S kolesarsko vzgojo do večje varnosti v prometu
Program Varno na kolesu že sedmo leto povezuje najmlajše kolesarje, letos že več kot 3.300 učencev iz 90 šol. V članku preverite, katera je letošnja novost programa.
Program Varno na kolesu že sedmo leto povezuje najmlajše kolesarje, letos že več kot 3.300 učencev iz 90 šol.
Tudi letos so učenci opozorili na nevarne odseke v svojih krajih in jih predstavili lokalnim oblastem.
Novost: Na kolo, za zdravo telo!
V prvem sklopu programa Varno na kolesu »Opazujem promet« so otroci analizirali svoje prometne situacije, križišča in razpoložljivo prometno infrastrukturo, v nekaterih primerih pa so svoje predloge predstavili tudi lokalnim oblastem, natančneje Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
Marca pa se je zaključil tudi drugi sklop, v katerem so otroci utrjevali prometna znanja s pripravo kviza »VEM! za kolesarje!«. Novost letošnjega programa je dodatna naloga »Na kolo, za zdravo telo!«, pri kateri so lahko sodelovali vsi učenci na šoli in s kolesarjenjem v prostem času nabirali dodatne točke za svojo šolo. Štiri šole, ki bodo zbrale najvišje povprečno število kilometrov, bodo namreč prejele servis koles na šoli, ki ga podarja Zavarovalnica Triglav.
Program Varno na kolesu šolarje tako skozi različne naloge spodbuja k spoznavanju in utrjevanju prometnih pravil, uporabi kolesa iz vidika trajnostne mobilnosti in se zavzema za celovito razumevanje prometne varnosti. Poleg tega izpostavlja tudi zabavno plat kolesarjenja, ki sovpada z zdravim načinom življenja. Tekmovalni del tudi letos ponuja lepe nagrade za vse sodelujoče, saj nagradni sklad znaša skupno več kot 25.000 evrov.
Zaključni vseslovenski kolesarski dogodek Varno na kolesu, na katerem se bodo srečale šole finalistke iz vseh regij, bo potekal 23. maja 2019 v Ljubljani.
Za zmanjšanje prometnih nesreč s vpletenimi kolesarji
Z opravljenim kolesarskim izpitom otroci prvič postanejo del javnega prometa, kjer vladajo točno določene zakonitosti, ki se jih morajo zavedati in jih spoštovati. Po podatkih Generalne policijske uprave smo v letu 2018 v Sloveniji zabeležili kar 1.212 prometnih nesreč, v katerih so bili vpleteni kolesarji, od tega osem s smrtnim izidom, 189 s hudo telesno poškodbo, brez poškodb pa je bilo udeleženih 189 kolesarjev. Vzgoja na področju prometne varnosti, kot jo izvajajo nosilci razpisa Varno na kolesu, je tako zagotovo korak k skupnemu cilju – VIZIJI 0 za popolno zmanjšanje števila prometnih nesreč na naših cestah.
Program Varno na kolesu že od leta 2012 skrbi za varnost najmlajših udeležencev v prometu in je do danes združil že več kot 20.000 mladih kolesarjev in kolesark iz več kot 250 različnih osnovnih šol.
»V okviru projekta so na predlog otrok nekatere šole in občine aktivno pristopile ter uveljavile ukrepe, kot so kolesarnice, označitev kolesarskih poti v okolici šole, dodatna prometna signalizacija za kolesarje, nakup koles in zaščitnih kolesarskih čelad in druge. Zato je po mojem mnenju največja vrednost programa praktična in dejanska izvedba aktivnosti za večjo varnost kolesarjev v okolici šol v lokalnem okolju,« je prednosti projekta izpostavila članica komisije in področna sekretarka na Javni agenciji RS za varnost prometa dr. Mateja Markl.
Tanja Medved, vodja programa Varno na kolesu pri družbi Butan plin, pa dodala: »Kolesarski izpit je nadvse pomemben z vidika pridobivanja ustreznih teoretičnih in praktičnih znanj, program Varno na kolesu pa njihova znanja še nadgrajuje s predajanjem zglednih kolesarskih vrednot. Poleg pravil pa ne smemo pozabiti tudi na kolesarsko oziroma prometno kulturo. Tukaj imamo odrasli pomembno vlogo in moč, da sooblikujemo prijetne izkušnje v prometu.«
Več o programu Varno na kolesu najdete tukaj.