno spanje mame in dojenčka - pozitivni učinki
Biologija in psihologija pravita, da so mame in dojenčki bolj zadovoljni, ko spijo skupaj. To so prednosti skupnega spanja

Skupno spanje (v isti postelji ali v ločenih posteljah v isti sobi) spodbuja pozitivne klinične spremembe, vključno z daljšim časom spanja, in zdi se, da dojenčke preprosto osrečuje.
Vodilni svetovni strokovnjak za spanje mater in dojenčkov James McKenna v članku Skupni spanec in biološki imperativi: Zakaj človeški dojenčki ne spijo in ne smejo spati sami, pojasnjuje, kako je bližina materinega telesa potrebna za normalen razvoj otrokovih možganov.
Profesor biološke antropologije James J. McKenna, direktor Laboratorija za preučevanje materinega in otroškega spanja na ameriški univerzi Notre Dame in avtor knjige Sleeping with Your Baby: A Star's Guide to Cosleeping (Spanje z dojenčkom: Starševki vodnik za skupno spanje) podpira spanje dojenčka v isti postelji s starši, pod pogojem, da vsi spoštujejo pravila varnega skupnega spanja. Njegovo prepričanje temelji na rezultatih njegove raziskave o tem, kako in zakaj se izvaja sočasno spanje, kaj pomeni za matere in kako biološko vpliva na dojenčke.
V materini bližini dojenčki spijo dlje in bolje napredujejo
Če upoštevamo biologijo in psihologijo, vidimo, da so fiziološki in socialni dejavniki tisti, ki motivirajo mater, da spi z otrokom in razložijo, da se morajo starši dotikati svojega otroka in spati v njihovi bližini, piše McKenna.
Ob tem pojasnjuje, da ima otrok zaradi nizke kalorične sestave materinega mleka, ki je posebej prilagojeno še nerazvitemu dojenčku, pogosto nočno hranjenje. Zato doječe matere, četudi prej niso nameravale spati s svojim dojenčkom, običajno hitro ugotovijo, kako lažje je dojenje in kako srečnejše so, če otrok spi z njimi v postelji.
PREBERITE TUDI: 5 resničnih dejstev o spanju skupaj z otrokom
Dojenje ni edino, zaradi česar mamice spijo skupaj z dojenčki. Prirojene nevrološke reakcije dojenčkov na materin vonj, bližino in dotik zmanjšajo otrokov jok in pozitivno vplivajo na dihanje, telesno temperaturo, porabo kalorij, raven stresnih hormonov in imunski sistem.
Na splošno skupno spanje (v isti ali na ločenih posteljah v isti sobi) spodbuja pozitivne klinične spremembe, vključno z daljšim časom spanja, in zdi se, da dojenčke preprosto osrečuje. Z drugimi besedami, spanje z mamo je dobro za otroka, razen če se izvaja na nevaren način.
Večina staršev bo spala skupaj s svojim dojenčkom
Kot pojasnjuje McKenna, je treba upoštevati, da se kljub dramatičnim kulturnim in tehnološkim spremembam na industrializiranem Zahodu človeški dojenčki še vedno rodijo kot najbolj nevrološko nezreli primati s samo 25 odstotki možganske prostornine odrasle osebe. Človek je edinstven v tem, da se lahko biološko normalno razvija le ob nenehnem stiku in bližini matere - saj je materino telo še vedno edino okolje, na katero je dojenček resnično prilagojen in ki mu niti sodobna tehnologija še ni našla nadomestitve.
Zdi se, da bi dojenčki, če bi imeli izbiro, vedno izbrali materino telo, ne pa svoje postelje.
PREBERITE TUDI: Koliko spanja potrebujejo dojenčki?