Škrlatinka: Otrok to nalezljivo bolezen lahko preboleva večkrat
Škrlatinka je nalezljiva bolezen, za katero zbolijo največkrat otroci. Za razliko od drugih otroških bolezni, pa lahko zanjo otrok zboli večkrat. Če je ne zdravimo, lahko pride do zapletov.
Škrlatinko povzroča streptokoka bakterija, prenaša se kapljično, je zelo nalezljiva. Najpogosteje zanjo zbolijo otroci, preden postanejo imuni, se lahko bolezen večkrat ponovi. Bolezen spremljajo tipični simptomi, ni pa nujno, da ima otrok vse.
Če sumite, da jo otrok ima, morate obiskati zdravnika, saj ne-zdravljenje lahko povzroči posledice.
Tipični simptom je pordel jezik
Tipični simptom škrlatinke, ki ga lahko hitro prepoznajo tudi starši obolelega otroke, je pordel jezik ter nenavadno rdeča lička; na obrazu bel trikotnik od nosu do ust.
Od okužbe do izbruha bolezni mine v povprečju tri do sedem dni. Bolezen se lahko začne z glavobolom, bruhanjem, povišano telesno temperaturo, z vnetim in bolečim žrelom. Z bolečinami v trebuhu. Jezik je najprej obložen in bel, nato se lušči in postane malinasto rdeč. Bolezenski znaki so podobni angini (škrlatinka je vrsta angine).
Zelo značilna simptoma škrlatinke sta pordel jezik in nenavadno rdeča lička. (FOTO: Bbc.com)
Značilen rdeč kožni izpuščaj
Za škrlatinko je značilen rdeč, droben kožni izpuščaj. Ta se največkrat pojavi dva dni po povišani telesni temperaturi. Najprej se pojavi na prsih, pod pazduhami in za ušesi, nato se pojavi na jezičku v ustni votlini (obraz ni prizadet). Izpuščaj izginja tri do štiri dni po pojavu, koža se začne luščiti (tudi na dlaneh in podplatih). Izpuščaj je navadno gosto razporejen po koži, včasih srbi. Včasih pa ga sploh ni.
Za škrlatinko je značilen rdeč, droben kožni izpuščaj. (FOTO: Freepik.com)
Obisk pri zdravniku
Če sumite, da ima otrok škrlatinko, je nujen obisk pri zdravniku. Ta bo vaš sum potrdil s temeljitim pregledom in z brisom žrela. Otroku bo, tako kot pri angini, predpisal antibiotike. Z jemanjem zdravila pa bolezen ni več kužna.
Če bolezni ne zdravimo, lahko pride do resnih zapletov
Do zapletov pri škrlatinki lahko pride, če bolezni ne zdravimo ustrezno. Pride lahko do sepse zaradi vdora bakterij v kri. Lahko pride do vnetja ušes, bakterijski pljučnice, gnojnega vnetja v prsnem košu, meningitisa ali celo do sistemske sepse.
Prav tako se, če bolezen ne zdravimo, lahko pojavi sekundarni maligni sindrom, kar pomeni ponovno povišano telesno temperaturo, vneto žrelo, možna je okužba ledvic.
PREBERITE TUDI: Nalezljive otroške bolezni
Obvezno obvestiti tudi vrtec oziroma šolo
Če otrok zboli za škrlatinko, morate o tem obvestiti tudi vrtec ali šolo, ki jo obiskuje, saj je bolezen nalezljiva. Otrok je kužen vsaj še 24 ur od prve doze antibiotika, doma pa mora ostati teden dni. V tem času naj počiva, pije dovolj tekočine. Zelo pomembno je, da poje antibiotike do konca oziroma, da zdravljenje poteka tako, kot je predpisal zdravnik ali pediater.
Če imate vprašanje o otrokovem zdravju, ga lahko zastavite Ringarajinim strokovnjakom - pediatrom TUKAJ.